Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #1 by angpsi » Mon Feb 05, 2018 12:40 am

Μετά από παραίνεση του Παναγιώτη ανοίγω thread για να ζητήσω την συμβουλή της κοινότητας σχετικά με την αγορά bulk καλωδίου για χρήση ακουστικών ή/και interconnect.

Αφορμή αποτέλεσε η―κατά την γνώμη μου―πολύ καλή συνέργεια ενός Cardas Cross πάνω στα HD600 που επίσης έχω. Tα HD650 επίσης άνοιξαν λίγο περισσότερο με το Cardas, ωστόσο μου δημιουργήθηκε η απορία / επιθυμία αν μπορώ να 'καθαρίσω' ακόμα περισσότερο την σκηνή και τα χαμηλά. Εδώ να σημειωθεί πως έχω πλήρη αντίληψη του πόσο στενή εικόνα δημιουργούν και τα δύο ακουστικά καθώς αυτό τον καιρό ακούω συστηματικά από τα HD800 (mod) του Χρήστου, επομένως ας ληφθεί υπόψη ότι το σχόλιό μου γίνεται γνωρίζοντας τον χαρακτήρα και τα όρια των HD650.

Η κύρια παράμετρος είναι ότι δεν θα πρέπει να ξοδέψουμε περισσότερα από όσο κάνει το ίδιο το ακουστικό αυτή τη στιγμή δεύτερο χέρι. Η ιδέα λοιπόν είναι να βρεθεί ένα πολύ καλό vfm καλώδιο ως πρώτη ύλη για να κατασκευαστεί ένα καλώδιο ακουστικών για τα Sennheiser HD650 μου πάνω στο Mojo, και ιδανικά να μην ξεπερνάει τα 100-150 ευρώ τελική για 3μ. Τούτο φαίνεται να συμβαδίζει και με συζητήσεις που έχουν γίνει αλλού για entry level καλώδια, όπου οι γνωστές εταιρείες επαγγελματικού ήχου φέρονται να έχουν το πάνω χέρι (καλώδια μικροφώνου;). Από την άλλη μεριά, η συζήτηση δεν φαίνεται να είναι περισσότερο σύνθετη από το αν διαλέγει κανείς ασήμι ή χαλκό.

Προσωπικά έχω απομονώσει κάποιες περιπτώσεις, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν έχω εμπειρία πάνω στο DIY και μπορεί να πετάω κοτσάνες (αν ναι, τότε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε)! Μια επιλογή που απομόνωσα είναι η γκάμα της Neotech, διαφορετικά ίσως το Mogami 2593 ή άλλο από την γκάμα που βλέπω εδώ στην Audiophonics. Ειδική μνεία στα μπελαλήδικα ασημοκαλώδια όπως αυτό που θέλει χτίσιμο από την αρχή (με τεφλόν μονώσεις κ.λπ.)―εδώ αναρωτιέμαι αν και ποιά μπορεί να είναι η διαφορά με τα ασημένια της Neotech όπως εδώ ή εδώ, αλλά και η αγωνία μήπως αλλοιωθούν τα αρχικά χαρακτηριστικά του HD650.

Συμπληρωματικά παραθέτω και ένα σχόλιο που αναρωτιέμαι αν έχει βάση: http://www.btg-audio.com/cable-facts. Επιπλέον για πλάκα (και τρολάρισμα στον Χρήστο) παραθέτω μια μέτρηση με σχόλιο για τον ηχητικό χαρακτήρα των HD800 σε σύγκριση με τα HD650: https://diyaudioheaven.wordpress.com/he ... -se/hd800/

Τέλος, κλείνω λέγοντας πως το θέμα των τερματισμών είναι κι αυτό ανοιχτό, αν και για την άκρη των ακουστικών τα πράγματα είναι μάλλον κουκιά μετρημένα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τα φώτα σας!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Feb 05, 2018 9:31 pm

Καλή έρευνα, να προσθέσω και εγω κάποιες ιδέες και σκέψεις.

Καλώδιο ακουστικων φτιάχνεις με star quad γεωμετρία. Απο τους 4 αγωγούς το σωστό είναι να χρησιμοποιήσεις τους 2 απέναντι για το καθε κανάλι (και οχι τους δυο διπλανούς).

12.png
12.png (136.95 KiB) Viewed 4499 times


Ανάμεσα στα διάφορα starquad της αγοράς πολύ καλά πέραν του Mogami αξιζει να δει κάποιος τα Van Damme και Sommer Cable. Tο Van Damme ειναι ένα πολυ καλο καλώδιο, το θεωρό ανώτερο απο το αντίστοιχο Mogami. To Sommer ειναι ενα ισορροπημένο καλώδιο με στρωτοτατο ηχο και οταν το ειχα δοκιμάσει (παλιά) μου ειχε αφήσει καλες εντυπώσεις.

Το καλό με ολα αυτα είναι οτι η τιμη τους. Έχουν λιγα ευρω το μέτρο, οποτε κάποιος μπορει να πειραματιστεί άνετα. Αγοράζει βύσματα (που ειναι το πιο ακριβο μερος) και φτιαχνει πρόχειρα καλώδια. Οταν δει οτι καποιο του κάνει τελειοποιεί την κατασκευή με θερμοσυστελλωμενα κτλ.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #3 by Gojakla » Mon Feb 05, 2018 9:34 pm

Εγω να ρωτησω γιατι καποιος να καταφυγει σε diy λυση?

Δεν υπαρχουν καλα εμπορικα καλωδια στην οικονομικη κατηγορια;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Feb 05, 2018 9:34 pm

Πολύ καλο αρθράκι της Canare για τα Star Quad

Cat11_p35.pdf
(66.29 KiB) Downloaded 195 times
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #5 by angpsi » Mon Feb 05, 2018 11:57 pm

Gojakla wrote:Εγω να ρωτησω γιατι καποιος να καταφυγει σε diy λυση?

Δεν υπαρχουν καλα εμπορικα καλωδια στην οικονομικη κατηγορια;

Όχι ιδιαίτερα Αντώνη, πέρα από τα μαμά σε εμπορικές υλοποιήσεiς υπάρχουν μόνο τα Cardas στα €300+ για το 'φθηνό' Cross στα 3μ (που είναι νομίζω και η παλιότερη―ίσως η original―ιδέα για aftermarket καλώδιο για τα HD600), η Furutech που ζητάει €135 για 1,2μ, και η περισσότερο προσιτή Oyaide με το μάλλον ακριβό (υπάρχει κουτσομπολιό εδώ) παλιό της καλώδιο και το πολύ λογικά κοστολογημένο καινούργιο της, εαν βεβαίως η ποιότητα το δικαιώνει. Από εκεί και πέρα υπάρχει ένας ωκεανός από ντιούηδες μερικοί από τους οποίους έχουν αποκτήσει αρκετά καλή αναγνωρισιμότητα, ωστόσο οι τιμές είναι αντίστοιχα ή και περισσότερο υψηλές με τα επώνυμα, π.χ. ο Forza Audioworks που θεωρείται και vfm (!) σε σχέση με άλλους.

Όπως βλέπεις μόνο τα Oyaide είναι προσιτά στην περιοχή €100-150 για 2,5-3μ, γι αυτό και σκέφτηκα μήπως έχει πλάκα να γίνουν πειραματισμοί με bulk. Το δικό μου Cardas Cross το πήρα―με λίγη περιπέτεια είναι αλήθεια―δεύτερο χέρι γύρω στα €150 και ακόμα κι έτσι πονάει όταν σκέφτομαι ότι η τιμή των HD600/650 δεύτερο χέρι παίζει στα €200-250. Ακόμα κι έτσι βέβαια η διαφορά είναι ακουστή και μάλιστα θα έλεγα πως στα HD600 ταιριάζει πάρα πολύ, γι αυτό και μου έχει ανοίξει η όρεξη.

Btw, καινούργια μαξιλαράκια στα HD600 είναι η κορυφαία αναβάθμιση, πρακτικά τα ακούω για πρώτη φορά... Μαζί με το Cardas κάνουν παπάδες, φυσικά πάνω στην δική τους ηχητική υπογραφή (δηλ. δεν μεταμορφώνονται σε κάτι άλλο, απλά είναι υπέροχα γι αυτό που είναι). [musicphones]
Άγγελος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #6 by Gojakla » Tue Feb 06, 2018 12:24 am

Τα ακουστικα "ακουνε" πολυ σε -σχεδον- οποιαδηποτε αλλαγη. Τα μαξιλαρακια (ή τα tip σε in-ear) εχουν σχεδον παντα ακουστη διαφορα.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #7 by angpsi » Tue Feb 06, 2018 12:39 am

Dr Pan K wrote:Το καλό με ολα αυτα είναι οτι η τιμη τους. Έχουν λιγα ευρω το μέτρο, οποτε κάποιος μπορει να πειραματιστεί άνετα. Αγοράζει βύσματα (που ειναι το πιο ακριβο μερος) και φτιαχνει πρόχειρα καλώδια. Οταν δει οτι καποιο του κάνει τελειοποιεί την κατασκευή με θερμοσυστελλωμενα κτλ.

Έχεις κάποια άποψη και για τα βύσματα Παναγιώτη; Από την μεριά των HPSC έχει τα generic, τα Cardas , και τα Furutech, με βαθμιαία διαφορά στην τιμή. Από την μεριά του jack, υποθέτω ότι παίζουν τα πάντα αλλά συνήθως οι ντιούηδες τερματίζουν με Neutrik ή Viablue, και ενίοτε και με Furutech. Επίσης ενδιαφέροντα από την Audiophonics αυτό (που δεν το ξέρω καθόλου αλλά φαίνεται να έχει καλά χαρακτηριστικά, και το Oyaide ως επώνυμο.

Btw τα Neotech που έγραψα στο πρώτο ποστ τι σου λένε;
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #8 by angpsi » Tue Feb 06, 2018 12:41 am

Gojakla wrote:Τα ακουστικα "ακουνε" πολυ σε -σχεδον- οποιαδηποτε αλλαγη. Τα μαξιλαρακια (ή τα tip σε in-ear) εχουν σχεδον παντα ακουστη διαφορα.

Πάντως τα HD600 τα είχα αδικήσει!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #9 by Dr Pan K » Tue Feb 06, 2018 1:10 am

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:Το καλό με ολα αυτα είναι οτι η τιμη τους. Έχουν λιγα ευρω το μέτρο, οποτε κάποιος μπορει να πειραματιστεί άνετα. Αγοράζει βύσματα (που ειναι το πιο ακριβο μερος) και φτιαχνει πρόχειρα καλώδια. Οταν δει οτι καποιο του κάνει τελειοποιεί την κατασκευή με θερμοσυστελλωμενα κτλ.

Έχεις κάποια άποψη και για τα βύσματα Παναγιώτη; Από την μεριά των HPSC έχει τα generic, τα Cardas , και τα Furutech, με βαθμιαία διαφορά στην τιμή. Από την μεριά του jack, υποθέτω ότι παίζουν τα πάντα αλλά συνήθως οι ντιούηδες τερματίζουν με Neutrik ή Viablue, και ενίοτε και με Furutech. Επίσης ενδιαφέροντα από την Audiophonics αυτό (που δεν το ξέρω καθόλου αλλά φαίνεται να έχει καλά χαρακτηριστικά, και το Oyaide ως επώνυμο.

Btw τα Neotech που έγραψα στο πρώτο ποστ τι σου λένε;


Τα Neotech καλα ειναι αλλα εγω δεν εχω μεγαλη εμπειρια με αυτα. Επισης δεν ξέρω αν υπάρχει κατι καλο και φτηνό σε HPSC. Jack ομως θα έπαιρνα απο Amphenol, που ειναι πολύ σοβαρή και φτηνή μαζί. Απλά κορυφή..

11892171_800.jpg
11892171_800.jpg (37.17 KiB) Viewed 4472 times



http://www.amphenolaudio.com/products/14-2/t-series/
https://www.thomann.de/gr/amphenol_acps ... c80a630bdd
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #10 by Dr Pan K » Tue Feb 06, 2018 2:00 pm

Θερμοσυστελωμενα και είμαι έτοιμος..

received_10215741664754258.jpeg
received_10215741664754258.jpeg (51.18 KiB) Viewed 4439 times
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register