Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Lab12 Gordian. Γνώμες;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #1 by pankon » Fri Mar 09, 2018 11:49 am

Λοιπόν, φίλτατοι,

Πρέπει, λέει, να καθαρίσουμε τα ρεύματά μας. Υπάρχουν πολλά και διάφορα "απορρυπαντικά". Έχει κάποιος δοκιμάσει το Gordian; Αν ναι, ποια ήταν η εντύπωση; Ποια ήταν η βελτίωση; Μήπως υπήρξε ταυτόχρονα και οποιαδήποτε αρνητική συνέπεια;

Αναμένουμε γνώμες για το πως θα κάνουμε την καλύτερη "μπουγάδα" στα ρεύματά μας...

Ευχαριστώ

Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #2 by Gojakla » Fri Mar 09, 2018 12:29 pm

Παναγιώτη δεδομένου ότι κάθε χώρος/σπίτι & σύστημα έχει τα δικά του "προβλήματα" με το ρεύμα, νομίζω ότι είναι μια συσκευή που χρήζει οπωσδήποτε δοκιμής στο χώρο σου ώστε να δείς πώς αντιμετωπίζει τα όποια συγκεκριμένα προβλήματα.

Εγώ οφείλω να ομολογήσω πώς με είχε εντυπωσιάσει η δυνατότητα πλήρης ανάλυσης της κατάστασης του ρεύματος.
Κάτι που δεν υπάρχει σε καμία άλλη συσκευή παγκοσμίως.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #3 by pankon » Fri Mar 09, 2018 3:39 pm

Gojakla wrote:Παναγιώτη δεδομένου ότι κάθε χώρος/σπίτι & σύστημα έχει τα δικά του "προβλήματα" με το ρεύμα, νομίζω ότι είναι μια συσκευή που χρήζει οπωσδήποτε δοκιμής στο χώρο σου ώστε να δείς πώς αντιμετωπίζει τα όποια συγκεκριμένα προβλήματα.

Εγώ οφείλω να ομολογήσω πώς με είχε εντυπωσιάσει η δυνατότητα πλήρης ανάλυσης της κατάστασης του ρεύματος.
Κάτι που δεν υπάρχει σε καμία άλλη συσκευή παγκοσμίως.


Αντώνη,

πέρα από την ανάλυση της κατάστασης του ρεύματος, η οποιαδήποτε παρέμβαση με τα διάφορα φίλτρα πετυχαίνει κάποια ακουστική διαφορά; Ποια είναι η δική σου εμπειρία;

Π.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #4 by Gojakla » Fri Mar 09, 2018 5:10 pm

Θα ειμαι ειλικρινης.

Το εχω ακουσει ΜΟΝΟ πανω στο συστημα του Παναγιωτη. Ενα συστημα με μπαταριες σε εναν χωρο/σπιτι με αρκετα εως πολυ καθαρο ρευμα (τυχερος).

Σε αυτο το πολυ "ιδιαιτερο" σεταπ, το Gordian δεν ανεδειξε κατι.

Τα υπολοιπα θα τα αφησω για τον ντοκτορ.


Παντως ειναι ενα μηχανακι που θα ηθελα πολυ να ακουσω στο δικο μου συστημα το οποιο δεν πληρει τιποτα απο τα παραπανω.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #5 by Dr Pan K » Fri Mar 09, 2018 5:29 pm

DSC04755.JPG
DSC04755.JPG (815.15 KiB) Viewed 3481 times


Ειχε κάνει παρουσίαση ο Στράτος (Lab12) πριν καποια χρόνια σπιτι μου, το είχαμε ακούσει με το συστημα στην ιδια περίπου μορφή με αυτη που εχει τωρα (ATC, ASR, Rockna, χωρίς την ειδική γραμμή και κάποια καλώδια). Υπήρχαν φυσικά μπαταρίες στο phono και στο στάδιο οδήγησης του τελικού καθώς και 2.2Farad εξομάλυνσης..

Σαν συσκευη ειναι μοναδικη στον κοσμο του high end, δεν υπαρχει τπτ αλλο με αυτες τις δυνατοτητες. Το εχουμε πει αρκετές φορες και στον σχεδιαστή, αν το ειχε βάλει σε ενα σασι βαρυhighendαδικο και ζηταγε 10Κ ευρω θα ετρεχαν πολλοι απο πισω..

DSC04750.JPG
DSC04750.JPG (948.82 KiB) Viewed 3481 times


Οι μετρήσεις που κανει ειναι απίθανες, στην φωτο η παραμορφωση του δικτυου (περιπου 2.7%) εχει τσεκαριστει και με το Audio Precision του Geovar και οι τιμές ηταν πανομοιότυπες. (Όποιος θελει τσεκαρει ποσο κοστίζει ενα AP spectrum analyzer....).

Παραμενει το θεμα του αν χρειαζεται καποιος ενα φιλτρο. Σε συστήματα με θορυβο το οφελος αντισταθμιζει τις οποιες απώλειες ενος φιλτρου (δεν υπάρχει κανένα φιλτρο χωρις εστω και καποιες ελάχιστες απώλειες). Αν το ρευμα σου ειναι πολυ καλο (τυχη πανω απ ολα) ισως να μπορεις να ζησεις και χωρις.. Εγω φιλτραρω μεσω του πολυμπριζου Signal Projects μονο 2 παροχες για το streamer και το κυκλωμα ελεγχου του πικαπ.

DSC04759.JPG
DSC04759.JPG (919.64 KiB) Viewed 3481 times
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #6 by Gojakla » Fri Mar 09, 2018 5:32 pm

Και το κανεις και ΟΤΙ χρωμα θελεις... :-D
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #7 by Dr Pan K » Fri Mar 09, 2018 6:12 pm

Κατι ουσιαστικό που προσφέρει το Gordian είναι οτι εχει διαφορετικό φιλτραρισμα για μικρες και μεγάλες σε απαιτησεις συσκευες. Οι δυο μπριζες (οι μπλε) ειναι με λιγότερο φίλτρο (για τελικούς πχ) ενω οι αλλες 4 (μαύρες) εχουν πιο ισχυρό φιλτρο για πηγες, streamer κτλ. Επίσης το ποσο τελικα επεμβαίνει το καθε φιλτρο στην εκάστοτε παροχή εξαρτάται απο τις αναλύσεις που τρέχει το ιδιο το πολυμπριζο, μπορει να προσαρμοστεί δλδ στις ανάγκες μας.

Νομίζω οτι ο Στράτος ειναι πάντα πρόθυμος για ακροάσεις, οπότε ειναι εύκολο να καταλάβει ο καθένας αν του κάνει με απευθείας δοκιμή στο σύστημα του.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #8 by pankon » Fri Mar 09, 2018 6:18 pm

Dr Pan K wrote:Κατι ουσιαστικό που προσφέρει το Gordian είναι οτι εχει διαφορετικό φιλτραρισμα για μικρες και μεγάλες σε απαιτησεις συσκευες. Οι δυο μπριζες (οι μπλε) ειναι με λιγότερο φίλτρο (για τελικούς πχ) ενω οι αλλες 4 (μαύρες) εχουν πιο ισχυρό φιλτρο για πηγες, streamer κτλ. Επίσης το ποσο τελικα επεμβαίνει το καθε φιλτρο στην εκάστοτε παροχή εξαρτάται απο τις αναλύσεις που τρέχει το ιδιο το πολυμπριζο, μπορει να προσαρμοστεί δλδ στις ανάγκες μας.

Νομίζω οτι ο Στράτος ειναι πάντα πρόθυμος για ακροάσεις, οπότε ειναι εύκολο να καταλάβει ο καθένας αν του κάνει με απευθείας δοκιμή στο σύστημα του.


Νομίζω ότι αν βάλω το Gordian στο σύστημά μου με τα ακριβά μου πολύμπριζα, θα έχουμε ντέρμπυ! Μάχη γιγάντων! :-D

Αλλά νομίζω ότι σύντομα θα παρακαλέσω τον Στράτο να μου δανείσει ένα Gordian για να δούμε αν κάνει διαφορά. Άλλωστε σε 3 βδομάδες θα έχουμε και τελικούς ενισχυτές με... 110W! Γουάααου! [dance]
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #9 by Gojakla » Fri Mar 09, 2018 6:25 pm

Πες μας μερα να ετοιμαζομαστε... [bart] :lol:
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Lab12 Gordian. Γνώμες;

Unread post #10 by andreasecon » Fri Mar 09, 2018 6:54 pm

Εγω τελικά κατέληξα στη λύση του Torus Tot Max αφοτου δοκιμασα πολλες λυσεις παθητικες κυρίως

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register