Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

SPDIF Coaxial cables

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #41 by Dr Pan K » Mon Mar 26, 2018 8:44 pm

Εξήγησε στους ενδιαφερόμενους ότι οι διαφορές που αναφέρεις υφίστανται σε πολύ μεγάλου μήκους καλώδια (δεκάδες μέτρα και βάλε) γιατί θα αρχίσουν να πετάνε τα καλώδια τους από το παράθυρο (και δεν είμαι από κάτω να τα μαζεψω)
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #42 by Στέλιος Π. » Mon Mar 26, 2018 9:17 pm

lol lol lol (αν χρειαστει ερχομαι για βοηθεια)

Η belden δινει αποσβεσεις ανα συχνοτητα ανα 100ft, δεν ασχολειται καν με πιο μικρη αποσταση.

Εχεις δικιο, δεν μπορεις να πεις ομως, το ειπα απ' εξω απ' εξω.

"Να τονισουμε βεβαια οτι στο οικιακο περιβαλλον το RG-59 στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι ΟΚ"

Αυτο που δεν ξερω μονο, ειναι, ποση διαφορα εχουν στο να τσιμπησει θορυβο η κατηγορια των RG-59 σε σχεση με τα RG-6 (σιγουρα το RG-6 εχει καλυτερη προστασια, αλλά δεν ξερω ποιο ειναι το επιπεδο των θορυβων σε ενα τυπικο οικιακο περιβαλλον ετσι ωστε να κανει τη διαφορα)

Ασε που απο οτι νομιζω η κουβεντα αυτη εχει νοημα για καμια ιδιοκατασκευη καλωδιου. Δεν ξερω αν ο εκαστοτε κατασκευαστης αναφερει τα specs του καλωδιου που χρησιμοποιει.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #43 by Dr Pan K » Mon Mar 26, 2018 9:31 pm

Οι audio καλωδιαδες δίνουν μέτρηση εμπεδησης στα 75 Ομ αν είσαι τυχερός και φτάνει. Μιλάμε για καλώδια 1μ, τι απώλειες να έχουν..

Εγώ έτυχε να τα έχω δουλέψει πολύ τα RG μικρός λόγω ραδιοερασιτεχνισμου αλλά εκεί έτρεχαν δεκάδες μέτρα, μεγάλα σήματα με στάσιμα κτλ. Σε εμάς αυτά δεν έχουν και τόσο σημασία αν και δυστυχώς διαφορές στον ηχο ανάμεσα στα spdif coaxial υπάρχουν και μάλιστα ουσιαστικές
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #44 by pankon » Mon Mar 26, 2018 9:56 pm

Το ερώτημα παραμένει... Μαύρη γάτα; Ή κάτι άλλο που να έχει ισορροπία ακουστικά με το υπόλοιπο σύστημα; Γιατί να πληρώσουμε επιπλέον για κάτι, αν (λέω αν) δεν μπορούμε να το ακούσουμε;

Π.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #45 by Dr Pan K » Mon Mar 26, 2018 10:12 pm

pankon wrote:Το ερώτημα παραμένει... Μαύρη γάτα; Ή κάτι άλλο που να έχει ισορροπία ακουστικά με το υπόλοιπο σύστημα; Γιατί να πληρώσουμε επιπλέον για κάτι, αν (λέω αν) δεν μπορούμε να το ακούσουμε;

Π.


Τα ξαναείπα, κρατάς το Atlas, είναι μια χαρα. Για μια δοκιμή με κατι διαφορετικό θα σου δώσω το δικο μου (οτι πιο ακριβό σε bulk καλώδιο).
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #46 by Στέλιος Π. » Mon Mar 26, 2018 10:17 pm

Γιατι δεν δοκιμαζεις ρε συ να φτιαξεις ενα καλωδιο με belden 1694A και τα αντιστοιχα bnc βυσματα (neutrik, belden, canare, etc.).

Το κοστος, για ενα μετρο μαζι με τα βυσματα (αν δεν πας σε τιποτα boutique) δεν θα ξεπερναει τα 20eu (μπορει να λεω και πολλα)

Αν σου αρεσει καλως, αν δεν σου αρεσει μικρη η απωλεια, ασε δε που το καλωδιο γινεται και ωραιοτατο interconnect αν τελικα δεν σου κανει για SPDIF.

Διαφορετικα η "γατα" δειχνει να εχει πολυ ενδιαφερον. (και συμφωνω τα μεγιστα με τον ανταπτορα απο bnc σε rca που χρησιμοποιει)
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #47 by Dr Pan K » Mon Mar 26, 2018 10:36 pm

Θεωρώ απίθανο ενα DIY να ειναι καλύτερο απο το Atlas (ή το Vovox που αναφέρθηκε νωρίτερα) εκτος και αν χρησιμοποιηθεί κατι πολυ εξωτικό σε καλώδιο (οπως αυτο που εχω εγω, full teflon μεσα εξω, full 99.99% ασημι μεσα εξω ακομα και για το μπελταζ).
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #48 by Στέλιος Π. » Mon Mar 26, 2018 10:43 pm

Ξαναματα συμφωνω (πρεπει να το κοιταξω αυτο, συμφωνησαμε τρεις φορες σε μια μερα :P)

Ειναι ομως μια δοκιμη χαμηλου κοστους just for the fun of it
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #49 by Dr Pan K » Mon Mar 26, 2018 10:53 pm

Μα δοκιμη θα κάνουν με το δικό μου = τζάμπα (για να τους φυγει η περιέργεια και αν κάποιος θελει μετα βλέπουμε να φτιαξουμε κατιτις..)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #50 by pankon » Mon Mar 26, 2018 10:57 pm

Παναγιώτη, προσφορά δεκτή ευχαρίστως! Τρέμε, μαύρη γάτα, έρχεται το ασημένιο βέλος! :lol:

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register