Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #1 by pankon » Mon Apr 23, 2018 11:53 pm

Πριν από λίγο έβαλα τα Black Cat Red Level Triode interconnects μεταξύ του DAC (LAB12 DAC1 SE+) και του προενισχυτή (Croft Micro 25R) κι ακούω Van Morrison. Ήταν η πρώτη φορά που τα άκουγα. Τα κρατούσα για πολλές μέρες στο κουτί τους, γιατί ήθελα να βρω την ευκαιρία να τους δώσω την απαιτούμενη προσοχή.

Λοιπόν, έχω να πω ένα πράγμα. Είναι σαν να αναβαθμίστηκε όλο το σύστημα κατά... 30%. Περισσότερη καθαρότητα, μεγαλύτερη λεπτομέρεια, χωρίς όμως ο ήχος να είναι επιθετικός ή ενοχλητικός. Απλά όλα ξεκινάνε και τελειώνουν αβίαστα και φυσικά!

Πώς να γυρίσει κανείς στα Mark Grant HDX1 ή ακόμα και στα Black Cat 3202; Παρεμπιπτόντως, και τα 3202 είναι πολύ καλά.

Αλλά όταν αναλογίζομαι το κόστος των Red Level, δυστυχώς για μένα υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, όσον αφορά τις αναβαθμίσεις του συστήματός μου.

Αλλά είναι σαφές ότι τα καλώδια παίζουν ρόλο. Και μάλιστα μεγάλο, πολύ μεγάλο.

Η μαύρη γάτα βγήκε από το κουτί κι άντε να την ξαναβάλω πίσω (και να την επιστρέψω...). Καταστροφή!

Υ.Γ. Τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Παναγιώτης μου είχε πει να μην τα ακούσω τα καλώδια... [musicphones] [musicphones]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Apr 24, 2018 12:31 pm

Η εμπειρια μου με τον Sommovigo και τα καλωδια του παει πισω μερικα χρονια, οταν μετα απο αρκετες συζητησεις μου ειχε στειλει ενα πειραματικο σχεδιο, προκειμενου να του δωσω feedback. Το καλωδιο αυτο κυκλοφορησε επισημα λιγο καιρο μετα, εγω ομως πηρα για δοκιμή και τελικά κράτησα τα Red Level Triode. Μαλιστα ζητησα δυο ιδια ζευγαρια για να μπορω να κανω τα συγκρητικα μου με ανεση, χρησιμοποιώντας τα ιδια καλώδια για ολες τις συσκευές. Το ενα απο αυτα τα 2 εχει ο Πανος στα χερια του αυτη την στιγμη.

Στο παρελθον ειχα κανει δοκιμες με αλλα καλωδια του Chris, απο σειρες που δεν κυκλοφορούν τωρα (με εξαίρεση καποια ψηφιακά που ειναι σταθερα στον καταλογο του εδω και καμια δεκαετία). Τα καλώδια αυτα εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικά, δλδ σχετικα λεπτούς αγωγους (πραγμα σημαντικο στα Interconnect για να μένουν χαμηλα χωρητικότητες) ενω τα ψηφιακά του (για τα οποια φημίζεται) ειναι true 75, 110 Ohm ανάλογα με το σχεδιο, οπως και πρέπει δλδ.

Πρόσφατα απέκτησα αλλα 2 καλωδια, το ας πουμε εισαγωγικό IC 3202 και το μεγάλο και μάλλον τσιμπημένο IC Indigo. Εκανα κάποιες δοκιμες και με τα 2, μου εκανε εντύπωση πως ενω ο χαρακτηρας των Black Cat παραμενει αναλλοίωτος (γρήγορα, λεπτομερή, τονικά ισορροπημένα) το καθενα τοποθετείται ακριβός στην τιμη του, δλδ το Triode ειναι αναβάθμιση σε σχεση με το 3202 ενω το Indigo ειναι απο αλλο πλανήτη σε σχεση και με τα 2 αλλα, πραγμα αναμενόμενο δεδομένης της λιανικής τιμής.

Η πολυπλοκότητα του σχεδιασμού των καλωδίων του Chris ειναι ισως μοναδικη, δεν γνωριζω αλλο σχεδιαστη που να εχει αφιερώσει τοσο χρονο στο να βρει τις πλέον πετυχημένες (αλλα και δυσκολες στην υλοποίηση) περιελίξεις.

Τώρα παίζω με ενα Triode (στο Rockna) και ενα Indigo (στα ASR basis phono stage), αυτο γιατί δεύτερο Indigo δεν υπάρχει και δύσκολα θα υπάρξει ($$$). Την σκηνη, τον αερα, το βαθος της πληροφορίας και την τονικη ισορροπία που εχει το Indigo επίσης δεν το εχω ξανασυναντήσει..

20180424_121418.jpg
20180424_121418.jpg (883.51 KiB) Viewed 4794 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #3 by Dr Pan K » Fri Jun 01, 2018 1:10 pm

09.jpg
09.jpg (180.08 KiB) Viewed 4736 times


Πληρέστατο άρθρο για τα τελευταία καλώδια της Black Cat απο τον Wojciech Pacula, εκδοτη του High Fidelity Pl. (ο οποίος ακούει με Harbeth 40.1)
Black Cat wiring reminds us what really counts in music is "coherence" of all the event on the stage..

..That's where they belong. As I see it the 3202 and 3232 truly deserve out RED Fingerprint
.

http://highfidelity.pl/@main-837&lang=en
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #4 by Dr Pan K » Fri Jul 13, 2018 4:40 pm

Εχθές μέσα στην γενική τρέλα της ακρόασης κάναμε και ένα γρήγορο Α-Β ανάμεσα στο Black Cat Triode και το Indigo. Ίδια track, στάθμη, θέσεις στον καναπέ κτλ. Είναι απλά εκνευριστικό το πόσο μπορεί να αλλάξει ο ήχος ενός συστήματος από ένα και μόνο interconnect.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #5 by pankon » Fri Jul 13, 2018 4:57 pm

Ακρόαση; Ποια ακρόαση;;; Και τα σουβλάκια που είναι για απόδειξη; ;-)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #6 by Dr Pan K » Fri Jul 13, 2018 5:10 pm

pankon wrote:Ακρόαση; Ποια ακρόαση;;; Και τα σουβλάκια που είναι για απόδειξη; ;-)


Εχθές παίξαμε με μπριζόλες tomahawk. Τσέκαρε το νήμα των ακροάσεων ;-)
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #7 by AthanasiosL » Fri Jul 13, 2018 5:32 pm

Εχθές παίξαμε με μπριζόλες tomahawk. Τσέκαρε το νήμα των ακροάσεων ;-)


Φάγαμε και ένα tomahawk στο κεφάλι με αυτό το indigo. Άπιστος Θωμάς εδώ όσον αφορά τα καλώδια δεν ξέρω τι λένε τα PDF αλλά αυτό που άκουσα το άκουσα ο ίδιος ξεκάθαρα, και θα το άκουγε και το τελευταίο κουφάλογο (σε σύστημα με ηχεία που θεωρώ κορυφαία).
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #8 by angpsi » Fri Jul 13, 2018 9:34 pm

Για να συμπληρώσω στο ποστ του Θανάση, το σοκ της διαφοράς να περνάς από το red στο indigo ήταν σαν να περνάς από HD σε 5K, ενώ η ήδη κορυφαία σκηνή μεγάλωσε επί 3! ...

Δηλαδή αν είχαμε στο mix κάποιο άλλο 'γήινο' καλώδιο των €300 - €500 (φαντάσου να λες γήινα κάποια καλώδια σε αυτά τα κόστη!) τότε τι θα γινόταν; Μάλλον σαν να περνάς από iPhone σε cinemax!
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #9 by pankon » Fri Jul 13, 2018 9:54 pm

Νομίζω ότι δεν είναι καλό να ακούει κανεις τέτοια καλώδια. Όταν αρχίζει κανεις να λέει ότι το RedLevel Triode δεν είναι καλό, τότε η κατάσταση έχει ξεφύγει. Εγώ κάπως έτσι ένιωσα όταν πρωτοάκουσα το Red Level Triode...!!!
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The black cat is out of the box! (Black Cat interconnects)

Unread post #10 by Gojakla » Fri Jul 13, 2018 11:07 pm

Σαν να βλεπω τον Ανδρεα να χασκογελαει απο την πολυθρονα του...


:lol:

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register