Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY rack - αξίζει τον κόπο;

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #21 by Chris1967 » Tue Jun 12, 2018 1:02 pm

angpsi wrote:
Chris1967 wrote:Το νέο μου rack που μόλις έφτιαξα το περασμένο Σαββατοκύριακο, είναι από τάβλες Ikea Linnmon που προορίζονται για γραφεία, και έχουν ενισχυμένα τα τέσσερα άκρα τους για τοποθέτηση ποδιών. Πόδια χρησιμοποίησα τα ίδια που είχα στο άλλο ρακ (Leroy Merlin δυστυχώς δεν τα έχουν πια αλλά υπάρχουν παρόμοια στο Praktiker). Στο κέντρο από τις τάβλες έβαλα υποστηρικτική ντίζα 16αρα με παξιμάδια και ροδέλες μεγάλης διαμέτρου που δένουν σε όλες τις τάβλες. Είναι ακλόνητο και πολύ νεκρό.
(...)
Ερασιτεχνική προσέγγιση που λειτουργεί όμως άψογα, και με σχετικά μικρό κόστος.


Χρήστο, ενδιαφέρον. Επομένως εσύ πας για να φτιάξεις κάτι όσο το δυνατόν πιο δεμένο και αδρανές, ποντάροντας στην αποσύζευξη στο σημείο επαφής με το δάπεδο;


Δεμένο: Ναι
Αδρανές: 'Όχι απαραίτητα διότι οι τάβλες είναι ελαφρές. Η αδράνεια προκύπτει από το αυξημένο βάρος του πικάπ επάνω 30κιλά γρανίτης και 40 κιλά το πικάπ, συν το βάρος των άλλων μηχανημάτων.
Αποσύζευξη στο πάτωμα δεν έχω χρησιμοποιώ τα πλαστικά καπάκια των ποδιών διότι βοηθάνε στο σύρσιμο του ρακ. Θα μπορούσα να βάλω από κάτω τα λευκά ποδαράκια που βάζουν κάτω από τα πλυντήρια αλλά τελικά δεν τα έβαλα. Ακίδες έχω αλλά θα μου χαλάσουν τα πλακάκια.
Το κύριο σημείο του ρακ αυτού είναι ότι οι τάβλες είναι νεκρές ηχητικά, καμία σχέση με ξύλο που το χτυπάς και κάνει το χαρακτηριστικό τοκ τοκ. Η ντίζα στην μέση έχω δει ότι απορροφά θόρυβο από την κάθε τάβλα και την αποσβένει στις παρακάτω/παραπάνω.

Τα πόδια που χρησιμοποίησα μοιάζουν ακριβώς σαν αυτά στο ποστ του Θανάση, εκτός του ότι δεν έχουν ακίδες και οι ντίζες βιδώνουν ανάμεσα στα πόδια και σφίγγουν με την σειρά τους την τάβλα.
3-inch-chrome_800.jpg
3-inch-chrome_800.jpg (33.04 KiB) Viewed 4845 times

Δεν ξέρω πως λέγονται τις είχα πάρει από Leroy Merlin και υπάρχουν και στο Praktiker. Το πιο ακριβό πράγμα της κατασκευής είναι τα πόδια. Είχαν στοιχίσει μερικές εκατοντάδες ευρώ πριν από 5-6 χρόνια. Οι τάβλες/ντίζα κάνανε 90 περίπου ευρώ.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #22 by Dr Pan K » Tue Jun 12, 2018 1:25 pm

Να καταθέσω και άλλη μια ενδιαφέρουσα σχεδιαστική προσέγγιση που συνάμα είναι και σχετικά εύκολη κατασκευαστικά. Την χρησιμοποιούν διάφοροι όπως η Burmester στην φωτογραφία, πρόκειται για γωνίες αλουμινίου με τις σχετικές ταβλες από ξύλο ή ότι άλλο υλικό προκύψει. Και εδώ για να βελτιωθεί η δυσκαμψία προσθέτουμε και κεντρικό δοκο στο πίσω μέρος

5203f753e9fd170e1359496b9de6ed1c.jpg
5203f753e9fd170e1359496b9de6ed1c.jpg (105.41 KiB) Viewed 4843 times


racks_29.jpg
racks_29.jpg (79.72 KiB) Viewed 4843 times
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #23 by Chris1967 » Tue Jun 12, 2018 2:22 pm

Πολύ όμορφο σχέδιο και μπορεί εύκολα να κατασκευαστεί.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #25 by Dr Pan K » Tue Jun 12, 2018 6:41 pm

Zakman35 wrote:Κάτι τέτοιο ίσως?
http://www.townshendaudio.com/hi-fi-hom ... t-corners/


Καλή η Townshend αλλα λιγο τσιμπημενη. Αν θέλουμε να κρατήσουμε το κόστος χαμηλά υπάρχουν ποδαράκια για όλα τα γούστα στο ebay. Αν υπάρχει μεγάλο θεμα με δονήσεις από το πάτωμα οι κινέζοι έχουν και πόδια με μαγνητική απώθηση σε λογικές τιμές.

Πάντα προσοχή στο βάρος που σηκώνουν, πρέπει να δουλεύουμε εντός του προτεινόμενου εύρους.
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #26 by AthanasiosL » Tue Jun 12, 2018 8:07 pm

Dr Pan K wrote:Να καταθέσω και άλλη μια ενδιαφέρουσα σχεδιαστική προσέγγιση που συνάμα είναι και σχετικά εύκολη κατασκευαστικά. Την χρησιμοποιούν διάφοροι όπως η Burmester στην φωτογραφία, πρόκειται για γωνίες αλουμινίου με τις σχετικές ταβλες από ξύλο ή ότι άλλο υλικό προκύψει. Και εδώ για να βελτιωθεί η δυσκαμψία προσθέτουμε και κεντρικό δοκο στο πίσω μέρος

5203f753e9fd170e1359496b9de6ed1c.jpg


racks_29.jpg


Εάν κάποιος βρεί τέτοιες γωνίες αρκετά μασίφ για την δουλειά παρακαλώ να το γράψει. Πόδια έχει το πράκτικερ 8-9 ευρώ το ένα αν θυμάμαι καλά στα 25εκ. χρώματα: άσπρο, μαύρο, ασημί, μόκα καφέ. Εχει και πιο κοντά.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #27 by Dr Pan K » Tue Jun 12, 2018 8:24 pm

AthanasiosL wrote:
Dr Pan K wrote:Να καταθέσω και άλλη μια ενδιαφέρουσα σχεδιαστική προσέγγιση που συνάμα είναι και σχετικά εύκολη κατασκευαστικά. Την χρησιμοποιούν διάφοροι όπως η Burmester στην φωτογραφία, πρόκειται για γωνίες αλουμινίου με τις σχετικές ταβλες από ξύλο ή ότι άλλο υλικό προκύψει. Και εδώ για να βελτιωθεί η δυσκαμψία προσθέτουμε και κεντρικό δοκο στο πίσω μέρος

5203f753e9fd170e1359496b9de6ed1c.jpg


racks_29.jpg


Εάν κάποιος βρεί τέτοιες γωνίες αρκετά μασίφ για την δουλειά παρακαλώ να το γράψει. Πόδια έχει το πράκτικερ 8-9 ευρώ το ένα αν θυμάμαι καλά στα 25εκ. χρώματα: άσπρο, μαύρο, ασημί, μόκα καφέ. Εχει και πιο κοντά.


Εδώ είσαι..

Pontou 27, Tavros 177 78
ARGYRAKIS CHARILAOS
21 0342 1202

Κάνε ένα τηλέφωνο..
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #28 by Dr Pan K » Wed Jun 13, 2018 10:28 am

Για όσους ενδιαφέρονται να το τερματίσουν μπορεί να αντιγραφεί το σχέδιο της finite elemente. Αν δε το κάτω μέρος του κάθε επιπέδου πάρει την μορφή καφασιού, μπορούμε μετά να βάλουμε άμμο ή λάστιχο, ακόμα και σαμπρελα με αέρα για αποσυζευξη με την επάνω επιφάνεια.

fe_1_500_573.jpg
fe_1_500_573.jpg (84.68 KiB) Viewed 4785 times


206finite.2.jpg
206finite.2.jpg (22.63 KiB) Viewed 4785 times
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #29 by angpsi » Wed Jun 13, 2018 11:29 am

Dr Pan K wrote:Για όσους ενδιαφέρονται να το τερματίσουν μπορεί να αντιγραφεί το σχέδιο της finite elemente. Αν δε το κάτω μέρος του κάθε επιπέδου πάρει την μορφή καφασιού, μπορούμε μετά να βάλουμε άμμο ή λάστιχο, ακόμα και σαμπρελα με αέρα για αποσυζευξη με την επάνω επιφάνεια.

Εγώ, να σου πω την αμαρτία μου, για κει το πηγαίνω. Δηλαδή να φτιάξω δύο οριζόντια πλαίσια με ένθετα ράφια, τα οποία να είναι αναρτημένα στα πλαϊνά στοιχεία. Την λογική του sandbox (καφάσια με άμμο) έλεγα να την κάνω για το κάθε ράφι ξεχωριστά. Εσύ λές ότι μπορεί να δουλέψει και αν αντί για πλαίσια + ράφια φτιάξω ολόκληρη την οριζόντια επιφάνεια ως sandbox;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #30 by Dr Pan K » Wed Jun 13, 2018 11:33 am

Θα σου πω τι θα κάνω εγώ στο επόμενο σύστημα. Θα φτιάξω το σχέδιο της Burmester αλλά εκτός από ξύλο θα βάλω ένα δεύτερο επίπεδο με ένα φύλο Corian και ενδιάμεσα λάστιχα.

Κατά την ταπεινή μου άποψη τα sandboxes και ακόμα χειρότερα η αποσυζευξη με αερα/ σαμπρελες σκοτώνει το χαμηλό. Ενδείκνυται μόνο για αυτούς που έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα ανάδρασης.
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register