Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY rack - αξίζει τον κόπο;

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #41 by angpsi » Wed Jun 13, 2018 2:35 pm

Ιδού η κόπια του πλαισίου της Finite...

IMG_7752.jpg
IMG_7752.jpg (755.94 KiB) Viewed 2924 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #42 by Dr Pan K » Wed Jun 13, 2018 2:49 pm

Οπότε το προχωράς Άγγελε;

Για όσους έχουν υπομονή μέχρι τον χειμώνα και χωρίς να μπορώ να υποσχεθώ ακριβή χρόνο παράδοσης, θα μπορούσα να τους βάλω στο επόμενο σχέδιο μου (στυλ Burmester με τροποποιήσεις). Κόστος δεν έχω υπολογίσει αλλά θα είμαι λογικό και παραμετροποιησιμο
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #43 by angpsi » Wed Jun 13, 2018 3:05 pm

Θέλω να το επεξεργαστώ ακόμα στις τρεις διαστάσεις. Ωστόσο η συνδρομή σας στο thread ήταν πολύτιμη γιατί λύθηκαν αρκετές απορίες (εκτός αν κάποιος έχει να συνεισφέρει ακόμα), και τώρα έχω μια κάλη εικόνα για το πώς να προχωρήσω.

Αν δεν ξεφύγει το κόστος λογικά θα προχωρήσω, με μόνη επιφύλαξη την έγκριση από την σύζυγο!...
Άγγελος
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #44 by kmyl » Wed Jun 13, 2018 3:31 pm

angpsi wrote:Κωσταντίνε, πραγματικά εντυπωσιακή η προσπάθεια του rack και από την φωτογραφία φαίνεται πραγματικά καλοφινιρισμένο. Πρακτικά δεν μπορώ να το ξεχωρίσω από rack επαγγελματικής εταιρείας, και απο τα λεγόμενά σου δεν αποκλείεται να φέρει και περισσότερη τεχνογνωσία από αρκετά από δαύτα.

Image
Image

Αν θα ήθελες να αποκαλύψεις τα μυστικά σου, έχω κάποιες απορίες ως προς τις επιλογές που παρέθεσες:
kmyl wrote:Sandwich υλικών ανά ράφι (συμίδα, dynamat, αλουμίνιο)

Από τις φωτογραφίες καταλαβαίνω ότι το πάνω και το κάτω μέρος είναι σημύδα και στην μέση που έχει μια σκοτία είναι το dynamat. Να υποθέσω ότι το αλουμίνιο που αναφέρεις είναι επίσης πλάκα που έχει μπει ανάμεσα στην σημύδα και το dynamat για μεγαλύτερη μάζα / βάρος;

kmyl wrote:ταίριασμα υλικών (ανοξείδωτο, αλουμίνιο, κεραμικό) για το σκελετό

Εδώ αν καταλαβαίνω καλά μιλάς για τις κολώνες ανάμεσα στα ράφια και κάποιου είδους cerapuck για τα πόδια του rack; Οι κολώνες ήταν έτοιμα αγοραστά στοιχεία ή τα έφτιαξες;

kmyl wrote:Σύζευξη / αποσυζευξη ραφιών προς το σκελετό του ράκ

Εδώ απλώς δεν μπορώ να φανταστώ ακριβώς τι έκανες, θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το πώς.

kmyl wrote: (...) να αποφευχθούν 'bottlenecks' στην έξοδο των συντονισμών προς το πάτωμα (αυτών που η μάζα του κάθε ραφιού δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει)

Αυτό το κομμάτι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ιδίως γιατί στο σχέδιο που θέλω να κάνω το κάτω ράφι θα έχει τουλάχιστον δύο μηχανήματα παράλληλα.



Ζητώ συγνώμη αλλά τώρα κατάφερα να το δω πάλι το νήμα και να απαντήσω με ηρεμία. Στη πρώτη φωτό βλέπεις το σχέδιο του ορθοστάτη.

myrack_1.jpg
myrack_1.jpg (115.72 KiB) Viewed 2920 times


Αυτό με ανοξείδωτο 'ντιζάκι' Μ6 3 εκατοστών ενώνει τους ορθοστάτες που πρακτικά εφάπτονται μέσα στα ράφια. στην άλλη φωτό βλέπεις τη σχεδίαση του κάθε ραφιού. Τα πόδια (feet) είναι τα Finite Elemente Cerabase Classic.

myrack_2.jpg
myrack_2.jpg (42.28 KiB) Viewed 2920 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #45 by Dr Pan K » Wed Jun 13, 2018 3:42 pm

Κωνσταντίνε έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά, χαλάλι το κόστος.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #46 by angpsi » Wed Jun 13, 2018 4:12 pm

Πολύ όμορφη δουλειά Κωσταντίνε, ευχαριστώ!
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #47 by angpsi » Wed Jun 13, 2018 4:30 pm

Μια ενδιαφέρουσα πτυχή των Finite Elemente που είχα προσέξει αλλά δεν γνώριζα την λεπτομέρεια είναι ότι χρησιμοποιεί κούφια στοιχεία ανάρτησης των ραφιών μέσα στα οποία λειτουργεί resonator! Πιστεύετε ότι μπορεί (αν αξίζει καν) να αναπαραχθεί αυτός ο τρόπος απαγωγής των μικρο/ιδιοσυντονισμών;

Screenshot 2018-06-13 16.20.15.png
Screenshot 2018-06-13 16.20.15.png (221.46 KiB) Viewed 2912 times
finite-presentation.pdf
(2.92 MiB) Downloaded 128 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #48 by Dr Pan K » Wed Jun 13, 2018 4:35 pm

Δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο γιατί δεν έχεις τρόπο να μελετήσεις την συχνότητα ταλάντωσης. Το αν έχει νόημα το συζητάμε...
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #49 by angpsi » Wed Jun 13, 2018 4:52 pm

Που σημαίνει δηλαδή ότι τελικά ως DIYers κάνουμε ένα βασικό σασί χωρίς "Η" και άλλα δοκαράκια μέσα στο πλαίσιο και ποντάρουμε στην μηχανική λειτουργία του ραφιού και της στήριξής του, σωστά;

Θέλω να πω, για 45Χ55εκ ράφι δεν τίθεται θέμα επιπλέον υποστήριξής του με δευτερεύοντα σκελετό, έτσι δεν είναι;
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #50 by angpsi » Wed Jun 13, 2018 5:40 pm

Ιδού και ένα σκίτσο με το πλαίσιο και υποπλαίσιο, με μια μικρή παραλλαγή στις κεντρικές κολώνες στήριξης. Ακόμα το ψάχνουμε, αλλά σιγά σιγά έρχεται!

IMG_7754.jpg
IMG_7754.jpg (1013.96 KiB) Viewed 2896 times

...Σκέψεις για πλαϊνο καπάκι, όπως Lack.
fullsizeoutput_4912.jpeg
fullsizeoutput_4912.jpeg (1.01 MiB) Viewed 2896 times
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register