Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY rack - αξίζει τον κόπο;

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #71 by Dr Pan K » Mon Jun 18, 2018 9:26 pm

angpsi wrote:Ψάχνοντας περισσότερο το σχέδιο του ξύλινου rack διαπιστώνω ότι οι Box Furniture Co. χρησιμοποιούν"πέντε είδη ξύλα που είναι κολλημένα μεταξύ τους με τρία είδη κόλλας" (μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα εδώ) και τα οποία μετά φοριούνται κολλητά στο πλαίσιο (επομένως μιλάμε για πλήρη σύζευξη). Αναρωτιέμαι τι μπορεί να είναι τα πέντε είδη ξύλων και τα τρία είδη κόλλας, όπως αναρωτιέμα και με ποια σειρά.

Καμιά ιδέα;


To πιο σκληρο ξυλο στα καθετα καδρόνια για μεταφορα τον κραδασμών στο πατωμα? Το πιο μαλακό για τις οριζοντιες επιφάνειες, το πιο όμορφο μπροστα για μουρη.

Για τις κολλες, δεν ξερω αν βάζουν καπου εποξική δυο στοιχείων που γίνετε πετρά ενω σε άλλα σημεία κόλλα καζεΐνης.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #72 by angpsi » Mon Jun 18, 2018 10:04 pm

Για τον σκελετό, τόσο για τους ορθοστάτες όσο και για τα οριζόντια πλαίσια χρησιμοποιεί το ίδιο ξύλο: sapele ή ανιγκρέ. Η συγκολλητή ξυλεία σε πέντε στρώσεις χρησιμοποιείται για τα εσωτερικά 'γεμίσματα' των οριζοντίων πλαισίων. Μάλιστα διευκρινίζουν πως πρέπει να φροντίζουμε τα μηχανήματα να πατάνε μέσα στα ράφια και όχι στον σκελετό. Ο σκελετός έχει γίνει προφανώς με μόρσα, και λογικά έχει πατούρα για να πατήσει και κολληθεί το ράφι.

Σε αυτό το παράδειγμα που έχει διχρωμία φαίνεται καλύτερα η διαφορά μεταξύ σκελετού και εσωτερικών ραφιών. Συγγνώμη, έχω διαβάσει πολύ και ξέχασα να διευκρινίσω.

2b9258bd293157c6defe40acdc964c65.jpg
2b9258bd293157c6defe40acdc964c65.jpg (15.04 KiB) Viewed 3296 times

Image
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #73 by angpsi » Mon Jun 18, 2018 10:09 pm

Όσο το σκέφτομα τα ράφια θα πρέπει να ξεκινάνε με τις ανώτερες στρώσεις σε μαλακό ξύλο για την μετάδοση των κραδασμών, μετά σε στιβαρή μάζα για απόσβεση, και τέλος ίσως πάλι σε μαλακό. Κάτι σαν το σάντουιτς με πλάκα αλουμινίου στην μέση που συζητήσαμε νωρίτερα. Η εποξική θα μπορούσε να χρησιμοποιείται εκεί που θέλουμε να κάνουμε μάζα.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #74 by angpsi » Mon Jun 18, 2018 10:13 pm

Πάντως είναι πολύ όμορφα τα άτιμα... Αν δεν μου πάρει το σκαλπ ο επιπλοποιός τότε λογικά θα καταλήξω εκεί.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #75 by Dr Pan K » Mon Jun 18, 2018 10:29 pm

Προχώρα...
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #76 by Dr Pan K » Mon Jun 18, 2018 11:09 pm

Σε θεμα σχεδιασμου δες και αυτο, ειναι αρκετα απλο και ομορφο. Ισως οχι τοσο σταθερό οσο να το κολλαγες μαζι με δεσίματα

yes.jpg
yes.jpg (869.02 KiB) Viewed 3281 times
yes2.jpg
yes2.jpg (736.98 KiB) Viewed 3281 times
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #77 by Chris1967 » Tue Jun 19, 2018 10:54 am

Για εσάς που δεν έχετε πικάπ, δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πάτε σε εξεζητημένες κατασκευές.

Ξέρω ξέρω,ότι όλα ακούνε από ποδαράκια και βάσεις και ρακ, αλλά δεν προτείνω υπερβολές εάν επάνω θα βολέψετε μονάχα έναν ολοκληρωμένο και ένα dac, ειδικά αν δεν έχετε και μεγάλα ηχεία.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #78 by angpsi » Tue Jun 19, 2018 11:29 am

Chris1967 wrote:Για εσάς που δεν έχετε πικάπ, δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πάτε σε εξεζητημένες κατασκευές.

Ξέρω ξέρω,ότι όλα ακούνε από ποδαράκια και βάσεις και ρακ, αλλά δεν προτείνω υπερβολές εάν επάνω θα βολέψετε μονάχα έναν ολοκληρωμένο και ένα dac, ειδικά αν δεν έχετε και μεγάλα ηχεία.

ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ;;;!!!;;; ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ MOJO ΑΠΟ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ;;;;; :lol:

Εντάξει, φυσικά δεν έχεις άδικο αλλά από την στιγμή που προέκυψε η ευκαιρία το ψάχνω όσο πάει. Από την άλλη μεριά, ένα από τα πρώτα ερωτήματα που έβαλα στο νήμα είναι το ποιό είναι το όριο στο οποίο παύει να έχει νόημα το DIY και αρχίζει να έχει νόημα το επαγγελματικό. Καταλαβαίνω ότι rack σαν της HRS, της Finite Elemente και της Tandem είναι πρακτικά αδύνατον να φτιάξεις ιδιωτικά, ωστόσο το ξύλινο της Box Furniture Co. λογικά δεν θα έχει πρόβλημα να μου το φτιάξει ο επιπλοποιός, έστω και χωρίς να ξέρουμε την μαγική σύνθεση των ραφιών.

Εσύ πού ακριβώς βρίσκεις το σημείο της υπερβολής στα όσα πρηγήθηκαν; Κατά την γνώμη μου είναι μάλλον απλές κατασκευές, ακόμα και του Κωσταντίνου που το έχει πάει σε άλλο επίπεδο σχολαστικής διερεύνησης.

Υ.Γ. Επίσης θυμίζω ότι η Ελπίδα δεν βάζει rack με ντίζες μέσα στο καθιστικό! Απορώ γιατί;... [wavegreen]
Άγγελος
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #79 by Στέλιος Π. » Tue Jun 19, 2018 2:08 pm

Αυτο παντως που εδειξε ο Παναγιωτης, το τελευταιο, αν εκτος απο το βιδωμα κολληθει κιολας θα ειναι πραγματικα μασιφ.

Ηταν απο τα σχεδια που ειχα δει και εγω και για μια περιοδο το σκεφτομουν, αλλά δεν πηγα προς τα εκει γιατι θα το εφτιαχνα μονος μου.
Αφου σκεφτεσαι "ξυκοκοπο" :-D ομως, ειναι μια πολυ καλη και ευκολη ΙΜΟ λυση.

Χρηστο συμφωνουμε αλλά ενα rack ρε συ θα το παρεις για να το εχεις για καποιο καιρο, δεν ειναι κατι που το αλλαζεις συνεχως, γιατι να μην το εχεις ετοιμο να υποδεχτει ενα πικαπ.
Δεν ξερεις πως ερχονται τα πραγματα. [beer]

Dr Pan K wrote:Είναι κάτι που το έθιξε ο Kmyl και σε μεγάλο βαθμό με βρίσκει σύμφωνο, το θέμα του overdamping. Σε κάποιες περιπτώσεις σκοτώνει τον ήχο, ας πούμε την ρυθμικοτητα.


Δεν ξερω αν γενικοτερα μπορει κανεις να μιλησει για overdamping.
Και το λεω αυτο θεωρωντας σαν δεδομενο οτι η "ιδανικη" θεση ενος μηχανηματος ειναι να "αιωρειται", να μην εχει κανενος ειδους επαφη με οτιδηποτε που θα μπορουσε εν δυναμει να του μεταφερει θορυβους.
Θεωρητικα παντα λοιπον, οσο περισσοτερη αποσβεση προστιθεται τοσο αποφευγονται ανεπιθυμητες αναδρασεις προς τα μηχανηματα μας. Εξ' ου και τα διαφορα sandwitch υλικων διαφορετικης πυκνοτητας.

Βεβαια η πραγματικοτητα εχει πολλες φορες την ταση να κανει οποιαδηποτε θεωρητικη προσεγγιση, σαν και τη δικη μου αυτη τη στιγμη, να μην εχει τελικα εφαρμογη.

I don't know... [shrug]
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #80 by Στέλιος Π. » Tue Jun 19, 2018 2:13 pm

Παρεπιπτοντως την ιδεα για το sandwitch την πηρα απο το παρακατω λινκ την περιοδο που εψαχνα μηπως υπαρχει κατι ετοιμο.

soundproofing sandwich panel / rubber / okoumé

"Acoustic sandwichpanels ‘Light’ and ‘Heavy’ are composite panels with throughout okoumé plywood and a core of cork/rubber (light, 225 kg/m3), or a core of a massive rubber layer (heavy 2300 kg/m3). These are composite materials used to damp vibration before it is radiated as noise and before it is transmitted to other parts of the accomodation. Mostly used in a sandwich with plywood, but it could also be bonded with aluminum, steel, and carbon fiber."

Image
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register