Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Dimdim
Posts: 41
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #151 by Dimdim » Fri Mar 08, 2019 1:36 am

Τα νέα μου είναι ότι έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και πολλά ημιτελή projects.. Πρέπει να κλείσουν έστω κάποια από αυτά πριν ανοίξω καινούργια αλλιώς δεν θα τελειώσω ποτέ τίποτα.

Σχετικά με τα παραπάνω τροφοδοτικά, συνεχίζεται το γνωστό μοτίβο των Κινέζων. Ισχυρίζονται ότι μετ/της 7V/15VA μπορεί να δώσει 2.5Α στα 5V, κάτι που οποιοσδήποτε έχει στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρονικών γνωρίζει ότι δεν μπορεί να συμβεί.

Επίσης δεν είναι low noise (με σύγχρονα κριτήρια) και απαρτίζονται από ανεπαρκή υλικά (αμφίβολης γνησιότητας).

Από την άλλη στοιχίζουν και ~35€, οπότε τι να περιμένει κανείς..
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #152 by angpsi » Fri Mar 08, 2019 9:40 pm

Dimdim wrote:Τα νέα μου είναι ότι έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και πολλά ημιτελή projects.. Πρέπει να κλείσουν έστω κάποια από αυτά πριν ανοίξω καινούργια αλλιώς δεν θα τελειώσω ποτέ τίποτα.

Σχετικά με τα παραπάνω τροφοδοτικά, συνεχίζεται το γνωστό μοτίβο των Κινέζων. Ισχυρίζονται ότι μετ/της 7V/15VA μπορεί να δώσει 2.5Α στα 5V, κάτι που οποιοσδήποτε έχει στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρονικών γνωρίζει ότι δεν μπορεί να συμβεί.

Επίσης δεν είναι low noise (με σύγχρονα κριτήρια) και απαρτίζονται από ανεπαρκή υλικά (αμφίβολης γνησιότητας).

Από την άλλη στοιχίζουν και ~35€, οπότε τι να περιμένει κανείς..


Ευχαριστώ για την απάντηση, άλλωστε ξεκίνησα αυτό το νήμα ακριβώς επειδή δεν έχω αυτές τις γνώσεις...

Κρίμα όμως, πάνω που είχα αναθαρρήσει ότι πάει να βγει κάτι ενδιαφέρον τώρα ξαναπέφτουμε στην αναμονή. Όπως και να'χει, καλή επιτυχία με ό,τι κάνεις Δημήτρη!
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #153 by angpsi » Fri Mar 08, 2019 10:48 pm

Διαπιστώνω πως ο DimDim έχει γράψει γι αυτά τα βασικά πράγματα στο blog του από τα Χριστούγεννα. Παραθέτω κι εδώ ώστε όποιος μας διαβάζει να βρει άμεσα τούτο, όπως και μπόλικα άλλα ενδιαφέροντα άρθρα: DimDim's blog: Linear DC Power Supply Basics
Άγγελος
Panart
Posts: 8
Joined: Mon Sep 10, 2018 1:35 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #154 by Panart » Wed Oct 16, 2019 11:37 pm

Για το τροφοδοτικό της collybia τι γνώμη έχετε?

https://collybia.com/collybia-linear-power-supply/
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #155 by Chris1967 » Thu Oct 17, 2019 11:08 am

To collybia το έχει ο Μιχάλης, (και έχει γράψει εδώ κάπου νομίζω), αυτά είναι Ελληνικής κατασκευής του Βασίλη Τούνα.

Εγώ έχω μια παραλλαγή του.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αισθητή διαφορά από το προηγούμενο γραμμικό τροφοδοτικό που είχα. Μειονέκτημα η υψηλή θερμοκρασία λειτουργίας του chip, το οποίο σημαίνει δεν πρέπει να είναι αναμμένο συνέχεια και να είναι τοποθετημένο κάπου που να αερίζεται καλά το κουτάκι του.
Χρήστος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register