Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #131 by Dr Pan K » Thu Oct 25, 2018 1:50 pm

Στα 100 ευρω εμπορικη αξια το "περιεχόμενο" δεν θα ξεπερνά τα 25 με 30 ευρώ σε υλικά, αν αναλογιστείς οτι ενας μικρός μετασχηματιστης κοστίζει 20 ευρω καταλαβαίνεις τι αγοράζεις.
Παναγιώτης
Panart
Posts: 8
Joined: Mon Sep 10, 2018 1:35 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #132 by Panart » Thu Oct 25, 2018 2:46 pm

Οκ κατάλαβα, το VFM για υλοποιήσεις του εμπορίου μας οδηγεί στην DIY φάση.

Επειδή όπως προανέφερα δεν το κατέχω το άθλημα, θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με βοηθούσε στην κατασκευή ενός παρόμοιου τροφοδοτικου.

Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά.
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #133 by Στέλιος Π. » Thu Oct 25, 2018 4:49 pm

Dimdim wrote:1) Τα εξαρτήματα του κουασιμόδο είναι προαιρετικά.. όποιος δεν θέλει να ασχοληθεί απλά δεν τα κολλάει.. :)

2) Για τροφοδοτικά 5VDC με 16V πυκνωτές είμαστε εντελώς μια χαρά. Υπάρχουν ωραίοι Nichicon LKG στα 10-15 mF οι οποίοι είναι ότι πρέπει. Σε πλακέτα 5 x 10 χωράνε δύο τέτοιοι δίπλα-δίπλα. Με δύο τέτοιους οποιοσδήποτε θα είναι χαρούμενος..

3) Τα συγκεκριμένα είναι "παιδικά" στο κόλλημα.. ότι πρέπει για εισαγωγή στα SMD, τα οποία είναι μονόδρομος ούτως ή άλλως μακροχρόνια.

4) Είναι, αλλά πρέπει να μπει και ένα όριο. Δηλαδή, μπορώ να δώσω έως και πάρα πολύ αέρα. Αλλά μήπως τελικά πλακέτα π.χ. 10 x 10 cm είναι πολύ μεγάλη για ένα τροφοδοτικό 5V? Μήπως να πηγαίναμε σε π.χ. 5 x 10 cm? θυμίζω ότι αυτή που ακούσαμε ήταν περίπου 3 x 10 cm.

5) Yes, it does.

Btw, όταν λες "snubber πυκνωτών" εννοείς bypass πυκνωτές, έτσι;


1) Μια χαρα

2) Εγω σιγουρα θα ειμαι (δεν ξερω αν μπορει να γινει με τετοιο τροπο που αν θελει κανεις να βαλει εναν μεγαλο ή δυο μικροτερους να μπορει χωρις να κανει κανενα βραχυκυκλωμα)

3) Μαμημενα SMD :-D

4) Εχεις δικιο, δεν εχει νοημα, το 5x10 ομως μου φαινεται μια χαρα (ειναι και συμμετρικη σαν διασταση αν καποιος ειναι και λιγο ψυχαναγκαστικος :lol: )
Σε περιπτωση που εχουμε διοδακια ΤΟ-220 θα χωραει μια μικρη ψηκτρα πισω απο καθε μια; Οχι οτι θα χρειαζεται στις περισσοτερες περιπτωσεις, μονο για τιποτις hotrod καταστασεις.

Υποθετω συνεπως οτι αν παμε στα 5cm θα βγαινουν 2 τροφοδοτικα ανα board αντι για 3, με οτι και αν αυτο σημαινει moneywise.

5) Γιαυτο με κοροιδευαν τα κοριτσια οταν τους ελεγα οτι τα ακριβα αρωματα ειναι σε μικρο μπουκαλι... ετσι εξηγουνται ολα :mrgreen:

Ναι ρεη αυτους εννοω, να τραβανε κανενα σκουπιδακι.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #134 by Errorist » Tue Oct 30, 2018 8:41 pm

θα μπορουσαμε να δανειστουμε καποιο απο τα 2 τροφοδοτικα για δοκιμή;
Νίκος
Dimdim
Posts: 41
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #135 by Dimdim » Wed Oct 31, 2018 9:53 am

Ωπ, μου είχε ξεφύγει αυτό:

Στέλιος Π. wrote:4) Εχεις δικιο, δεν εχει νοημα, το 5x10 ομως μου φαινεται μια χαρα (ειναι και συμμετρικη σαν διασταση αν καποιος ειναι και λιγο ψυχαναγκαστικος :lol: )
Σε περιπτωση που εχουμε διοδακια ΤΟ-220 θα χωραει μια μικρη ψηκτρα πισω απο καθε μια; Οχι οτι θα χρειαζεται στις περισσοτερες περιπτωσεις, μονο για τιποτις hotrod καταστασεις.


Θα προσπαθήσω να χωράνε μικρές ψύκτρες.. λογικά με τα 2 επιπλέον εκατοστά πλάτος του PCB θα το καταφέρω.
Dimdim
Posts: 41
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #136 by Dimdim » Wed Oct 31, 2018 9:54 am

Errorist wrote:θα μπορουσαμε να δανειστουμε καποιο απο τα 2 τροφοδοτικα για δοκιμή;


Το δικό μου δυστυχώς είναι σε (μόνιμη πρακτικά) χρήση.
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #137 by Στέλιος Π. » Wed Oct 31, 2018 11:37 am

Dimdim wrote:Ωπ, μου είχε ξεφύγει αυτό:

Στέλιος Π. wrote:4) Εχεις δικιο, δεν εχει νοημα, το 5x10 ομως μου φαινεται μια χαρα (ειναι και συμμετρικη σαν διασταση αν καποιος ειναι και λιγο ψυχαναγκαστικος :lol: )
Σε περιπτωση που εχουμε διοδακια ΤΟ-220 θα χωραει μια μικρη ψηκτρα πισω απο καθε μια; Οχι οτι θα χρειαζεται στις περισσοτερες περιπτωσεις, μονο για τιποτις hotrod καταστασεις.


Θα προσπαθήσω να χωράνε μικρές ψύκτρες.. λογικά με τα 2 επιπλέον εκατοστά πλάτος του PCB θα το καταφέρω.


Καταλαβαινεις οτι δεν χαθηκε και ο κοσμος αν δεν χωρανε ετσι;

Αν βγαινει ευκολα καλως, διαφορετικα και το spacing μονο αρκει για ventilation.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
lemon
Posts: 26
Joined: Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #138 by lemon » Wed Oct 31, 2018 4:47 pm

Errorist wrote:θα μπορουσαμε να δανειστουμε καποιο απο τα 2 τροφοδοτικα για δοκιμή;


Εάν θυμάμαι καλώς, το σκεπτόσουν για χρήση σε router 9V@1A, σωστά;

Για χρήση ρούτερ, χρειαζόσαστε τροφοδοτικό για 24ώρες το 24ώρο και αναμμένο συνεχές.
Δεν νομίζω ότι αυτό το τροφοδοτικό προσφέρεται για τέτοια χρήση, είναι πολύ λιλιπούτειο για τέτοια χρήση!
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #139 by Errorist » Thu Nov 01, 2018 8:51 pm

lemon wrote:Εάν θυμάμαι καλώς, το σκεπτόσουν για χρήση σε router 9V@1A, σωστά;

Για χρήση ρούτερ, χρειαζόσαστε τροφοδοτικό για 24ώρες το 24ώρο και αναμμένο συνεχές.
Δεν νομίζω ότι αυτό το τροφοδοτικό προσφέρεται για τέτοια χρήση, είναι πολύ λιλιπούτειο για τέτοια χρήση!


Για τη δοκιμή μου κάνει το 5v γιατί θα το έβαζα σε μίνι switch. Εάν μου κόψει θόρυβο, θα εγκαταλείψω την παρούσα κατάσταση (2 router, 2 δίκτυα που έτσι και αλλιώς το ανοιγοκλείνω λόγω ακτινοβολίας).
Νίκος
lemon
Posts: 26
Joined: Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #140 by lemon » Fri Nov 02, 2018 9:37 pm

Κάτι μπορεί να γίνει...
Στείλε μου με π.μ σε ποια περιοχή είσαι;

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register