Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #111 by Στέλιος Περγιουδάκης » Tue Oct 23, 2018 2:28 pm

Errorist wrote:"στα σημεία βελτιώνει τον ήχο σε σχέση και με τα δύο αλλά τροφοδοτικά"
από ο,τι κατάλαβα οι διαφορές θα ήταν μάλλον οριακές.
Δεν θυμάμαι αν έχουν γραφτεί πιο πίσω αλλά καλό είναι να τα μαζέψουμε όλα μαζί.
ποιο είναι το κόστος του κάθε τροφοδοτικού τελικά.
ποιο είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει σε αμπερ.
ποια απο αυτά έχουν ρυθμιζόμενη έξοδο και ποια σταθερή.

Επίσης, στην πρώτη φωτογραφία (20181022_190328.jpg) η αριστερή συσκευή τι είναι;


Θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι εφόσον πρόκειται για diy συσκευές μπορούμε να μιλήσουμε μόνο για κόστος υλικών.
Το κόστος αυτού του DimDim ως υλικά + μετασχηματιστή +κουτί, πρέπει να πλησιάζει τα 100 ευρώ.
Αυτό του Lemon πλήρες σαν υλικά θα πρέπει να ξεπερνά τα 160.
Αλλά αυτά προϋποθέτουν πολύ προσωπική εργασία καθώς και εμπειρία σε συναρμολόγηση πλακετών, και όταν λέμε πολύ το εννοούμε. Η μεγαλύτερη προσπάθεια είναι στα smd και στα τρυπήματα των κουτιών ειδικά σε τετράγωνες τρύπες.
Μην φανταστεί κάποιος οτι αν δεν έχει πείρα σε κατασκευές θα μπορέσει να τα κατασκευάσει επειδή κάποτε είχε κολλήσει ένα smart kit.
Τα αμπέρ που μπορούν να δώσουν νομίζω είναι 1,5 το κόκκινο και 2 το μαύρο.
Και τα δύο μπορούν να ρυθμίσουν τάση εξόδου και αν χρησιμοποιηθεί τρίμμερ αυτό είναι πολύ εύκολο για τον καθένα.
Η συσκευή αριστερά του εργαστηριακού τροφοδοτικού στην φωτ. είναι το στρίμερ του Πάνου με τα τροφοδοτικά του.
lemon
Posts: 26
Joined: Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #112 by lemon » Tue Oct 23, 2018 6:06 pm

Το τροφοδοτικό μπορεί να παραμετροποιηθεί με αρκετούς τρόπους ως προς την έξοδο.
1) διπλή ανεξάρτητη έξοδος, για παράδειγμα 5Vdc + 7,5Vdc
2) συμμετρική έξοδος π.χ ±6Vdc, ±15Vdc
3) μονή έξοδος για μεγαλύτερο ρεύμα, όπου παραλληλίζονται όλα τα ρεγκ της πλακέτας (όπως αυτό που έφερα στα παιδιά).
4) μεταβλητού εύρους τάσης αναλόγως εάν βάλεις 7+7 ή 12+12 μετασχηματιστή.

Η επάρκεια ρεύματος, έχω γράψει ότι είναι πολυπαραγοντική και κάποια πράγματα υπάρχουν στο νήμα 84. Το θεωρητικό είναι 1Α ανά δευτερεύων, 2Α εάν παραλληλιστούν όλα, αλλά αυτά είναι μόνο στη θεωρία, η σωστή υλοποίηση λαμβάνει υπόψη ποιο είναι το σύνηθες που θα απαιτηθεί και ποιες οι κορυφές, επίσης σημαντικός παράγοντας ο τρόπος που θα υλοποιηθεί η αποβολή θερμοκρασίας.
Από ότι είδαμε μέσω του εργαστηριακού τροφοδοτικού που είχαμε μαζί μας, το ondroid έτσι όπως ήταν στημένο, δεν έχει απαιτήσεις πάνω από το σύνηθες 0,28-0,34Α, σε σπάνιες περιπτώσεις που χτίζει βάση και παίζει βαρύ αρχείο ήχου, να φθάσει τα 0,44Α και μόνο όταν ξεκινά στιγμιαία έδωσε μια κορυφή της τάξης των 0,58Α.
Με αυτά υπόψη, ακόμη και το ένα δευτερεύων να εκμεταλλευτεί κάποιος καλύπτεται, αυτό είναι σίγουρο.
Τώρα εάν κάποιος θέλει να σηκώνει HDD ή να δουλεύει σε NAS που τραβά ότι του κατέβει...όχι πρέπει να στραφεί σε άλλη λύση, να μην κοιτάξει τα θεωρητικά αμπέρ.

Οι κύριες χρήσεις του είναι: ψηφιακά απαιτήσεων όπως dac, receiver, reclocker, αναλογικά στάδια, μπάφερ.

Για το κόστος των υλικών, έχουμε αναφερθεί και σε παλαιότερα μηνύματα, ο Στέλιος δεν έχει πέσει έξω στους υπολογισμούς τους. Δεν νομίζω ότι είναι πρέπων να αναφέρω ποσό εάν μου ζητηθεί να το φτιάξω εξ' ολοκλήρου, δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει δημόσια.
Όποιος νομίζει ότι δεν μπορεί, καλύτερο είναι το π.μ
Για να βοθηθήσω, η κατασκευή ναι είναι σύνθετη, όχι τόσο στη δουλειά της βασικής πλακέτας, εκεί είναι βασικά υλικά "τρύπας".
Στη βασική πλακέτα η μόνη δυσκολία είναι να μπορέσετε να ρυθμίσετε το snubber (quasimodo), αυτό θέλει ειδικό όργανο που θα μετρήσει τον κωδωνισμό του μετασχηματιστή και έπειτα με τις κατάλληλες τιμές πυκνωτών και αντίστασης (στην ειδική θέση) να μειώσετε ή να εξαφανίσετε τον κωδωνισμό.
Η δυσκολία είναι μικρή επάλληλη πλακέτα που φιλοξενεί τα ρεγκ, είναι φουλ smd και μπορεί να μπει και τριμεράκι για ρύθμιση της τάσης.
Άλλη δυσκολία είναι η σωστή απαγωγή της θερμοκρασίας, θέλει ιδιαίτερη κόλληση στον πάτο των ρεγκ για να μπορεί να γίνει η απαγωγή και μία μικρή μεταλλική ράβδος αλουμινίου για απαγωγή προς το κουτί με την κατάλληλη αυτοκόλλητη ταινία και πάστα στον πάτο.
Ναι το κουτί είναι Hammond, μια διάσταση μεγαλύτερη από αυτό της φώτο και θέλει μηχανουργική δουλειά με ακριβές μέτρημα, για το άνοιγμα των οπών στο πίσω μέρος για το IEC, διακόπτη και τις εξόδους/έξοδο.
lemon
Posts: 26
Joined: Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #113 by lemon » Tue Oct 23, 2018 6:12 pm

Ε, τώρα να το γράψω;
Για quasimodo φίλτρο γράφω, και στη φώτο που έχει τραβήξει ο Παναγιώτης, ποιο Κουασιμόδος δεν γίνεται!
Πως βγαίνω τέτοιες φώτο...θέλει ειδική ανάλυση σίγουρα!

Παραθέτω τη φώτο και βλέπω να μου βγάζουν παρατσούκλι ο Κουασιμόδος!

Image
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #114 by Dr Pan K » Tue Oct 23, 2018 7:21 pm

lemon wrote:Ε, τώρα να το γράψω;
Για quasimodo φίλτρο γράφω, και στη φώτο που έχει τραβήξει ο Παναγιώτης, ποιο Κουασιμόδος δεν γίνεται!
Πως βγαίνω τέτοιες φώτο...θέλει ειδική ανάλυση σίγουρα!

Παραθέτω τη φώτο και βλέπω να μου βγάζουν παρατσούκλι ο Κουασιμόδος!

Image


Mea culpa για την φωτο, στην επομενη συναντηση θα βγαλω την καλή μηχανή και θα σε αποθανατίσω με τον πρέποντα τρόπο.
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #115 by Στέλιος Π. » Tue Oct 23, 2018 9:11 pm

Μπραβο παιδες, παντα τετοια!
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #116 by Dr Pan K » Tue Oct 23, 2018 9:34 pm

Στέλιος Π. wrote:Μπραβο παιδες, παντα τετοια!


Εσύ πήρες απουσία..
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #117 by Στέλιος Π. » Wed Oct 24, 2018 10:19 am

Αμ νομιζεις εγω δεν ηθελα;

Εγω παντως κλεινω προς το σχεδιο του Δημητρη, του Μανου, για τις δικιες μου αναγκες, ειναι overkill ρε γμτ. Οχι οτι θα με χαλαγε, αλλά δεν την παλευω με τα smd, καθολου.

Ειδικα αν εχει ορεξη ο κυρ dimdim για κανα δυο modifications στο σχεδιο (να μου φυγουν και τα ψυχολογικα :P)
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #118 by Dr Pan K » Wed Oct 24, 2018 11:38 am

Σαν τι τροποποιήσεις δλδ;
Παναγιώτης
Dimdim
Posts: 41
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #119 by Dimdim » Wed Oct 24, 2018 11:43 am

Με πρόλαβες. :)

Τι θέλει ο λαός; Ακούω..
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #120 by Στέλιος Π. » Wed Oct 24, 2018 1:34 pm

Να μην παρεξηγηθω, μια χαρα ειναι το σχεδιο, μικρο και βολικο, αλλά, αφου βρηκαμε παπα... :P

Να πω μερικα που μου ερχονται στο μυαλο, για να κανουμε και κουβεντα για το αναγκαιο και το ψυχολογικο του πραγματος.

Θεσεις για snubber στις διοδους
Διαταξη για προσθηκη περισσοτερων πυκνωτων εξομαλυνσης λ.χ. 4-6-8 κλπ για να εχουμε array
Snubber για αυτους?
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register