Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #141 by Errorist » Wed Nov 07, 2018 11:02 am

καταρχήν να ευχαριστήσω θερμά τον Μανώλη που μπήκε στον κόπο και πήρε το ρίσκο να μου το δανείσει.

το σύστημα in short: 2,5αρα γραμμή από τον πίνακα, καλώδια ρεύματος kimber/furutech/nad m12/nad m22/neotech/dali epicon

είχα ένα δεύτερο ίδιο switch το οποίο συνέδεσα στο smps οπότε άλλαζα απλά τα ethernet από το ένα στο άλλο. ο ήχος κοβόταν για λίγα δευτερόλεπτα. Το πρόβλημα είναι ότι, δεδομένου ότι συνδέθηκε σε switch, έπρεπε να πηγαίνει σε αυτό και ethernet από router διαφορετικά δεν μπορούσε να δώσει ip στο streamer, με όποιο θόρυβο μπορεί να μεταδίδεται από εκεί.

αν και δεν μου μένει πολύς χρόνος για δοκιμές τις καθημερινές (ακούω αναγκαστικά αργά το βράδυ σε μέτριες εντάσεις), υπάρχει αρκετή βελτίωση με το τροφοδοτικό, εύκολα ακουστή. Οι υψηλές συχνότητες επωφελούνται περισσότερο, γίνονται πιο soft με αποτέλεσμα να αναδεικύεται περισσότερο το κατώτερο φάσμα, οι φωνές ξεβραχνιάζουν σε κάποιο βαθμό. συνολικά ο ήχος είναι λιγότερο flat - περισσότερο 3d.

Μανόλη (lemon) μπορεί να υποστηρίξει router που θα ανοιγοκλείνει με μόνο 2 συσκευές επάνω (music server και streamer)? το smps που χρησιμοποιεί είναι 9v/1a. ώστε να απομονωθεί από το άλλο δίκτυο που έχει πάνω από 10 συσκευές επάνω του και γενικά ο χειρισμός απο wifi είναι απελπιστικά αργός λόγω και της απόστασης.
Νίκος
lemon
Posts: 26
Joined: Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #142 by lemon » Wed Nov 07, 2018 12:09 pm

Ειλικρινά ένα πράγμα που έχω χαρεί μέσω της ενασχόλησής μου με το συγκεκριμένο χόμπι είναι ότι τα παιδιά που ασχολούνται στην πλειοψηφία τους είναι αστέρια...
Πάμε επί της δοκιμής.
Ειλικρινά θα με τρελάνετε, ουδέποτε έχω δοκιμάσει τέτοια τροφοδοτικά πάνω σε τέτοιες συσκευές, όλες αυτές τις έχω με τα παλμοτροφοδοτικά τους.
Είμαι σίγουρος ότι θα αρχίζω και εγώ τις προσωπικές μου δοκιμές πάνω σε αντίστοιχες συσκευές.

Νικόλα, για να απαντήσω πρέπει να μετρηθεί σε κατανάλωση το ρούτερ. Τα είπαμε για λίγο στη συνάντησή μας, είναι περίεργες συσκευές μη σταθερής κατανάλωσης. Για να γράφει αυτό 9V/1A, αναφέρεται σε φουλ κατανάλωση και ίσως και με κάποιο έξτρα.
Σε μετρήσεις που έχω κάνει πάνω σε αυτό που έχεις, έχω δει τα εξής:
Η έξοδος της εξομάλυνσης της βασικής πλακέτας (τάσης πριν το ρεγκ) στο 1Α είναι 8.8Vdc, με 0.75Α είναι 9.3Vdc, με 0.5Α είναι 10.5Vdc.
Οπότε τα 8.8-9Vdc τα υποστηρίζει με το συγκεκριμένο μετασχηματιστή άνετα μέχρι και τα 0.75Α ρεύμα.

Εννοείται ότι τέτοια χρήση, έχει νόημα μόνο σε ρούτερ που ανοιγοκλείνει μόνο για την ακρόαση και όχι για χρήση 24ωρου.

Εφόσον έχεις πολύμετρο κάνε την εξής δοκιμή, με το πολύμετρο σε θέση Vdc πάνω στην κλέμα εξόδου ή στο καλώδιο σύνδεσης άρχισε να γυρνάς τη μικρή βίδα που είναι στο άνω μέρος του μπλε Bourns, μέχρι να πλησιάσεις τα 8.8Vdc, από 8.6 και άνω είσαι ΟΚ.
1) Αυτή η τάση φυσικά θα είναι με έξοδο δίχως φορτίο.
2) Βάλε με σωστή πολικότητα το φορτίο σου = ρούτερ και άναψέ το
3) Σε τυχαίες στιγμές με το πολύμετρο στις βιδίτσες της κλέμας μέτρα τι τάση εξόδου δίνει την ώρα που λειτουργεί το ρούτερ

Και βγάλε τα συμπεράσματά σου.
Υπόψη, εάν το φορτίο όντως είναι 1Α, ενδεχομένως να μην μπορεί να κρατήσει την έξοδο και να βυθίζεται κάτω των 8.5V...ζημιά δεν θα κάνεις πουθενά.
Αλλιώς πάρε με τηλέφωνο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #143 by Dr Pan K » Wed Nov 07, 2018 2:22 pm

Να καταθέσω την εμπειρία μου, όταν άλλαξα τροφοδοτικό στο router δεν άκουσα καμία διαφορα. Εκεί που είχε τεράστια βελτίωση και το συστήνω ανεπιφύλακτα είναι όταν άλλαξα router, πηγαίνοντας από ένα φτηνιαρικο του ΟΤΕ σε ένα επώνυμο (TP Link) των <100€
Παναγιώτης
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #144 by Errorist » Wed Nov 07, 2018 2:40 pm

θεωρητικά, μπορεί να ισχύουν και τα δύο.
Ο NAD M12 είναι streamer/dac/pro, οποτε η συσκευή που έχει δίπλα του είναι ένα router ή ένα switch και να παίρνω τη βελτίωση αλλάζοντας τροφοδοσία σε αυτή.
εσύ Παναγιώτη έχεις το streamer δίπλα στο σύστημα και πιθανον έχεις το router σε αρκετά μεγάλη απόσταση οπότε ο θόρυβος του smps έχει μικρή ενέργεια και εξασθενεί μέχρι να φτάσει στο streamer.
Νίκος
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #145 by Errorist » Wed Nov 07, 2018 2:43 pm

Dr Pan K wrote:Να καταθέσω την εμπειρία μου, όταν άλλαξα τροφοδοτικό στο router δεν άκουσα καμία διαφορα. Εκεί που είχε τεράστια βελτίωση και τοβσυστηνα ανεπιφύλακτα είναι όταν άλλαξα router, πηγαίνοντας από ένα φτηνιαρικο του ΟΤΕ σε ένα επώνυμο (TP Link) των <100€



έχεις πρόχειρο το μοντέλο;
Νίκος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #146 by Dr Pan K » Wed Nov 07, 2018 3:29 pm

Errorist wrote:
Dr Pan K wrote:Να καταθέσω την εμπειρία μου, όταν άλλαξα τροφοδοτικό στο router δεν άκουσα καμία διαφορα. Εκεί που είχε τεράστια βελτίωση και τοβσυστηνα ανεπιφύλακτα είναι όταν άλλαξα router, πηγαίνοντας από ένα φτηνιαρικο του ΟΤΕ σε ένα επώνυμο (TP Link) των <100€



έχεις πρόχειρο το μοντέλο;


Archer με 3 κεραίες, Wi-Fi δύο συχνοτήτων και φυσικά Gigabit Ethernet. Ποιο ακριβώς ήταν δεν το θυμάμαι.
Παναγιώτης
lemon
Posts: 26
Joined: Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #147 by lemon » Mon Nov 12, 2018 7:39 pm

Με την ευκαιρία της επιστροφής του τροφοδοτικού από το μέλος Errorist, έκανα κάποιες επιπρόσθετες μετρήσεις σε φορτία που δεν τις είχα κάνει μέχρι τώρα.
Λοιπόν σε αυτό με την πλακέτα όπου τα 4 LT3045 έχουν παραλληλιστεί μεταξύ τους, η ιδανική περιοχή λειτουργίας είναι τα 7-7,5Vdc εξόδου.
Σε αυτό το εύρος, υπάρχει η ιδεατή έξοδος ρεύματος σε αντιδιαστολή με τη θερμοκρασία που απάγουν τα LT.
Σε αυτό το εύρος εύκολα μπορεί να πιάσει κάποιος το 5% της ονομαστικής απόκλισης τάσης με ρεύμα 1.8Α, δηλαδή πολύ δυνατό ρεγκ για συγκινήσεις!
Αντιθέτως, εάν με αυτόν τον Μ/Τ (2Χ7Vac) το ρυθμίσεις στα 9Vdc εξόδου (όπου το δοκίμασε σε ρούτερ ο Errorist), με όριο το 5% της ονομαστικής τάσης (δηλ. πτώση μέχρι και τα 8,55Vdc) το τροφοδοτικό δεν μπορεί να δώσει παραπάνω από 0.86-0.88Α, συμπέρασμα για 9Vdc εξόδου χρήζει αντικατάσταση του Μ/Τ με τον 2Χ9Vac για να μπορέσει να δώσει μέχρι και 1.4Α

Επισυνάπτω και δύο φώτο τελειωμένων τροφοδοτικών.
Attachments
reg2.JPG
reg2.JPG (1.12 MiB) Viewed 5718 times
reg1.JPG
reg1.JPG (793.4 KiB) Viewed 5718 times
lemon
Posts: 26
Joined: Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #148 by lemon » Sun Jan 06, 2019 10:53 pm

Έχει φτιαχτεί νέα πλακετίτσα για το 4πλό LT με σημαντικές βελτιώσεις.
Η αντίσταση εξόδου πλέον έφθασε στα όρια.

Παραθέτω εδώ την προηγούμενη μέτρηση στο δοκιμαστικό που είχα φέρει στον Παναγιώτη (είχα παραλληλίσει τις δύο πλευρές). Βλέπουμε ότι είχε ένα κατώφλι στα 14-15mOhm που ανέβαινε μέχρι τα 22mOhm περίπου στα 85Κ...ήταν και πάλι πάρα πολύ καλά τα αποτελέσματα.

Image

Πλέον με τη νέα σχεδίαση της πλακέτας και την ειδική δρομολόγηση για τετραπλή χρήση, η Zo έπεσε κάτω από τα 10mOhm σε όλα τα φορτία (μέτρηση 100mA, 500mA, 1A, 1.5A), φθάνει μέχρι και τα 8,5mOhm, ενώ στα 85K περιορίστηκε στα 13-15.5mOhm, ενώ ακόμη και στο 1.5Α ρεύμα δεν ξεπερνά τα 17,5mOhm στους 85Κ.

Πλέον έγινε κόσμημα σε όψη και μετρήσεις!
Attachments
Zo & Phase measurement.png
Zo & Phase measurement.png (160.7 KiB) Viewed 5623 times
4xLT3045.JPG
4xLT3045.JPG (128.07 KiB) Viewed 5623 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #149 by Dr Pan K » Mon Jan 07, 2019 12:10 am

Κοιτώντας την κρυστάλλινη σφαίρα είδα το επόμενο streamer μου: new_Rpi by DimDim με τροφοδοσία από Lemon (Αν και μπορεί να είναι overkill το 2Α πλακετακι για τις επιμέρους τοπικές).
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #150 by angpsi » Fri Mar 08, 2019 12:54 am

Μετά από αρκετό καιρό, και με τα φοβερά επιτεύγματα στο μέτωπο των €250-300 να έχουν δείξει τα δόντια τους, να ρωτήσω κι εγώ τι γίνεται με το σχέδιο των περίπου €80;
Εναλλακτικά, μπορεί να αποκωδικοποιήσει κανείς από τους γνωρίζοντες αν αξίζει κάποιο από αυτά τα δύο; (link 1) (link 2)

Image
Image
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register