Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Entry Level Καλωδια

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #31 by Dr Pan K » Mon May 21, 2018 8:27 pm

superflatline.jpg
superflatline.jpg (769.86 KiB) Viewed 1960 times


H Nordost εκανε την σωστή κίνηση και ξανακυκλοφορει το Flat Line.. Χαμηλη χωρητικότητα, καθαρός χαλκός, μόνωση τεφλον. Οτι πιο απλό αλλα δουλεύει.

http://nordost.com/blog/reintroducing-t ... ker-cable/
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #32 by angpsi » Thu Nov 09, 2023 3:13 pm

Αναζωογονώ το νήμα από το μακρινό 2018 για ερώτηση: έχω βάλει πλώρη για ένα (1) καλώδιο 0,6m USB A σε USB B και δύο (2) καλώδια ρεύματος 1m―ίσως και ένα πολύπριζο―για το σύστημα ακουστικών του γραφείου, σε προσιτή τιμή, που βεβαίως να παίζουν ακουστά καλύτερα από τα μαύρα.

Οι υποψήφιοι είναι:
1) Για το καλώδιο USB
2) Για τα καλώδια ρεύματος:
effpath_power.jpg
effpath_power.jpg (135.59 KiB) Viewed 678 times

Πολύπριζο, αν πάρω, μάλλον από τον Γερμανό στα 150€ με καλώδιο Lapp Olflex 1.5m, γιατί Supra κ.λπ. στην ίδια τιμή ή και περισσότερο μου ζητάνε να αγοράσω το καλώδιο έξτρα.

Σημειώστε πως, με εξαίρεση το χέριασμα στο ήδη υφιστάμενο Curious USB, δεν προτιμώ να φτιάξω δικά μου καλώδια ρεύματος από καλούμπα. Δεν αποκλείω όμως μια επίσκεψη στην St-Net για τερματισμένα Belden.

Υπολογίστε πως τα ρεύματα θα τροφοδοτήσουν ενισχυτή ακουστικών και το επερχόμενο επιτραπέζιο DAC Denafrips Ares II, επομένως οι απαιτήσεις σε κορυφώσεις τάσης είναι μικρές.

Το USB θα δώσει από Odroid C2 σε DAC.

Η τάση μου είναι να πάρω τα φθηνότερα (ήτοι: Wireworld UV2 USB και Olflex ρεύμα) γιατί δεν πάνε σε κανένα υπερσύστημα, αλλά είπα να το διασκεδάσουμε λίγο!

Τι λέτε;
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #33 by kostas6a3 » Thu Nov 09, 2023 4:53 pm

Καλώδιο USB έχω ένα προς πώληση 1,1μ. του Θανάση Μωραΐτη, εξαιρετικό, ίδιο με του Χρήστου.
Για ρεύμα θα σου πρότεινα αυτό (δοκιμάσμενο και πολύ καλό λίγο δύσκολο στην κατασκευή):
https://www.audiophonics.fr/en/cable-me ... 12202.html
με ακροδέκτες αυτούς:
https://www.sonarquest.net/standard-edi ... ector.html
με συνολικό κόστος 200€ περίπου και για τα δύο.
Δες το μελλοντικά .....
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #34 by angpsi » Fri Nov 10, 2023 11:21 am

kostas6a3 wrote:Καλώδιο USB έχω ένα προς πώληση 1,1μ. του Θανάση Μωραΐτη, εξαιρετικό, ίδιο με του Χρήστου.

Κώστα, πού είναι η αγγελία σου για το καλώδιο USB; Επίσης θυμάμαι ότι είχες κάποτε Wireworld Starlight, τι εντυπώσεις σου έμειναν; Τίμιο, ή μούφα;
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #35 by kostas6a3 » Fri Nov 10, 2023 1:43 pm

angpsi wrote:
kostas6a3 wrote:Καλώδιο USB έχω ένα προς πώληση 1,1μ. του Θανάση Μωραΐτη, εξαιρετικό, ίδιο με του Χρήστου.

Κώστα, πού είναι η αγγελία σου για το καλώδιο USB; Επίσης θυμάμαι ότι είχες κάποτε Wireworld Starlight, τι εντυπώσεις σου έμειναν; Τίμιο, ή μούφα;

Σε αντίπαλο site. :lol:
Γενικά του Θανάση άρεσε καλύτερα σε μένα αλλά και σε άλλους, από τα Lush^2 , Final Touch Audio Callisto, Wireworld Starlight. Άρεσε περισσότερο το Stealth USB-T Select και το Pink Faun. Αυτά έχουν περάσει από το σύστημα.
Όλα τίμια είναι. :-D
Κώστας
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #36 by Geopolitis » Fri Nov 10, 2023 2:18 pm

Αν θες να ανεβεις στα 150 Ευρω μπορω να σου δωσω κανα δυο ενδιαφεροντα καλωδια ρευματος να δοκιμασεις.....
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #37 by Chris1967 » Fri Nov 10, 2023 3:19 pm

To ohlflex είναι εξαιρετικό και φτηνό καλώδιο, έχω ακόμα στα περιφερειακά αυτό το καλώδιο με oyade ρεπλικες iec και schucko.

Οπότε ναι στα ohlflex. Θα σου πρότεινα να τα φτιάξεις αλλά αφού υπάρχει ο Γερμανός μπορεί να τα πάρεις απο κει αλλά με χαλάνε λίγο οι βιομηχανικού τύπου schuck/iec.

Το πλύμπριζο του Γερμανού επίσης είναι καλό και starwired πράγμα που δεν έχουν τα Supra και όλα τα φτηνότερα πολύμπριζα.

Αν βρεις Belkin Gold usb (που είναι πρακτικά αδύνατο πια) τότε χτύπα το. Του Μωραίτη έχω κιεγώ και είναι καλύτερο από το Belkin οπότε πάρτο από τον Κώστα για το κυρίως σύστημα για το Pontus.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #38 by angpsi » Fri Nov 10, 2023 5:14 pm

Chris1967 wrote:(...) Του Μωραίτη έχω κι εγώ και είναι καλύτερο από το Belkin οπότε πάρτο από τον Κώστα για το κυρίως σύστημα για το Pontus.

Ναι, αυτό σκέφτηκα κι εγώ όταν το πρότεινε. Chris, δεν παίζει να χεριάσουμε το Curious―ανεξάρτητα από το τι θα κάνω με τον Κώστα;
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #39 by angpsi » Fri Nov 10, 2023 5:23 pm

Geopolitis wrote:Αν θες να ανεβεις στα 150 Ευρω μπορω να σου δωσω κανα δυο ενδιαφεροντα καλωδια ρευματος να δοκιμασεις.....

Τι καλώδια έχεις Γιώργο;

Για να είμαι ειλικρινής, στα σύστημα των ακουστικών δεν νομίζω πως αξίζει να σκάσω καλά λεφτά για καλώδια―να φανταστείς ότι στον χώρο που βρίσκομαι παίζουν πάνω στην ίδια πρίζα ένα σωρό πράγματα, συμπεριλαμβανομένων φωτιστικών και άλλων ρυπογόνων χρήσιμων πραγμάτων.

Btw, φλερτάρω και με ένα Plixir 400 για να μαζέψω αυτά τα ασυμμάζευτα, το βρήκα σε καλή τιμή από εξωτερικό και το σκέφτομαι σοβαρά. Βλέπω ότι το είχε παλιά ο Αντρέας, αν δεν κάνω λάθος όμως σε είχε απασχολήσει κι εσένα στο παρελθόν; Λέει τίποτα;
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #40 by Chris1967 » Fri Nov 10, 2023 7:59 pm

angpsi wrote:
Chris1967 wrote:(...) Του Μωραίτη έχω κι εγώ και είναι καλύτερο από το Belkin οπότε πάρτο από τον Κώστα για το κυρίως σύστημα για το Pontus.

Ναι, αυτό σκέφτηκα κι εγώ όταν το πρότεινε. Chris, δεν παίζει να χεριάσουμε το Curious―ανεξάρτητα από το τι θα κάνω με τον Κώστα;


ναι παίζει να το χεριάσουμε, βρες τι βύσματα θες, μάλλον USB B, πάρε επίχρυσα καλής ποιότητας και θερμοσυστελλόμενο με κόλλα εσωτερικά κίτρινο αν θες να μοιάζει με το Curious και θα στο φτιάξω.

Εγώ δεν το έχω κάπου το καλώδιο σου?
Χρήστος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register