Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ανακαλωδιωση ηχειων

Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Ανακαλωδιωση ηχειων

Unread post #1 by Grandpa » Tue Oct 30, 2018 8:45 pm

Με αφορμη το θεμα για την κληρωση καλωδιων απο την SPNet, αλλα και με προσφατη συζητηση με φιλο, μου μπηκε (δηλ μου την ...εβαλαν!) την ιδεα αντικαταστασης των εσωτερικων καλωδιων των ηχειων (θυμιζω Harbeth shl5+). Οπως φαινεται εδω http://www.highfidelity.pl/@main-579&lang=en (και φαινεται στο θεμα της κληρωσης) τα καλωδια ειναι van damme και η σκεψη ειναι για Neotech. Γιατι Neotech; Ο φιλος που ειπα εχει τα Spendor 2/3, μεταχειρισμενα με αλλαγμενα καλωδια απο επαγγελματια με van den hul. Δεν του αρεσε ο ηχος, εβαλε τα Neotech και ...αλλο ηχειο! Στη θεση του Neotech φυσικα θα μπορουσε να ειναι καποιο αλλο.
Το ερωτημα ειναι: διακινδυνευουμε αλλαγη της εργοστασιακης εσωτερικης καλωδιωσης (και δη σε σχετικα νεο ηχειο) ή καθομαστε ως ειμεθα διερωτωμενοι εναγωνιως "μηπως αν τα αλλαζα θα ακουγα καλυτερα;". Εννοειται ΜΟΝΟΝ καλωδια, οχι πυκνωτες κλπ στο κροσσοβερ. Τι λετε, θα το κανατε;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανακαλωδιωση ηχειων

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Oct 30, 2018 10:43 pm

Προσωπικά δεν μου αρέσουν ούτε οι μετατροπές, ούτε και οι "βελτιωσεις". Δεν λέω πως δεν υπάρχουν διαφορές στον ηχο, και σίγουρα υπάρχουν και πιο εξωτικά υλικά από αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι κατασκευαστές. Επίσης δεν μου κάνει καμία εντύπωση που όταν έγινε αλλαγή από Van Den Hul σε κάτι άλλο ακούστηκε καλύτερα, τα VdΗ είναι από τα πιο ιδιόμορφα καλώδια της αγοράς., στο όριο του θόλου έως απαράδεκτου.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι η αλλαγή στο κουρδισμα, έχεις κάτι διαφορετικό και όχι απαραίτητα καλύτερο ή χειρότερο, απλά διαφορετικό από αυτό που συνέλαβε ο σχεδιαστής. Και δεν αγοράζω ποτέ μοντιφαρισμενα προϊόντα, και φυσικά δεν ακουμπάω ποτέ τα δικά μου.
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Ανακαλωδιωση ηχειων

Unread post #3 by AthanasiosL » Wed Oct 31, 2018 10:04 am

Συμφωνώ απόλυτα. Η Harbeth βγάζει χρόνια τώρα τα ίδια ηχεία τα οποία βελτιώνει ουσιαστικά στα σημεία (τέτοιες εταιρείες μου αρέσουν, όπως πχ atc, asr, sugden κλπ). Δεν μπορώ να φανταστώ οτι ο σχεδιαστής δεν έχει κάνει τις άπειρες δοκιμές στο θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης και απλά άρπαξε μια κουλούρα και έκοψε καλώδια.
Κάπου έχω διαβάσει ότι έχει δεχθεί άπειρη κριτική για το πάχος των καλωδίων, την ποιότητα, τα υλικά του crossover κλπ και το γεγονός ότι επιμένει στις απόψεις του αλλά και το ότι ειδικά το shl5+ πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι (μουσικότατο) κάτι λέει.
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ανακαλωδιωση ηχειων

Unread post #4 by MILES » Wed Oct 31, 2018 10:23 am

Μην το πειράξεις!!! Το ηχείο παίζει πολύ καλά όπως είναι.
Οι προλαλήσαντες έχουν απόλυτο δίκιο. Με κάθε αλλαγή θα αλλάζει και ο ήχος αλλά το ηχείο δε θα είναι το ίδιο καλά κουρδισμένο όπως από τον κατασκευαστή.
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Ανακαλωδιωση ηχειων

Unread post #5 by Grandpa » Wed Oct 31, 2018 10:46 am

MILES wrote:Μην το πειράξεις!!! Το ηχείο παίζει πολύ καλά όπως είναι.
Οι προλαλήσαντες έχουν απόλυτο δίκιο. Με κάθε αλλαγή θα αλλάζει και ο ήχος αλλά το ηχείο δε θα είναι το ίδιο καλά κουρδισμένο όπως από τον κατασκευαστή.

Αυτα αντιλεγω κι εγω (οπως και τις παραπανω αποψεις). Οσο για τον φιλο που τα αλλαξε τα spendor ΔΕΝ τα ειχε ακουσει με τα εργοστασιακα καλωδια (τα πηρε μεταχ), οποτε τωρα ...ανενηψε.
Μιχαλη σε πηρε καποιος για τον Αιολο;
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ανακαλωδιωση ηχειων

Unread post #6 by MILES » Fri Nov 02, 2018 11:13 am

Ναι με πήρε κάποιος από Χαλκίδα.

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register