Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Industry news

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Industry news

Unread post #11 by Dr Pan K » Thu Aug 11, 2022 5:52 pm

Ναι, δεν προλαβα να το ανεβασω, εφυγε ο Woodman εδω και καποιες ημερες, το ανεβασε ο γιος του (που ειχε αναλαβει τα ηνία της ATC εδω και καιρο). Αν ηταν Αμερικανος και οχι Αυστραλος τα περιοδικα των ΗΠΑ θα εγραφαν για ημερες, προσωπικα τον θεωρω αναμεσα στους 3-4 πιο πετυχημενους σχεδιαστες ηχειων ever.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Industry news

Unread post #12 by angpsi » Thu Aug 11, 2022 6:50 pm

R.I.P., προφανώς τιμάμε τον άνθρωπο που μας έκαψε συλλήβδην από τη στιγμή που ακούσαμε & αγοράσαμε τα ηχεία του! Δύσκολο να βγεις από το τριπάκι αν μπεις μέσα στον κόσμο που σχεδίασε για εμάς με τόση φροντίδα...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Industry news

Unread post #13 by Dr Pan K » Wed Aug 17, 2022 3:44 am

Με.μεγσλη θλίψη ήθελα να ενημερώσω την παρέα ότι ο Chris Sommovigo έφυγε απρόσμενα από την ζωή. Ήταν καλός φίλος και θα μου λείψει ιδιαίτερα. Αφήνει πίσω την σύζυγο Mayu και δύο παιδιά, καθώς και πληθώρα εξαιρετικών σχεδίων για καλώδια που θα μας συνοδεύουν για καιρό.

PartTimeAudiophile-1375.jpg
PartTimeAudiophile-1375.jpg (649.11 KiB) Viewed 2240 times
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Industry news

Unread post #14 by pankon » Wed Aug 17, 2022 10:42 am

Dr Pan K wrote:Με.μεγσλη θλίψη ήθελα να ενημερώσω την παρέα ότι ο Chris Sommovigo έφυγε απρόσμενα από την ζωή.


O Παναγιώτης (@Dr Pan K) μου είχε δανείσει και άκουσα κάποια καλώδια (interconnects) του Chris, τα οποία ήταν άκρως εντυπωσιακά. Αγόρασα μάλιστα από τον Chris ένα σετ καλωδίων για τα ηχεία μου, τα οποία δεν τα αποχωρίζομαι.

Ήταν τόσο καλός, φιλικός και βοηθητικός.
Κρίμα, κρίμα, κρίμα για τον Chris.
RIP.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Industry news

Unread post #15 by Dr Pan K » Wed Aug 17, 2022 1:17 pm

Δυο χαρακτηριστικες στιγμες, η πρωτη ηταν με το ψηφιακο coax καλωδιο που ειχε παρει ο JohnVo και που μαζι ο Chris μου ειχε στειλει και ενα κορυφαιο τοτε Tron. O Γιαννης ηταν ενθουσιασμενος με το "απλο" καλωδιο, οταν βαλαμε για δοκιμη το μεγαλο η σκηνη του ειχε ανοιξει ενα μετρο σε καθε διασταση, οποτε ξαφνικα βρεθηκα να παρακαλαω τον Chris να μας το αλλαξει και να τα βρουμε στην διαφορα.

Η δευτερη στιγμη, οταν απεκτησα το Indigo, και το ειχαμε συγκρινει με αλλα 2 καλωδια του Chris, ενα απλο και ενα μεσαιο. Παλι οι διαφορες απο το απλο στο μεσαιο σημαντικες, απο το μεσαιο στο Indigo χαοτικες και δυστυχως αντιστοιχες με την οικονομικη διαφορα. Θεωρω πως τα λιγα Indigo που ειχε κατασκευασει θα γινουν cult καλωδια στο μελλον, για τους πολυ ψαγμενους. Μακραν το πιο εντυπωσιακο καλωδιο που εχω ακουσει, ανεξαρτητου τιμης.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Industry news

Unread post #16 by angpsi » Wed Aug 17, 2022 6:13 pm

Έχω μείνει άφωνος από τα νέα, μακράν πιο άφωνος απ’ όσο είχα μείνει όταν άκουσα τα καλώδια του Chris στο σύστημα του Παναγιώτη. Είχα πάντα την φαντασίωση ότι θα κατάφερνα κάποτε να πάρω κι εγώ από τα καλώδιά του, δυστυχώς αυτό μάλλον θα μείνει όνειρο θερινής νυχτός τώρα που χάθηκε ο καλλιτέχνης…
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Industry news

Unread post #17 by Dr Pan K » Thu Aug 18, 2022 5:51 pm

Ναι, δεν μπορω να πω οτι το περιμενε κανενας, πριν 2 μερες ειχε βαλει μπροστα νεο φουρνο για την πιτσα και ανεβαζε φωτο στο facebook σαν να μην τρεχει τπτ. Ενα ΣΔ2 ειχε και αυτο ηταν σε καλη ρυθμιση τελευταια.

Τα καλωδια του ισως να βγουν στην αγορα των μεταχειρισμενων σε λιγο καιρο. Και εμενα μου περναγε παντα απο το μυαλο να έπαιρνα αλλο ενα Indigo ή κατι παραπλησιο για την δευτερη πηγη.. Εχω δλδ κατι (μου ειχε στειλει το προσχεδιο για να του δωσω feedback, το οποιο μετα την δοκιμη το κρατησα) και απ οτι βλεπω με αυτα θα μεινω.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Industry news

Unread post #18 by Dr Pan K » Fri Aug 19, 2022 8:25 am

Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Industry news

Unread post #19 by Dr Pan K » Wed Dec 14, 2022 7:58 pm

έφυγε από την ζωή ο Abrahamsen, σχεδιαστής του κυκλώματος και ιδρυτικο στέλεχος της Electrocompaniet. μεγάλο μυαλό στα ηλεκτρονικά κυκλώματα, κρίμα.

FB_IMG_1671040418827.jpg
FB_IMG_1671040418827.jpg (768.43 KiB) Viewed 1537 times
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Industry news

Unread post #20 by pankon » Fri Jan 06, 2023 5:26 pm

Στα μέσα Νοεμβρίου 2022 έφυγε από τη ζωή ο Glenn Croft σε ηλικία 65 ετών από ατύχημα με μοτοσυκλέτα. Σύμφωνα με την επιθυμία που είχε εκφράσει στο στενό του κύκλο, δεν ήθελε οι ενισχυτές του να συνεχίσουν να κατασκευάζονται μετά τον θάνατο του. Σεβόμενοι την επιθυμία αυτήν, οι ημιτελείς ενισχυτές, που ήταν σε κατασκευή στο εργαστήριο (ήταν όλοι χειροποίητοι από τον ίδιο), δεν θα ολοκληρωθούν και ο δικτυακός τόπος croftacoustics.co.uk έχει ήδη απενεργοποιηθεί.

(Είναι κρίμα που αυτό το νήμα έχει μετατραπεί τελευταία σε λίστα θλιβερών ανακοινώσεων).

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register