Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ακουστικές παρεμβάσεις

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #1 by Dr Pan K » Fri Jan 22, 2021 12:04 am

Όπως αρκετοί φίλοι γνωρίζουν έχω μεταφέρει την βάση μου σε νέα περιοχή και πρόσφατα τελειωσα την ανακαίνιση του σπιτιού με γνώμονα τον σεβασμό στο τοπικό ρυθμό αρχιτεκτονικής. Επιδίωξα να εναρμονισω τα χρώματα, τα έπιπλα και τα υλικά, και προφανώς δεν εχω σκοπό να κάνω το σαλόνι μου στούντιο για να πετύχω των και καλά τέλειο ήχο. Από την άλλη θέλω να βελτιώσω την συμπεριφορά του δωματίου στον βαθμό που μπορώ.

Παραθέτω λίγες φωτο για να καταλάβετε καλύτερα τι θα ακολουθήσει.


20210113_205449.jpg
20210113_205449.jpg (1.06 MiB) Viewed 3659 times

Το δωμάτιο είναι περίπου 6x4.5m με δυο εσοχές, μια μικρή που έχει το καλοριφέρ και ράφια με βιβλία και μια μεγαλύτερη στην οποία υπάρχει σκέψη για άλλη μια βιβλιοθήκη. Πολύ σημαντικό το ύψος του δωματίου είναι 3 μέτρα και ακόμα πιο ενδιαφέρον οι τοίχοι συναντούν το ταβάνι με καμάρες, κάτι ωφέλιμο για την ακουστική. Τα πάτωμα είναι ξύλινο, υπάρχει τζάκι που έχω κλείσει με κόντρα πλακέ, δύο παράθυρα, μπαλκονοπορτα και τζαμαρία, όλα αυτά επεμβαίνουν αρνητικά.

20210109_231840.jpg
20210109_231840.jpg (868.04 KiB) Viewed 3659 times

Τα έπιπλα λίγα κατ επιλογή μου. Δεν θα προστεθούν αλλά, επίσης θέμα προσωπικού γούστου. Επίσης δεν θα κρεμάσω στους τοίχους τίποτα πέραν των έργων τέχνης που έχω ήδη.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #2 by Dr Pan K » Fri Jan 22, 2021 12:13 am

Οι επεμβάσεις που θα γίνουν είναι τρεις.

Στο παράθυρο πίσω από τον καναπέ (η θέση ακρόασης) θα τοποθετηθεί ακουστική κουρτίνα στουντιακων προδιαγραφών, σε χρώμα αντίστοιχο με αυτό των υπαρχόντων με σκοπό να αφαιρεθεί σε κάποιο βαθμό η αντανάκλαση πίσω από το κεφάλι. Θα περνάει εντελώς απαρατήρητη, το κόστος θα είναι περίπου 250 ευρώ, και θα δημιουργεί επιπλέον αίσθηση βάθους.

Σκέφτομαι να την παραγγείλω από την Hofa αλλά θέλω να δω και άλλες εταιρίες.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #3 by Dr Pan K » Fri Jan 22, 2021 12:23 am

Η δίφυλλη συρόμενη πορτα θα τροποποιηθεί γιατί είναι μια λεία αντανακλαστικη επιφάνεια ανάμεσα από τα ηχεία και σκοτώνει το βάθος της σκηνής. Θα γίνουν δύο αλλαγές, στο ύψος των mid-tweeter θα βάλω συσκευές QRD ενώ η υπόλοιπη θα γεμίσει με ηχομονωτικο υλικό για να γίνει ανενεργή. Υπαρχουν πολλά QRD στην αγορά, από τα κλασσικά sugar cubes μέχρι κάποια από μασίφ ξύλο σε σχέδια rustic. Θα φαίνονται αλλά δεν θα δείχνουν καθόλου άσχημα, ειδικά μόλις περαστούν με βαφη εμποτισμου dark rosewood.

Το κόστος είναι και πάλι λογικό, ανάλογα με τις επιλογές σε QRD και αν τελικά φτιάξω νέες πόρτες ή τροποιησω τις υπάρχουσες.

Ο Χάρης πρότεινε κάποια πάνελ της Gik αλλά πέραν της τσιμπημένης τιμής νομίζω πως ένα 3D εκεί θα δώσει μεγάλη ψευδαίσθηση βάθους.

IMG-7651e3f107897d2c577959fc4b2502c5-V.jpg
IMG-7651e3f107897d2c577959fc4b2502c5-V.jpg (79.18 KiB) Viewed 3656 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #4 by Dr Pan K » Fri Jan 22, 2021 12:36 am

Η τρίτη προσθήκη θα είναι ηχοαποροφητικο υλικό. Πρέπει να μπει γιατί ο χώρος όπως και οι περισσότεροι δλδ το χρειάζεται. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να βάλω μπασοπαγιδες βαρελάκια οπότε θα εκμεταλλευτώ κάποια κρυφά σημεία, τουτέστιν κάτω από τον καναπέ, πίσω από τον καθρέπτη του τζακιου και κάτω από το τραπέζι. Αυτό το τελευταίο έχει μεγάλο ενδιαφέρον, οι σανίδες που κάνουν πρόσωπο δημιουργούν ένα χώρο να βάλω 10 εκατοστά επί 1.50 μέτρο επί μισό από ρόλο Aritherm, μαζεύοντας ανακλάσεις και βελτιώνοντας την ακουστικη συμπεριφορά τα μάλα.

Το Aritherm επιλέχτηκε με βάση τον οικολογικό χαρακτήρα καθώς δεν απελευθερωνει ίνες στην ατμόσφαιρα. Θα τελαρωθει και θα μπει μέσα σε ύφασμα, σαν μαξιλάρια. Έχει καλές ηχομονωτικες ιδιότητες σε μεγάλο συχνοτικό εύρος και είναι οικονομικό.

file_2_4.jpg
file_2_4.jpg (34.65 KiB) Viewed 3655 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #5 by Dr Pan K » Fri Jan 22, 2021 12:47 am

Αν δεν είχα 3μετρο ταβάνι θα σκεφτόμουν να βάλω κάποιο skyline diffuser που τα βρίσκω καλαίσθητα και περνάνε σχεδόν απαρατήρητα εκεί πάνω. Επιφυλασσομαι για το μέλλον...
shopping.jpeg
shopping.jpeg (8.4 KiB) Viewed 3650 times
Παναγιώτης
lefteris
Posts: 33
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:16 pm

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #6 by lefteris » Fri Jan 22, 2021 4:41 pm

Καλησπέρα Παναγιώτη,

πάλι με προτροπή του Χάρη χρησιμοποίησα τα bass traps 244 of GIK (https://gikacoustics.co.uk/product/gik- ... technology). Ενδιαφέρον είναι πως τους ζήτησα custom διαστάσεις (100 x 120) cm, και μου έδωσαν πολύ καλή τιμή.

Η επόμενη κίνηση θα είναι η τοποθέτηση bass traps πίσω από τον καναπέ που είναι η θέση ακρόασης. Δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω πάλι τα 244. Μάλλον απαιτείται διαφορετικό εμφανησιακά, οπότε κοιτάω τα Art Novision ή Vicoustic.
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #7 by kostas6a3 » Fri Jan 22, 2021 6:14 pm

Καλησπέρα και από μένα Παναγιώτη
Μετά από παρέμβαση του Χάρη (θα παρουσιάσω αναλυτικά αργότερα το τι έκανα) παρήγγειλα δύο Monster Trap Full Range της GIK.
Χθες παρέλαβα την μία, αναμένεται η άλλη, αλλά δεν με ενθουσίασε η ποιότητα κατασκευής. Το τελάρο δεν είναι εντελώς άκαμπτο και άμα το πιέσεις τρίζει ελαφρά. Περίμενα κάτι καλύτερο. Το ύφασμα της Camira (σειρά Lucia) εξαιρετικό.
Σε επικοινωνία που είχα με τον Κώστα Καπερώνη (Golden Acoustics) έχει ετοιμοπαράδοτα κάποια κομμάτια adsobrer της ARTNOVION Sahara , Kalahari σε καλές τιμές.
https://www.artnovion.com/product-categ ... rber-range
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #8 by Dr Pan K » Fri Jan 22, 2021 11:16 pm

Καλές εταιρίες και η Gik και η Artnovion, αν ήθελα να δημιουργήσω dedicated χώρο μάλλον θα πήγαινα προς τα εκεί αλλά πάντα ήμουν της άποψης ότι τα συστήματα σε ξεχωριστά δωμάτια καταλήγουν να χρησιμοποιούνται μόνο περιστασιακά. Εγώ το θέλω στο σαλόνι και εκεί δεν μπαίνει μπασοπαγιδα, όσο κομψή και να είναι.

Σκέφτηκα όμως να κάνω και κάτι ακόμα, να φτιάξω μαξιλάρια για τον καναπέ με γέμιση από aritherm. Θα τα ντύσω με το ύφασμα του καναπέ, κανείς δεν θα καταλαβαίνει ότι πρόκειται για μπασοπαγιδες.. καλό, ε;
Παναγιώτης
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #9 by MILES » Sat Jan 23, 2021 9:31 am

Είναι γεγονός ότι σύστημα σε σαλόνι έχει πάντα περιορισμούς, ότι και να κάνεις. Δυστυχώς πρέπει να σεβαστείς την αισθητική ενός χώρου που χρησιμοποιούν και άλλοι.

Παναγιώτη εγώ πάντως από τότε που αφιέρωσα ξεχωριστό χώρο στο σύστημα, το ακούω και το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακουστικές παρεμβάσεις

Unread post #10 by Dr Pan K » Sat Jan 23, 2021 9:42 pm

MILES wrote:Είναι γεγονός ότι σύστημα σε σαλόνι έχει πάντα περιορισμούς, ότι και να κάνεις. Δυστυχώς πρέπει να σεβαστείς την αισθητική ενός χώρου που χρησιμοποιούν και άλλοι.

Παναγιώτη εγώ πάντως από τότε που αφιέρωσα ξεχωριστό χώρο στο σύστημα, το ακούω και το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο.


Ναι, είναι καλή λύση για πολλούς αλλά εμένα παρότι χώρο για εξειδικευμένο αίθουσα ακρόασης θα ειχα μου αρέσει να κάνω τις ακροάσεις μου στο κέντρο του σπιτιού. Όπως το προτιμά ο καθενας.
Παναγιώτης

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register