Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Απάτες στις αγορές, οδηγός επιβίωσης

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Απάτες στις αγορές, οδηγός επιβίωσης

Unread post #11 by angpsi » Wed Jun 02, 2021 3:09 pm

Στα παραπάνω να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου μέσα από τουλάχιστον δύο εμπειρίες οι οποίες μετά από κάποια σχολαστικότερη έρευνα αποδείχτηκαν απάτη, ευτυχώς χωρίς κόστος στο πορτοφόλι μου. Χωρίς να επεκταθώ ειδικότερα, θα συνοψίσω έναν-δυο κανόνες που απορρέουν από αυτή την εμπειρία:

1. Διασταυρώνουμε τις φωτογραφίες για παλαιότερες αγγελίες (π.χ.με Google Εικόνες). Οι προλαλήσαντες το έχουν περιγράψει εκτενώς, επομένως δεν θα κουράσω περισσότερο. Τα ευρήματα μπορούν να είναι αναπάντεχα διασκεδαστικά, εκτός κι αν τα ανακαλύψεις αφού την έχεις πατήσει!

2. Προτιμάμε πληρωμή μέσω PayPal με τιμολόγιο για συναλλαγή αγαθών και με πλήρη περιγραφή του προϊόντος ούτως ώστε να καλυπτόμαστε από την πολιτική προστασίας αγορών. Λάβετε υπ' όψη ότι στην περίπτωση που κάνουμε dispute την συναλλαγή (αν π.χ. έχουμε παραλάβει ελαττωματικό προϊόν) το κριτήριο είναι η περιγραφή του αγαθού στην αγγελία όπως και η αλληλογραφία που έχουμε κάνει με τον πωλητή. Επομένως έχει σημασία να αποσαφηνίσουμε ακόμα και αυτονόητα πράγματα, όπως π.χ. να τον βάλουμε να μας γράψει ότι το προϊόν είναι σύμφωνο με την περιγραφή και σε πλήρη λειτουργική κατάσταση.

3. Ας σημειωθεί εδώ ότι το Buyer's protection μπορεί να λειτουργήσει και αντιστρόφως: δηλ. αν πουλάμε κάτι και δεν εξασφαλίσουμε ότι αυτό που στέλνουμε είναι ακριβώς αυτό που περιγράφουμε (π.χ. με φωτογραφίες, βίντεο, κ.λπ.), τότε ο αγοραστής μπορεί να κάνει πάρτυ και να αμφισβητήσει την συναλλαγή. Εγώ π.χ. κάποια στιγμή χρειάστηκε να πάρω πίσω ακουστικά με πειραγμένο driver για το οποίο υποψιάζομαι ότι πείραξε ο αγοραστής. Δυστυχώς δεν είχα τραβήξει και στείλει φωτογραφίες που να τεκμηριώνουν ότι τα ακουστικά είναι στη σωστή κατάσταση πριν τα στείλω και επομένως το PayPal αποφάνθηκε υπέρ του αγοραστή.

4. Δεν δίνουμε προκαταβολές, ιδίως όταν σου ζητάνε να γίνει η κατάθεση σε λογαριασμό τραπέζης. Προσωπικά είχα εμπειρία με δημοπρασία που κέρδισα στο eBay και θεώρησα ότι είχα πετύχει ευκαιρία. Ο πωλητής ήρθε σε επικοινωνία με πρόφαση ότι θέλει να μου κάνει συγκεκριμένη προσφορά με εξειδικευμένα έξοδα αποστολής και πρότεινε να κάνουμε τη συναλλαγή εκτός eBay (το οποίο επίσης προσφέρει Buyer's protection). Όταν άρχισα να καταλαβαίνω ότι η υπόθεση έμπαζε νερά και του έγραψα πως δεν έχω πειστεί, ο πωλητής πρότεινε να "μοιράσουμε το ρίσκο" και να δεχτεί να μου στείλει το προϊόν έναντι προκαταβολής. Εννοείται πως δεν πήρε ούτε φράγκο διότι αν του έβαζα τα λεφτά θα τα έψαχνα ακόμα ενόσω θα περίμενα το ανύπαρκτο προϊόν που δήθεν πουλούσε.

5. Τελευταίο και πιο χαριτωμένο, προσέχουμε για μαϊμούδες! Ειδικά στον χώρο των ακουστικών - ψείρες (ΙΕΜ) γίνεται πάρτυ με αντίγραφα ονομαστών μοντέλων όπως τα Sennheiser ie800(s) ή τα Beyerdynamic Xelento τα οποία κυκλοφορούν ευθαρσώς ως DIY projects! Οι αφιλότιμοι έχουν αντιγράψει μέχρι και το κουτί για να 'προσφέρουν μια πλήρη εμπειρία'! Ευτυχώς υπάρχουν ενδεικτικά σημάδια για να καταλάβει κανείς τη διαφορά, ωστόσο είναι δύσκολο να τα διακρίνει κανείς αν δεν γνωρίζει...
[beer]
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Απάτες στις αγορές, οδηγός επιβίωσης

Unread post #12 by Dr Pan K » Wed Jun 02, 2021 11:12 pm

Λοιπόν, για σοβαρές μεταφορές μιλάμε για Kuhne & Nagel, τα 160 κιλά του ASR είχαν 450 ευρώ από Γερμανία. Παραπλησιες τιμές έχω πάρει και για ογκώδη ιατρικά μηχανήματα. Τα ηχεία που συζητάω με το λαμογιο είναι 150+ κιλά το καθένα και λέει πως θα τα στείλει τζάμπα, μιλάμε για 1000 ευρώ μεταφορά από Αγγλία. Βρωμάει απάτη
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Απάτες στις αγορές, οδηγός επιβίωσης

Unread post #13 by angpsi » Thu Jun 03, 2021 12:24 am

Dr Pan K wrote:Λοιπόν, για σοβαρές μεταφορές μιλάμε για Kuhne & Nagel, τα 160 κιλά του ASR είχαν 450 ευρώ από Γερμανία. Παραπλησιες τιμές έχω πάρει και για ογκώδη ιατρικά μηχανήματα. Τα ηχεία που συζητάω με το λαμογιο είναι 150+ κιλά το καθένα και λέει πως θα τα στείλει τζάμπα, μιλάμε για 1000 ευρώ μεταφορά από Αγγλία. Βρωμάει απάτη


Τσέκαρα τιμές γιατί είχα ψάξει σε άλλες εταιρείες που μου ζήτησαν τα ATC από το εξωτερικό (Κίνα, Κορέα, ΗΠΑ). Οι τιμές για αερομεταφορά είναι παραπλήσιες αν όχι ακριβώς ίδιες με αυτές που δίνει η ΤΝΤ, που ήταν και η φθηνότερη ανάμεσα σε FedEx, UPS, DHL κ.λπ.. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις οδικές μεταφορές σε Ευρώπη, όμως εκεί παίζει και το εξίσου φθηνό EPG (EUROPEAN PARCEL GROUP).

Αν είναι να συζητήσουμε για μεταφορικές όμως, τότε ίσως να το πάμε σε άλλο νήμα;
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Απάτες στις αγορές, οδηγός επιβίωσης

Unread post #14 by angpsi » Wed May 10, 2023 10:14 pm

Παιδιά προσοχή, έχει μπει στο forum κάποιος που γράφει σε προσωπικά μηνύματα και πουλάει συνδρομές στο Qobuz. Προσωπικά δεν τολμώ καν να πατήσω στον σύνδεσμο που δίνει, ο Κώστας το έκανε και λέει ότι εκεί δίνει επιλογές συνδρομης από 50 έως 80 ευρώ. Ως μέλος της διαχειριστικής ομάδας δεν προτείνω σε κανέναν να δοκιμάσει να ακολουθήσει αυτούς τους συνδέσμους, πόσο μάλλον δε να βάλει τα στοιχεία της κα΄ρτας του για να δει αν θα πα΄ρει την συνδρομή που υπόσχεται η ιστοσελίδα!
Stay safe!
[musicphones]
Άγγελος

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register