Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

AC Power issues.

User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

AC Power issues.

Unread post #1 by Zakman35 » Mon Aug 29, 2016 12:37 pm

Ένα ενδιαφέρον άρθρο που αφορά τα προβλήματα τροφοδοσίας (AC) στα συστήματα audio και αναλύει τα υπέρ και τα κατά των διαθέσιμων λύσεων - τεχνολογιών.

http://www.recordingmag.com/resources/resourceDetail/139.html
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: AC Power issues.

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Aug 29, 2016 2:56 pm

Μεγάλες αλήθειες μεσα στο άρθρο

Dimmers and touch lamps are the most evil noise sources known to man—the only real fix is to eliminate them. Neon sign transformers in bars are also great sources of radio frequency noise that leaks into everything around, and often the only real solution is to shut the sign off.


Online UPS Systems: It used to be that even the best inverters produced a fairly poor-looking waveform, because the better the waveform, the less efficient the conversion is. Even the expensive higher-grade Litton online UPS systems produced a waveform that was worse than that of the typical power line, and which had more harmonics than the typical power line.

This meant that anything plugged into an online UPS was apt to have more noise problems and radio noise issues, and some online UPS systems might also dump noise onto the power line that they were plugged into. But the advantage was (and is) that you get constant power from the output at all times. This is very good for a computer system, but generally not good for other gear in the studio.


Υπάρχουν και true? sine wave devices αλλα κοστίζουν αρκετα και φυσικά μενει ενα ερωτηματικό στο κατα ποσο παρέχουν καλυτερο ημίτονο απο αυτο του δικτύου..

Το πιο ενδιαφερον ισως να ειναι το balanced power (μετασχηματιστης με κεντρικο Tap > γειωση)

in addition to reducing problems with the internal leakage on equipment, they also give you all of the benefits of an isolation transformer


Βεβαια και εδω σωστα παρατηρεί οτι υπάρχει μεγαλο hype..

While balanced power installations are extremely useful for dealing with leakage problems, the amount of hype surrounding them is phenomenal. I have seen a lot of people installing balanced power to solve totally unrelated problems, and being very upset at the results.


Γιατι οπως πάντα, το θεμα ειναι τι προσπαθεί ο χρήστης να πετύχει?
Παναγιώτης
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: AC Power issues.

Unread post #3 by Zakman35 » Mon Aug 29, 2016 11:07 pm

Το σίγουρο είναι ότι η τροφοδοσία του δικτύου μπορεί να προκαλέσει αρκετά προβλήματα σε ένα ηχο-συστήμα.

Νομίζω στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το ρητό "Less is more" δηλαδή αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα χωρίς υπερβολές και με όσο το δυνατόν λιγότερα.

Προσωπικά προτιμώ παθητικά φίλτρα, αλλά έχω ακούσει και συστήματα με isolation transformers που μου αρέσουν πολύ.

Το μόνο "τεστ" Α-Β που έχω κάνει είναι AC regenerator vs passive filter, με το passive να είναι καλύτερο στη συγκεκριμένη περίπτωση, πιθανόν το AC regenerator να είναι καλύτερο σε κάποιο άλλο σύστημα - σπίτι - περιοχή.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: AC Power issues.

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue Aug 30, 2016 12:07 am

Και η δικη μου φιλοσοφία ειναι του less is more, ή καλύτερα του να χρησιμοποιούνται φιλτρα οταν υπαρχει ουσιαστικός λόγος. Εχω καταλήξει οτι γενικα τα φιλτρα εχουν αρνητικη επιρροη στο αποτέλεσμα και ιδανικα το σύστημα πρεπει να παιζει χωρις αλλα οταν υπαρχουν καποια προβλήματα (RFI, EMI, θεματα γείωσης κτλ) τοτε πρεπει να μπαινει αυτο που θα καταπολεμήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Δυστυχώς δεν ειναι παντα ευκολο να ξέρουμε αν και ποιο ειναι το πρόβλημα στην γραμμή του ρεύματος μας. Πολυ καλη περίπτωση ειναι το Gordian της Lab12, ενα απερίγραπτο πολυεργαλειο οπως κανένα αλλο στην αγορα του high end. Με τον ενσωματωμένο υπολογιστή του βγαζει ανάλυση του θορυβου, παραμόρφωσης, φορτιου και πολλους αλλους παραγοντες ενω κανει διαφορικό φιλτραρισμα ανάλογα με την συσκευή (μεγαλης ή μικρης καταναλωσης). Στην τιμη του νομίζω δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες απο την δοκιμη που είχαμε κάνει στο σπίτι μου πριν μερικούς μήνες παρεα με τον σχεδιαστή (Στρατος Βηχος) και κάποιους φιλους απο εδώ.

DSC04752.JPG
DSC04752.JPG (875.08 KiB) Viewed 4715 times


DSC04753.JPG
DSC04753.JPG (783.99 KiB) Viewed 4715 times


DSC04757.JPG
DSC04757.JPG (726.56 KiB) Viewed 4715 times
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: AC Power issues.

Unread post #5 by Kostas k » Fri Oct 14, 2022 3:53 pm

Καλησπέρα,

Ξεθάβω το συγκεκριμένο θέμα, για να μην ανοίγω νέο για ένα ερώτημα που έχω να κάνω.

Λοιπόν από πολύ παλιά (εποχές που είχα chario ηχεία) έχω ενα power conditioner και συγκεκριμένα το isotek solus evo 3 με τα εξής χαρακτηριστικά:

Removes Common Mode and Differential Mode mains noise. RFI reduction 45dB.
Independent outlets, no outlets are connected together, stopping Differential Mode cross-contamination.
Unique Individual Differential Gate filter network improves the isolation between each of the six outlets, further eliminating cross contamination.
KERP (Kirchoff’s Equal Resistance Path) ensures equal resistance and equal power delivery across all outlets. No outlet gets power before the next, a common problem with other power products which daisy chain outlets together.
22,500A of instantaneous protection, featuring IsoTek’s unique sequential protection system.
Internal wiring; multi-strand silver plated OFC copper with PTFE dielectric.
Number of outlets: 6
Type of outlets: 10A unswitched

To isotelk έπαιρνε ρεύμα από μια μπρίζα η οποία ήταν στην ίδια γραμμή με φωτιστικά, τηλεοράσεις, wifi router κλπ. Πάνω στο ISOTEK είχα κουμπώσει όλες τις μπρίζες του συστήματος (ενισχυτή, CD player, Πικαπ , προενισχυτή κεφαλής)

Στην συνέχεια πήρα τα ATC και όταν ήρθε και ο ASR, απλά τον κούμπωσα και αυτόν πάνω στο isotelk solus.

Με την ανακαίνηση που κάναμε, έφερα από τον πίνακα απευθείας γραμμή που καταλήγει σε μια μπρίζα στο σημείο που θα κάτσει το επιπλο για το σύστημα. Τίποτα το εξωτικό από υλικά, μιας και ήταν ιδέα της στιγμής όταν ήρθε το συνεργείο του ηλεκτρολόγου για κάποιες άλλες μεταφορε΄ς παροχών που έπρεπε να γίνουν. Φαντάζομαι από τό τίποτα, κάτι ειναι και αυτό.

Και τώρα σκέφτομαι τις εξής δύο εναλλακτικές για το πως θα το στήσω:
1. Από την μπρίζα που συνδέται απευθείας από τον πίνακα, να συνδέσω το ISOTEK και από αυτό να παίρνουν όλες οι άλλες συσκευές ρεύμα.
2. Από την μπρίζα που συνδέται απευθείας από τον πίνακα να συνδέσω μόνο τον ASR. To ISOTEK να το συνδέσω σε μια από τις κοινές μπρίζες και από εκεί να παίρνουν ρεύμα CD player - πικαπ - προενυσχιτή.

Τι θεωρείται καλύτερο? Αν η 2η περίπτωση σας ακούγεται καλύτερη επιλογή, αναρωτιέμαι αν το ISOTEK θα έχει πια να προσφέρει κάτι ουσιαστικό στο όλο σύστημα μιας και δεν θα με χαλαγε καθόλου για αισθητικούς και πρακτικούς λόγους να το καταργήσω εντελώς το isotek

Για πειτε καμια γνωμη

thx
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: AC Power issues.

Unread post #6 by Chris1967 » Fri Oct 14, 2022 5:54 pm

Οι ASR πρέπει να παίρνουν κατευθείαν από τον πίνακα.

Επίσης απο τον πίνακα να πάρει και το Isotek για να τροφοδοτήσει τα υπόλοιπα.

Κάνε δοκιμή πρώτα με αυτήν την συνδεσμολογία που σου προτείνω πριν καταργήσεις το Isotek.

Αν δεν ακούς διαφορές κατάργησε το και όλα να παίρνουν απο την ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα.

Εάν έχεις φέρει 4ρι καλώδιο μπορεί να κάνεις έναν επιμέρους πίνακα στο σαλόνι και να βάλεις πρίζες πίνακα μέσα, συνιστώ να έχεις 3 ή παραπάνω. (Εγώ έχω τρεις, από τις δύο παίρνει ο ASR Exclusive και από την τρίτη παίρνουν δύο πολύμπριζα το ένα εκ των οποίων είναι παρόμοιο αν και φτηνότερο από το Isotek που έχεις και εκεί συνδέω το DAC/Streamer/Phono/Πικαπ).
Χρήστος
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: AC Power issues.

Unread post #7 by geovar » Sat Oct 15, 2022 1:44 am

Για να καταλάβω ρε παιδιά:
Έχεις "3φασική παροχή" στο σπίτι, και λέμε παίρνουμε μία γραμμή από τον πίνακά κατ'ευθείαν για να τροφοδοτήσουμε τον Ενισχυτή, ας πούμε, ξέρουμε αν από τη γραμμή αυτή τροφοδοτούνται και άλλες οικιακές συσκευές, ή επιλέγουμε να τροφοδοτήσουμε όλο το υπόλοιπο σπίτι από μία φάση και έχουμε φυλάξει μία φάση μόνο για τα μηχανήματα ήχου; Έχει νόημα; Θα μπορούσε, ίσως, αν κάποιος κατασκεύαζε σπίτι εξ'αρχής, αλλά σε ένα υπάρχον διαμέρισμα; ΄Τί λέτε;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: AC Power issues.

Unread post #8 by Chris1967 » Sat Oct 15, 2022 5:20 pm

Η φάση που πρέπει να χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να είναι εκείνη που ΄έχει τις λιγότερο ενεργοβόρες συσκευές με μοτέρ κλπ ή που τροφοδοτεί τα φώτα μόνο του σπιτιού.

Στην δική μου περίπτωση είναι η φάση που δίνει στα υπνοδωμάτια στους θερμοσίφωνες (κεντρικό σπιτιού και ταχυθερμοσίφωνα ντουζιέρας και κουζίνας) και στα air-condition των υπνοδωματίων.

Οι "σοβαρές" ακροάσεις γίνονται με τα air-condition κλειστά στα υπνοδωμάτια και αν είναι δυνατόν και με τα φώτα εκείνα κλειστά.

Είναι εύκολο να δει ο ηλεκτρολόγος ποιες από τις τρεις φάσεις θα διαλέξει.
Χρήστος
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: AC Power issues.

Unread post #9 by geovar » Sat Oct 15, 2022 11:56 pm

Χρήστο, την έχεις ποτέ μετρήσει αυτή τη φάση που χρησιμοποιείς, εγώ π.χ έχω στη φάση που χρησιμοποιώ έχω THD+N 2,4- 2,7%
Φίλος Τεχνικός Ολλανδός μου είπε πως αντίστοιχα εκείνος έχει > 4,5%.. Τώρα για το θέμα των κλειστών μοτέρ συσκευών, νομίζω πως κανείς σοβαρός θα τα έχει να δουλεύουν σε σοβαρή ακρόαση.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: AC Power issues.

Unread post #10 by Dr Pan K » Tue Oct 25, 2022 9:22 am

Η συσκευες που παραγουν θορυβο ειναι ψυγεια, κουζινες, κλιματιστικα και ροοστατες σε φωτα. Αν καποιος βαλει την κουζινα σε μια φαση επι της ουσιας εχει κλεισει με το θεμα.
Παναγιώτης

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register