Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ενισχυτής για HARBETH 30.1

scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #1 by scrap » Mon May 14, 2018 7:16 pm

Σας χαιρετώ,
είμαι σε αναζήτηση ψυχωμένου ενισχυτή για HARBETH 30.1. Tιμή έως 3000 € αυστηρά. Μεταχειρισμένοι δεν εξετάζονται για την ώρα διότι η αγορά επίκειται στο τέλος του χρόνου. Τα προηγούμενα 30.1 που είχα τα οδηγούσα με PEACHTREE novapre / 220 αλλά δυστυχώς εκλάπησαν και τα ηχεία και οι ενισχυτές.
Τα PEACHTREE που είχα ήταν καλής έκτασης στα χαμηλά αλλά ο διαχωρισμός οργάνων έπασχε, αν και όχι σημαντικά, σε περίπλοκα έργα.
Ενισχυτής με dac καλοδεχούμενος φυσικά. Οι μουσικές προτιμήσεις αφορούν ελληνική μουσική, κλασική, rock 60 - 90.
ευχαριστώ πολύ
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon May 14, 2018 9:50 pm

Ο Peachtree ήταν μια χαρά, κρίμα που στον έκλεψαν. Ήταν με το buffer λυχνιας; Ίσως επειδή ήταν μια διπλοτριοδος και για τα 2 κανάλια να έχανε λίγο σε crosstalk.

Το νήμα με τις προτάσεις για τα Falcon του Pankon το έχεις δει; Έχει αρκετές ιδέες και σε λάμπα και σε solid state. Για τα 30.2 ίσως να προτιμούσα το solid state γιατί δεν έχουν τόση ενέργεια ψηλά όσο και τα Super5+

Θα σκεφτόμουν πχ κάτι σε τάξη Α όπως οι Sugden.
Παναγιώτης
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #3 by scrap » Tue May 15, 2018 8:03 pm

Χαιρετώ,
ο PEACHTREE είχε buffer λυχνίας αλλά δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά στον ήχο επιλέγοντάς το. Ενισχυτές λυχνίας όπως LEBEN ή και σε τάξη Α δεν αποτελούν την πρώτη μου επιλογή.
Είδα ολοκληρωμένο PARASOUND HALO INTERGADED ή HEGEL H160 ή ακόμα και DENSEN B130. Τους βλέπω δυνατούς και καλά εξοπλισμένους. Υπάρχει άποψη γι αυτούς ;
ευχαριστώ πολύ
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue May 15, 2018 8:54 pm

Τους Hegel τους έχω ακούσει (και τους χρησιμοποιούν και φίλοι από εδω), είναι καλή λύση. Από οδήγηση θα σε υπερκαλυψει ο 160, η ποιότητα κατασκευής είναι καλή ενώ από ήχο θα έλεγα ότι είναι σχετικά ζεστός και κατ' εμέ με ένα μικρό roll off στα άκρα. Το ηχόχρωμα του είναι πολύ ευχάριστο, δεν θυμάμαι πότε κάποιον να έκανε παράπονα για αυτόν τον ενισχυτή. Στα συν ότι λόγω της γενικότερης εκτίμησης έχει και καλή μεταπωλητικη αξία.

Ο Jim που τον έχει δηλώνει ικανοποιημένος και από το Dac, απ όσο θυμάμαι όταν το ακούσαμε μας άρεσε αρκετά (και για ενσωματωμένο είναι μια χαρά)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #5 by Dr Pan K » Tue May 15, 2018 9:04 pm

Τον Densen 130+ δεν θυμάμαι να τον έχω ακούσει, τους ομοσταυλους προ-τελικους ναι. Κοιτώντας τα χαρακτηριστικά θα έλεγα ότι ο Hegel πρέπει να οδηγεί καλύτερα.

Ίσως να άξιζε να δεις και Plinius, ο ολοκληρωμένος της κατηγορίας ειναι ωραιο μηχανάκι
Παναγιώτης
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #6 by scrap » Tue May 15, 2018 9:31 pm

Ευχαριστώ για τα σχόλια - προτάσεις, τους PLINIUS τους είχα ξεχάσει !!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue May 15, 2018 10:02 pm

Κάποια στιγμή είχαν περάσει από το σύστημα μου για δοκιμή ο Plinius 9200 του Gojakla και ο Hegel 160 του Jim. Παρότι τα ηχεία μου δεν τα λες εύκολα και οι δύο τα είχαν πάει πολύ καλά, και υπολείπονταν μόνο στα σημεία σε σχέση με τον σαφώς μεγαλύτερο ASR μου. Εξου και το μικρό ρολαρισμα που είχα παρατηρήσει.

Τον τελευταίο Plinius ομολογώ ότι δεν τον έχω ακούσει αλλά ξέρω πώς έχει προσθέσει και DAC με Burr Brown οπότε σίγουρα θα είναι στρωτός ο ήχος του ψηφιακού του.
Παναγιώτης
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #8 by scrap » Wed May 16, 2018 8:18 pm

Dr Pan K wrote:Κάποια στιγμή είχαν περάσει από το σύστημα μου για δοκιμή ο Plinius 9200 του Gojakla και ο Hegel 160 του Jim. Παρότι τα ηχεία μου δεν τα λες εύκολα και οι δύο τα είχαν πάει πολύ καλά, και υπολείπονταν μόνο στα σημεία σε σχέση με τον σαφώς μεγαλύτερο ASR μου. Εξου και το μικρό ρολαρισμα που είχα παρατηρήσει.

Τον τελευταίο Plinius ομολογώ ότι δεν τον έχω ακούσει αλλά ξέρω πώς έχει προσθέσει και DAC με Burr Brown οπότε σίγουρα θα είναι στρωτός ο ήχος του ψηφιακού του.


Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια,
ο HEGEL έχει ενδιαφέρον σε κάθε περίπτωση αλλά κρατώ και τον PARASOUND, που μου δείχνει για δυνατός. PLINIUS είχα ακούσει σε σπίτι φίλου και επίσης μου άρεσε το άκουσμα.
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #9 by MILES » Wed May 16, 2018 9:16 pm

Επειδή τα HARBETH 30.1 τα είχα για κάτι μήνες στο 2ο σύστημα μου πριν 2-3 χρόνια, σε συμβουλεύω να μην τσιγκουνευτείς στον ενισχυτή που θα τα συνοδέψεις.

Τα συγκεκριμένα Harbeth τα θεωρώ ως τα καλύτερα της προηγούμενης σειράς, πριν βγάλει τα HL5+ & 40.2 Έχουν πολύ ισορροπημένο ήχο και είναι αρκετά αποκαλυπτικά, οπότε θα σου βγάλουν εύκολα το χαρακτήρα των άλλων συνοδών.

Τα είχα συνδυάσει τόσο με αρκετά τρανζίστορ πολλών watt (Plinius, Yba κ.α.) με καλά αποτελέσματα όσο και με λάμπες (ακόμη και με 300Β με εξαιρετικά αποτελέσματα μέχρι κάποια όρια φυσικά).

Τα ηχεία είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους και όπως γράφω και σ’ αυτό το thread: https://audiohub.gr/viewtopic.php?p=12142#p12142 μπορούν να παίξουν εξαιρετικά αν ο ενισχυτής είναι ποιοτικός αλλά και σχετικά δυνατός.
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #10 by scrap » Thu May 17, 2018 7:42 pm

MILES wrote:Επειδή τα HARBETH 30.1 τα είχα για κάτι μήνες στο 2ο σύστημα μου πριν 2-3 χρόνια, σε συμβουλεύω να μην τσιγκουνευτείς στον ενισχυτή που θα τα συνοδέψεις.

Τα συγκεκριμένα Harbeth τα θεωρώ ως τα καλύτερα της προηγούμενης σειράς, πριν βγάλει τα HL5+ & 40.2 Έχουν πολύ ισορροπημένο ήχο και είναι αρκετά αποκαλυπτικά, οπότε θα σου βγάλουν εύκολα το χαρακτήρα των άλλων συνοδών.

Τα είχα συνδυάσει τόσο με αρκετά τρανζίστορ πολλών watt (Plinius, Yba κ.α.) με καλά αποτελέσματα όσο και με λάμπες (ακόμη και με 300Β με εξαιρετικά αποτελέσματα μέχρι κάποια όρια φυσικά).

Τα ηχεία είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους και όπως γράφω και σ’ αυτό το thread: https://audiohub.gr/viewtopic.php?p=12142#p12142 μπορούν να παίξουν εξαιρετικά αν ο ενισχυτής είναι ποιοτικός αλλά και σχετικά δυνατός.


Σας χαιρετώ και ευχαριστώ για το σχόλιο.
Τα HARBETH είναι εθιστικά. Αναλυτικά και με εξαιρετικό χαμηλό. Γέμιζαν άνετα χώρο 45 m2 με υψηλή οροφή. Φωνές και μικρά σύνολα αναμενόμενης ποιότητας - απόδοσης και μάλιστα σε όλα τα είδη της μουσικής.
Ωραίος συνδιασμός ήταν με LUXMAN τόσο σε τάξη Α όσο και σε τρανζίστορ. Εαν δεν υπήρχε το θέμα της κλοπής θα ήταν το επόμενο βήμα.
ΥΒΑ ενισχυτικά έχω δεί, αλλά δεν έχω ακούσει. Ο ΙΑ 3 GENESIS λογικά στα 3.500 € περίπου, ενώ ο HERITAGE A100 υποθέτω λιγότερο απο 2.000 €. Εαν υπάρχει κάποιο σχόλιο σχετικά με το ηχόχρωμα των ΥΒΑ, θα ήμουν υπόχρεος.
Η πρόταση για CAT τελικό είναι πολύ καλή αλλά εκτός των δικών μου ορίων δυστυχώς.

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register