Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ενισχυτής για HARBETH 30.1

MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #11 by MILES » Fri May 18, 2018 11:11 am

Φίλε scrap, οι αναφορές μου στους συγκεκριμένους ενισχυτές (ειδικά στον CAT που είναι πολύ ακριβός) δεν ήταν προτάσεις αγοράς αλλά απλά ενδείξεις για να τονίσω ότι τα ηχεία μπορούν να παίξουν εξαιρετικά αν ο ενισχυτής είναι ποιοτικός και σχετικά δυνατός.

Τα YBA είναι τρανζίστορ που μου αρέσουν πολύ και προσωπικά τα προτιμώ από τα Plinius (τουλάχιστον της παλιάς γενιάς για τα οποία έχω εμπειρία ο ίδιος). Επειδή γενικά μου αρέσουν περισσότερο ακούσματα "λάμπας", οι YBA είναι από τα τρανζίστορ που έχουν αρκετά από τα χαρακτηριστικά των λαμπών (πχ μουσικότητα, ροή), που συνήθως λείπουν από τα τρανζίστορ.

Γενικά αποφεύγω να κάνω προτάσεις γιατί ο καθένας μας ακούει με τις δικές του ηχητικές προτιμήσεις και ερεθίσματα.
Το καλύτερο είναι να ακούσεις ο ίδιος τα ηχεία σου με τα πιθανά ενισχυτικά και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #12 by scrap » Fri May 18, 2018 7:41 pm

MILES wrote:Φίλε scrap, οι αναφορές μου στους συγκεκριμένους ενισχυτές (ειδικά στον CAT που είναι πολύ ακριβός) δεν ήταν προτάσεις αγοράς αλλά απλά ενδείξεις για να τονίσω ότι τα ηχεία μπορούν να παίξουν εξαιρετικά αν ο ενισχυτής είναι ποιοτικός και σχετικά δυνατός.

Τα YBA είναι τρανζίστορ που μου αρέσουν πολύ και προσωπικά τα προτιμώ από τα Plinius (τουλάχιστον της παλιάς γενιάς για τα οποία έχω εμπειρία ο ίδιος). Επειδή γενικά μου αρέσουν περισσότερο ακούσματα "λάμπας", οι YBA είναι από τα τρανζίστορ που έχουν αρκετά από τα χαρακτηριστικά των λαμπών (πχ μουσικότητα, ροή), που συνήθως λείπουν από τα τρανζίστορ.

Γενικά αποφεύγω να κάνω προτάσεις γιατί ο καθένας μας ακούει με τις δικές του ηχητικές προτιμήσεις και ερεθίσματα.
Το καλύτερο είναι να ακούσεις ο ίδιος τα ηχεία σου με τα πιθανά ενισχυτικά και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.


Xαιρετώ,
θέτουν υποψηφιότητα για ακρόαση και τα ΥΒΑ. Γενικά μου αρέσει ο ¨λαμπάτος¨ ήχος αλλά προϋπόθεση είναι η δύναμη.
Υποψήφιοι πρός ακρόαση είναι ο HEGEL, PARASOUND, PLINIUS, YBA.
Αλλες προτάσεις δεκτές με χαρά.
ευχαριστώ πολύ
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #13 by Jim » Fri May 18, 2018 8:25 pm

ξεκίνησα να οδηγάω με τον hegel h100 τα harbeth c7es3
μετά πέρασα στον hegel h160
και τέλος στα shl5+
για τα δικά μου γούστα το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό ..

δεν ξέρω πώς θα τα πηγαίνει ο hegel με τα 30.1 αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην ματσάρουν ..

το dac του είναι αξιοπρεπέστατο ενώ στον νέο h190 ακόμα καλύτερο ...
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #14 by x.o. » Sat May 19, 2018 10:25 am

Eχει κανενας φίλος δοκιμάσει electrocompaniet με τα Harbeth? Από προσωπική μου εμπειρία AW 120 και AW 250 (τελικοί) που έχουν περάσει από το σύστημά μου μου έχει αφήσει έριστες εντυπώσεις, τόσο στην οδήγηση όσο και στις χροιές.
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #15 by scrap » Sat May 19, 2018 4:40 pm

Jim wrote:ξεκίνησα να οδηγάω με τον hegel h100 τα harbeth c7es3
μετά πέρασα στον hegel h160
και τέλος στα shl5+
για τα δικά μου γούστα το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό ..

δεν ξέρω πώς θα τα πηγαίνει ο hegel με τα 30.1 αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην ματσάρουν ..

το dac του είναι αξιοπρεπέστατο ενώ στον νέο h190 ακόμα καλύτερο ...

Τα c7es3 ήταν στο πλάνο αγορών μου αρχικά, αλλά προέκυψε το 30.1 στην πορεία.Το 30.1 αποκτήθηκε used σε κατάσταση καινούργιου.
Εάν μπορείτε να σημειώσετε τα σημεία του H160 που σας αρέσουν, θα ήμουν υπόχρεος.
σας ευχαριστώ
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #16 by scrap » Sat May 19, 2018 4:46 pm

x.o. wrote:Eχει κανενας φίλος δοκιμάσει electrocompaniet με τα Harbeth? Από προσωπική μου εμπειρία AW 120 και AW 250 (τελικοί) που έχουν περάσει από το σύστημά μου μου έχει αφήσει έριστες εντυπώσεις, τόσο στην οδήγηση όσο και στις χροιές.


Ενδιαφέρουσες κατασκευές που δείχνουν ποιοτικές. Ο εισαγωγέας οδηγεί μεμβράνες με τους ολοκληρωμένους της ELECTROCOMPANIET.
Το μοντέλο που ενδιαφέρει είναι το ECI 6, υπό προϋποθέσεις ( τιμή ).
σας ευχαριστώ
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #17 by kmyl » Fri Jun 22, 2018 3:43 pm

Συν μια ακόμα ψήφο για τα Hegel. Άκουσε το ομως καθότι έχουν house sound και η σου αρεσει η σου ξενίζει. Επίσης θα πρότεινα να έβλεπες και το προηγούμενο ενισχυτη μου: Audia Flight Three S. Το αντίθετο από το parasound που μου έκανε σκληρός. Ο Audia Flight είναι ραφινατος με διαφάνεια αλλά και μουσικότητα. Στο οικονομικό όριο που έθεσες και καλα εξοπλισμένος. Μεταπωλητικα επίσης πολύ καλα!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #18 by Dr Pan K » Sat Jun 23, 2018 2:24 pm

Ενημερωτικά να πω ότι η Electrocompaniet κήρυξε πτώχευση πριν λίγες εβδομάδες αλλά μόλις προχθές ανακοινώθηκε ότι βρέθηκε νέος επενδυτής και απ ότι φαίνεται συνεχίζει κανονικά.

FB_IMG_1529700227320.jpg
FB_IMG_1529700227320.jpg (45.97 KiB) Viewed 4149 times
Παναγιώτης
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #19 by scrap » Wed Jun 27, 2018 7:24 pm

Σας χαιρετώ,
οι υποψηφιότητες έως τώρα τουλάχιστον έχουν ως εξής :
1) PARASOUND HALO
2) PARASOUND HINT 6, αλλά κάτι μου λέει ότι θα είναι εκτός πλάνου αγοράς, λόγω τιμής.
3) ATOLL IN300, εντός προϋπολογισμού αλλά δεν τον ξέρω καθόλου. Αγνοώ τον ήχο του και την κατασκευαστική του ποιότητα. Μου είναι άγνωστη η ATOLL.
4) HEGEL H160.
5) ELECTROCOMPANIET ECI 6D.
6) AUDIA FLIGHT 3S. Θα ήθελα όμως λίγη παραπάνω δύναμη.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενισχυτής για HARBETH 30.1

Unread post #20 by Dr Pan K » Thu Jun 28, 2018 1:59 am

Ο Hint 6 απ όσο έχω μάθει θα είναι όντως τσιμπημενος. Atoll δεν έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό.. Οι Audia παίζουν ωραία και νομίζω έχουν αφήσει πίσω τους κάποια προβληματάκια που είχαν στα νιάτα τους.
Παναγιώτης

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register