Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #1 by spyhar66 » Sun Aug 05, 2018 10:00 am

Οι γνώστες τι λένε επ` αυτού ??? Έχει τύχει σε κανέναν??? Έχω το 45άρι που λέει στο άρθρο και δυστυχώς είμαι εκτός Αθηνών για να το τσεκάρω.

http://www.ogdoo.gr/erevna/thema/paniko ... tes-diskon
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Aug 05, 2018 11:56 am

Το άρθρο πατάει επάνω σε μια συζήτηση που καλά κρατεί στο vinyl engine. Δεν πολυμεριζεται το βινύλιο αλλά οι θήκες μέσα στις οποίες πολλοί βάζουν τους δίσκους, αντικαθιστώντας τις εργοστασιακές. Συμβαίνει πολύ σπάνια και ακόμα και αν γίνει κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι είναι ο λόγος για τον οποίο "ασπριζουν" κάποιοι δίσκοι. Το πολυμερισμενο υλικό δεν κολλάει επάνω στο βινύλιο.

Το μόνο υλικό που πραγματικά αποδομειται είναι ο αφρός πολυουρεθανης με τον οποίο οι εταιρίες γέμιζαν κάποιες κασετίνες για να μην πλέουν μέσα οι δίσκοι. Αυτός ο κίτρινος αφρός γίνεται κυριολεκτικά σκόνη και πάει παντού, θέλει πολύ καθάρισμα για να φύγει και μάλιστα με λεπτές κινήσεις γιατί υπό πίεση τρίβει ακόμα περισσότερο.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1515
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #3 by Chris1967 » Sun Aug 05, 2018 12:06 pm

Ναι, σε παλαιούς δίσκους οι οποίοι είχαν εσωτερικό θήκη (στην οποία μπαίνει ο δίσκος) είτε εξολοκλήρου από PVC είτε χάρτινη θήκη η οποία είχε εσωτερικά PVC.

Οι σοβαρές εταιρίες DECCA, EMI κλπ, που είχαν τέτοιου είδους εσώφυλλα δεν φαίνεται να έχουν το παραμικρό πρόβλημα όμως μάλλον επειδή το υλικό είναι καλής ποιότητας.

Το πρόβλημα εστιάζεται σε μικρότερες εταιρίες, ή σε κάποια aftermarket εσώφυλλα.

Εγώ απλά αλλάζω αυτά τα εσώφυλλα με απλά χάρτινα.

Το φαινόμενο να πολυμερίζεται ένας δίσκος από το εξώφυλλο (διαπερνώντας το εξώφυλλο και το εσώφυλλο) όμως πρώτη φορά το ακούω και μου φαίνεται αρκετά περίεργο.

Δεν έχω δει τέτοια προβλήματα στην δική μου συλλογή. Ούτε έχω κάποια τέτοιου είδος ζημιάς που έχει καταστρέψει κάποιο δίσκο εντελώς, που να μην παίζεται.
Χρήστος
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ???

Unread post #4 by BityaBit » Sun Aug 05, 2018 4:24 pm

Ισχυει, την εχω παθει (ευτυχως λιγο).
Υπευθυνες για την ζημια οι χοντρες προστατευτικες για το εξωφυλλο ζελατινες που συνηθως πωλουνται aftermarket.
Αν ο δισκος ειναι καλα συσκευασμενος με χοντρο εξωφυλλο και σωστο εσωφυλλο η ζημια ειναι αμελητεα εως καθολου, αν ομως ο δισκος ερθει σε κοντινη επαφη με τις ζελατινες αυτες ειτε απευθειας ειτε μονο με ενα εσωφυλλο να μεσολαβει τοτε μακροχρονια η ζημια μπορει να ειναι και καταστροφικη. Γενικα ειμαι κατα των προστατευτικων ζελατινων αλλα καλο θα ηταν να αποφευγονται οι συγκεκριμενες..
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #5 by spyhar66 » Mon Aug 06, 2018 8:51 am

Τώρα αγχώθηκα...
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #6 by BityaBit » Mon Aug 06, 2018 9:01 am

Έλενξε τους δίσκους. Άν έχουν μια εμφανή θολούρα που δεν φεύγει με κανενός είδους καθαρισμό και κατα την αναπαραγωγή ο θόρυβος επιφανείας είναι ενοχλητικά δυνατός τότε το κακο έχει ήδη συμβεί.

Πάντως αν οι δίσκοι ειναι καλά προστατεμένοι σε χοντρό εξώφυλλο και καλό εσώφυλλο - βρακάκι, τότε οι πιθανότητες να έχεις πάθει ζημιά είναι πολύ μικρές.

Εγώ την έπαθα μόνο σε τρείς δίσκους στους οποίους λόγω συσκευασίας η επαφή με την θήκη αυτή ήταν απο σχεδόν η κυριολεκτικά άμεση ενώ πήρε αρκετά χρόνια να συμβεί. Oι δύο παίζουν μια χαρά αν και έχουν μια εμφανή φθορά και ο ένας είναι ουσιαστικά σχεδόν κατεστραμμένος.

Τέλος πάντων αν σκεφτείς οτι είχα και άλλους με τέτοιο προστατευτικό που δεν έπαθαν τίποτα λόγω καλής συσκευασίας, δεν είναι και το τέλος του κόσμου.
Έλεγξε τους όσους έχεις έτσι έναν έναν και πέτα άμεσα όλες τις θήκες αυτές στην ανακύκλωση.

Η ζημιά προκαλείται απο κάποιες αναθυμιάσεις που εκλύουν οι οποίες αντιδρούν χημικά με το βινύλιο γιαυτό και η όποια ζημιά όταν έχει συμβεί όπως ειπαμε είναι μή αναστρέψιμη.
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #7 by spyhar66 » Mon Aug 06, 2018 11:18 am

Θέλει αρκετό χρόνο για να γίνει. Μόλις επιστρέψω θα αρχίσω από αυτούς που έχω καιρό να ακούσω αν και γενικά δεν χρησιμοποιώ τέτοιου τύπου ζελατίνες. Πιο πολύ αγχώνομαι για το 45άρι των Will-O-The-Wisp που δεν βρίσκεται εύκολα και αν ισχύει αυτό που λέει το άρθρο την πατήσαμε. Νομίζω όμως ότι το είχα παίξει πριν κανά δυο χρόνια και δεν είχε πρόβλημα. Είδωμεν...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Aug 06, 2018 1:34 pm

Μπορεί κάποιος να βάλει φωτογραφία από δίσκο και θήκη;
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #9 by spyhar66 » Mon Aug 13, 2018 6:40 pm

Όπως είχα γράψει πιο πάνω, έχω το 45άρι των Will-o-the Whisp που αναφέρει το άρθρο. Σήμερα έλεγξα το δισκάκι και όπως φαίνεται στην φωτογραφία όντως το φαινόμενο έχει λάβει χώρα. Ευτυχώς η ζημιά είναι ελάχιστη. Μόνο ένα πολύ ελαφρύ φύσημα στην αρχή της δεύτερης πλευράς. Μικρές οι απώλειες...

20180813_182408.jpg
20180813_182408.jpg (692.46 KiB) Viewed 3794 times


20180813_182335.jpg
20180813_182335.jpg (671.35 KiB) Viewed 3794 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πολυμερισμός δίσκων βινυλίου ????

Unread post #10 by Dr Pan K » Mon Aug 13, 2018 7:43 pm

Δεν μπορώ να πω ότι βλέπω κάτι στην επιφάνεια του δίσκου. Η εσωτερική θήκη έχει σημεία φθορας;
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register