Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Phono stage [part II]

User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Phono stage [part II]

Unread post #1 by Jim » Sun Sep 09, 2018 5:05 pm

Τελικά το project του garrard 401 θα έχει δύο βραχίονες (12" και 9", ο 9άρης υπάρχει και ο 12άρης αναμένεται)

οπότε προκύπτει θέμα με το phono

το οποίο θα πρέπει να έχει δύο (τουλάχιστον) εισόδους και να ρυθμίζεται εύκολα (ιδανικά από την πρόσοψη) για την αλλαγή κεφαλών, δλδ phono που σε κάθε αλλαγή βραχίονα θα πρέπει να ανοιχτούν ή να αναποδογυριστούν για να ρυθμιστούν απορρίπτονται με το καλημέρα

με μία πρώτη ματιά υποψήφια είναι

lab12 melto
monk audio
musical fidelity m6
musical fidelity mx vynl
sugden

υπάρχει όμως και μία άλλη σκέψη, μήπως απλά αγοραστεί και δεύτερο phono

οπότε το asr που ήδη υπάρχει θα παίζει με τον 12άρη
και το δεύτερο θα παίζει με τον 9άρη

σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν πολλά υποψήφια (αν και ήδη γλυκοκοιτάζω το trichord diablo)

γνώμες ? προτάσεις ?

φχαριστώ σας !!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Phono stage [part II]

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Sep 09, 2018 6:53 pm

Δύο ξεχωριστά phono δεν είναι κακή σκέψη γιατί τίθεται και θέμα ηχητικης συνέργειας με τις κεφαλές. Η σκληρη και γρήγορη κεφαλη με το λαμπατο και η μελωδική με το solid state. Λέμε τωρα..

Η άλλη σκέψη είναι το φτηνό / εισαγωγικό Phono με μια ΜΜ ή φτηνή MC και το ακριβό με την "μεγαλη" . Μόνο που και η φτηνή κεφαλή αποδίδει καλύτερα με ακριβό phono.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Phono stage [part II]

Unread post #3 by Chris1967 » Sun Sep 09, 2018 7:45 pm

ASR Basis Exclusive
Χρήστος
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Phono stage [part II]

Unread post #4 by spyhar66 » Sun Sep 09, 2018 8:05 pm

Πιστεύω ότι εξαρτάται από το πλαφόν που θα βάλεις για την κεφαλή του δεύτερου βραχίονα. Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για το νέο phono stage της Arcam. Στα Trichord εγώ θα πήγαινα στο πιο οικονομικό Dino MK3. Νομίζω ότι αφενός το Diablo κοιτάζει πιο ψηλά και αφετέρου το Dino είναι γενικά πιο δημοφιλές.
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Phono stage [part II]

Unread post #5 by Jim » Sun Sep 09, 2018 10:32 pm

το asr basis για μοναδικό phono δεν ...
δεν θέλω σε κάθε αλλαγή κεφαλής να ανοίγω και να ρυθμίζω

στον δεύτερο βραχίονα μάλλον θα παίζει mm, υπάρχει μία shure v15 και μια nagaoka μικρή και σκέφτομαι κάποια στιγμή και για μία nagaoka μεγάλη ..

η λύση για δεύτερο phono μου φαίνεται και μένα ελκυστική, αλλά λέω να μην είναι τόσο εισαγωγικό

γι αυτό σκέφτομαι σοβαρά και το musical fidelity m6,
το οποίο ίσως να μπορεί κάποια στιγμή να γίνει και το μοναδικό phono στο σύστημα [3 είσοδοι, πλήθος ρυθμίσεων από την πρόσοψη και αν κρίνω από την εμπειρία που είχα με το m1 μαλλον αξιοπρεπέστατο ηχητικά) ..

ωστόσο, αν τελικά πάω σε κάτι εισαγωγικό το arcam είναι στα υπόψιν - άσε που έχει και δύο εισόδους ;)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Phono stage [part II]

Unread post #6 by Dr Pan K » Mon Sep 10, 2018 3:46 pm

Από την εμπειρία μου οι χομπιστες ακούνε πάντα με τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό μηχανημάτων που έχουν, με αυτόν δλδ που τους αρέσει περισσότερο. Φέρνω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου, σπίτι υπάρχουν 4-5 DAC και 10 κεφαλές πικάπ, από τα πιο φτηνά μέχρι αναφοράς. Άπαξ και δοκιμαστεί το εκάστοτε κορυφαίο δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ούτε καν το δεύτερο καλύτερο. Το Mytek πχ δεν παίζει γιατί απλά υπάρχει το Rockna.

Στις κεφαλές η δεύτερη βλέπει χρήση μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Αν πχ βάλω μονοφωνικη κεφαλή, που και πάλι το συζητάμε μια που η ZYX παίζει τα μονοφωνικά καλύτερα από την Denon 102.

Πολλοί βάζουν δεύτερο βραχίονα για μια πιο φτηνή λύση, για να μην χαλάνε την καλή κεφαλή. Το κάνω και εγώ με μια Denon 103R αλλά έχοντας στο μυαλό μου τον ήχο της Zyx πάντα κάτι μου λείπει, παρότι και η 103 καταλήγει στο ιδιο κορυφαίο phono. Αν η 103 πήγαινε επάνω σε υποδεέστερο phono δεν θα την άκουγα ποτέ.

Με όλα αυτά θα έλεγα να αναβαθμίσεις σε ανώτερο phono με 2 εισόδους ή να κινηθείς προς ένα τουλάχιστον εφάμιλλο με διαφορετικό σχεδιασμό και ηχόχρωμα. Κάτι λιγότερο αυστηρό, Sugden πχ. Κράτα κατά νου ότι όταν βάλεις κάτι δίπλα στο ASR και ζήσεις μαζί του οι διαφορές θα είναι εύκολα αντιληπτές και ίσως αβάσταχτες. Ένα μικρό phonο ακόμα και σαν δεύτερη λύση θα καταλήξει να τρώει σκόνη μετά από λίγες ημέρες.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Phono stage [part II]

Unread post #7 by Chris1967 » Tue Sep 11, 2018 12:47 pm

+1 To ASR basis exclusive είναι το σοβαρότερο phono stage με τιμή που είναι απόλυτα γήινη, παίρνει δύο βραχίονες, έχει δυνατότητα να παίζει και από την μπαταρία του αλλά και από το τροφοδοτικό του και να μην ξεχνάμε πόσα χρόνια στο Stereophile σαν κορυφαία επιλογή.

Αν πάρεις μια σοβαρή MC, θα ξεχάσεις τις Nagaoka κλπ MM, kai θα παίζεις μάλλον όπως εγώ και ο Πάνος με την 103R μόνο και μόνο για να μην τρως την καλή σου κεφαλή.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Phono stage [part II]

Unread post #8 by pankon » Sat Oct 06, 2018 10:19 pm

Τώρα υπάρχει ακόμα ένας Πάνος με ASR και DL-103R (αν και κάπως "πειραγμένη"...). Μόνο που εγώ πλέον την 103R τη χρησιμοποιώ για "καλή" κεφαλή.

image.png
image.png (1.01 MiB) Viewed 2945 times


IMG_3701.jpg
IMG_3701.jpg (744.52 KiB) Viewed 2945 times


IMG_3704.jpg
IMG_3704.jpg (854.7 KiB) Viewed 2945 times

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register