Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

D-to-D converter

fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

D-to-D converter

Unread post #1 by fragoulisnaval » Mon Sep 10, 2018 4:39 pm

Καλησπέρα σας κύριοι!

Ψάχνω έναν D-to-D converter, τέτοιον ώστε να μετατρέπει USB σε AES/EBU.

Πρέπει απαραίτητα να:
1) Κάνει upsampling σε 24/192
2) Να έχει είσοδο για εξωτερικό ρολόι

m2tech hiface evo και mutec mc3+usb έχω βρει (εξαιρούνται υλοποιήσεις πάνω από διχίλιαρο) αλλά τον δεύτερο δεν το δίνει ο αντιπρόσωπος για ακρόαση. Μήπως παρ ελπίδα έχει κάνεις κάποιος ένα back to back συγκριτικό να μου πεί εντυπώσεις;
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: D-to-D converter

Unread post #2 by Geopolitis » Mon Sep 10, 2018 10:31 pm

Εγω και ο JohnVo ειμαστε χρήστες του Mutec MC3+USB συνδεδεμένο με εξωτερικό ρολοι 10M. Εκτος απο την μετατροπή του σήματος θα δεις και σημαντική βελτίωση στον ηχο. Ροη, ανάλυση και πολυ αναλογικός ηχος με την καλη έννοια.
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: D-to-D converter

Unread post #3 by Geopolitis » Mon Sep 10, 2018 10:42 pm

Να επισημάνω οτι προσωπικά το χρησιμοποιω σαν D to D converter απο BNC σε BNC. Για USB interface χρησιμοποιω ενα Singxer SU-1... Το m2tech σιγουρα ειναι εξαιρετικός converter αλλα ο παραπανω συνδυασμος δίνει εξαιρετικο αποτελεσμα ειδικα απο τη στιγμη που μπορει να δεχτεί εξωτερικό 10M ρολοι οπως πχ της Ιαπωνικής Cybershaft
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: D-to-D converter

Unread post #4 by fragoulisnaval » Tue Sep 11, 2018 12:42 pm

Geopolitis wrote:Εγω και ο JohnVo ειμαστε χρήστες του Mutec MC3+USB συνδεδεμένο με εξωτερικό ρολοι 10M. Εκτος απο την μετατροπή του σήματος θα δεις και σημαντική βελτίωση στον ηχο. Ροη, ανάλυση και πολυ αναλογικός ηχος με την καλη έννοια.


Και εγώ αυτή τη λύση σκέπτομαι. ΟΜΩΣ:

1) αν πάρεις και τα δύο από την mutec, θέλεις ένα πεντοχίλιαρο
2) αν πάρεις και τα δύο από την m2tech, θέλεις ένα χιλιάρικο περίπου.

Το χιλιάρικο το έχω, απλά δεν έχω απόφασίσει πού να πάω. Να το δώσω και να ξεμπερδεύω ή να το δώσω και να περιμένω?

Εχω ακούσει το προηγούμενο μοντέλο tis m2tech στο σύστημά μου και έκανε διαφορά, χωρίς ρολόγια και εξωτερικές τροφοδοσίες...

ΥΓ: Η m2tech μάλλον θα βγάλει νέα μοντέλα, αν κρίνω από τις προσφορές του αντιπροσώπου. Από την mutec περιμένουν να βγάλει τον αντικαταστάτη του Mutec MC3+USB.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: D-to-D converter

Unread post #5 by Dr Pan K » Tue Sep 11, 2018 12:54 pm

ZPM-Hydra-Z-6958s.jpg
ZPM-Hydra-Z-6958s.jpg (32.81 KiB) Viewed 3206 times


Frag υπάρχει και το Audiobyte Hydra, με dedicated εξωτερικό τροφοδοτικό με Supercaps και είσοδο ρολογιού. Το έχει σχεδιάσει ο Jitariu (Rockna κτλ)

https://hifipig.com/audiobyte-hydra-z-and-hydra-zpm/
Παναγιώτης
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: D-to-D converter

Unread post #6 by fragoulisnaval » Tue Sep 11, 2018 1:32 pm

Dr Pan K wrote:
ZPM-Hydra-Z-6958s.jpg


Frag υπάρχει και το Audiobyte Hydra, με dedicated εξωτερικό τροφοδοτικό με Supercaps και είσοδο ρολογιού. Το έχει σχεδιάσει ο Jitariu (Rockna κτλ)

https://hifipig.com/audiobyte-hydra-z-and-hydra-zpm/


Θενκς!

Δεν το ήξερα αυτό. Εχει περάσει από τα μέρη σου;
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: D-to-D converter

Unread post #7 by Geopolitis » Tue Sep 11, 2018 1:34 pm

fragoulisnaval wrote:
Geopolitis wrote:Εγω και ο JohnVo ειμαστε χρήστες του Mutec MC3+USB συνδεδεμένο με εξωτερικό ρολοι 10M. Εκτος απο την μετατροπή του σήματος θα δεις και σημαντική βελτίωση στον ηχο. Ροη, ανάλυση και πολυ αναλογικός ηχος με την καλη έννοια.


Και εγώ αυτή τη λύση σκέπτομαι. ΟΜΩΣ:

1) αν πάρεις και τα δύο από την mutec, θέλεις ένα πεντοχίλιαρο
2) αν πάρεις και τα δύο από την m2tech, θέλεις ένα χιλιάρικο περίπου.

Το χιλιάρικο το έχω, απλά δεν έχω απόφασίσει πού να πάω. Να το δώσω και να ξεμπερδεύω ή να το δώσω και να περιμένω?

Εχω ακούσει το προηγούμενο μοντέλο tis m2tech στο σύστημά μου και έκανε διαφορά, χωρίς ρολόγια και εξωτερικές τροφοδοσίες...

ΥΓ: Η m2tech μάλλον θα βγάλει νέα μοντέλα, αν κρίνω από τις προσφορές του αντιπροσώπου. Από την mutec περιμένουν να βγάλει τον αντικαταστάτη του Mutec MC3+USB.


Δεν χρειαζεται να αγορασεις και τα δυο απο την Mutec. Καταρχην πρεπει να διαφοροποιησουμε το 10M input απο ενα συνηθισμενο clock input. To 10M σημα δεν ειναι εξωτερικο ρολοι αλλα εξωτερικος oscilator που βελτιωνει πολυ το εσωτερικο ρολοι του Mutec. Πολλα κορυφαια εξωτερικα ρολογια εξωφρενικου κοστους (κοιτα Ch Precision, Esoteric, DCs κλπ) εχουν εισοδο για σημα 10Μ ειτε απο Rubidium ειτε OCXO oscilator. Ακομα και τοσο ακριβα ρολογια επιδεχονται βελτιωση....

Αν και το Mutec Ref-10 ειναι κορυφαια επιλογη μπορεις να κανεις τη δουλεια σου φτηνοτερα με ενα Cybershaft.... Αλλωστε δεν χρειαζεται να το αγορασεις ταυτοχρονα.

Οσον αφορα το Hydra Z που προτεινει ο Παναγιωτης νομιζω οτι εχει εξοδο clock και οχι εισοδο. Αν δεν εχει αλλαξει σε κατι με το παρελθον αν καποιος θελει ενα απλο USB interface, το Hydra Z δεν ειναι καλυτερο απο το Singxer SU-1 βελτιωμενο απο την Ολλανδικη Magna Hifi. (ρολογια απο την TentLabs κλπ)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: D-to-D converter

Unread post #8 by Dr Pan K » Tue Sep 11, 2018 1:41 pm

fragoulisnaval wrote:
Dr Pan K wrote:
ZPM-Hydra-Z-6958s.jpg


Frag υπάρχει και το Audiobyte Hydra, με dedicated εξωτερικό τροφοδοτικό με Supercaps και είσοδο ρολογιού. Το έχει σχεδιάσει ο Jitariu (Rockna κτλ)

https://hifipig.com/audiobyte-hydra-z-and-hydra-zpm/


Θενκς!

Δεν το ήξερα αυτό. Εχει περάσει από τα μέρη σου;


Όχι, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Το Rockna δεν παίρνει ρολόι αλλά όπως και να έχει θεωρώ ότι χρησιμοποιεί ένα από τα κορυφαία receiver της αγοράς.

Ο Γιώργος και ο Γιάννης έχουν κάνει αρκετές δοκιμές καθώς παίζουν με coaxial.

Σε κάτι που θα ήθελα να διαφοροποιήθω μόνο, δεν είναι απλά ένα ρολόι που κάνει την διαφορά. Είναι σαν να λέμε πως επειδή ένας ενισχυτής έχει καλά transistor στην έξοδο θα έχει απαραίτητα και καλό ήχο, κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει. Πρέπει να ληφθούν υπόψιν και πολλά αλλα στον σχεδιασμό ενός εξωτερικού clock ή DAC receiver.

Για την Magna HiFi δυστυχώς έχω να πω τα χειρότερα. Δεν θα πέρναγα ούτε απ έξω, προχειρατζα και αρπαχτή.
Παναγιώτης
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: D-to-D converter

Unread post #9 by fragoulisnaval » Tue Sep 11, 2018 2:03 pm

Στην σελίδα της Nexus δεν βρίσκω την Audiobyte σαν εταιρεία. Στην audiobyte ομως, σαν αντιπρόσωπο έχει την Nexus Acoustics. Εχει αλλάξει η αντιπροσωπεία, γνωρίζουμε;
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: D-to-D converter

Unread post #10 by Geopolitis » Tue Sep 11, 2018 2:06 pm

Για την Magna Hifi μπορω να μιλησω μονο για τη δουλεια που εκανε στο Singxer Su-1και ειναι εξαιρετικη. Αν και ειναι το πρωτο USB interface που χρησιμοποιω χωρις εξωτερικο τροφοδοτικο, ειναι με μεγαλη διαφορα το καλυτερο που εχω ακουσει (και εχω ακουσει σχεδον τα παντα εκτος απο το τελευταιο M2Tech Evo).

Δεν εχω ακουσει το απλο Singxer SU-1 πως παιζει για να εκφερω αποψη για το ποσο επηρεασαν οι αλλαγες της Magna Hifi

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register