Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τα πάντα για την jazz !

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #11 by Dr Pan K » Tue Jun 07, 2016 4:48 pm

Δεν υπάρχει άλλο φωτιστικό με τόσο ευεργετική δράση στον ήχο. Βελτιώνει το imaging αισθητά.
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #12 by Jazzer » Tue Jun 07, 2016 6:29 pm

Το είπα στη σύζυγο και χάρηκε, δεν ήξερε φυσικά ότι είναι θετικό για τον ήχο. Τα βλέπει όλα αυτά τα φωτιστικά με καλλιτεχνική ματιά λόγω ενασχόλησης με τη ζωγραφική.
Χαχα επίσης τα Sonus Faber τα ενέκρινε με τη μια λόγω εμφάνισής τους, ευτυχώς που μας αρέσουν και στον ήχο !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #13 by dapost » Tue Jun 07, 2016 10:25 pm

Μα το esoteric δεν ειναι και usb dac;
Δημήτρης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #14 by Jazzer » Wed Jun 08, 2016 6:14 am

Ναι είναι και usb dac. Πολύ ψηφιακό έτσι ; :-D
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #15 by dapost » Wed Jun 08, 2016 8:55 am

Απλά με παραξένεψε που έχεις ουσιαστικά δύο καλά dac.

Πολύ όμορφα όλα πάντως, και το σύστημα, και ο χώρος, και ...το φωτιστικό ;-)

Καλές μουσικές απολαύσεις σου εύχομαι!
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #16 by Dr Pan K » Wed Jun 08, 2016 4:08 pm

Τον καταλαβαίνω τον Δημήτρη (dapost), αναρωτιέται γιατί πήρες ένα εξωτερικό dac όταν το esoteric έχει ένα που θεωρητικά πρέπει να σε καλύπτει.

Οπότε η ρητορική ερώτηση είναι με ποιο προτιμάς να ακους; ρητορική γιατί για να αγόρασες το ιταλικό φαντάζομαι δεν θα σε καλύπτε το esoteric..
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #17 by Jazzer » Wed Jun 08, 2016 4:51 pm

Και τα 2 ακούγονται εξαιρετικά (πάντα στα αυτιά μου). Ήθελα να αγοράσω ένα καλό cd player λόγω μεγάλης δισκοθήκης cd, αλλά και να μπορώ να ακούω και αρχεία DSD, τα οποία δεν αναπαράγει το K-05. Φυσικά και θα μπορούσα κάλλιστα να έμενα μόνο με το esoteric, αλλά τα ήθελα πολύ και τα δύο ! :-D
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #18 by Jazzer » Thu Jun 13, 2019 6:35 pm

Το σύστημα που ακούω μουσική έχει πλέον αλλάξει.
Νέος ενισχυτής ο ASR Emitter I, phono stage το ASR Basis Exclusive, αλλά η μεγαλύτερη προσθήκη είναι το πικάπ της Kuzma Stabi Reference 2, με βραχίονα τον 11ιντσο 4point και κεφαλή την ZYX Ultimate 4D. Τέλος, το καλώδιο βραχίονα είναι το Apollon της Signal Projects.
Η είσοδος μου στον αναλογικό κόσμο της μουσικής, ξεκίνησε δειλά δειλά πριν λίγα μόλις χρόνια μετά από παρότρυνση αλλά και πολύτιμη βοήθεια από τον Παναγιώτη και "σοβάρεψε" αρκετά, καθώς στην πορεία απέκτησα πολλούς εξαιρετικούς δίσκους της jazz, japan press, original εκδόσεις, νέες κυκλοφορίες, αλλά και επανεκδόσεις.
Η δισκοθήκη μου απαριθμεί πλέον περίπου 270 τίτλους και σταθερά αναπτύσσεται. Ο δρόμος για την απόκτηση καλών δίσκων jazz είναι υπέροχος και γεμάτος ευχάριστες εκπλήξεις.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο του σημερινού συστήματος και δεν προβλέπω να κάνω αλλαγές στο άμεσο μέλλον.
Ακολουθούν φωτογραφίες τόσο του συστήματος, όσο και της δισκοθήκης βινυλίων και cd's. [musicphones]

Image

Image

Image

Image

Image
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #19 by Dr Pan K » Thu Jun 13, 2019 7:51 pm

Αυτο το συστημα εχει σοβαρεψει πολυ τα τελευταια χρονια, μιλαμε για επισημο high end και με αρκετες δοκιμασμενες λυσεις. Καποια στιγμη θα ηθελα να το ακουσω (βραχιονας - κεφαλη - ενισχυτης - phono θα μου ειναι πολυ γνωριμα, το δεσιμο με τα ηχεια θελω να ακουσω). Καλες ακροασεις Γιωργο.
Παναγιώτης
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #20 by kmyl » Thu Jun 13, 2019 7:54 pm

Πολύ ωραίες εξελίξεις!! Αν δεν είχα μπροστά μου το πικαπ μου (στα κουτιά του δλδ ακόμα) θα νόμιζα ότι μου το έκλεψαν!!! Πολλαπλασιάζονται οι Kuzma/4point/ZYX-ακηδες!!!

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register