Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Minim Server

User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Minim Server

Unread post #11 by Errorist » Fri Jan 11, 2019 11:47 am

πολύ καλή προσέγγιση του θέματος φαίνεται να κάνει η antipodes.
Νίκος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Minim Server

Unread post #12 by angpsi » Fri Jan 11, 2019 2:35 pm

Errorist wrote:
Dr Pan K wrote:Δεν διαφωνω αλλα ενα Rpi3/ Odroid C2 δουλεύουν στα 5% των δυναμεων τους και δεν βλεπω πως μπορει να επηρρεαζονται απο το να στειλουν μια απλη εντολη για να ζητήσουν να ερθει ενα αρχειο. Περαν αυτου οι σκληροι ειναι ηδη επανω σε NAS οποτε ουτε ρευμα τραβανε ουτε πορους.


καποιοι χρησιμοποιουν σαν streamer ενα windows pc, ή ένα pi στο οποιο βαζουν πανω και ενα σκληρο (das).

Αυτή είναι και η κατάστασή μου, με έναν δίσκο 2,5'' των 2ΤΒ πάνω στο Odroid μέσω USB, εξ' ου και η ερώτηση αν μπορώ, και αν χρειάζεται, να βελτιώσω τα πράγματα κάνοντας χρήση του Minim Server πάνω σε ένα επιπλέον plug pc –πάντα όμως με κόστος μικρότερο ενός NAS.

Συνοψίζoντας, λογικά έχω δύο πιθανούς δρόμους βελτίωσης του συστήματός μου:
    1) συνεχίζω να χρησιμοποιώ τον δίσκο πάνω στο Odroid ως DAS, αλλά αποφορτίζω την ρευματοδότηση του τελευταίου παρεμβάλλοντας ένα hub με αυτόνομη τροφοδοσία, ή
    2) αγοράζω ένα μικρό μηχανάκι όπως Rpi, Sheevaplug, ή άλλο που να μπορεί να τρέχει Linux, συνδέω πάνω του τον δίσκο, τρέχω πάνω του Minim Server και τον βάζω στο οικιακό μου δίκτυο. Εδώ η ερώτηση είναι αν ένα τέτοιο μηχανάκι είναι δυνατόν να λειτουργήσει ικανοποιητικά ως server, και μέχρι ποιο μέγεθος θα μπορούσε να υποστηρίξει μια ψηφιακή βιβλιοθήκη.
Τι λέτε;
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Minim Server

Unread post #13 by angpsi » Fri Jan 11, 2019 2:44 pm

Errorist wrote:πολύ καλή προσέγγιση του θέματος φαίνεται να κάνει η antipodes.

Μιλάς για το νέο EX;
Άγγελος
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Minim Server

Unread post #14 by Errorist » Fri Jan 11, 2019 2:56 pm

angpsi wrote:
Errorist wrote:πολύ καλή προσέγγιση του θέματος φαίνεται να κάνει η antipodes.

Μιλάς για το νέο EX;



CX+EX
Νίκος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Minim Server

Unread post #15 by Dr Pan K » Fri Jan 11, 2019 3:22 pm

@Errorist Εγώ θα έκανα το πιο απλό, θα έδινα μια εξωτερική τροφοδοσία στον δίσκο (ελάχιστο κόστος) και κάποια στιγμή θα κοίταζα για ένα Synology με 2 bay.
Παναγιώτης
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Minim Server

Unread post #16 by Errorist » Fri Jan 11, 2019 5:10 pm

Δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να κάνω όλους τους δυνατούς συνδυασμούς εκεί έξω. Δεν έχω ουτε το χρόνο ούτε το χρήμα αλλά από τα όποια τεστ έχω κάνει στο χώρο μου διαπιστώνω ότι τα ψηφιακά είναι πολύ ευαίσθητα και το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται αρκετά από αυτά που έγραψα παραπάνω.

Σε συνδυασμό με ένα σύστημα με antipodes cx+ex
Που άκουσα και έμεινα από το πόσες αρμονικές και πληροφορία έβγαζε. Μπορεί και να συνεισέφερε και άλλος/οι κρίκοι της αλυσίδας, δεν ξέρω.

@angpsi φοβάμαι για την εμπειρία του browsing που θα έχεις. Ένας nas δεν έχει και τόσο υψηλό κόστος νομίζω. Για budget tight κατάσταση, θα έβαζα έβαζα ένα nas+Switch, μακριά από το σύστημα και το odroid σου με lps.

Λογικα θα είναι καλύτερο να βάλεις κοντά καλώδια και nas/switch/streamer κοντά στο σύστημα αλλά χρειάζεσαι 3 τροφοδοτικά. Ένα καλό switch θα συνδέσει απευθείας με 1000αρα σύνδεση το nas με το τερματικό γλιτώνοντας την κίνηση από το router.
Νίκος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Minim Server

Unread post #17 by DomieMic65 » Fri Jan 11, 2019 6:58 pm

Errorist wrote:πολύ καλή προσέγγιση του θέματος φαίνεται να κάνει η antipodes.

περί τίνος πρόκειται;
λινκ;
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Minim Server

Unread post #18 by DomieMic65 » Fri Jan 11, 2019 7:31 pm

Το rpi/Archphile σε αναπαραγωγή native 24/192 (το μέγιστο που παίζει το DigiOne) έχει average load 0% και σε μετατροπή 384 σε 192 average load 2%.
RAM και στις δυο περιπτώσεις 8%
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Minim Server

Unread post #19 by DomieMic65 » Sat Jan 12, 2019 4:45 pm

Κατάφερα να λύσω το πρόβλημα που είχα με τα alac βλέποντας το πιο κάτω βιντεάκι στο τουμπ.

Ήμουν τυχερός γιατί το ffmpeg module που εγκαθιστά το τύπος ήταν ήδη εγκατεστημένο στην δίκη μου περίπτωση. Αν δεν υπήρχε θα έπρεπε να βρω τρόπο να το εγκαταστήσω στο nas. Δεν ξέρω αν θα το κατάφερνα....
Μετά έκανα ακριβώς αυτό που κάνει στο 3:38.
Αφού εγραψα ακριβώς ότι γράφει στο πεδίο που φαίνεται στο βίντεο τα alac έπαιξαν.

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι δεν μπορεί να μετατρέψει τα dff, dsf, σε wav (βγάζει error) και το DigiOne δυστυχώς δεν υποστηρίζει DOP ως spdif interface που είναι όποτε ενώ δείχνει ότι φτάνει σήμα στο dac ακούω θόρυβο. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να τα μετατρέπει σε pcm, και αν το μπορεί τελικά. Το ψάξιμο συνεχίζεται.... ευτυχώς έχω ελάχιστα DSD όποτε δεν με νοιάζει κ πολύ.

Το ερώτημα είναι αν χρειάζεται να μετατρέπει και τα flac σε wav δεδομένου ότι πριν τα έπαιζε κανονικά. Τι λέτε;

Εννοείται πως τα πιο πάνω αν είχα usb σύνδεση δεν θα αποτελούσαν πρόβλημα δεδομένου ότι υποστιριζει DOP.

Ξέχασα να αναφέρω επίσης στο αρχικό post πως για να γίνουν όλες αυτές οι ρυθμίσεις πρέπει να εγκατασταθεί σε άλλον υπολογιστή από αυτόν που είναι ο server το πρόγραμμα MinimWatch.
Εγώ το έχω εγκαταστήσει στο mac αλλά υπάρχει και για pc βέβαια και Linux αν θυμάμαι καλά!

Υπάρχουν οδηγίες στο site για όλα αλλά όχι για τον converter ... ή τουλάχιστον δεν τις βρήκα εγώ.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Minim Server

Unread post #20 by Dr Pan K » Sat Jan 12, 2019 5:58 pm

Γιατί να μετατρέπει τα Flac σε Wav?
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register