Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Χρονοκάψουλα . . .

User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #1 by Jim » Thu May 17, 2018 8:23 pm

Πριν λίγο καιρό "έπεσαν" στα χέρια μου διάφορα vintage μηχανήματα,

όλα, σχεδόν, σε κατάσταση βιτρίνας ... απίστευτο αλλά αληθινό ..,
εκτός από δύο ντεκ (ένα νακ και ένα κ1020 yamaha) που ήθελαν ιμάντα, όλα τα υπόλοιπα ήταν σαν να έχουν μόλις βγει από την κούτα τους ...

μερικά έφυγαν αμέσως σε καλούς φίλους ..

βρήκα λοιπόν την ευκαιρία και έπαιξα (και ακόμα παίζω) με κάποια από αυτά ..

έτσι έστησα ένα σετάκι με προ - τελικό sanyo c55 / p55 και ηχεία sonab oa12 του 1973 [dance] ....

εντάξει, το ηχειάκι μοιάζει με παιχνιδάκι δίπλα από το harbeth shl5+
παίζει ωραία και εξαφανίζεται στον χώρο
αν και του λείπουν διάφορα ...

αλλά
από την άλλη, είναι απλά ένα ταξιδάκι στον χρόνο .. κάπου στα τέλη των 70's ...


πάντως σε μικρά σύνολα τζαζ κλπ το αποτέλεσμα εκπλήσσει ... ευχάριστα [beer]

από την άλλη το σετάκι της sanyo είναι και αυτό πολύ καλό, ο τελικός είχε κάνει μεγάλο ντόρο κάποτε ... όχι άδικα λέω ...


μερικές πληροφορίες για το ηχείο ...

https://www.carlssonplanet.com/en/speak ... nab-oa-12/

https://www-carlssonplanet-com.exactdn. ... =all&ssl=1

p55.jpg
p55.jpg (53.37 KiB) Viewed 4695 times


c55.jpg
c55.jpg (52.26 KiB) Viewed 4695 times


oa12.jpg
oa12.jpg (530.88 KiB) Viewed 4695 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu May 17, 2018 9:45 pm

Εγω να πω την αληθεια ψοφάω για vintage μηχανάκια, και αν ειχα χωρο θα αγόραζα κάποια απο αυτα που περάσαν απο τα χερια του Jim. Οχι, δεν εχουν τον ηχο των σύγχρονων συσκευών αλλα σε πανε πισω σε αλλες εποχες πριν το hi fi γινει high end και χαλασει το χομπι.

Βλεπω και ενα CD Recorder της Marantz, το οποιο αν θυμαμαι καλα ειχε σχεδιαστει σε βαση Philips και πρεπει να εχει και CD Pro μηχανισμο. Εχει και αρκετο jitter απ'οσο θυμαμαι απο την εμπειρια μου με Marantz/ Philips CD Rec αλλα πρεπει να παιζει και πολυ γλυκα. Οπως και τα περισσότερα ενισχυτικα εποχης, για καποιο λογο οι νεότερες συσκευές ειναι πιο επιθετικές στο ακουσμα.

To radio της Luxman δεν ειναι ασχημο, στην εποχη του εκανε αρκετά χρηματακια..

Κοιτάω και το Micro Seiki, αν δεν κανω λαθος εχει λουπα που κλεινει και ανοιγει οποτε ισως να παιζει απροσμενα καλα σε σχεση με αλλα direct drive πικαπ εποχης (που λογω των πολλων διορθώσεων τσιμπαγαν ασχημο wow). O βραχιονας ειναι ο 202?
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #3 by Jim » Fri May 18, 2018 9:01 am

για το micro seiki δεν μπορώ να βρω πληροφορίες, είναι το μοντέλο tt2200
δεν μοιάζει τίποτα το ιδιαίτερο ενώ ο βραχίονας δεν είναι ο 202,
βέβαια είναι εντελώς αθόρυβο και κρατάει τις στροφές του σαν βράχος ...

μοιάζει με manual εκδοχή του dq44 ...
Attachments
dq44.JPG
dq44.JPG (845.4 KiB) Viewed 4662 times
tt2200.JPG
tt2200.JPG (387.94 KiB) Viewed 4662 times
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #4 by spyhar66 » Tue May 22, 2018 8:23 pm

Το ωραίο εκείνες τις εποχές (για εμάς τρους κάπως μεγαλύτερους) ήταν ότι πηγαίναμε στα σπίτια των φίλων και ζηλεύαμε μόνο τους δίσκους που είχαν κι εμείς δεν είχαμε και αντιστρόφως. Δεν λέγαμε ο τάδε έχει καλύτερο σύστημα από τον άλλον. Ίσως πιο "δυνατό" (σε ένταση). Ακούγαμε μουσική και την ευχαριστιόμασταν πάντα...

Όσον αφορά στα vintage μηχανήματά σου Δημήτρη, πρέπει να είναι πολύ καλή απόδραση από τα συνηθισμένα !!! Μου κάνει εντύπωση που τα μεγάφωνα των ηχείων αντέχουν ακόμα. Συνήθως οι αναρτήσεις των woofers μετά από τόσο χρόνο παραδίδουν το πνεύμα...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #5 by Dr Pan K » Tue May 22, 2018 9:11 pm

Εγώ πάντως Σπύρο θυμάμαι πως από μικρός τα χάζευα τα συστήματα των φίλων του πατέρα μου. Ποιος είχε μεγαλύτερα ηχεία, ποιος είχε Sansui ή Marantz αντί για τα τετριμμένα Sony κτλ.. Και τις μεγάλες συλλογές βινυλιων τις χάζευα αλλά και τα ηχεία..
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #6 by spyhar66 » Tue May 22, 2018 9:20 pm

Παναγιώτη είχες από μικρός το μικρόβιο φαίνεται [musicphones]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue May 22, 2018 9:28 pm

Καμία ελπίδα σωτηρίας Σπύρο..
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #8 by Jim » Thu Jul 12, 2018 10:18 pm

αρχαιοκάπηλος ... [oldtimer]

pink triangle cardinal transport
pink triangle da capo converter

[afro]
Attachments
dAC1.jpg
dAC1.jpg (36.56 KiB) Viewed 4381 times
dac.jpg
dac.jpg (63.33 KiB) Viewed 4381 times
CD.jpg
CD.jpg (44.65 KiB) Viewed 4381 times
CD1.jpg
CD1.jpg (42.2 KiB) Viewed 4381 times
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #9 by angpsi » Fri Feb 08, 2019 5:01 pm

Χαζεύοντας στο eBay έπεσα πάνω σε μερικές ενδιαφέρουσες vintage επιλογές σε ολοκληρωμένους ενισχυτές ή ραδιοενισχυτές του '70-'80 με έξοδο ακουστικών σε αρκετά χαμηλή τιμή, π.χ. κάποιοι Luxman L30 / L31 / R-1031, NAD 3140 κ.λπ.. Έπιασα λοιπόν τον εαυτό μου να αναρωτιέται αν μια τέτοια επιλογή θα μπορούσε να είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση για το σύστημα ακουστικών στο γραφείο μου δεδομένου ότι ένας οποιοσδηποτε ικανός σύγχρονος ενισχυτής ακουστικών δεν θα έπεφτε σε καμια περίπτωση κάτω από τα €300.

Εδώ να διευκρινίσω πως δεν έχω απολύτως καμια εμπειρία από vintage εξοπλισμό, πέρα από τα λίγα που διάβασα online. Επίσης, ας ληφθεί υπ' όψη ότι αυτή την στιγμή βρίσκομαι με τα HD600 (αντίσταση στα 300Ω), κάτι που ενδεχομένως να βοηθάει με τους παλιούς ενισχυτές.

Τι λέτε;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Χρονοκάψουλα . . .

Unread post #10 by Dr Pan K » Fri Feb 08, 2019 5:24 pm

Δύσκολο, οι περισσότεροι ολοκληρωμένοι ενισχυτές εποχής είχαν έξοδο ακουστικών χωρίς ιδιαίτερες προδιαγραφές και ικανότητες.
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register