Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Επαγγελματικα ηχεία

Jordan
Posts: 5
Joined: Mon Mar 11, 2019 5:43 pm

Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #1 by Jordan » Mon Mar 11, 2019 5:56 pm

Καλησπέρα παιδιά και καλή σαρακοστή !!! θα ήθελα τα φώτα σας για ένα θέμα που έχω , ψάχνω να βρω ποιο είναι το κατάλληλο driver υψηλών σε ισχύ, για συνδυασμό με 12 inch μεγάφωνο 4 ohm μάρκας ciare έχει 4 inch πηνίο φωνής. με έχουν πει οτι εινα δύσκολο και μονο με δοκιμές θα μπορείς να βρεις τον κατάλληλο driver, αλλά αυτήν την στιγμή δεν μου δίνετε αυτή η δυνατότητα να το κάνω.


Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Mar 11, 2019 7:52 pm

Να υποθέσω πως crossover θα σχεδιάσεις αφού βρεις πρώτα τις μονάδες; Ή έχεις κάποιο ρυθμιζόμενο εξωτερικό cross?
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #3 by Dr Pan K » Mon Mar 11, 2019 7:53 pm

Και τι χρήση θα τους κάνεις; γιατί τα επαγγελματικά tweeter είναι σχεδιασμένα με σκοπό την αντοχή στην πολύωρη χρήση (Και συνήθως με κόρνες για να ανέβει η ευαισθησία)
Παναγιώτης
Jordan
Posts: 5
Joined: Mon Mar 11, 2019 5:43 pm

Unread post #4 by Jordan » Mon Mar 11, 2019 7:56 pm

ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση!!! να πω με την ευκαιρία ότι το μεγάφωνο είναι στα 400 rms, έχω ήδη παθητικό μέσα στο ηχείο, αυτήν την στιγμή έχω driver audiophony το οποίο οδηγούσε μεγάφωνο 200 rms 12 inch , ναι ναι !!! για κόρνα ενδιαφέρομαι !!! εχω δει αυτό αλλά δεν ξέρω αν με καλύψει ,

B&C DE-200 ΜΕΓΑΦΩΝΟ DRIVER ΥΨΗΛΩΝ 1"/1,7" 50Wrms
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #5 by Dr Pan K » Mon Mar 11, 2019 9:48 pm

Αυτή η μονάδα "μπαίνει " στους 1200 κύκλους περίπου, θα έχεις τρυπα από 400-500 μέχρι το tweeter. Να σε ρωτήσω κάτι, είναι η πρώτη σου ιδιοκατασκευη;
Παναγιώτης
Jordan
Posts: 5
Joined: Mon Mar 11, 2019 5:43 pm

Re: Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #6 by Jordan » Tue Mar 12, 2019 7:17 pm

Καλησπέρα Παναγιώτη !!! 2 δρόμων είναι ο δορυφόρος μου ! και το ακολουθάει ενα 18 αρι subwoofer , απλός ενα πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό και λόγο του 4 ohm woofer μου που εχω + οτι η ενίσχυση που παίρνει είναι στα 325 rms και οχι 400+ παίζει να τραβάει όλη την ισχύ και να μην τροφοδοτεί σωστά την κόρνα ?
Jordan
Posts: 5
Joined: Mon Mar 11, 2019 5:43 pm

Re: Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #7 by Jordan » Tue Mar 12, 2019 7:35 pm

το σύστημα το εχω χρόνια ! απλός ήρθε η ώρα να το διορθώσω όσο μπορώ !!! Είναι σύνθεση διάφορον κομματιών η καμπινα ειναι fane τετράγωνη, τσεκ φωτο!
Attachments
DSC00696 2.jpg
DSC00696 2.jpg (17.37 KiB) Viewed 4766 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #8 by Dr Pan K » Tue Mar 12, 2019 7:36 pm

Jordan wrote:Καλησπέρα Παναγιώτη !!! 2 δρόμων είναι ο δορυφόρος μου ! και το ακολουθάει ενα 18 αρι subwoofer , απλός ενα πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό και λόγο του 4 ohm woofer μου που εχω + οτι η ενίσχυση που παίρνει είναι στα 325 rms και οχι 400+ παίζει να τραβάει όλη την ισχύ και να μην τροφοδοτεί σωστά την κόρνα ?


Οχι, τετοιο θεμα τροφοδοσιας δεν υπαρχει. Tweeter να σηκώνει τα βατ ενος woofer δεν θα βρεις ευκολα (για αυτο και καίγονται πιο εύκολα). Φανταζομαι το θες για PA χρηση, γιατι σαν σχεδιο θα εχει "τρυπα" στις μεσαιοχαμηλες με έμφαση στα άκρα (χαμηλό και ψηλες συχνότητες= κατανομή σε V).

Αν εχεις ηδη crossover για το ηχειο τοτε δωσε μου τις προδιαγραφες (που κοβει?) και μπορω να σε καθοδηγήσω (στο περιπου) για το tweeter. Μια αλλη λύση, ειδικα αν δεν εχεις cross ειναι να πας σε μαγαζι που κατασκευάζει ηχεια (στην Αθηνα πχ ειναι καποιοι στην Κάνιγγος) οπου και cross θα βρεις αλλα και tweeter που θα ταιριάζει θα εχουν να σου πουλήσουν.

Edit, βλεπω πως υπαρχει η καμπινα, αρα μεσα αν δεν εχει καει εχεις και το παλιο crossover. Αν μπορεις να το ανοιξεις και να δεις οτι ειναι σε καλη κατασταση τοτε χρειαζεσαι μονο το tweeter, βγαλε εξω το παλιο να δουμε αν εχει μαρκα και μπορουμε να βρουμε προδιαγραφες για να παρεις ενα που να δουλευει κοντα στο παλιο.
Παναγιώτης
Jordan
Posts: 5
Joined: Mon Mar 11, 2019 5:43 pm

Re: Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #9 by Jordan » Tue Mar 12, 2019 8:08 pm

άνοιξα σήμερα το ηχείο και βρήκα το μοντέλο και είναι αυτό https://www.americanmusical.com/Item--i ... 00218-LIST απλός στο μοντέλο PSD200218 αναφέρει και ενα S δλδ PSD200218S δεν ξερω αν εχει κάποια διαφορά αλλα με το S δεν βρήκα κατι , δεν είναι καμένα εκτός αν έχουν (αρπάξει) οσο για το crossover πως μπορώ να δω που (κόβει) θα βοηθούσε αν έβγαζα κάποια φωτο ?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Επαγγελματικα ηχεία

Unread post #10 by Dr Pan K » Wed Mar 13, 2019 8:39 am

Για το S δεν ειδα και εγω κατι αλλα απο την στιγμη που βρισκεις το ιδιο tweeter καλυτερα να το παρεις, σε γλιτωνει απο τροποποιήσεις στο crossover και θεματα συμβατότητας και με τον λαιμο της κορνας.
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register