Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The tube system

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

The tube system

Unread post #1 by Dr Pan K » Wed Jun 12, 2019 12:51 pm

Νεο συστημα κυριες και κυριοι!

Δεν ανεβαζω φωτογραφίες γιατι ειναι ακομα υπο σχεδιασμό, αλλα καποια βασικα συστατικά τα εχουμε ηδη και το κυριότερο εξ'αυτων ολων εχει παραγγελθεί.

Εδω και χρονια ξεκινησαμε την υλοποιηση λαμπατων ενισχυτων με βασικο προβλημα τα ηχεια, ποτέ δεν ειχα πραγματικα κατάλληλο ηχειο για να ακουω μουσικη με τις τριοδους του σπιτιού. Τα ATC προφανως ειναι οτι πιο ακαταλληλο για ταιρι με τις 300Β, ακομα και οι τελικοι με τις GM70 δεν μπορουν να κανουν κατι για το βαρυ 12" woofer των 100ριων.

Στο νησι ακουω μουσικη με τα πρωτα μου αξιοπρεπει ηχεια, κατι B&W σειρα 500, διδρομα σε ακουστικη αναρτηση μαζι με τον 300B (2x7W περιπου). Σε μουσικη δωματιου ολα καλα, σε συμφωνικα εργα τα πραγματα γινονται σχεδον αστεία.

Και ηθελα και ενα νεο ζευγαρι ηχεια για το υπνοδωματιο αλλα εν τελει αποφασισα να παρω κατι για το σαλονι και να σπρωξω τα παλια B&W στο δευτερο συστημα. Το σαλονι ειναι αρκετα μεγαλο οποτε το νεο ηχειο δεν μπορουσε να ειναι με μικρη καμπινα.

Αποφασισα να προχωρήσω σε αγορα ενος Tune Audio Prime, το "μικρο" της Tune, διδρομο με back loaded horn στο μεσαιοχαμηλο και horn super tweeter για τις ψηλες συχνοτητες. Το tweeter θα ειναι το τελευταιο που φορανε τα σχεδια του Μανωλη, δλδ ενα Fostex με μεμβρανη τιτανιου και μαγνητες AlNiCo (αυτο ανεβαζει λιγο και την λιανικη απο την προηγούμενη γενια του Prime).

https://www.tuneaudio.com/audio-product ... dio-prime/

Τίθεται θεμα χρώματος ή επενδυσης, σκεφτομουν το birdseye maple burl με πολλα χερια λουστρου απο πανω για να τους δωσω βαθος. Στο σπιτι εχει χρησιμοποιηθει αρκετο ξυλο οποτε θα δεσει ομορφα με το νεο συστημα. Απο την αλλη μου αρεσει και το λευκό παστελ/λακα.. Ακουω ιδεες

PRIME_OliveAsh.jpg
PRIME_OliveAsh.jpg (328.96 KiB) Viewed 4459 times


tune-audio-boxe-prime.jpg
tune-audio-boxe-prime.jpg (83.1 KiB) Viewed 4459 times


Tune-Audio-Prime.jpg
Tune-Audio-Prime.jpg (105.05 KiB) Viewed 4459 times


Το ηχειο εχει πραγματικη ευαισθησια 93dB/1W/1m και εύκολο crossover, θα παίξει με τον ολοκληρωμενο 300Β αλλα ο σκοπος ειναι να το οδηγήσω με τα 23W σε καθαρη τριοδικη ταξη Α με τον GM70. Ρεαλιστικα ο GM70 θα του δινει 1-2W οποτε υπαρχει αφθονο headroom ακομα και για τα πιο δυσκολα μεταβατικα. Μελλοντικα αυτο ενδεχεται να γινει το συστημα της Αθηνας και εδω νε ερθει το ATC-ASR. Προς το παρόν δεν βλεπω την ωρα να ακουσω τα νεα ηχεια μου....
Παναγιώτης
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: The tube system

Unread post #2 by Geopolitis » Wed Jun 12, 2019 12:59 pm

Μεγείες φίλε φαίνεται πολύ καλή λύση. Το λευκό μου αρέσει αλλά θέλει λίγο προσοχή να μη το κοπανήσεις....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The tube system

Unread post #3 by Dr Pan K » Wed Jun 12, 2019 1:29 pm

Tnx Γιωργο.

Το λευκο μου αρεσει και εμενα, και θα εδενε και στα 2 σπιτια. Εχθες ελεγα να κλεισω σε maple burl αλλα σημερα το λευκο αρχιζει να με κερδιζει.
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: The tube system

Unread post #4 by geovar » Wed Jun 12, 2019 5:46 pm

Καπλαμάς φώτο Νο 3

Dr Pan K wrote:Tnx Γιωργο.

Το λευκο μου αρεσει και εμενα, και θα εδενε και στα 2 σπιτια. Εχθες ελεγα να κλεισω σε maple burl αλλα σημερα το λευκο αρχιζει να με κερδιζει.
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: The tube system

Unread post #5 by geovar » Wed Jun 12, 2019 5:48 pm

Το λευκό για το Ιατρείο
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: The tube system

Unread post #6 by Errorist » Wed Jun 12, 2019 7:13 pm

καλό inboxing... :)
Dr Pan K wrote: Μελλοντικα αυτο ενδεχεται να γινει το συστημα της Αθηνας και εδω νε ερθει το ATC-ASR.



εκ διαμέτρου αντίθετα συστήματα. αν κατάλαβα καλά θα αντικαταστήσει ATC/ASR που θα πανε σε εξοχικο?

θα αποδώσει καλύτερα την κλασικη μουσικη και τα συμφωνικα εργα;
Νίκος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: The tube system

Unread post #7 by angpsi » Wed Jun 12, 2019 7:36 pm

Όμορφα πράγματα! Εμένα μου αρέσει η ελιά/ash, την βρίσκω πολύ πιο μοντέρνα. Όμως έχει φωτογραφηθεί έξυπνα σε σκούρο φόντο για να έχει τονικό κοντραστ, φοβάμαι πως θα λάσπωνε οπτικά αν ήταν τα ηχεία και ο υπόλοιπος χώρος στον ίδιο τόνο... Το ίδιο ισχύει και για το maple burl.

Η ασφαλής επιλογή είναι φυσικά το λευκό, συμφωνώ ότι θα ταίριαζε πολύ άνετα και στον χώρο σου στην Κηφισιά. Από την άλλη, θα έβαζα άνετα και το Olive / ash εκεί.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The tube system

Unread post #8 by Dr Pan K » Wed Jun 12, 2019 10:13 pm

Errorist wrote:καλό inboxing... :)
Dr Pan K wrote: Μελλοντικα αυτο ενδεχεται να γινει το συστημα της Αθηνας και εδω νε ερθει το ATC-ASR.



εκ διαμέτρου αντίθετα συστήματα. αν κατάλαβα καλά θα αντικαταστήσει ATC/ASR που θα πανε σε εξοχικο?

θα αποδώσει καλύτερα την κλασικη μουσικη και τα συμφωνικα εργα;


Σαν μόνιμη κατοικία εδώ και λίγο καιρό έχουμε το νησί, το μεγάλο σύστημα κάποια στιγμή θα ακολουθήσει.

Δεν νομίζω να υπάρχει λαμπατο σύστημα με διδρομο ηχείο που να παίζει κλασσική όπως μεγάλο solid state.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The tube system

Unread post #9 by BityaBit » Wed Jun 12, 2019 10:56 pm

Παναγιώτη μεγειά τα καινούρια σου παιχνίδια. Καλοάκουστα και καλόστρωτα. Αν και μεταξύΑμας εγώ πιό πολύ ζηλεύω που μπορες και ζείς μόνιμα εκτός Αθηνών και σε όμορφο νησί.. ;-)
BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: The tube system

Unread post #10 by BLUES » Thu Jun 13, 2019 10:20 am

Dr Pan K wrote:Νεο συστημα κυριες και κυριοι!

Δεν ανεβαζω φωτογραφίες γιατι ειναι ακομα υπο σχεδιασμό, αλλα καποια βασικα συστατικά τα εχουμε ηδη και το κυριότερο εξ'αυτων ολων εχει παραγγελθεί.

Εδω και χρονια ξεκινησαμε την υλοποιηση λαμπατων ενισχυτων με βασικο προβλημα τα ηχεια, ποτέ δεν ειχα πραγματικα κατάλληλο ηχειο για να ακουω μουσικη με τις τριοδους του σπιτιού. Τα ATC προφανως ειναι οτι πιο ακαταλληλο για ταιρι με τις 300Β, ακομα και οι τελικοι με τις GM70 δεν μπορουν να κανουν κατι για το βαρυ 12" woofer των 100ριων.

Στο νησι ακουω μουσικη με τα πρωτα μου αξιοπρεπει ηχεια, κατι B&W σειρα 500, διδρομα σε ακουστικη αναρτηση μαζι με τον 300B (2x7W περιπου). Σε μουσικη δωματιου ολα καλα, σε συμφωνικα εργα τα πραγματα γινονται σχεδον αστεία.

Και ηθελα και ενα νεο ζευγαρι ηχεια για το υπνοδωματιο αλλα εν τελει αποφασισα να παρω κατι για το σαλονι και να σπρωξω τα παλια B&W στο δευτερο συστημα. Το σαλονι ειναι αρκετα μεγαλο οποτε το νεο ηχειο δεν μπορουσε να ειναι με μικρη καμπινα.

Αποφασισα να προχωρήσω σε αγορα ενος Tune Audio Prime, το "μικρο" της Tune, διδρομο με back loaded horn στο μεσαιοχαμηλο και horn super tweeter για τις ψηλες συχνοτητες. Το tweeter θα ειναι το τελευταιο που φορανε τα σχεδια του Μανωλη, δλδ ενα Fostex με μεμβρανη τιτανιου και μαγνητες AlNiCo (αυτο ανεβαζει λιγο και την λιανικη απο την προηγούμενη γενια του Prime).

https://www.tuneaudio.com/audio-product ... dio-prime/

Τίθεται θεμα χρώματος ή επενδυσης, σκεφτομουν το birdseye maple burl με πολλα χερια λουστρου απο πανω για να τους δωσω βαθος. Στο σπιτι εχει χρησιμοποιηθει αρκετο ξυλο οποτε θα δεσει ομορφα με το νεο συστημα. Απο την αλλη μου αρεσει και το λευκό παστελ/λακα.. Ακουω ιδεες

PRIME_OliveAsh.jpg


tune-audio-boxe-prime.jpg


Tune-Audio-Prime.jpg


Το ηχειο εχει πραγματικη ευαισθησια 93dB/1W/1m και εύκολο crossover, θα παίξει με τον ολοκληρωμενο 300Β αλλα ο σκοπος ειναι να το οδηγήσω με τα 23W σε καθαρη τριοδικη ταξη Α με τον GM70. Ρεαλιστικα ο GM70 θα του δινει 1-2W οποτε υπαρχει αφθονο headroom ακομα και για τα πιο δυσκολα μεταβατικα. Μελλοντικα αυτο ενδεχεται να γινει το συστημα της Αθηνας και εδω νε ερθει το ATC-ASR. Προς το παρόν δεν βλεπω την ωρα να ακουσω τα νεα ηχεια μου....

Καλοακουστα,φιλαρακι
Εξαιρετο ηχειο,απο καταξιωμενο Ελληνα κατασκευαστη
Μαλλον το λευκο χρωμα ,ειναι ασφαλης επιλογη

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register