Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τα πάντα για την jazz !

User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #21 by Jazzer » Thu Jun 13, 2019 8:31 pm

Dr Pan K wrote:Αυτο το συστημα εχει σοβαρεψει πολυ τα τελευταια χρονια, μιλαμε για επισημο high end και με αρκετες δοκιμασμενες λυσεις. Καποια στιγμη θα ηθελα να το ακουσω (βραχιονας - κεφαλη - ενισχυτης - phono θα μου ειναι πολυ γνωριμα, το δεσιμο με τα ηχεια θελω να ακουσω). Καλες ακροασεις Γιωργο.

Το σπίτι μου είναι πάντα ανοικτό για σένα Παναγιώτη, χάρη σε σένα και το σούπερ rega σου, ταξιδεύω αναλογικά...
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #22 by Jazzer » Thu Jun 13, 2019 8:38 pm

kmyl wrote:Πολύ ωραίες εξελίξεις!! Αν δεν είχα μπροστά μου το πικαπ μου (στα κουτιά του δλδ ακόμα) θα νόμιζα ότι μου το έκλεψαν!!! Πολλαπλασιάζονται οι Kuzma/4point/ZYX-ακηδες!!!

Μπορεί κάποιοι να μη θεωρούν τα πικάπ του Franc Kuzma και τόσο ωραία στην εμφάνιση (αν και προσωπικά μου αρέσει το δικό μου), όμως δύσκολα θα πουν ότι δεν κατασκευάζει αξιόπιστα μηχανήματα. Πολύ θα ήθελα να μάθω πως αισθάνεται ο ίδιος όταν βλέπει ανταγωνιστές του να πουλάνε ισότιμα αν όχι υποδεέστερα πικάπ σε διπλάσιες ή και τριπλάσιες τιμές...
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #23 by Errorist » Fri Jun 14, 2019 9:56 am

τώρα πήρα χαμπάρι το update... εξαιρετικό σύστημα όντως. καλοάκουστο! τελικά δεν κράτησε 17 χρόνια :) σαν το προηγουμενο.

οι λάμπες νομίζω ότι είναι κάτι σαν "πέρασμα" που έπρεπε να κάνουμε οι περισσότεροι. παίζουν καλά υπό προϋποθέσεις, ταιριάζουν πολύ σε κάποια είδη μουσικής και αρχικά ενθουσιάζεσαι, μέχρι να αρχίσει το degradation των λυχνιών, η ζέστη το καλοκαίρι, η κατανάλωση, το ότι δεν μπορείς να τα ξεχάσεις αναμενα και καποια στιγμη ακους και ενα καλο ss και λες ας πανε στο καλο.
τα αυλα τα ακους με usb απο το pc κατευθειαν στο dac? μαλλον εκει χωραει καποια βελτιωση.
Νίκος
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #24 by Jazzer » Fri Jun 14, 2019 4:14 pm

Errorist wrote:τώρα πήρα χαμπάρι το update... εξαιρετικό σύστημα όντως. καλοάκουστο! τελικά δεν κράτησε 17 χρόνια :) σαν το προηγουμενο.

οι λάμπες νομίζω ότι είναι κάτι σαν "πέρασμα" που έπρεπε να κάνουμε οι περισσότεροι. παίζουν καλά υπό προϋποθέσεις, ταιριάζουν πολύ σε κάποια είδη μουσικής και αρχικά ενθουσιάζεσαι, μέχρι να αρχίσει το degradation των λυχνιών, η ζέστη το καλοκαίρι, η κατανάλωση, το ότι δεν μπορείς να τα ξεχάσεις αναμενα και καποια στιγμη ακους και ενα καλο ss και λες ας πανε στο καλο.
τα αυλα τα ακους με usb απο το pc κατευθειαν στο dac? μαλλον εκει χωραει καποια βελτιωση.

'Όλοι αυτοί οι λόγοι που πολύ σωστά αναφέρεις συν το γεγονός ότι το σύστημα δεν ήταν τόσο ήσυχο πριν, με έκαναν να στραφώ στο ASR, τον οποίο είχα ερωτευτεί όταν τον άκουσα στο σπίτι του φίλτατου Παναγιώτη πριν 3 περίπου χρόνια.
Τα άυλα ακούγονται μέσω laptop 8ετίας, πράγμα το οποίο αποτελεί αδύναμο σημείο.
Όμως σκόπιμα έχω δώσει μεγαλύτερο βάρος στο αναλογικό μέρος του συστήματος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω τις αδυναμίες του ψηφιακού, το οποίο χρήζει βελτίωσης.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #25 by DomieMic65 » Sat Jun 15, 2019 10:30 am

Συγχαρητήρια για το σούπερ σύστημα....
Τα Κούζμα για εμένα πέραν του ήχου τους (δεν έχω και μεγάλη εμπειρία) είναι από τα ωραιότερα πικαπ που υπάρχουν!
Καλές ακροάσεις!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #26 by Dr Pan K » Sat Jun 15, 2019 10:56 am

Πριν κάποια χρόνια είχα πει στον Γιώργο ότι ειδικά για τζαζ μουσική το αναλογικό είναι μονόδρομος καθώς το ρεπερτόριο έχει ηχογραφηθεί σε αναλογικό φορμάτ. 100 -200 δίσκοι προσεκτικά επιλεγμένοι είναι αρκετοί για μισή ζωή ακροάσεων, με καλές επανεκδόσεις και μερικές πρώτες εκτυπώσεις δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Σε αλλά είδη μουσικής μπορεί να μην είναι τόσο ξεκάθαρο όπως στην τζαζ που απλά τα πάντα έγιναν πριν λίγες δεκαετίες όταν μεσουρανούσε το βινύλιο. Τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες. Ενα υποτυπώδες ψηφιακό για να ακούμε τις νέες δουλειές αρκεί.
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #27 by AthanasiosL » Sat Jun 15, 2019 11:07 am

Σε jazz υπάρχουν remaster σήμερα που παρά το υψηλό κόστος απόκτησης αξίζουν και για την ποιότητα του πακέτου αλλά και για το ότι παίζουν εκπληκτικά (σε ένα μέσο σύστημα τουλάχιστον). Και η παραγωγή δίσκων jazz συνεχίζεται αυξητικά. Και δεν μας χαλάει καθόλου αυτό. Το άυλο ποτέ δεν το συμπάθησα προσωπικά για συλλογή - αρκούμαι στο streaming και κάτι που μου αρέσει το παίρνω σε δίσκο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #28 by Dr Pan K » Sat Jun 15, 2019 1:07 pm

Θανάση εγώ remaster που να το προτιμώ από το πρωτότυπο αναλογικό δεν έχω ακούσει.
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #29 by Jazzer » Sat Jun 15, 2019 1:22 pm

Δυστυχώς για την τσέπη μου, ευτυχώς για την αγαπημένη μου μουσική, απέκτησα και ορισμένες original εκδόσεις. Υπάρχουν στιγμές που νομίζω ότι κρύβονται πίσω από την κουρτίνα του σαλονιού οι μουσικοί που παίζουν στο δίσκο που ακούγεται ! Ούτε που μπορώ να φανταστώ πως θα ακούγονται με ακόμη καλύτερα μηχανήματα....
Από την άλλη, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, υπάρχουν και πολύ καλές επανεκδόσεις.
Πρόσφατο παράδειγμα η audiophile σειρά Tone Poet της Blue Note δια χειρός RTI.
http://www.bluenote.com/news/blue-note-presents-the-tone-poet-series
Ακούγονται πολλά τα 55 ευρώ που κοστίζει (ευτυχώς έχω πλέον έκπτωση 15% από συγκεκριμένο δισκάδικο της Αθήνας), όμως ο ήχος είναι εξίσου μοναδικός.
Τελευταίο απόκτημα ο δίσκος Glamoured της μιας και μοναδικής Cassandra Wilson. Το cd που επίσης έχω είναι αστείο πλέον...
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #30 by AthanasiosL » Sun Jun 16, 2019 1:46 am

Αυτό ακριβώς. Σε ορισμένα είδη μουσικής όπως η jazz το πρωτότυπο αναλογικό στοιχίζει. Γενικά θέλει ψάξιμο. Είμαι χαλαρός στο θέμα αυτό, αν πέσει κάτι στα χέρια μου και το θέλω το παίρνω. Δεν θα διαβάσω όλο το internet να δω αν παίζει πρώτα.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register