Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με τι headfi gear ακούμε?

soda
Posts: 4
Joined: Sun Jun 16, 2019 12:06 pm

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #181 by soda » Sun Jun 16, 2019 12:28 pm

Audeze LCD 2F with Lavricables Grand linve 20 silver cores
Attachments
2019_0616_12211600.jpg
2019_0616_12211600.jpg (977.79 KiB) Viewed 5715 times
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #182 by AthanasiosL » Mon Jun 17, 2019 7:22 pm

soda wrote:Audeze LCD 2F with Lavricables Grand linve 20 silver cores


Τα έχεις εισάγει απο US ή τα βρήκες κάπου Ευρώπη?
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #183 by AthanasiosL » Mon Jun 17, 2019 7:23 pm

Το καλώδιο εννοώ
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #184 by Sonorus » Tue Jun 18, 2019 2:05 pm

Η εταιρεία έχει έδρα στην Ευρώπη.
Λετονία ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι.
Οι παραγγελίες στέλνονται από ΕΕ.

....All orders by default are shipped via registered mail from EU
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #185 by Chris1967 » Tue Jun 18, 2019 6:54 pm

Ντιούηδες που το κάνανε επάγγελμα https://www.lavricables.com/

Δεν αποκλείεται να παίζουν πολύ καλά, εκεί που κάποια ακουστικά πάσχουν από υψηλές ή από αέρα σίγουρα θα βοηθήσουν, με το ανάλογο τίμημα.
Χρήστος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #186 by Sonorus » Tue Jun 18, 2019 10:54 pm

Φίλος κάτοχος των HD650 είναι ενθουσιασμένος με ένα τέτοιο καλώδιο.
Βέβαια το περίεργο είναι πως η ίδια η εταιρεία υποστηρίζει πως τα καλώδια της μετά από
καμιά 100 ώρες δεν ακούγονται ενοχλητικά ή τονίζουν τις υψηλές συχνότητες.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #187 by Chris1967 » Wed Jun 19, 2019 10:53 am

Να τα ξαναπώ:

Οι παράγοντες ΕΜΠΕΔΗΣΗΣ του καλωδίου, δηλαδή χωρητικότητα, επαγωγή και αντίσταση είναι μία ομάδα παραμέτρων που μπορεί να επηρεάσουν την συχνοτική απόκριση ενος ακουστικού (φυσικά με δεδομένη την απόκριση αυτή του συγκεκριμένου ακουστικού, σε συνδυασμό με την εμπέδηση του ιδίου ακουστικού).

Η άλλη ομάδα παραμέτρων είναι ο τύπος του ενισχυτή (και από κατασκευαστική άποψη, πχ είναι τάξη Α κλπ), ισχύς και εμπέδηση εξόδου.

Στα ακουστικά ευτυχώς τα καλώδια είναι μικρού μήκος και η ισχύς μικρή οπότε οι διαφορές είναι σχετικά μικρές, δλδ μικρότερες σε σχέση με καλώδια ηχείων και ενισχυτές ηχείων.

Είναι λοιπόν φύση αδύνατον ένας κατασκευαστής καλωδίων να έχει ελέγξει με μαθηματικό/μηχανικό τρόπο την επίδραση των καλωδίων του στα οποιαδήποτε ακουστικά, γιατί απλά θα έχουν διαφορετικές αλληλεπιδράσεις με διαφορετικά ακουστικά και ενισχυτές.

Κάπου το όλο θέμα ξεκινάει εμπειρικά από κάποιον diyίστα και γίνεται επιχείρηση χωρίς απολύτως καμία μα καμία τεκμηρίωση, παρά τα αυτιά των πελατών τα οποία τις περισσότερες φορές θέλουν να ακούνε αυτά που θέλουν και επηρεάζονται πολύ από δήθεν έμπειρους ακροατές/ριβιούερ στα φορα και όχι μόνο. Μαθηματικά και αποδείξεις δεν δίνει κανένας.

Προσωπικά σε συστήματα ακουστικών ακούω ΜΙΚΡΕΣ διαφορές πολύ μικρότερες από συστήματα ηχείων, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακουστικά των 200-300-400 ευρώ πρέπει για να "βελτιωθούν" να πάνε παρέα με καλώδια μερικών εκατοντάδων ευρώ, την στιγμή που αν συνδυάσεις την αρχική επένδυση αγοράς ακουστικών μαζί με το κόστος των καλωδίων παίρνεις ένα καλύτερο ακουστικό.

Μπορεί να διαφωνήσετε όσο θέλετε μαζί μου, αλλά στην μικρή κατηγορία ακουστικών (κάτω από 500ευρώ) μην βάζετε ακριβά καλώδια διότι οι διαφορές που κάνουν είναι σχετικά αμελητέες.

Παράδειγμα Sennheiser HD650 με Lavry Grand line cables είναι στην ίδια τιμή με τα Sennheiser HD800. Δεν πα να μου πείτε ότι θέλετε, εγώ θα προτιμούσα ένα εκατομμύριο φορές τα HD800 με το εργοστασιακό καλωδιάκι τους, το οποίο είναι απείρως καλύτερο ακουστικό από το HD650.

Περί στρώσιμο καλωδίων ακουστικών, το αφήνω απλά ασχολίαστο, είναι κάτι σαν θρησκεία το πιστεύεις ή δεν το πιστεύεις. Εγώ μάλλον δηλώνω άθεος.

Σε μεγάλα ακουστικά αλλάζει το θέμα. Σε HiFiMan Susvara ή Abyss 1266, αφενός τα ακουστικά αυτά παίζουν απίθανα όπως είναι, αφετέρου έχουν και ένα σκασμό λεφτά οπότε η μικρή ηχητική αναβάθμιση με αλλαγή καλωδίων είναι ευπρόσδεκτη και μάλλον οικονομικά λογική (αφου έχεις ήδη φτάσει σε αστρονομικά νούμερα) και τελικά δεν υπάρχει και κάτι άλλο καλύτερο να πάρεις αν προσθέσεις το κόστος των καλωδίων.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #188 by angpsi » Wed Jun 19, 2019 7:52 pm

Chris1967 wrote:(...)
Στα ακουστικά ευτυχώς τα καλώδια είναι μικρού μήκος και η ισχύς μικρή οπότε οι διαφορές είναι σχετικά μικρές, δλδ μικρότερες σε σχέση με καλώδια ηχείων και ενισχυτές ηχείων.

Προσωπικά σε συστήματα ακουστικών ακούω ΜΙΚΡΕΣ διαφορές πολύ μικρότερες από συστήματα ηχείων, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακουστικά των 200-300-400 ευρώ πρέπει για να "βελτιωθούν" να πάνε παρέα με καλώδια μερικών εκατοντάδων ευρώ, την στιγμή που αν συνδυάσεις την αρχική επένδυση αγοράς ακουστικών μαζί με το κόστος των καλωδίων παίρνεις ένα καλύτερο ακουστικό.

Μπορεί να διαφωνήσετε όσο θέλετε μαζί μου, αλλά στην μικρή κατηγορία ακουστικών (κάτω από 500ευρώ) μην βάζετε ακριβά καλώδια διότι οι διαφορές που κάνουν είναι σχετικά αμελητέες.

Λοιπόν, με την ευκαιρία της συζήτησης εδώ, παράλληλα και με την εμπιστοσύνη που έχω πλέον ως προς το τι ακούω μέσα από τον Auditor, δοκίμασα να ξαναβάλω τα παλιά μαμίσια καλώδια των HD600 και μετά να επιστρέψω στα Onso με τα οποία ακούω εδώ και αρκετό καιρό. η ακρόαση έγινε με το Mstislav Rostropovich, Sviatoslav Richter, Maurice Gendron, Jean Françaix: Beethoven: Complete Music For Cello And Piano [Philips / Decca] (16/44) στο οποίο τα ακουστικά δεν έχουν να παίξουν παρά μόνο ένα πιάνο και ένα τσέλο – άντε και μερικές σελίδες που ακούγονται να γυρίζουν. Η διαφορά λοιπόν είναι εμφανής, ιδιαίτερα στις μεσαίες και τις χαμηλομεσαίες: ενώ το τσέλο παίζει σε πρώτο πλάνο, με τα μαμίσια καλώδια το πιάνο ακούγεται φοβερά θαμπό κάπου στο πίσω πλάνο μιας όχι ιδιαίτερα βαθιάς σκηνής. Αντιθέτως με τα Onso η σκηνή γίνεται μεγαλύτερη, αλλά κυρίως όλα ξεκαθαρίζουν. Πράγματι δεν μιλαμε για μαγικά, ωστόσο τα μαμίσια καλώδια τα αδικούν τα HD600.

Chris1967 wrote:Παράδειγμα Sennheiser HD650 με Lavry Grand line cables είναι στην ίδια τιμή με τα Sennheiser HD800. Δεν πα να μου πείτε ότι θέλετε, εγώ θα προτιμούσα ένα εκατομμύριο φορές τα HD800 με το εργοστασιακό καλωδιάκι τους, το οποίο είναι απείρως καλύτερο ακουστικό από το HD650.

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Ωστόσο αν κάποιος είναι για οποιονδήποτε λόγο ικανοποιημένος με τα ακουστικά που έχει, τότε γιατί να μην δοκιμάσει να τα εξαντλήσει μέσα σε λογικό κόστος; Ο Dapost άφησε τα HD800 για να γυρίσει στα HD650. Χούι του, βεβαίως, αλλά και δικαίωμά του! Σε μια τέτοια περίπτωση, και εφόσον έχει λύσει με ανάλογο τρόπο τα θέματά του και με τα υπόλοιπα συνοδά του συστήματός του, δεν βλέπω γιατί να μην πάει σε κάποιο καλό καλώδιο. Από την άλλη μεριά, συμφωνώ ότι δεν είναι λογικό να ξοδέψει κανείς το κόστος των ακουστικών άλλη μια φορά σε καλώδιο. Μια αναλογία γύρω στο 1:2 - 1:3 μου ακούγεται καλή, τουλάχιστον εγώ τόσο ξόδεψα για το Onso και δεν τα κλαίω (το λέω γιατί μέχρι να τα ανακαλύψω φλέρταρα και με τα πολωνικά της Forza στα €180+ αλλά δεν μου πήγαινε).

Για τον ίδιο λόγο είναι προφανές ότι συμφωνώ και με τα όσα λές παρακάτω:
Chris1967 wrote:Σε μεγάλα ακουστικά αλλάζει το θέμα. Σε HiFiMan Susvara ή Abyss 1266, αφενός τα ακουστικά αυτά παίζουν απίθανα όπως είναι, αφετέρου έχουν και ένα σκασμό λεφτά οπότε η μικρή ηχητική αναβάθμιση με αλλαγή καλωδίων είναι ευπρόσδεκτη και μάλλον οικονομικά λογική (αφου έχεις ήδη φτάσει σε αστρονομικά νούμερα) και τελικά δεν υπάρχει και κάτι άλλο καλύτερο να πάρεις αν προσθέσεις το κόστος των καλωδίων.

Για την ιστορία, δεν αναλώθηκα σε περεταίρω κριτικές ακροάσεις μετά την πρώτη αλλάγη των Onso με τα μαμίσια και πίσω, καθώς η διαφορά ήταν ακουστή με την πρώτη και δεν ήταν καθόλου αμελητέα. Δεν ξέρω αν θα έπαιρνα κάτι περισσότερο με ακόμα ακριβότερο καλώδιο, αλλά εκεί είναι που ξαναπέφτουμε στην λούπα του κόστους προς απόδοση.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #189 by angpsi » Wed Jun 19, 2019 7:56 pm

Φυσικά εννοείται ότι χαλβαδιάζω αναβάθμιση των ακουστικών μου σε κάτι περισσότερο αναφοράς. Τα HD800 είναι πάντα στον ορίζοντα ως προφανές ταίρι στον Auditor, ωστόσο μετά από το πέρασμά μου από τα D8000 της Final χαλβαδιάζω επιστροφή σε planar magnetic ούτως ώστε να ακούσω και λίγο σωστό και στακάτο μπάσο!
Άγγελος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #190 by Sonorus » Wed Jun 19, 2019 10:52 pm

Τα μαμίσια καλώδια είναι συνήθως κακής ποιότητας τόσο στα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους (κυρίως χωρητικότητα)
όσο και σαν ποιότητα κατασκευής.
Δεν χρειάζεται πλέον μια περιουσία για μια μικρή αναβάθμιση ακόμη και αν δεν πιστεύουμε στα καλώδια - έστω και για λόγους αισθητικούς και ποιότητας .
Η εισαγωγική π.χ σειρά της FAW είναι πολύ οικονομική και πολύ καλής ποιότητας.
Εγώ έβαλα το Hybrid (το pure copper είναι ακόμη πιο φθηνό) στα ''φθηνά'' HD58x και σας πληροφορώ
ότι το ακουστικό ''καθάρισε'' και δεν είναι καθόλου placebo.

Return to “Ακουστικά”



Login · Register