Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #1 by DomieMic65 » Mon Jul 29, 2019 5:56 pm

https://www.picoreplayer.org

http://downloads.slimdevices.com/nightly/?ver=7.9

Έχει πειραματιστεί κάνεις;
Μετά από αρκετό ψάξιμο και trial and error τελικά έστησα τον LMS στο παλιό μου Mac mini που στην ουσία καθόταν εδώ και καιρό και σερβίρω την μουσική που έχω στο NAS μου στον piCore player που τρέχει στο Raspberry.
Έχω εγκαταστήσει Spotify connect καθώς και DSD plugin.
Ακόμα δεν έχω βρει τι να κάνω για τα alac και aiff που έχω αλλά σίγουρα υπάρχει τρόπος να παίξουν.

Από τα λίγα που έχω μέχρι στιγμής διαβάσει και κυρίως καταλάβει και αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον βασικά είναι ότι ο piCore είναι από τους πιο ελαφρύς players για το rpi που υπάρχουν που τρέχει στην RAM από ότι λένε στο site τους.
Από την άλλη ο LMS δεν είναι και τόσο light κατάσταση. Δλδ στο nas που τον εγκατέστησα αρχικά πήγαινε πολύ αργά και δεν γινόταν δουλειά (σε αντίθεση με τον minimserver που τρέχει χωρίς πρόβλημα -σχεδόν, στο σχετικά αδύναμο nas μου). Στο rpi μαζί με τον piCore (γιατί μπορείς να το στήσεις και έτσι δλδ ο server να τρέχει στο ίδιο μηχανάκι με τον player) δεν κατάφερα με τίποτα να το κάνω να δει το NAS μου όποτε επέλεξα να ενεργοποιήσω πάλι το Mac mini που το είχα και καθόταν.

Δείτε εδώ https://www.picoreplayer.org/main_about.shtml για περισσότερες πληροφορίες! Υπάρχει πάρα πολύ πράμα να διαβάσει κανείς και πολύ ενεργά φόρουμ και development.

Α, υπάρχει και ένας πολύ ωραίος client για iOS. Ο iPeng.

Αυτά...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Jul 29, 2019 6:17 pm

Θυμιζει λιγο Roon η ολη φαση αλλα δεν τον εχω δοκιμασει.

Εχεις πολλα αρχεια alac/aiff ?
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #3 by DomieMic65 » Mon Jul 29, 2019 6:54 pm

Ναι ακριβώς ... αν δεις στο νετ το όλο setup το συγκρίνουν με το Roon.

Έχω αρκετά alac/aiff έκανα το λάθος και ρίπαρα σε alac όταν ξεκίνησα να περνάω στον υπολογιστή τα cd μου γιατί είχα το mac σαν πηγή... μετά στην πορεία ανακάλυψα ότι το σωστό θα ήταν flac. Συνέχισα με flac αλλά ότι είχα σε alac το κράτησα έτσι. aiff κάποια στιγμή μου προέκυψαν από άλλους.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #4 by DomieMic65 » Mon Jul 29, 2019 8:59 pm

Το θέμα με τα alac/aiff λύθηκε!
DSD δεν ... ακόμα! Έκανα λάθος πριν...
Το Spotify connect plugin είναι πολύ καλό και ο iPeng σου δίνει δυνατότητα να ψάξεις στο Spotify κάτι που ακούς από την τοπική σου βιβλιοθήκη... κάτι όπως το Roon δλδ. Edit: Και ότι βρει το ακούς από το Spotify μέσα από το περιβάλλον του iPeng όμως δεν πας στην εφαρμογή του Spotify... WOOOOOOWWWW εξαιρετικό feature.... Έχει plug-ins και για Tidal και για Qobuz.

Στο φόρουμ τους μου έγραψαν πως το macOS που τρέχει το Mac mini μου (el Capitan - δεν πάει πιο πάνω) ίσως μου δημιουργήσει κάποια προβλήματα γιατί δεν είναι επικαιροποιημένες οι SSL libraries αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάτι. Εκτός από τα πιο πάνω που είναι θέμα να βρω το configuration. Ελπίζω....

Εδώ: https://soundcheck-audio.blogspot.com/2 ... guide.html έχει αρκετές πληροφορίες και ας πούμε συμβουλές! Ο blogger αυτός είναι ένας ολίγον έως πολύ περίεργος τύπος που τον έχω συναντήσει και στο diy audio να τα χώνει πολύ άσχημα και με απαράδεκτο τρόπο σε κόσμο σε σημείο να τον θεωρείς πολύ μ@...κ@, αλλά τέλος πάντων εδώ λέει κάποια χρήσιμα πράγματα για να στηθεί ο LMS.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #5 by DomieMic65 » Mon Jul 29, 2019 10:20 pm

...κοινώς το Roon του φτωχού.. Χεχεχε!!

Αν και το πιο πάνω feature δεν το έχει διαθέσιμο για όλα τα τοπικά αρχεία ... σε κάποια δεν βγάζει την επιλογή για αναζήτηση. Δεν ξέρω γιατί ... θα το βρω στην πορεία!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #6 by Dr Pan K » Tue Jul 30, 2019 12:31 am

Ενδιαφέρον (για αυτούς που θα ήθελαν κάτι σαν Roon, εγώ που έχω Roon και δεν το χρησιμοποιώ πρέπει να ειμαι σε ειδική κατηγορία περίεργων, μου αρκεί το Archphile)
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #7 by DomieMic65 » Tue Jul 30, 2019 1:57 pm

Το Archphile υπάρχει πάντα έτοιμο προς χρήση σε χωριστό rpi... απλά τώρα που έχω χρόνο (μέχρι το βράδυ δλδ που πάω προς τα πάτρια), δοκιμάζω διάφορα!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #8 by Dr Pan K » Tue Jul 30, 2019 3:33 pm

Από ήχο πως πάει ο συνδυασμός σε σχέση με το γνώριμο για πολλούς από εδώ Archphile?
Παναγιώτης
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #9 by Zakman35 » Tue Jul 30, 2019 5:38 pm

Χρησιμοποιώ LMS εδώ και χρόνια, σε διάφορες μορφές Daphile σε laptop, Picoreplayer, ή ακόμα και LMS σε ΝΑS.

Στην παρούσα φάση τρέχω σαν server το Daphile σε laptop και έχω δύο players ένα chromecast audio και ένα Rpi3 me Picoreplayer με "CRAAP optimizations" (http://archimago.blogspot.com/2017/01/m ... s-usb.html).

Από ηχητικής άποψης προτιμώ το LMS από τις εκδόσεις του mpd που έχω δοκιμάσει (Volumio, Rune audio).

Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το Archfile.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #10 by Dr Pan K » Tue Jul 30, 2019 5:59 pm

Το Daphile ηταν το πρωτο Linux συστηματακι που ειχα δοκιμασει αλλα το πεταξα πολυ γρηγορα καθως ηταν ηχητικα ασταθες (απο την μια εκδοση στην αλλη ο ηχος εφτιαχνε και χαλαγε λες και εκανε πειραματα ο σχεδιαστης).

Archphile δεν σε βλεπω να δοκιμαζεις καθως σταματησε η εξελιξη του Χαρη..

Volumio & Rune ειναι σχεδον διδυμακια, διαφορες στον ηχο δεν περιμενω να εχουν (κανονικα μαζι τους παει και το MoOde)
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register