Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #1 by angpsi » Sun Nov 10, 2019 4:44 pm

Εδώ και λίγες μέρες έχω στα χέρια μου τα Etymotic ER4s, ένα από τα κλασικότερα ΙΕΜ του χώρου, που πρόκειται να αντικαταστήσει τα Hf3 μου. Οπωσδήποτε ιδιαίτερη εμπειρία και όχι για όλα τα γούστα, όμως είναι χωρίς αμφιβολία ένα σημείο αναφοράς καθώς βγαίνει απαράλλαχτο εδώ και πάνω από 20 χρόνια! Θα προσπαθήσω να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, ωστόσο όποιος ενδιαφέρεται ν' ακούσει αυτοπροσώπως ενημερώνει!

Όπως λέει και η Etymotic,
"In a Class by Itself"

IMG_9211.jpeg
IMG_9211.jpeg (1.33 MiB) Viewed 3292 times



Technical Specs
Frequency Response: 20 Hz - 16 kHz
Accuracy Score: 92%
Transducers: balanced armature
Noise Isolation: 35-42 dB
Impedance (@1kHz): 100 Ohms
Sensitivity (@1 kHz) SPL at 0.1v: 90 dB
Maximum Output (SPL): 122 dB
Cable: 5 ft
Custom-Fit Option: Yes
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Nov 11, 2019 12:23 pm

Τι τυρακι ειναι αυτο, χωρις ουτε μια εστω βασικη εντυπωση? Παιζουν τπτ???
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #3 by angpsi » Mon Nov 11, 2019 6:02 pm

Dr Pan K wrote:Τι τυρακι ειναι αυτο, χωρις ουτε μια εστω βασικη εντυπωση? Παιζουν τπτ???

Τα Etys είναι τιουναρισμένα πάνω στην καμπύλη Harman ενώ είναι φλατ όσο δεν παίρνει. Καθώς πρόκειται για σχέδιο με ένα και μόνο Balanced Armature driver έχει τρομερή ταχύτητα και αποδίδει κάθε νότα με απίστευτο attack, όμως ταυτόχρονα με πολύ χαμηλό decay κάτι που μπορεί να ενοχλήσει. Συνολικά μου έχουν κάνει εντύπωση με την τρομακτική διαφάνειά τους ως προς τις πηγές και το περιεχόμενο που παίζουν: για παράδειγμα η διαφορά ανάμεσα σε Mojo και BTR3 είναι ευδιάκριτη εξίσου και ως προς την ισχύ τους (τα ER4s έχουν αντίσταση 100Ω και ευαισθησία 90db/0.1v, επομένως η διαφορά φαίνεται γρήγορα υπέρ του Mojo), και την γενικότερη ηχητική τους υπογραφή, αλλά και ως προς εκείνα τα κλασικά επι μέρους χαρακτηρηστικά που έχουν τα DAC τους (Chord tuned FPGA με AKM AK4376A). Επίσης παίζουν χαλαρά κι ωραία πάνω στον επιτραπέζιο Auditor (το μακρύ καλώδιο των 1.5μ βοηθάει)
Image

Στα αρνητικά, το χαμηλό βγαίνει σχεδόν εξ' ολοκλήρου έξω από την εικόνα. Όταν άλλοι δηλώνουν πως τα ΙΕΜ τους κατεβαίνουν μέχρι τα 4Hz ακόμα και με μια μόνο δυναμική μονάδα, η Etymotic σταματάει τα ER4s στα 20hz. Αυτό το φαινόμενο, που είναι φανερό ειδικά με τα stock tips, σε συνδυασμό με τον γενικότερο flat χαρακτήρα, κάνει τα ακουστικά αυτά πολύ ιδιαίτερα: ένα φοβερό εργαλείο ακουστικής ακρίβειας, που δεν προτίθεται να ωραιοποιήσει ή να συμπληρώσει από μόνο του τίποτα στην μουσική, που όμως έχει εγγενή όρια λόγω του σχεδίου του ως single BA. Με τα custom tips που είχα από τα Hf3 μου οι νότες παίρνουν περισσότερο σώμα με ελάχιστες ―κατά την γνώμη μου― απώλειες στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που περιέγραψα. Ωστόσο, έχω εξίσου διαπιστώσει πως για πολλούς τα custom tips έχουν υπάρξει μια μεγάλη και ακριβή περιπέτεια, ενώ οι πιουριστές διαμαρτύρονται ότι η αλλαγή αυτή χαλάει το reference tuning των Etys, ειδικά στα πρίμα.

Ένα ειδικό χαρακτηριστικό των Etys είναι και το πόσο βαθιά μπαίνει μέσα στον ακουστικό πόρο, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο ―αν θέλετε μπορώ να γράψω περισσότερα σε άλλο ποστ. Αυτό έχει μερικά ευεργετικά αποτελέσματα (π.χ. παίζει σε πολύ χαμηλές εντάσεις), αλλά οι περισσότεροι παρομοιάζουν την αίσθηση των Etys στο κεφάλι με βιασμό του κρανίου τους!

Εν κατακλείδει, τα ER4s δεν είναι φυσιολογικό ακουστικό. Πρόκειται μάλλον περί μικροσκοπίου που θυμίζει σε απαιτήσεις περισσότερο μεγάλο ακουστικό, έτσι είναι ένα δύσκολο ταίριασμα. Όμως μέσα από αυτόν του τον χαρακτήρα, είναι οπωσδήποτε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για οποιονδήποτε θέλει να είναι σίγουρος για τις διαφορές που ακούει στα υπόλοιπα κομμάτια της ηχητικής αλυσίδας (η Etymotic επαίρεται για την ακρίβειά της). Κατά τα άλλα, υπό προϋποθέσεις (το σωστό πρόγραμμα και καλά συνοδά) τα πράγματα μπορούν να γίνουν πραγματικά πολύ απολαυστικά. Στα λεφτά που ζητάνε, θα έλεγα πως είναι ένα ασφαλές όσο και επιμορφωτικό step-up πηγαίνοντας προς τα TOTL IEM του χιλιάρικου+.

[musicphones]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #4 by angpsi » Tue Nov 12, 2019 2:06 pm

Το αστείο της ημέρας: σήμερα βρέθηκα συμπτωματικά μπροστά από ένα RME ADI2 DAC/amp (το απλό, όχι το pro) και έβαλα τα ER4s πάνω στην έξοδο ΙΕΜ. Πολύ γρήγορα βρέθηκα να ζητώ αντάπτορα για να παίξω από την έξοδο των 6mm, η χαμηλοέξοδη θύρα τα έφτυσε προτού φτάσουμε σε ικανοποιητική ένταση για ικανή ακρόαση! Είπαμε: με 90db ευαισθησία και 100Ω αντίσταση είναι σαν να έχεις ένα παραδοσιακό, παλαιάς κοπής, μεγάλο ακουστικό...

(Btw το RME δεν ήταν άσχημο, αλλά επιφυλάσσομαι γιατί το άκουσα στο πόδι με Spotify.)
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #5 by DomieMic65 » Thu Nov 21, 2019 7:54 am

με ενδιαφέρουν πολύ τα etymotic...
(by the way το ADI 2-DAC έχει δεχτεί αναβάθμιση πρόσφατα https://www.rme-audio.de/adi-2-dac.html)
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #6 by angpsi » Thu Nov 21, 2019 12:55 pm

DomieMic65 wrote:με ενδιαφέρουν πολύ τα etymotic...
(by the way το ADI 2-DAC έχει δεχτεί αναβάθμιση πρόσφατα https://www.rme-audio.de/adi-2-dac.html)

Είναι πολύ ιδιαίτερα ακουστικά Μιχάλη, εσύ για ποιους λόγους τα έχεις βάλει στο ραντάρ σου;
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #7 by DomieMic65 » Thu Nov 21, 2019 2:13 pm

angpsi wrote:
DomieMic65 wrote:με ενδιαφέρουν πολύ τα etymotic...
(by the way το ADI 2-DAC έχει δεχτεί αναβάθμιση πρόσφατα https://www.rme-audio.de/adi-2-dac.html)

Είναι πολύ ιδιαίτερα ακουστικά Μιχάλη, εσύ για ποιους λόγους τα έχεις βάλει στο ραντάρ σου;

μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον η εταιρία γενικότερα από αυτά που διαβάζω
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #8 by angpsi » Thu Nov 21, 2019 3:55 pm

Άμα θες πέρνα να πάρεις τα Hf3 που τα έχω και κάθονται. Είναι λιγότερο καλά από τα ER4s αλλά από μόνα τους θα σου δώσουν μια πολύ κοντινή γεύση του τι μπορεί να κάνουν τα μεγάλα. Φυσικά άμα έρθεις από εδώ και έχεις χρόνο μπορείς να ακούσεις και τα μεγάλα.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Γνωρίζοντας τους κλασικούς: Etymotic ER4s microPro

Unread post #9 by DomieMic65 » Thu Nov 21, 2019 10:26 pm

angpsi wrote:Άμα θες πέρνα να πάρεις τα Hf3 που τα έχω και κάθονται. Είναι λιγότερο καλά από τα ER4s αλλά από μόνα τους θα σου δώσουν μια πολύ κοντινή γεύση του τι μπορεί να κάνουν τα μεγάλα. Φυσικά άμα έρθεις από εδώ και έχεις χρόνο μπορείς να ακούσεις και τα μεγάλα.


Ευχαριστώ πολύ Άγγελε!
Ναι θα μπορούσα να περάσω για μια σύντομη ακρόαση!
Ίσως την Κυριακή αν δεν έχεις πρόβλημα.
Θα σου στείλω το τηλ μου με πμ να μιλήσουμε!

Return to “Ακουστικά”



Login · Register