Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #11 by Dr Pan K » Mon Nov 18, 2019 9:08 am

Ασυρματο πρωτόκολλο που να παιζει οπως τα ενσύρματα (ηχεια, ακουστικά κτλ) δεν νομιζω να υπαρχει. Αν θες το απολυτο (που ισως να μην το θες με το κινητο) πας σε παραδοσιακά καλωδια. Οι περισσοτεροι δεν ενδιαφερονται για το απολυτο με το κινητο γιατι ειναι χρηση μεσα σε θορυβο, σε μετρο κτλ οποτε βολευονται με ενα εισαγωγικο πακετο Spotify και ψειρες της Apple, Samsung κτλ.

Κατι αλλο, αν γινετε να δοκιμασεις καποιες απο αυτες τις ψειρες για να δεις το "fit". Δεν ταιριαζουν στα αυτια ολων (εγω πχ εχω μεγαλη δυσκολια να βρω κατι να μου κανει)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #12 by pankon » Mon Nov 18, 2019 9:44 am

Καλά τα λες, Παναγιώτη. Για το κινητό, για μένα προσωπικά, προτεραιότητα έχει η πρακτικότητα και η ευελιξία σε σχέση με τον "απόλυτο" ήχο. Άρα μάλλον θα προτιμούσα μικρά ακουστικά χωρίς καλώδια αλλά και χωρίς προβλήματα σύνδεσης. Και φυσικά, σημαντικό είναι να έχουν και ικανοποιητικό ήχο.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #13 by DomieMic65 » Mon Nov 18, 2019 11:32 am

αν κάποιος δεν κυνηγά την απόλυτη ποιότητα ήχου και έχει ios συσκευή νομίζω πως καινούρια τα airpods pro είναι σχεδόν μονόδρομος.
δεν έχουν ούτε το καλύτερο nose cancellation ούτε την καλύτερη απομόνωση αλλά το integration στο οικοσύστημα της Απλ τα κάνει ιδανικό ταίρι.
Ακόμα μια επιλογή είναι τα Sony https://www.sony.gr/electronics/truly-w ... wf-1000xm3 με καλύτερο ήχο και noise cancelling από ότι λέγεται, αλλά όχι με το integration στο ios των airpods pro.
υπάρχουν πολλά βιντεο που τα συγκρίνουν πχ:

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #14 by angpsi » Mon Nov 18, 2019 11:58 am

pankon wrote:Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά, το apt-X μπορεί να παίξει ποιότητα CD (44kHz); Εγώ που ακούω tidal hi-res στο iphone και δεν έχω flac ή άλλα ψηφιακά αρχεία, χρειάζομαι κάτι παραπάνω από apt-x;
Τα ρωτάω αυτά γιατί, ενώ ο γιος μου φαίνεται αμετακίνητος από τα AirPods 2, εγώ ψάχνοντας έπεσα πάνω στα Tevi της Lypertek κι αναρωτιέμαι αν αξίζουν (για μένα) σαν μια λύση all-round που δίνουν καλή ποιότητα ήχο, ευκολία χρήσης κι αξιοπιστία στη σύνδεση χωρίς προβλήματα. Τα έχει δοκιμάσει κανένας; (...)

Για το δικό σου κύρος :-D ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις αυτά: https://europe.beyerdynamic.com/xelento-wireless.html [musicphones] Άλλο status, και απ' ό,τι λένε ο ήχος τα σπάει... (δες επίσης εδώ κι εδώ). Βέβαια από τιμή τσούζουν αλλά μπορείς να τα βρεις και σε λίγο πιο προσιτές τιμές από την ονομαστική. Επίσης σου δίνουν στο πακέτο και κανονικά καλώδια αν θελήσεις να πας fully wired.

Χωρίς πλάκα τώρα, αν όλα πάνε καλά, σε λίγες μέρες θα έχω στα χέρια μου ένα ζευγάρι wired Xelentos (!) οπότε θα μάθουμε περισσότερα. Και βέβαια εννοείται πως αν θέλεις μπορείς και να τα ακούσεις!
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #15 by Chris1967 » Mon Nov 18, 2019 12:32 pm

Ολα τα πρωτοκολλα ΒΤ εχουν απολεστικη συμπιεση μεχρι στιγμης, το θεμα ειναι πιο εχει λιγοτερη και ποιος αλγορυθμος ειναι καλυτερος.

Ενσυρματα εχεις την καλυτερη δυνατη ποιοτητα.

Δεν γνωριζω κανενα αλλο ακουστικο εκτος απο αυτα που προτεινα και τα εξαιρετικα Sony 1000mx3 τα οποια ειναι επισης πολυ καλα.

Δεν μπορω να βασιστω σε λεγομενα τριτων ειδικα απο αλλα φορα.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #16 by Dr Pan K » Mon Nov 18, 2019 12:44 pm

Ναι, θα συμφωνησω με τον Χρηστο, τα διαφορα forum εχουν αποδειχτει ιδιαιτερα αναξιόπιστα ειτε λογω fanboism, ειτε λογω οικονομικων συμφερόντων και προσωπικών φιλιών. Γενικα κραταω μικρο καλαθι για τα λεγόμενα και τα γραφόμενα στο net.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #17 by angpsi » Mon Nov 18, 2019 1:06 pm

Δεν διαφωνώ με τους προλαλήσαντες, φυσικά και πρέπει να τα ακούσουμε οι ίδιοι και ενδεχομένως να έχουμε την ευκαιρία να το κάνουμε.

Χθες είχα την ευκαιρία να κερδίσω μια δημοπρασία στο eBay, ωστόσο υπάρχουν αρκετά fake Xelento με την επιμέλεια αυτών εδώ των φοβερών τύπων (!) κι έτσι έχω μια επιφύλαξη για το τι είναι στην πραγματικότητα. Έχω ζητήσει από τον πωλητή να μου στείλει ενδεικτική φωτό για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται, αλλιώς η αγορά ακυρώνεται.
Άγγελος
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #18 by SouthKops » Mon Nov 18, 2019 5:46 pm

Υπάρχει και αυτο
B&O E8 truly wireless earphones IEM



Με απίστευτη ποιότητα κατασκευής, ευκολία χρήσης και απόδοση.

Στην πρώτη έκδοση το έχουμε σε Black November προσφορά στα 249 ευρώ σφραγισμένο και 199 ευρώ ανοιχτό αλλά καινούργιο.
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #19 by angpsi » Tue Nov 19, 2019 12:46 am

Μούφα τα Xelento από το eBay, οι επίδοξοι αγοραστές πρέπει να προσέχουν πολύ γιατί έχει γεμίσει ο κόσμος από δαύτα...

Οι απομιμήσεις αναγνωρίζονται από το ότι έχουν γραμμένο το serial number στην πλάτη του ακουστικού με κεφαλαία γράμματα ("ΝΟ") ενώ τα αυθεντικά το έχουν γραμμένο με κεφαλαίο-πεζό ("Νο"). Όποιος ενδιαφέρεται ζητάει οπωσδήποτε κοντινή φωτογραφία από την ράχη της ψείρας προτού αγοράσει!
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #20 by pankon » Tue Nov 19, 2019 7:15 am

Υπάρχει κάπου που θα μπορούσαμε να ακούσουμε όλα τα ενδιαφέροντα ακουστικά (ψείρες) για να έχουμε μια προσωπική γνώμη, πριν πάρουμε καμιά απόφαση στα τυφλά; Συμφωνώ με τον Χρήστο ότι η απόλυτη πιστότητα ήχου επιτυγχάνεται μόνο με καλώδια, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση -για μένα- σημαντικό παίζει ρόλο η ευκολία χρήσης. Άρα σκέφτομαι true wireless, δηλαδή κανένα καλώδιο, ούτε μεταξύ των ακουστικών. Έχει κανένας από την παρέα ακούσει τα AirPods Pro;

Return to “Ακουστικά”



Login · Register