Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #31 by Chris1967 » Thu Nov 21, 2019 9:43 am

Δεν τα έχω ακούσει όλα, πχ δεν έχω ακούσει το Sennheiser Momentum Wireless, και κάποια άλλα μοντέλα, αλλα είμαι πεπεισμένος από την εμπειρία που έχω, ότι αυτό είναι αυτή την στιγμή το καλύτερο, συν ότι έχει και το LDAC.

Αυτός ο αλγόριθμος κάνει μεγάλη διαφορά στην ευκρίνεια του ακουστικού.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #32 by angpsi » Thu Nov 21, 2019 1:00 pm

Σε BT με audiophile pedigree υπάρχει και το HiFiMan Ananda BT, όμως δεν το έχω ακούσει.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #33 by Chris1967 » Thu Nov 21, 2019 1:48 pm

Έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα μας.

Τα Ananda BT δεν τα 'έχω αναφέρει επειδή είχα την εντύπωση ότι ο Δημήτρης με ρώτησε για ακουστικά με ενεργή αποθορυβοποίηση.

Τώρα τα Ananda δεν τα έχω ακούσει αλλά εάν είναι παρόμοια με τα αγαπημένα μου HiFiMan X τότε πρέπει να είναι ίσως το καλύτερο ΒΤ αυτή την στιγμή.

Είναι όμως ένα περίεργο φρούτο που απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο ακροατήριο, μάλλον σε νεολαία που δεν είναι πολύ χαιφιντελάδες, αλλά μπορούν και θέλουν να διαθέσουν 1000 ευρώ για ένα ασύρματο ακουστικό που δεν έχει αποθορυβοποίσηση και είναι και ανοικτό άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί πουθενά αλλού παρά σε ένα οικιακό περιβάλλον.

Αναρωτιέμαι γιατί ασύρματο ακουστικό σε οικιακό περιβάλλον την στιγμή που το ενσύρματο αυτή την στιγμή έχει 150 ευρώ φτηνότερο και είναι αρκετά ευαίσθητο ώστε να οδηγηθεί και από κινητό τηλέφωνο ή να ταιριάξει με ένα Fiio BT3 και να είναι ΚΑΙ ασύρματο.

Δεν ξέρω.

Ίσως είναι νέα τάση και ίσως όλα αυτά οδηγήσουν σε μια εξέλιξη καλύτερη ως προς τα ασύρματα πρωτόκολλα.
Χρήστος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #34 by dapost » Thu Nov 21, 2019 3:20 pm

Πολυ ωραιαο φαινεται το hifiman αλλα με βλεπω να παιρνω το sony για ευνόητους λογους.
Δημήτρης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #35 by angpsi » Thu Nov 21, 2019 4:20 pm

Νομίζω ότι η HiFiMan βγάζει οτιδήποτε μπορεί να βγάλει για να καλύψει κάθε σκέλος της αγοράς. Τυπικά αυτή την στιγμή έχουν μοντέλο για οποιοδήποτε τύπο και κόστος ακουστικού, ενώ βγάζουν επίσης DAP και ενισχυτές (βλ . εδώ) Και φυσικά, έχουν και BT ψείρες: https://hifiman.com/products/detail/299

Το Ananda BT νομίζω το βλέπουν ως combo deal συνδυασμό ακουστικού με DAC/amp, ενώ έχουν και το module με το μικρόφωνο που του δίνει μια έξτρα λειτουργικότητα.
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #36 by pankon » Fri Nov 22, 2019 9:23 am

Τελικά οι επιλογές πληθαίνουν και η επιλογή γίνεται όλο και δυσκολότερη. Τελικά ποιες είναι οι true wireless ψείρες, που πρώτα από όλα έχουν την βέλτιστη ευελιξία για iphone (η πρώτη προτεραιότητα) κι επίσης καλό ήχο (ως δεύτερη προτεραιότητα); Εννοείται ότι από τη στιγμή που λέμε να μην έχουμε καλώδια, να μην έχουμε καθόλου καλώδια ούτε μεταξύ των δυο ακουστικών.
Πάντως δεν φαίνεται να έχει ακούσει κανείς τα AirPods Pro, καθώς κανένας δεν μοιράστηκε την εμπειρία του. Φαίνεται ότι οι θιασώτες του ήχου δεν καταδέχονται ούτε καν να τα σκεφτούν σαν πιθανή αγορά (εκτός από τον Άγγελο και τον Μιχάλη, που τόλμησαν να τα αναφέρουν...-)).
Θα κρέμαγα τα Falcon LS3/5a από τα αφτιά μου (κοντά είμαι άλλωστε), αλλά έχουν καλώδια... [musicphones]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #37 by angpsi » Fri Nov 22, 2019 3:01 pm

Chris1967 wrote:Επειδή η αρχική ερώτηση δεν περιελάμβανε ασύρματα earbuds, έχω να πω ότι τα δύο που έχω ακούσει τα Samsung buds, και τα Sony 1000xm3 είναι πολύ καλά με προβάδισμα στα Sony που έχουν απίστευτο noise cancellation. Τα RHA δεν τα έχω ακούσει αλλά έχουν καλές κριτικές.

Για τις ψείρες AR καλό είναι να τα κάνουμε δοκιμή μια και έχουμε και τον αντιπρόσωπο εδώ μαζί μας.

Μόλις συνειδητοποίησα ότι οι ψείρες Sony WF-1000XM3 παίζουν μόνο SBC και AAC ―δηλαδή όχι μόνο τα aptx και aptxHD, αλλά ούτε καν το LDAC της ίδιας της Sony!
(Βέβαια, από μεταγενέστερο ποστ καταλαβαίνω ότι ο Χρήστος πρότεινε τα over-ear Sony WΗ-1000XM3 που τα παίζουν όλα)
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #38 by pankon » Mon Nov 25, 2019 7:34 pm

Κάπως off-topic από την πλευρά μου, αλλά ο κύβος ερρίφθη και χτύπησα τα AirPods Pro. Ο ήχος είναι μέτριος, το ANC (Active Noise Cancelling) ενδιαφέρουσα εμπειρία αν κάποιος δεν το έχει γευτεί ήδη (όπως εγώ), αλλά η ενσωμάτωση στο οικοσύστημα της Apple είναι η αναμενόμενη (εξαιρετική. It just works). Ομολογώ ότι αυτός ήταν και ο λόγος που τα προτίμησα, σε συνδυασμό με το γενγονός ότι πολύ συχνά βρίσκομαι σε αεροπλάνα και θα ήταν βολικά να έχει κανείς μείωση του θορύβου (κινητήρες, μωρά που κλαίνε, κτλ), για να μπορεί να κοιμάται και λίγο.

Ας συνεχίσουμε λοιπόν την κουβέντα για τα SR1a... [dance]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #39 by Chris1967 » Mon Nov 25, 2019 8:51 pm

Δηλαδή ως συνήθως γράψαμε σεντόνια και εσύ έκανες αυτό που είχες στο μυαλό σου αρχικά :lol:

Καλορίζικα και καλοάκουστα!! [musicphones] [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #40 by pankon » Mon Nov 25, 2019 9:06 pm

Χρήστο, αλήθεια δεν το είχα στο μυαλό μου. Αλήθεια λέω. Απλά σκέφτηκα ότι τελικά για την συγκεκριμένη εφαρμογή, η ευχρηστία είχε μεγαλύτερη αξία για μένα. Ειδικά επειδή κάνω ένα ταξίδι με αεροπλάνο τη βδομάδα. Σκέφτηκα ότι θέλω κάτι μικρό κι ευέλικτο, που να βολέυει και για το αεροπλάνο. Τα ενσύρματα ακουστικά πρακτικά τα είχα καταργήσει λόγω της δυσκολίας των καλωδίων. Ειδικά για το ξεμπέρδεμα... [vomit]
Και καθότι δεν μπορώ να φανταστώ (ούτε καν) τον εαυτό μου με Android κινητό ή Windows PC, η επιλογή ήταν τελικά μονόδρομος.
Ο ήχος είναι απλώς... ok. Αλλά δεν περίμενα κάτι παραπάνω. Πιο σημαντικό είναι να ακούγεται καλά στις κλήσεις. Κι αυτό το κάνουν καλά. Σαν να είναι ενσύρματα ακουστικά.
Αυτά τα ολίγα από hands-on μίας ώρας...

Return to “Ακουστικά”



Login · Register