Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ακροάσεις

AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #381 by AthanasiosL » Mon Dec 02, 2019 10:17 pm

Μπράβο παιδιά πολύ ωραία ακρόαση έγινε βλέπω κρίμα που δεν έκατσε να είμαι Αθήνα. Άντε και στα δικά μου, έχω και κάτι καλές ψείρες... συγχαρητήρια Άγγελε.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ακροάσεις

Unread post #382 by angpsi » Tue Dec 03, 2019 12:18 am

Ελπίζω να ξαναγίνει Θανάση, πολύ θα χαρώ να φιλοξενήσω και τους απόντες! Την άλλη φορά θα βάλω και τον ΠανΚων να κουβαλήσει το Lab12!! Εκτός αν κάνουμε ακρόαση με ψείρες, οπότε θα φέρει τα Airpod Pro και τον φραπέ του! :lol:
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ακροάσεις

Unread post #383 by pankon » Tue Dec 03, 2019 12:29 am

Ναι, έτσι είναι, Άγγελε. Όταν λέτε "μετά την ακρόαση πάμε για καλαμάκια", ετοιμάζομαι κι εγώ ο καημένος με το φραπέ. Πού το περίεργο;;; :lol:

Εννοείται θα φέρω και το Lab12...!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ακροάσεις

Unread post #384 by angpsi » Tue Dec 03, 2019 12:39 am

Να κλείσω λέγοντας πως η ακρόαση με ακουστικά περιορίστηκε χρονικά και δεν είχε εκτενείς συγκρίσεις, ενώ εγώ πρακτικά δεν έβαλα τίποτα πάνω (ή μέσα!) στο κεφάλι μου αφήνοντας τον χώρο στους φιλοξενούμενους. Απ' όσο κατάλαβα οι εντυπώσεις αφορούσαν περισσότερο στο πολύ καλό ματσάρισμα του Auditor με τα HD800, ενώ σε έναν μικρό βαθμό κίνησαν το ενδιαφέρον και τα K240DF ως αξιοπερίεργα. Καθώς όλα αυτά τα έχω ακούσει εκτενώς, προσωπικά κρατάω την φράση του Χρήστου ότι... τα Etymotic ER4s έχουνε μπάσο!!
[blueobey] [blueobey] [dance] [beer] [dance] [blueobey] [blueobey]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ακροάσεις

Unread post #385 by angpsi » Tue Dec 03, 2019 12:46 am

pankon wrote:Ναι, έτσι είναι, Άγγελε. Όταν λέτε "μετά την ακρόαση πάμε για καλαμάκια", ετοιμάζομαι κι εγώ ο καημένος με το φραπέ. Πού το περίεργο;;; :lol:

[blueobey] [blueobey]

pankon wrote:Εννοείται θα φέρω και το Lab12...!

Είναι σταθερά μέσα στις 1-2 επιλογές μου, ιδίως εφόσον μαζέψω χρήματα για την επερχόμενη version.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1491
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #386 by Chris1967 » Tue Dec 03, 2019 2:30 pm

Μια πολύ ωραία βραδιά.

Το σύστημα του Άγγελου το έχω ακούσει άλλες δύο φορές, και πλέον μου είναι γνώριμο.

Ο ενισχυτής και τα ηχεία ταιριάζουν απόλυτα (είναι και ομόσταυλα).

Ήχος μόνιτορ, αλλά χαρακτηριστικός ATC, με ομοιογένεια σε όλα το ακουστικό φάσμα, με πολύ καλή έκταση ψηλά (που μπορεί να κουράσει με κακές ηχογραφήσεις, αλλά ανταμείβει με καλές. Το χαμηλό είναι αυτό που είναι δεδομένου του μεγέθους του ηχείου και του χώρου. Σε κάποιες μπασάτες ηχογραφήσεις (Air Hadouk Trio) μπορεί και να εντυπωσιάσει.

Όπως ειπώθηκε ακούσαμε και από Qobuz και με το Krell cd-transport.

Με κανένα dac δεν μου φάνηκε ότι το σύστημα είχε κάτι που δεν μου άρεσε, έδινε ακριβώς ότι το τροφοδοτούσες.

Από όλα τα DAC προτιμώ το δικό μου, αλλά όλα έπαιξαν αξιοπρεπέστατα για την κατηγορία τιμής τους.

Ευχαριστώ την οικοδέσποινα που μας περιποιήθηκε με τα εδέσματα και με την υπομονή της.

Η παρέα πολύ καλή όπως πάντα.

Και εις άλλα με υγεία παιδιά
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ακροάσεις

Unread post #387 by angpsi » Tue Dec 03, 2019 6:04 pm

Γράψε και για τα Etymotic, έχω περιέργεια και δεν σε ρώτησα πώς σου φάνηκαν.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #388 by DomieMic65 » Tue Dec 03, 2019 7:44 pm

εεε χμμμ "... ΤΗΣ Senem Diyici...." :lol: :lol:

Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε Άγγελε!!
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #389 by Στέλιος Περγιουδάκης » Tue Dec 03, 2019 7:45 pm

Νάμαι και γω αν και καθυστερημένα.
Σας κρατάω μούτρα αφού δεν είπατε τίποτα για το μεγάλο dac που σας έφερα και δε του δώσατε σημασία.
Αστειεύομαι βέβαια.

Ευχαριστίες και συγνώμη πρώτα απ όλα στην οικοδέσποινα και στη κόρη του Άγγελου, που έμειναν υπό περιορισμό σε ένα δωμάτιο τόσες ώρες.
Ευχαριστίες και στο Άγγελο που μας ανέχτηκε με τις ιδιοτροπίες μας και τις συχνές αλλαγές των μηχανημάτων που είχαμε φέρει.
Πρώτη φορά στον σπίτι και δεν μπορώ να μην αναφέρω την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει στη λιτή διακόσμηση και με πολύ γούστο στο χώρο.
Το σύστημα του Αγγέλου αν και μικρό σε μέγεθος πολύ αξιόλογο σε ήχο.
Μια καλή βάση που θα αναδείξει ότι άλλο προστεθεί στο μέλλον.
Τα ηχεία με εντυπωσιακό ήχο για το μέγεθος τους με εξέπληξαν στην αρχή τουλάχιστον με το πολύ καλό χαμηλό.
Είναι ένα ουδέτερο ηχείο, με πολλές απαιτήσεις σε ρεύματα, που ευτυχώς δεν λείπουν στον ενισχυτή.
Εντυπωσιακό σε εμφάνιση και το transport, που όμως δεν μπορώ να έχω γνώμη σε ήχο με το λίγο που το άκουσα και όχι κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες.
Το soekris μου ακούστηκε για άλλη μια φορά πολύ καλό και κυρίως ουδέτερο, το προτίμησα από την έξοδο buffer, όπου ο ήχος είναι πιο κοντά σε γνώριμα εμπορικά μηχανήματα. Πήρε πάντως τη ρεβάνς από τη λαμπουζέρα ή οποία δεν ακούστηκε άσχημα μεν , πλην όμως αρκετά χρωματισμένη ειδικά στο μεσοχαμηλό. Η έξοδός της είναι στα 3,9V rms, αρκετά πάνω απ το μέσο όρο τον υπολοίπων και σίγουρα πολύ πάνω του soekris που δεν φθάνει τα 2V rms νομίζω.
Είχαν προηγηθεί μετρήσεις κατά την διάρκεια του συμμαζέματος που έγινε τις προηγούμενες μέρες.
Σταθερή αξία ήταν και το DAC M2Tech Dac Evo Two plus του Μιχάλη που ακούστηκε πολύ καλό και με τις δύο διαφορετικές τροφοδοσίες που δοκιμάστηκε.

Ευχαριστώ και πάλι τον Άγγελο και την οικογένεια του για τη φιλοξενία.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1491
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #390 by Chris1967 » Tue Dec 03, 2019 9:44 pm

angpsi wrote:Γράψε και για τα Etymotic, έχω περιέργεια και δεν σε ρώτησα πώς σου φάνηκαν.


Δεν με τρέλανε, φλατ ήχος, λίγο λεπτός, έχει μπάσα αλλά είναι λίγα σε ποσότητα, όμως με καλή περιγραφή.

Δεν με έκαναν να θέλω να ακούσω περισσότερα κομμάτια, από αυτά τα 3-4 που δοκίμασα από το κινητό μου.

Δεδομένου και του περίεργου τρόπου που κάθονται στα αυτιά και ότι είναι και δυσκολοδήγητα δεν είναι για μένα ακουστικά που θα προτιμούσα (για τα δικά μου γούστα βέβαια).
Χρήστος

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register