Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ακροάσεις

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ακροάσεις

Unread post #391 by angpsi » Wed Dec 04, 2019 8:09 am

Chris1967 wrote:
angpsi wrote:Γράψε και για τα Etymotic, έχω περιέργεια και δεν σε ρώτησα πώς σου φάνηκαν.


Δεν με τρέλανε, φλατ ήχος, λίγο λεπτός, έχει μπάσα αλλά είναι λίγα σε ποσότητα, όμως με καλή περιγραφή.

Δεν με έκαναν να θέλω να ακούσω περισσότερα κομμάτια, από αυτά τα 3-4 που δοκίμασα από το κινητό μου.

Δεδομένου και του περίεργου τρόπου που κάθονται στα αυτιά και ότι είναι και δυσκολοδήγητα δεν είναι για μένα ακουστικά που θα προτιμούσα (για τα δικά μου γούστα βέβαια).

Πράγματι είναι πολύ δύσκολα στον τρόπο που κάθονται στ' αυτιά. Από την άλλη, πιστεύω ότι με το FiiO A5, ή έστω μόνο με το BTR3, θα άκουγες άλλα πράγματα.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #392 by Chris1967 » Wed Dec 04, 2019 11:10 am

Έχω πει πολλές φορές ότι η οδήγηση ενός ακουστικού δεν το μεταμορφώνει σε κάτι που δεν είναι, έτσι δεν νομίζω ότι θα άκουγα άλλα πράγματα.

Οι ψείρες γενικά για να έχουν ευχάριστο άκουσμα και να μην κουράζουν πρέπει να έχουν μια άλλη κατεύθυνση στην κατανομή των συχνοτήτων τους δηλαδή από πολύ γεμάτα μπάσα σε πλούσιες μεσαίες και σε μαλακότερα πρίμα. Για να είναι fun πρέπει να είναι V η W δηλαδή με ενισχυμένα μπάσα και πρίμα και με μεσαίες λίγο πίσω.

Οι προσπάθειες για φλατ ακουστικά γενικά μπορεί να είναι κουραστικά, επειδή τα πρίμα και οι μεσαίες έχουν ομοιόμορφη έκταση, και ειδικά αν τα μπάσα είναι ισχαιμικά, οπότε οι ψηλότερες στάθμες για να γεμίσει το ακουστικό συνεπάγεται και ακουστική κούραση.

Εν πάσι περιπτώσει αυτή είναι η δική μου άποψη επάνω στον θέμα, και αυτά τα ακουστικά ενώ έχουν πολύ καλή έκταση ψηλά και θα μπορούσε κάποιος να τα χαρακτηρίσει reference εμένα δεν με ελκύουν. Ξέρω ότι πολύ κόσμος τα θεωρεί τοπ, και αρέσουν και σε σένα κανένα πρόβλημα περί ορέξεως λένε και έτσι είναι.
Χρήστος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #393 by AthanasiosL » Thu Dec 05, 2019 3:06 pm

Χρήστο τα sennheiser i.e.400 pro που έχω πάρει πρόσφατα παίζουν πολύ καλύτερα από το Samsung κινητό μου στο iPad ενώ μεταμορφώνονται κυριολεκτικά όταν τα βάζω στον mytek Brooklyn με απόδοση εφάμιλλη μπορώ να πω των audeze LCDx. Παρεπιπτόντως απίστευτες ψείρες...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #394 by Dr Pan K » Thu Sep 10, 2020 8:34 am

Habemus Papam!

Δλδ εχουμε ακρόαση, στου Ανδρεα ! Σαββατο 19 Σεπτεμβρίου, κατα τις 18.30. Μετα κατι θα τσιμπήσουμε (κραταμε τις παραδόσεις)

Το μενου περιλαμβανει MSB +Avalon, ο χωρος ειναι νεος και παροτι δεν εχει τελειωσει ακομα θα παρουμε μια ιδεα. Επισης, πολυ σημαντικο (για τους τρελους της παρεας) θα ακουσουμε τα switch !!! Εχω περιεργεια να δω ποση διαφορα κανουν ....

Συμμετοχές
Ανδρεας Οικονομιδης (host)
Dr Pan K (one off εμφανιση στην Αθηνα)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ακροάσεις

Unread post #395 by pankon » Thu Sep 10, 2020 8:39 am

Dr Pan K wrote:Habemus Papam!

Δλδ εχουμε ακρόαση, στου Ανδρεα ! Σαββατο 19 Σεπτεμβρίου, κατα τις 18.30. Μετα κατι θα τσιμπήσουμε (κραταμε τις παραδόσεις)

Το μενου περιλαμβανει MSB +Avalon, ο χωρος ειναι νεος και παροτι δεν εχει τελειωσει ακομα θα παρουμε μια ιδεα. Επισης, πολυ σημαντικο (για τους τρελους της παρεας) θα ακουσουμε τα switch !!! Εχω περιεργεια να δω ποση διαφορα κανουν ....

Συμμετοχές
Ανδρεας Οικονομιδης (host)
Dr Pan K (one off εμφανιση στην Αθηνα)


Αν υπάρχει θέση, δηλώνω το παρών! (pankon). Ουπς, λάθος. Νόμιζα αυτό το Σάββατο... Λάθος μου! Δηλώνω το απών... -(((
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ακροάσεις

Unread post #396 by dapost » Thu Sep 10, 2020 1:27 pm

Πολύ θα χαρώ να σας δω και να απολαύσουμε τις πάντα απολαυστικές ακροάσεις στου Ανδρέα.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #397 by Dr Pan K » Thu Sep 10, 2020 5:49 pm

Συμμετοχές
Ανδρεας Οικονομιδης
Dr Pan K
Dapost

Pankon δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι Αθηνα το αλλο ΣΚ? Το συστημα του Ανδρεα αξιζει ....
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #398 by Chris1967 » Thu Sep 10, 2020 10:05 pm

Μέσα και εγώ!

Άγγελος?
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ακροάσεις

Unread post #399 by pankon » Fri Sep 11, 2020 12:21 pm

Dr Pan K wrote:Συμμετοχές
Ανδρεας Οικονομιδης
Dr Pan K
Dapost

Pankon δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι Αθηνα το αλλο ΣΚ? Το συστημα του Ανδρεα αξιζει ....


Παναγιωτη,

Είμαι σίγουρος ότι αξίζει το σύστημα του Ανδρέα. Και θα ερχόμουν σίγουρα. Αλλά δυστυχώς θα είμαι Θεσσαλονίκη το άλλο Σ/Κ. Κριμα.

Με την πρώτη ευκαιρία θα οργανώσω κι εγώ κάτι. Τα Falcon έχουν πλέον αναβαθμιστεί με τα νέα crossovers (Gold Badge). Και open baffle sub βέβαια.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #400 by Gojakla » Fri Sep 11, 2020 12:37 pm

Εκτός απροόπτου κι εγώ μέσα για τα σουβλάκια...

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register