Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #1 by kostas6a3 » Mon Jun 29, 2020 7:40 pm

Περιμένοντας το Soekris dac 1421, οι αναζητήσεις συνεχίζονται.
Μέχρι πριν 5-6 μήνες οδηγούσα τα Focal Sub 6 και Solo 6be με το Audiolab M-DAC+.
Αγοράζοντας τον ενισχυτή ακουστικών Schiit Valhala 2, τον χρησιμοποίησα σαν προ και είδα βελτίωση στον ήχο.
Προχθές μου έφερε φίλος ένα Symphonic Line RG9 mk3 (τερατάκι), που του τον είχα πουλήσει εγώ και χρησιμοποιώντας την PRE out, ο ήχος άνοιξε ακόμα πιο πολύ και έγινε πιο αναλυτικός.
Και τώρα τα ερωτήματα και προβληματισμοί:
1. Παθητικός ή ενεργός ;
2. Λόγω χώρου θέλω να αποφύγω τις μεγάλες κατασκευές, τύπου Symphonic Line κλπ.
3. Με μια γρήγορη, δεν θα το έλεγα βρήκα το παρακάτω:
http://www.hattor.com/mini_preamp.html παθητικός σε τιμή που μπορώ να φτάσω (μέχρι 1000).
https://www.project-audio.com/en/produc ... -analogue/
Επίσης βρήκα σε αγγελία έναν Audio Technologies VP 11 (350 ευρώ), που ίσως μπορώ να τον ακούσω στο σύστημα μου, μια και μένω πολύ κοντά στο Λογοθέτη (Audio Technologies) αλλά ζορίζομαι στο μέγεθος (σε όλα του τα μηχανήματα χρησιμοποιεί το ίδιο σασί).
Όλα πάντως θα γίνουν αργά πολύ αργά και κατόπιν ακροάσεων, θα προσπαθήσω στο χώρο μου, μιας και ο Symphonic Line θα μείνει για καιρό σπίτι.
Κώστας
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #2 by Geopolitis » Mon Jun 29, 2020 8:05 pm

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα ενεργό προενισχυτη. Μετα τα ηχεια ειναι ισως ο πιο σημαντικός κρίκος του συστήματος ακομα και σε σεταπ με παθητικά ηχεια. Θα σου πρότεινα να δοκιμασεις οσο το δυνατον περισσότερα μηχανάκια γιατι το να βρεις καλο προενισχυτη δεν ειναι εύκολη υπόθεση. Αν θες περνά να σου δωσω και γω να δοκιμασεις έναν Aaron Cineast. Ο οποιος πλακα πλακα ειχε αντικαταστήσει τον audiotechnologies Vp11 πριν απο πολλα χρονια στο τοτε συστημα μου...
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #3 by kostas6a3 » Mon Jun 29, 2020 8:28 pm

Geopolitis wrote:Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα ενεργό προενισχυτη. Μετα τα ηχεια ειναι ισως ο πιο σημαντικός κρίκος του συστήματος ακομα και σε σεταπ με παθητικά ηχεια. Θα σου πρότεινα να δοκιμασεις οσο το δυνατον περισσότερα μηχανάκια γιατι το να βρεις καλο προενισχυτη δεν ειναι εύκολη υπόθεση. Αν θες περνά να σου δωσω και γω να δοκιμασεις έναν Aaron Cineast. Ο οποιος πλακα πλακα ειχε αντικαταστήσει τον audiotechnologies Vp11 πριν απο πολλα χρονια στο τοτε συστημα μου...


Αυτό είναι που χαίρομαι εδώ. Άμεσες απαντήσεις χωρίς διάφορα σχόλια και μεγάλη προθυμία από τα μέλη.
Σε ευχαριστώ για την πρόταση, γιατί όχι να το κανονίσουμε. Να έρθεi πρώτα το Soekris και ξαναμιλάμε.

Κώστας
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1491
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #4 by Chris1967 » Mon Jun 29, 2020 11:10 pm

Ότι είπε ο Γιώργος, καλής ποιότητας ΕΝΕΡΓΟΣ προενισχυτής.

Δυστυχώς οι καλοί είναι και ακριβοί.
Χρήστος
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #5 by MILES » Tue Jun 30, 2020 11:34 am

Και εγώ συμφωνώ με τον Γιώργο.

Ο ενεργός προ στις περισσότερες περιπτώσεις δίνει καλύτερο αποτέλεσμα. Επειδή όμως το "ματσάρισμα" προ-τελικού είναι μια δύσκολη περίπτωση, για να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα πρέπει να δοκιμάσεις τον προ οπωσδήποτε στο σύστημα σου.

Και δυστυχώς όπως πολύ σωστά είπε ο Χρήστος, οι καλοί προ είναι και ακριβοί.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #6 by Dr Pan K » Tue Jun 30, 2020 11:58 am

Η δυσκολια σχεδιασμού και κατασκευής συσκευών ενισχυσης εχει ως εξης: Phono stage > προενισχυτης > τελικος και αυτο εχει να κανει με το κέρδος του κυκλώματος (οσο μεγαλυτερο τοσο πιο δυσκολο να μείνει ήσυχο), οποτε ενας καλος προενισχυτής ειναι πιο δυσκολο να βρεθει απο εναν καλο τελικο. Η πιο ασφαλης λυση σε θεμα ματσαρισματος ειναι να πας σε ομοσταυλο.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #7 by kostas6a3 » Tue Jun 30, 2020 1:34 pm

"Dr Pan K". Η Focal δεν βγάζει κάτι για τα Solo6be. Προς το παρόν σκέψεις και ακροάσεις Παναγιώτη.

"MILES" Καλοέβλεπα τη λύση του Hattor αλλά με το tube active stage ξεφεύγει για τα οικονομικά δεδομένα μου. Άσε που τη λυχνία δεν την πολυθέλω

"Chris1967" Όπως είπα και πιο πάνω Χρήστο, η ιδέα του Hattor μου άρεσε, μόνο ο παθητικός.
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1491
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #8 by Chris1967 » Tue Jun 30, 2020 3:26 pm

Η Focal βγάζει κάτι που λέγεται Arche, https://www.focal.com/headphones/arche/

Δυστυχώς κάνει 2,500 ευρώ και έχει ενσωματωμένο ενισχυτή ακουστικών και DAC AK4490, full balanced.

Δεν έχει αναφερθεί κάτι εδώ στην παρέα, αλλά ούτως ή άλλως έχεις ήδη παραγγείλει το Soekris.

Μια λύση είναι να πας σε κάποιος προενισχυτή vintage με δυνατότητα balanced, ή σε κάποιον ποιοτικό ενισχυτή ακουστικών με έξοδο pre out. Και πάλι δεν θα είναι φτηνές αυτές οι λύσεις.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #9 by kostas6a3 » Tue Jun 30, 2020 4:57 pm

Chris1967 wrote:Η Focal βγάζει κάτι που λέγεται Arche, https://www.focal.com/headphones/arche/

Δυστυχώς κάνει 2,500 ευρώ και έχει ενσωματωμένο ενισχυτή ακουστικών και DAC AK4490, full balanced.

Δεν έχει αναφερθεί κάτι εδώ στην παρέα, αλλά ούτως ή άλλως έχεις ήδη παραγγείλει το Soekris.

Μια λύση είναι να πας σε κάποιος προενισχυτή vintage με δυνατότητα balanced, ή σε κάποιον ποιοτικό ενισχυτή ακουστικών με έξοδο pre out. Και πάλι δεν θα είναι φτηνές αυτές οι λύσεις.

Το Arche το έχει ένας φίλος στα Γιάννενα, αντικατέστησε το Brooklyn και είναι πολύ ευχαριστημένος. Έχει φτιαχθεί κυρίως για τα ακουστικά της Focal. Αλλά όπως είπες έχουμε , μάλλον θα έχουμε σε λίγο το Soekris.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αγορά "ΊΣΩΣ" Προενισχυτή

Unread post #10 by kostas6a3 » Thu Jul 02, 2020 1:52 pm

http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/elec ... s/pre/ca2/
Υπάρχει άποψη για τον παραπάνω προενισχυτή;
Κώστας

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register