Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audiophile Switch

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #21 by DomieMic65 » Sun May 17, 2020 8:51 pm

Μήπως να το γυρίσω σε πικάπ;
Αν μη τι άλλο είναι πιο συγκεκριμένα τα πράγματα... Πιο χειροπιαστά χαχαχ!!
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: English Electric 8switch

Unread post #22 by kostas6a3 » Sun May 24, 2020 8:02 pm

Διάβασα το ποστ 4 χρόνια μετά. Είπα να πάρω το EdgeRouter X, δεν καθόμουν στα "αυγά μου". Από την ώρα που πήγα να το σετάρω σαν switch όλο το δίκτυο αποσυντονιστηκε. Αποτέλεσμα ούτε το παλιό switch της TP-link δουλεύει, ούτε ο NAS αναγνωρίζεται, ούτε το volumio. Να δούμε τι θα κάνω, μάλλον κάποιο τεχνικό θα πρέπει να φέρω. [thumbd]
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Audiophile Switch

Unread post #23 by Dr Pan K » Tue Mar 22, 2022 12:00 pm

Στο προηγουμενο σετ απ (ASR ATC Rockna NAS Odroid) ειχα αλλαξει με τεραστια επιτυχια (δλδ διαφορα στον ηχο) το φτηνο router που δινει ο παροχος σταθερης με ενα επωνυμο και μαζι ειχα βαλει ενα αρκετα μεγαλο γραμμικο τροφοδοτικο. Οταν ειχα δοκιμασει καποια (PC grade) switch δεν ειχα πιασει διαφορες, ισως και επειδη ο θορυβος να ειχε κοπει σε μεγαλο βαθμο απο τις προηγουμενες αλλαγες.

Σκεφτομαι στο νεο set up να βαλω switch, και να κρατησω το router...

Οποτε τι επιλογες εχουμε για audiophile switch?

Γνωριζω πως πολλοι εδω εχουν βαλει 2 ή και περισσοτερα Ubiquiti Edgerouter σαν switch. H τιμη ειναι λογικη (70 περιπου ευρω το ενα) και θα μπορουσα να ξεκινησω απο εκει, αλλα τείνουν να εξαφανιστουν απο την αγορα ενω ταυτοχρονα δεν εχουν femtoclocks και αλλα τεχνικα χαρακτηρηστικα εξειδικευμενα για την χρηση που θελουμε.

Σκεφτομαι σαν αναβαθμιση το PPA audiophile switch με OCXO ρολογια και γραμμικα τροφοδοτικα, λεω να βαλω 2, ενα διπλα στο router και ενα ακριβως πριν το streamer.

Και το English Electric παιζει...

Ακουω ιδεες
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Audiophile Switch

Unread post #24 by andreasecon » Tue Mar 22, 2022 4:51 pm

Οποια και να διαλέξεις σημαντικό είναι να έχουν SFP οπτική ώστε να απομονωθεί το player, έτσι ενώνω τα δύο melco s100 οπότε δεν περνάει τίποτε στον wadax server
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #25 by kostas6a3 » Tue Mar 22, 2022 5:22 pm

andreasecon wrote:Οποια και να διαλέξεις σημαντικό είναι να έχουν SFP οπτική ώστε να απομονωθεί το player, έτσι ενώνω τα δύο melco s100 οπότε δεν περνάει τίποτε στον wadax server

Δεν το κατάλαβα, πως γίνεται η συνδεσμολογία Ανδρέα; Είμαι λίγο έως πολύ άσχετος σε αυτά.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #26 by Dr Pan K » Tue Mar 22, 2022 5:55 pm

kostas6a3 wrote:
andreasecon wrote:Οποια και να διαλέξεις σημαντικό είναι να έχουν SFP οπτική ώστε να απομονωθεί το player, έτσι ενώνω τα δύο melco s100 οπότε δεν περνάει τίποτε στον wadax server

Δεν το κατάλαβα, πως γίνεται η συνδεσμολογία Ανδρέα; Είμαι λίγο έως πολύ άσχετος σε αυτά.


SFP.jpg
SFP.jpg (1.27 MiB) Viewed 1556 times


Το πρωτο switch λαμβανει στην εισοδο ethernet, μετασχηματιζει το σημα σε οπτικο, τρεχει με ειδικες ινες και οταν φτασει στο δευτερο switch ξαναμετατρεπεται το σημα και απο το δευτερο με ethernet καλωδιο ταΐζεις το streamer.

Οι οπτικες ινες δεν μεταφερουν ηλεκτρομαγνητισμο αλλα εγω δεν μπορω να περασω ινες στο σπιτι, θα αρκεστω στην γαλβανικη απομονωση ενος καλου switch.
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Audiophile Switch

Unread post #27 by andreasecon » Tue Mar 22, 2022 7:00 pm

Γιατί δεν τα βάζεις κοντά το ένα στο άλλο ώστε να χρειάζεσαι ενα μικρό μηκος οπτική ? Ετσι τα εχω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #28 by Dr Pan K » Tue Mar 22, 2022 7:15 pm

Οποτε λες να τρεξω ethernet μεχρι διπλα στο συστημα και μετα να βαλω για αποκοπη θορυβου SFP. Αν και εχει καποια λογικη δεν θελω να μετασχηματισω το σημα 2 φορες, γενικα ειναι κατι που το αποφευγω. Θα το εκανα αν το streamer μου ειχε εισοδο SFP.
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Audiophile Switch

Unread post #29 by andreasecon » Tue Mar 22, 2022 7:31 pm

Σχηματικά έχω το κάτωθι

Modem ote —> 2 meters ethernet cable —> melco s100 —> glass optical sfp —> melco s100-2 —> ethernet cable —> wadax

Αυτό το σετάπ είναι καλύτερο από το full ethernet cable μου αρέσει καλύτερα
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #30 by kostas6a3 » Tue Mar 22, 2022 7:48 pm

Επειδή λοιπόν και εγώ κοντά είναι λες να δοκιμάσω έτσι:
Modem Vodafone -10 meters ethernet cable - Ubiquiti EdgeRouter X SFP - glass optical sfp - UpTone EtherREGEn - ethernet cable - SOtM.
Κώστας

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register