Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

TAD speakers

Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

TAD speakers

Unread post #1 by Κώστας Γκαβάκος » Sat Jan 21, 2023 7:11 pm

Είχα την τύχη να ακούσω αυτό το θαυμάσιο ηχείο στην Αθήνα. Τώρα τι κάνανε για να βελτιώσουν την σχεδίαση του Andrew Jones και να το ξαναβγάλουν δεν καταλαβαίνω, μάλλον τίποτε.

https://www.proaudiodesign.com/collecti ... /tad-cr1tx

Αυτό δεν το έχω ακούσει αλλά το αποκλείω λόγω βάρους.

https://www.proaudiodesign.com/collecti ... s/tad-r1tx
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: TAD speakers

Unread post #2 by angpsi » Sun Jan 22, 2023 8:50 pm

Από το λίγο που το έχω ψάξει, τώρα δίνουν την καμπίνα σε έναν κυριλέ Ιάπωνα κατασκευαστή design επίπλων (Tendo Mokko) και έχουν κάνει έξτρα δουλειά στην ανάρτηση των μονάδων: https://www.technicalaudiodevices.com/c ... ce-one-tx/

Από περιέργεια, πού το άκουσες; Βρίσκεται σε σπίτι ή σε κάποια έκθεση;
Άγγελος
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: TAD speakers

Unread post #3 by Κώστας Γκαβάκος » Mon Jan 23, 2023 3:25 pm

Άγγελε τα είχα ακούσει σε έκθεση μαζί με το πικαπ της Kuzma και μετά εκτενέστερα με το ίδιο σύστημα στον εκθέτη σε στοά της Πανεπιστημίου.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: TAD speakers

Unread post #4 by Chris1967 » Tue Jan 24, 2023 4:00 pm

Εγώ και ο Πάνος τα έχουμε ακούσει (τα παλαιά μοντέλα) εκτεταμένα στο Μόναχο με τον ίδιο τον Andrew Jones να τα κάνει ντέμο. Πολλές στιχομυθίες και επίσης κατ ιδίαν συζητήσεις.

Τι να πω, από όλα τα ηχεία που έχω ακούσει στην ζωή μου αυτά είναι τα αγαπημένα μου.

Είτε το μικρό είτε (ακόμα καλύτερα) το μεγάλο.

Δεν γνωρίζω για τα νέα μοντέλα προφανώς και πρέπει να είναι τα ίδια με κάποιες μικρές αλλαγές μάλλον στην καμπίνα.

Δεν ξέρω εάν ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος τα είχε στημένα σωστά, αλλά στο Μόναχο έσπερναν παρότι δεν τους είχαμε δώσει best of show ήταν σίγουρα στην τριάδα και φανταστείτε ότι τα άλλα είχαν πολλαπλάσια χρήματα.

Αν ενδιαφέρεσαι Κώστα θα πρέπει να αναθεωρήσεις και τα ενισχυτικά σου. Στον χώρο σου και τα μικρά θα παίξουν θαυμάσια, άλλωστε με την σωστή ενίσχυση τα μικρά στο Μόναχο γέμιζαν μια αίθουσα πάνω από 200 τετραγωνικά!!!
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: TAD speakers

Unread post #5 by DomieMic65 » Wed Jan 25, 2023 5:19 pm

Και εγώ όταν άκουσα τα μεγάλα σε μια έκθεση πριν από πολλά χρόνια (υπο)οδηγούμενα από έναν ενισχυτή της AMR και το τότε DAC της, σε μικρό χώρο, είπα πως αυτό είναι το ηχείο των ονείρων μου... (προφανώς και το μικρό)!!
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει από τότε που έφυγε ο Jones αλλά τα εν λόγω είναι σίγουρα end game ηχεία!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: TAD speakers

Unread post #6 by Dr Pan K » Wed Apr 12, 2023 8:07 pm

Όταν έφυγε ο Andrew η TAD πέρασε σχεδιαστικά στα χέρια ενός Ιάπωνα ο οποίος συνεχίσει στον ομοκεντρο σχεδιασμό του mid - tweeter και κυκλοφόρησε μια σειρά από πιο μικρά μοντέλα που ταιριάζουν στις ανάγκες της ασιατικής αγοράς.

Τα 3 μεγάλα μοντέλα παραμένουν πρακτικά ιδία, εξελίσσονται δλδ χωρίς να αλλάζουν ριζικά.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: TAD speakers

Unread post #7 by Dr Pan K » Wed Apr 12, 2023 8:12 pm

Και ναι, είναι από τα καλύτερα ηχεία που κυκλοφορούν εδώ και χρόνια. Πιστεύω ήταν και η μόνη φορά που ο Andrew είχε ελευθερία κινήσεων στο ζήτημα του budget για να εφαρμόσει τις ιδέες του χωρίς περιορισμούς. Κάτι που είχε ξεκινήσει στην KEF και μετά εφάρμοσε και στην Elac αλλά εκεί υπήρχαν όρια από τα αφεντικά.

Η TAD κατασκευάζει κάποιες από τις καλύτερες μονάδες στον κόσμο με εξωτικά υλικά και αυτό σε συνδυασμό με τις ιδέες του Andrew οδήγησε σε ένα από τα κορυφαία ηχεία ever. Το πιο εντυπωσιακό απ όλα είναι το 3δρομο βάσης καθώς είναι αδιανόητο το χαμηλό που αποδίδει για τον όγκο του.
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register