Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ακροάσεις

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Ακροάσεις

Unread post #1 by Dr Pan K » Tue Jul 26, 2016 4:54 pm

Listening Sessions.jpg
Listening Sessions.jpg (372.6 KiB) Viewed 5649 times


Κάνουμε αρκετές ακροάσεις On the fly, παρεϊστικες, και με την παραμικρή αφορμή. Για να μην ανοίγουμε καθε φορά ξεχωριστό νήμα θα τις ανακοινώνουμε εδω ετσι ωστε όποιος θελει να ερθει πέραν των διοργανωτών να μπορεί να δηλώνει συμμετοχή ή να διαβάζει εντυπώσεις.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Hegel H-160 + ATC 100SL

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Jul 26, 2016 4:59 pm

Επόμενη ακρόαση, Πέμπτη 28/7, βραδάκι στον χωρο μου με κυρίως πιατο τον ολοκληρωμένο Hegel H 160 του Δημητρη aka Jim μαζι με τα ATC 100SL. Πηγή θα είναι το Rockna Wavedream DAC και το γνωστο αναλογικό ASR-401-Kuzma 4point- ZYX 1000. Μουσική jazz και οτι άλλο προκύψει.

H160FrontEISA.jpg
H160FrontEISA.jpg (40.81 KiB) Viewed 5742 times


http://www.hegel.com/products/integrated/h160
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Hegel H-160 + ATC 100SL

Unread post #3 by Jim » Tue Jul 26, 2016 7:26 pm

με τα 50άρια στο τεστ του μέντορα τα πήγε καλά, για να δούμε με τα 100άρια ...

Θα φέρω και λίγα δισκάκια [afro]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Hegel H-160 + ATC 100SL

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue Jul 26, 2016 7:41 pm

Τα 100ρια ειναι πιο εύκολα (λόγω μεγαλύτερης ευαισθησίας) αλλα πρεπει να μπορει να μαζεψει το 12" woofer. Δισκακια επιβάλλονται! Εχω και εγω λίγο φρέσκο υλικο..
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #5 by Jim » Tue Jul 26, 2016 7:43 pm

θεωρητικά, με τον υψηλό df που διαθέτει, δεν θα έχει θέμα να μαζέψει τα 12άρια ..
κοντός ψαλμός ..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Hegel H-160 + ATC 100SL

Unread post #6 by Dr Pan K » Tue Jul 26, 2016 7:52 pm

Jim wrote:θεωρητικά, με τον υψηλό df που διαθέτει, δεν θα έχει θέμα να μαζέψει τα 12άρια ..
κοντός ψαλμός ..


Οh Yes!
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Hegel H-160 + ATC 100SL

Unread post #7 by Dr Pan K » Fri Jul 29, 2016 1:25 am

Ο Hegel ήρθε και απέδειξε οτι δεν έχει χτίσει τυχαία το όνομά του. Στα 3.5Κ πρεπει να ειναι απο τους πλέον ανταγωνιστικούς ολοκληρωμένους καθώς περαν της ενισχυσης εχει και DAC + streamer. Εμεις ακούσαμε αποκλειστικά το ενισχυτικό κομματι και τα πηγε απρόσμενα καλα με τα μάλλον απαιτητικά ATC 100SL, επιδεικνύοντας γρήγορο και αρκετα στακάτο χαμηλο, σημάδι ψηλού damping factor. Οι μεσαιες καλες, προς το ζεστό ενω οι ανω οκτάβες ειχαν ολη την απαραίτητη λεπτομέρεια.

Ο Jim έφερε και κάποια κορυφαία βινύλια τζαζ απο ECM, King/ Blue Note, Panton κτλ, παλι καλά γιατι ο Στελιος Π δεν έφερε υλικό και η δικη μου δισκοθήκη ειναι πρακτικά μονοθεματικη.. Καποια στιγμή προσπάθησα να τους παρουσιάσω τον Glazunov στο concerto x sax σαν αποπειρα jazz αλλα δεν πρέπει να τους έπεισα.

Αντε και σε αλλες μετα τις διακοπές (ετοιμάζουμε κατι πολύ καλό)

DSC03772.JPG
DSC03772.JPG (900.57 KiB) Viewed 5681 times
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #8 by Jim » Fri Jul 29, 2016 8:56 am

άλλη μία ωραία βραδιά :)
ο Η160 οδηγικά όντως δεν ζορίστηκε με τα ATC, τα 12άρια τα εξουσίασε ..
να διορθώσω κάτι για την τιμή, από ότι είδα στην απόδειξη αγοράς, η τιμή του είναι κάτω από 3k €
θα είχε ενδιαφέρον να δοκιμάζαμε και το dac του ή να παίξει από τις xlr εισόδους του ....
next time ;)

thanks Πάνο για την φιλοξενία !
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #9 by Στέλιος Π. » Fri Jul 29, 2016 9:57 am

Δεν ειχα ξανα ακουσει το συστημα του Παναγιωτη...
Πρωτα απο ολα ευχαριστω για την ωραια φιλοξενια.

Μεγαλος ηχος... πραγματικα μεγαλος!
Ζηλεψα...

Ο Εγκελος οντως τα κουνησε τα ηχεια, σταθηκε κυριος σε ολα οσα τον ταισαμε. Προφανως και ειχε διαφορες με τον ASR του Παναγιωτη, αλλά, ειδικα για το price tag του, νομιζω οτι εκανε μια πολυ καλη εμφανιση.
Για τα δικα μου δεδομενα αρτια.

Για τη μουσικη τωρα... οπως συζητουσα με ενα φιλο στη δουλια που μοιραζεται απαλα το χομπυ, ευτυχως δεν ακουσαμε τιποτα φαλαινες να τραγουδανε και τιποτα καταραχτες να πεφτουν... :lol:
Οι επιλογες του Δημμητρη και του Παναγιωτη αν μη τι άλλο ειχαν ενδιαφερον, ηταν πραγματικη μουσικη και οχι test pattern.
Η σχεση μου βεβαια με την κλασσικη ειναι βεβαια οση και με το σχεδιασμο υποβρυχιων... [afro]

Βλακεια ομως, δεν το σκεφτηκα, ειχα δυο τρια δισκακια που θα μπορουσα να φερω, το Forever changes των Love για το 1ο και το 2ο κομματι, το Underground των Electric Prunes και απο καθαρη περιεργεια στο πως θα ακουστει, ενα δισκακι της Nina Simone που παιζει ενα Hammondοειδες, πιανοειδες, δεν ξερω τι και σε καποιο σημειο εχει ενα χαμηλο που μου μπουμπουνιζει το σπιτι (κυριολεκτικα ομως).
Θα ηθελα πολυ να δω πως θα συμπεριφεροταν σε ενα συστημα σαν του Πανου.

Next time
(υποσχομαι θα τους εχω πλυνει καλα μεχρι τοτε... :mrgreen: )
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #10 by Dr Pan K » Fri Jul 29, 2016 10:52 am

Τνχ για την παρέα παίδες, διασκεδαστική βραδια πραγματικά. Οι βινυλιακες επιλογές του "μαγαζιου" ειναι όντως κάπως περιορισμένες, κάπου σε μια γωνίτσα εχω μερικούς δισκους που δεν είναι κλασσικής άλλα you have been warned, όποιος θέλει bacon στο burger το φέρνει απο το σπίτι του..
Παναγιώτης

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register