Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με τι headfi gear ακούμε?

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #1 by Chris1967 » Wed Apr 20, 2016 10:38 pm

Εδώ παρουσιάζουμε το σύστημα/συστήματα ακουστικών που έχουμε.
(σύνθημα μας... "this thread is worthless without pics" :lol: )

Ξεκινάω πρώτος εγώ λοιπόν

Ακουστικά
Sennheiser HD800 (Anax2 mod & SDR)
HiFiMan HE-500 (Audeze Vegan & grill mod)
HiFiMan HE-500 vegan grill mod.jpg
HiFiMan HE-500 vegan grill mod
HiFiMan HE-500 vegan grill mod.jpg (210.19 KiB) Viewed 7773 times

Fostex T50rpII (Mad Dog mod)
Fostex T50rp Mad Dog.jpg
Fostex T50rp Mad Dog
Fostex T50rp Mad Dog.jpg (195.36 KiB) Viewed 7773 times

RHA MA750i
Denon AH-C551

Ενισχυτές
Schiit Mjolnir
Mjolnir HD800 (Medium).jpg
Mjolnir HD800
Mjolnir HD800 (Medium).jpg (233.43 KiB) Viewed 7773 times

Superlux HA3D
Superlux ha3d.jpg
Superlux ha3d
Superlux ha3d.jpg (1.85 MiB) Viewed 7773 times


DAP
Fiio X3
fiio X3.jpg
fiio X3
fiio X3.jpg (84.63 KiB) Viewed 7773 times

Sandisk Clip+
Samsung S4

DacAmp
Chord Mojo
FiioX3 Mojo.jpg
FiioX3 Mojo.jpg (987.54 KiB) Viewed 7773 times


Dac
Soekris DAM R-2R Sign Magnitude
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #2 by Gojakla » Wed Apr 20, 2016 11:42 pm

Τα 800ρια του Χρηστου ειναι ποιημα!
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #3 by Gojakla » Sun Apr 24, 2016 1:33 pm

Εγώ πλέον έχω "καταλήξει" στα εξής 2 τεμάχια:

HiFiMan HE400 & Lehmann Black Cube Linear

Ένας "ευφωνικός" συνδυασμός που με συνοδεύει σε άπειρα ξενύχτια εν ώρα δουλειάς.
Θα ήθελα στο μέλλον -πολύ μέλλον- και ενα dacάκι για το γραφείο, αλλά μέχρι τότε... η υπομονή είναι αρετή.

Το μόνο μειονέκτημα που έχω να προσάψω ("μόνο" με την έννοια ότι δεν θα το ψιρίσω απο άποψης ηχητικής απόδοσης), είναι το αρκετό βάρος των ακουστικών.



HE400 & BlackCube 01.jpg
HE400 & BlackCube 01.jpg (2.08 MiB) Viewed 7753 times


HE400 & BlackCube 02.jpg
HE400 & BlackCube 02.jpg (2.18 MiB) Viewed 7753 times




[wavegreen]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Apr 25, 2016 6:27 pm

Ο δικός μου εξοπλισμός δεν είναι κάτι ιδιαίτερο:

- εδώ και 2 χρονια εχω ενα Geek Out 1000 το οποιο δεν μπορω να πω οτι αγάπησα ποτε. Κάπως "σκληρό" σαν ήχος και με κάποια παραμόρφωση οταν ζητάμε πολλά απο ισχύ. (στην φώτο και το Audiobyte Black Dragon απο παλαιότερη δοκιμή)

3 dacs.JPG
3 dacs.JPG (1.07 MiB) Viewed 7741 times


- κατα διαστήματα χρησιμοποίησα το iFi iDSD και το Ifi nano, ο χαρακτήρας τους κοινός με στοιχεία "ζεστασιάς" κατα την αναπαραγωγή, πολλές ρυθμίσεις και φυσικά φορητοτητα καθώς και τα 2 εχουν ενσωματωμένες μπαταρίες. Ειδικα το μικρο το ειχα καταδιασκεδασει στις καλοκαιρινές διακοπές μου.

DSC02316.JPG
iFi nano + HTC M8 mini + SUperlux 681evo
DSC02316.JPG (1.23 MiB) Viewed 7741 times


- τώρα εχω ενα Chord Mojo το οποίο ειναι πολυ καλο σαν φορητός ενισχυτής ακουστικων και DAC (οχι τοσο για δικαναλη χρήση καθώς εχει περιορισμένο εύρος σκηνής).

DSC04608.JPG
DSC04608.JPG (1.46 MiB) Viewed 7741 times


Απο ακουστικά:

- Τα κλασσικά budget Superlux 681 evo, ξεκουραστα και αρκετα αναπαυτικά αλλα με σαφείς περιορισμούς στον ήχο (ενα φούσκωμα χαμηλά και έλλειψη λεπτομέρειας)

- Τις γνώστες ψείρες της Sony (MH1) που ποτε δεν κατάφερα να αγαπήσω, ισως επειδη δεν κάθονται σωστα στα αυτιά μου.

- Για σοβαρές δοκιμές καταφεύγω παντα σε ακουστικά της Audeze, σε τζαζ μουσικές και μικρα σύνολα ειναι οτι καλύτερο υπάρχει. Προτιμώ το LCD-X απο το 3 γιατι ειναι πιο φλατ (λιγότερο "μεσαιάτο") και αν ειχα αποφασίσει να επενδύσω σε ακριβό ακουστικό μάλλον θα ηταν το πρώτο της λίστας μου.

- Για μεγαλα συμφωνικά εργα ιδανικό ακουστικό παραμένει το HD800, το εχω δανειστεί κατα καιρούς απο τον Χρηστο, αλλα ειναι πραγματικά ιδιότροπο και πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στο ματσαρισμα με πηγη και ενισχυτή προκειμένου να μην γίνετε κουραστικό.

DSC04676.JPG
DSC04676.JPG (1.42 MiB) Viewed 7741 times
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #5 by BityaBit » Fri Apr 29, 2016 8:41 pm

Aρχικά να ξεκαθαρίσω κάτι βασικό όσον αφορά εμένα ως ακροατή. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση φανατικός headfier αν και οφείλω να παραδεχτώ οτι καθόλη την διάρκεια της ζωής μου και δεδομενων των συνθηκών χρησιμοποιώ ακουστικά για να ακούω μουσική πολύ περισσότερο απο όσο θα ήθελα.

Αυτό σημαίνει οτι σαν φανατικός ακροατής μουσικής και αρκετά κακομαθημένος απο τα συστήματα μου με ηχεία μοιραία θα είχα την τάση να στραφώ και σε κάποιες ποιοτικές λύσεις όσον αφορά την αναπαραγωγή με ακουστικά.

Βεβαίως η προτεραιότητα όσον αφορά την ποιότητα ως προς το κόστος πολύ υψηλή καθώς και η πρακτικότητα, η συμβατότητα και η ευελιξία που έχουν τον πρωταρχικό ρόλο ως προς τις επιλογές με τους λιγότερους φυσικά ηχητικούς συμβιβασμούς.

Θα έπρεπε λοιπόν ότι πάρω να πληρεί τα παρακάτω “βασικά κριτήρια”..

-Να μεταφέρεται εύκολα, να είναι μικρό φορητό και “ένα κομμάτι”
-Να είναι συμβατο με όλα τα λειτουργικά συστήματα υπολογιστών και φορητών συσκευών, μάλιστα όσο το δυνατόν περισσότερων χωρίς drivers (δλδ μπελάδες)
-Να αναπαράγει όσο το δυνατόν περισσότερα audio formats χωρίς να κάνει “κίχ”
-Να έχει τουλάχιστον μια fixed κανονική audio έξοδο για σύνδεση με ενισχυτή
-Να έχει ποιοτικό ενισχυτή ακουστικών με αρκετό drive και για αρκετά δύσκολα ακουστικά. Η οδήγηση θηρίων σε δυσκολία δεν είναι απαραίτητη μιας και ποτέ δεν θα κληθεί να οδηγήσει hi-end ακουστικά αλλα όλα τα υπόλοιπα να μπορεί να τα οδηγεί απροβλημάτιστα και ποιοτικά.
-Να έχει ενσωματωμένη μπαταρία για αυτόνομη λειτουργία ωστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο smartphone- - tablet.
- Να έχει σαφώς όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο για τα λεφτά του.

Αρχικά αγόρασα το Ifi I DSD nano που με εξαίρεση την οδήγηση που ήταν οριακή για αυτό που ήθελα αν και επαρκής σε γενικές γραμμές πληρουσε τις υπόλοιπες προυποθέσεις και με το παραπάνω σε σχέση με το κόστος του.
Λίγους μήνες μετά έκανα το “λάθος” να δανειστώ για να ακούσω το I DSD micro και ήμουν απλά καταδικασμένος να το αγοράσω.

Παρότι το nano για τα 200 περίπου ερώ που στοίχιζε ήταν ανέλπιστα καλό το micro με σάστισε με τις γνήσιες audiophile αρετές του αλλα και με την οδήγηση του σαν ενισχυτής ακουστικών.
Τότε ήταν που αποφάσισα να πουλήσω και το meridian director που χρησιμοποιούσα σαν dac στο εφεδρικό μου σύστημα μιας και πέρα απο πιό λειτουργικό και ευέλικτο το Ifi με μοναδική εξαίρεση την ανάλυση και τον αέρα σε όλα τα άλλα μου άρεσε περισσότερο και σαν κανονικό dac. Aργότερα με μερικά firmware updates καλύφτηκε και αυτή η απόσταση και δικαιώθηκα και για αυτήν την απόφαση μου, γενικά ένα killer product παρά την αλμυρούτσικη τιμη του την οποία όμως θα δικαιολογουσε άνετα και με μία μόνο απο τις λειτουργείες του ή σαν ντάκ ή σαν ενισχυτής ακουστικών μοόνο δηλαδή.

Τα ακουστικά που χρησιμοποιώ είναι τα AKG K272 HD οver ear και τα Senheiser Momentum on ear. Σαφώς και ένα ζευγαράκι Αudeze LCD-1 δεν θα χάλαγε καθόλου αφου τα θεωρώ και το ιδανικό ταίρι για αυτό αλλα δυστυχώς δεδομένου του πόσο στοιχίζουν, των δεδομένων οικονομικών δυσκολιών και τον βαθμό προτεραιότητας που δίνω στο head fi θα πρέπει να περιμένει μάλλον επ’ αόριστον..

Επίσης χρησιμοποιώ τα πολυσηζητημένα Sony MH-1 για ακροάσεις κατευθείαν απο το κινητό αλλα γενικά προσπαθώ να τα αποφεύγω μιας και με κουράζουν, όχι ηχητικά αλλα νιώθω οτι μου καταπονούν τα αυτιά και δαν μπορώ να ακούω πολλή ώρα απο αυτά.

Προγράμματα αναπαραγωγής το Audirvna Plus 2.5 απο υπολογιστή (εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά mac) και απο Android smartphone Οnkyo HF Player που πρόσφατα έγινε διαθέσιμο στο Android.
Παλαιότερα χρησιμοποιούσα το USB Audio player Pro το οποίο αν και ηχητικά με ικανοποιύσε, με είχε κυριολεκτικά ρημάξει με τις ιδιοτροπίες του ενώ το γνωστό και δωρεάν HIBY music ποτέ δεν με ικανοποίησε ηχητικά χωρίς βέβαια να είναι κακό, απλά τα άλλα -και δυστυχώς όχι τσάμπα- προγράμματα πάντα πάντα ηχούσαν καλύτερα στα αυτιά μου με διαφορά.

Αυτό είναι λοιπόν το Ηead Fi σετάκι μου δημιουργημένο στοχευμένα για συγκεκριμένη χρήση που μου κάνει συντροφιά όταν βρίσκομαι μακριά απο το σπίτι (όπως τώρα που γράφω) και που εκτελεί και χρέη ψηφιακού front end στο εφεδρικό μου σύστημα σε βοηθητικό χώρο αλλα και είναι πολύτιμο εργαλείο όταν δειγματίζω καινουρια πράγματα που κατεβάζω ή βλέποντας youtube αργά το βράδυ στο σπίτι και που τέλος μου χρησιμεύει αφάνταστα σαν monitoring setup όταν επεξεργάζομαι τις εγγραφές που κάνω απο βινύλια σε DSD.

Ελπίζω να μήν κούρασα.

Καλή ανάσταση και καλό πάσχα σε όλους.
Attachments
IMAG0647.jpg
IMAG0647.jpg (819.69 KiB) Viewed 7724 times
DSC00584.JPG
DSC00584.JPG (1.38 MiB) Viewed 7724 times
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #6 by DomieMic65 » Sat Apr 30, 2016 11:37 am

IMG_20160430_112108.jpg
IMG_20160430_112108.jpg (1.01 MiB) Viewed 7714 times
IMG_20160427_153143.jpg
IMG_20160427_153143.jpg (1.54 MiB) Viewed 7714 times


On the go (καλή ώρα)
Είτε με τα Ν5/Ν7 - OTG - iDSD Micro - Sen HD 25 Alu
είτε με το Laptop!

Στο σπίτι με Mac Mini (A+ 2.5 / JRiver) και τα πιο πάνω συνοδά!

Τα 25 Alu είναι ένα ακουστικό που σαφώς έχει κάποιους περιορισμούς αλλά από την άλλη με έχει κάνει να μην μπαίνω τρελά στην πρίζα για καινούριες αγορές! Έτσι κ αλλιώς το συγκεκριμένο δεν πρόκειται να πουληθεί ποτέ!
jemo
Posts: 36
Joined: Sat Apr 23, 2016 11:00 am
Contact:

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #7 by jemo » Sat Jun 04, 2016 2:35 pm

Προσωπικά για κλασική και Jaz χρησιμοποιω
On The Go .... ηλεκτροστατικα!!

- Ο μοναδικος Kingsound φορητός ESL Μ-03 ενισχυτής
με H-04 ακουστικά + το QP1R
IMG_1937.jpg
IMG_1937.jpg (1.21 MiB) Viewed 7674 times


- Ο ίδιος ενισχυτής μπορεί όμορφα να οδηγήσει το υβριδικό
ENIGMAcoustics D1000 Dharma και κάθε ακουστικο....
IMG_1942.jpg
IMG_1942.jpg (1.21 MiB) Viewed 7674 times
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #8 by dapost » Thu Jun 23, 2016 12:02 pm

Εδώ και κανένα δίμηνο ακούω στο γραφείο με το παρακάτω set:

- Jitterbug (του φίλου JohnVO)
- mojo
- HD800 unmodified yet...

20160623_115641.jpg
20160623_115641.jpg (693.88 KiB) Viewed 7652 times


Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο και τη φορητότητα/χρηστικότητα. Φυσικά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #9 by Dr Pan K » Thu Jun 23, 2016 6:40 pm

dapost wrote:Εδώ και κανένα δίμηνο ακούω στο γραφείο με το παρακάτω set:

- Jitterbug (του φίλου JohnVO)
- mojo
- HD800 unmodified yet...


Αν και εχω διαβάσει πολλά για το jitterbug δεν εχω παρα περιστασιακή εμπειρία. Το Mojo με τα 800ρια ομως τα γνωρίζω και ειναι πολύ καλος συνδυασμός. Μονο που θα έκανα αμεσα την μετατροπή SDR με την καθοδήγηση του Chris που γνωρίζει τα ακουστικά απ την καλη και την ανάποδη. Η διάφορα ειναι ουσιαστική και βελτιώνεται χωρις αμφιβολία το τελικο αποτέλεσμα.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #10 by Dr Pan K » Sun Feb 05, 2017 2:02 pm

20170205_000506.jpg
20170205_000506.jpg (843.79 KiB) Viewed 7538 times


Έχει έρθει για δοκιμή το μεγάλο πακετο της Questyle. Συγκεκριμένα το DAC CAS192D μαζι με δυο ενισχυτές ακουστικων CMA 800R οι οποιο δουλεύουν σε bridged, full balanced mode, αποδίδοντας ετσι τετραπλάσια ρεύματα. Αυτή ειναι μια δυνατότητα που παρέχει η Questyle για όποιον θελει το απόλυτο σε οδήγηση (και channel separation), κάτι που μου ηρθε ταμαμ καθώς τα Abyss 1266 ειναι γαϊδούρια αναισθησίας.

Οι πρωτες εντυπώσεις ιδιαίτερα θετικές, θα ακολουθήσει κανονική αναφορά στις επόμενες ημέρες.
Παναγιώτης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register