Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Service για κασετόφωνα?

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Service για κασετόφωνα?

Unread post #1 by Chris1967 » Fri Oct 04, 2019 12:19 pm

Δυστυχώς το νεοαφιχθέν κασετόφωνο μου (Nakamichi Cassette Deck 1) έχει πρόβλημα.

Ξεκινάει να παίξει αλλά σταματάει, πρώτα σταματάει να γυρίζει ο μηχανισμός που γυρίζει την κασέτα στο γραναζάκι της, και μετά από ένα κλάσμα δευτερολέπτου σταματάει και το pinch roller, και αποδεσμεύεται η κεφαλή.

Από μόνο του χωρίς κασέτα παίζει αλλά και πάλι καμιά φορά αρνείται να γυρίσει ο μηχανισμός της κασέτας (τα pinch roller λειτουργούν κανονικά και φαίνεται να έχουν αρκετή ροπή).

Υποψιάζομαι ότι θέλουν αλλαγή τα idler belts αλλά μπορεί (εύχομαι όχι) να έχει άλλο πρόβλημα.

Γνωρίζετε κάποιον που να κάνει σέρβις σε κασετόφωνα και να γνωρίζει και από Nakamichi, ο οποίος να μην μου πάρει το κεφάλι στην χρέωση?
Χρήστος
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Service για κασετόφωνα?

Unread post #2 by Jim » Fri Oct 04, 2019 1:16 pm

στα nak, εκτός από κάτι bx300, αυτό είναι σχεδόν πάντα πρόβλημα ιμάντα ...

στείλτο στην revamp
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Service για κασετόφωνα?

Unread post #3 by Chris1967 » Fri Oct 04, 2019 1:20 pm

Έχεις εμπειρία με κασετόφωνο Nakamichi εκεί?
Χρήστος
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Service για κασετόφωνα?

Unread post #4 by Jim » Fri Oct 04, 2019 1:44 pm

όταν ρώτησα σχεδόν όλοι μου σύστησαν αυτόν....
τελικά όμως το άφησα χωρίς σέρβις
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Service για κασετόφωνα?

Unread post #5 by Chris1967 » Fri Oct 04, 2019 2:25 pm

Τους πήρα τηλέφωνο, ευγενέστατος, εκτός από δουλειά, τα Nakamichi είναι και το χόμπι του έχει τρία για προσωπική του χρήση εκ των οποίων και ένα Dragon, μιλήσαμε για λίγο περί κασετοφώνων.

Οι ενδεικτικές τιμές πολύ λογικές. Μου είπε ότι το σύνηθες είναι τα idler/ιμάντες και λίπανση.

Θα τους το πάω αύριο κατά πάσα περίπτωση.

Ευχαριστώ πολύ Jim!!! [beer]
Χρήστος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Service για κασετόφωνα?

Unread post #6 by andreasecon » Fri Oct 04, 2019 5:58 pm

Οποτε χρειάστηκα service και πήγα revamp πάντα έφυγα απόλυτα ικανοποιημένος
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: Service για κασετόφωνα?

Unread post #7 by SouthKops » Sat Oct 05, 2019 12:45 am

Έχουμε επισκευάσει 2 Nacamichi Dragon , πελατών μας με απόλυτη επιτυχία στην revamp .
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Service για κασετόφωνα?

Unread post #8 by Chris1967 » Sat Oct 12, 2019 1:33 pm

Κατόπιν παραίνεσης των περισσοτέρων φίλων το πήγα στην Revamp http://revamp.gr/ . Ο Δημήτρης εκτός από εξαίρετος τεχνικός είναι και λάτρης των Nakamichi αλλά και φανατικός hifiντελίστας με αγάπη στην μουσική αλλά και στο χόμπι μας.

Και κατά την παράδοση αλλά και την παραλαβή του κασετοφώνου κάναμε συζητήσεις εφ' όλης της ύλης hiend/hifi και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις τόσο από τις γνώσεις του αλλά και σαν άνθρωπος.

Το κασετόφωνο λοιπόν μετά το service του Δημήτρη είναι σε άριστη κατάσταση και μετράει ακριβώς όπως πρέπει.

Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα
Χρήστος

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register