Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

APL- ILLUMI-FI-ACUTE-REFERENCE PURE DSD DAC

BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

APL- ILLUMI-FI-ACUTE-REFERENCE PURE DSD DAC

Unread post #1 by BLUES » Sun Feb 06, 2022 9:06 pm

Καλησπερα σε ολους
Μια δυσκολη εργασιακη εβδομαδα,εκλεισε με τον ιδανικοτερο τροπο
Παρα την ελλειψη υλικων και πρωτων υλων,καταφεραμε σε δυο μερες μεσα να εχω στην κατοχη μου για ακροαση το ανωθι ντακ
Η πρωτη μου επαφη ηταν απο το2016 ,αλλα δεν υπηρχε η δυνατοτητα ακροασης,μιας και δεν αντιπροσωπευονταν στην Ελληνικη αγορα ,ομως τα σχολια στον διεθνη τυπο απο ριβιουερς και κατοχους,ηταν ακρως κολακευτικα
Γιαυτο και κατεληξα τοτε στην επιλογη της Ροκνα,που με συντροφευσε για τα επομενα 5 χρονια ,ως κορυφαια επιλογη στη κατηγορια τιμης εως 10000 ε
Περσι ομως ειχα την δυνατοτητα να ακουσω στο συστημα του Γιωργου Πολιτη το APL SR DSD DAC,Και ταιριαζε με τον τροπο αναπαραγωγης του,στις δικες ηχητικες προτιμησεις
Αφου περασα σε δυο αλλαγες ντακ διαφορετικων ηχητικων υπογραφων,αλλα κορυφαιων στην κατηγορια εως 7000 ε(AYON STEALTH-NAIM DAC)ηρθε η στιγμη να ολοκληρωσω την αναζητηση αυτη,με την ακροαση του APL DSD AR
Yπηρχαν ηδη εξαιρετες κριτικες διεθνως,ελληνικη αντιπροσωπευση πλεον και αρκετη τυχη για να εχω αυτο το δειγμα στον χωρο μου
https://www.hifi-advice.com/blog/review ... sd-ar-dac/

https://aplhifi.com/wp-content/uploads/ ... review.pdf
http://www.fi-play.com/?p=59729
IMG_20220206_190917.jpg
IMG_20220206_190917.jpg (553.88 KiB) Viewed 1493 times
IMG_20220206_190816.jpg
IMG_20220206_190816.jpg (581.54 KiB) Viewed 1493 times
Attachments
IMG_20220206_192804_Bokeh.jpg
IMG_20220206_192804_Bokeh.jpg (697.99 KiB) Viewed 1493 times
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: APL- ILLUMI-FI-ACUTE-REFERENCE PURE DSD DAC

Unread post #2 by andreasecon » Tue Feb 08, 2022 11:19 am

Μεγειά Γιώργο πολύ ωραία επιλογή, έχω ακούσει το μεγαλύτερο μοντέλο στο σύστημα μου και πραγματικά είχα εντυπωσιαστει από τον ήχο.

Νομίζω ότι είναι το καλύτερο ντακ από όλα όσα είχες.

Καλές ακροάσεις!! (Θα κανονίσουμε να περάσω μια μέρα....)
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: APL- ILLUMI-FI-ACUTE-REFERENCE PURE DSD DAC

Unread post #3 by Geopolitis » Tue Feb 08, 2022 12:08 pm

Μεγειες φιλε. Εισαι ο τριτος χρηστης APL στην εδω παρεα. Ο Miles εχει το θηριο APL DSD-MR και εγω εχω το DSD-SR mk2. Εχοντας ακουσει και τα τρια μοντελα της εταιριας, ο τονικος χαρακτηρας ειναι ενιαιος παντου, με μεγαλες διαφοροποιησεις βεβαια σε αναλυση, μεγεθος σκηνης και γενικα πιο big sound οσο ανεβαινεις μοντελο.

Γενικα μια εταιρια εκπληξη που εχει καταφερει να βγαλει εναν ηχο συγχρονο μεν που ομως εχει και καποια απο τα θετικα του αναλογικου ηχου. Ξεκουραστο ακουσμα, πολυ φυσικο αλλα με αστειρευτα δυναμικα και ογκο. Και ολα αυτα φυσικα με αναλυση και λεπτομερεια ανταξια ενος ψηφιακου της εποχης μας.

Γενικα τα δυο μικρα της μοντελα αν και ειναι αρκετα ακριβα θεωρουνται value for money στην κατηγορια τους. Δεν θα ξεχασω το συγκριτικο που καναμε στο σπιτι του Economides οταν ακουσαμε διπλα διπλα τα APL DSD-SR mk2 με το MSB Diamond V. Αν δε ξεραμε τις τιμες τους τολμω να πω οτι το APL ακουγονταν σαν το ακριβο dac του συγκριτικου.

Εχοντας ακουσει τα τελευταια χρονια dac στο επιπεδο των Wadax, APL και Pilium Elektra μπορω πια να πω οτι τα ψηφιακα εχουν φτασει σε ενα υψηλο επιπεδο ωριμοτητας που δεν το ειχαμε διαθεσιμο πριν απο 10 χρονια , ανεξαρτητως κοστους.
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: APL- ILLUMI-FI-ACUTE-REFERENCE PURE DSD DAC

Unread post #4 by johnVO » Fri Feb 11, 2022 2:12 pm

Καλοάκουστο!!!! Μπράβο Γιώργο. [clapyellow] [clapyellow]
Εξαιρετική επιλογή!!
Έχω ακούσει όλη την σειρά
και μπορώ να πω ότι
είναι φανταστικά μηχανάκια!!! Ο κατασκευαστής την ξέρει την "δουλειά" πολυυύ καλά!!
Καλορίζικο!!!
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: APL- ILLUMI-FI-ACUTE-REFERENCE PURE DSD DAC

Unread post #5 by MILES » Fri Feb 11, 2022 2:26 pm

Εξαιρετικό dac.
Όπως ξέρεις και εγώ έχω το μεγάλο APL DSD-MR και είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε dac. Όταν το αγόρασα, το άκουσα σπίτι μου σε άμεση σύγκριση με το MSB Diamond V (παραπλήσιας αξίας) και η διαφορά υπέρ του APL ήταν αρκετά μεγάλη.
Καλοάκουστο Γιώργο!!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register