Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Ortofon 2m Black

spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

[Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #1 by spyhar66 » Tue Sep 18, 2018 7:12 pm

Ortofon 2M Black_Intro.jpg
Ortofon 2M Black_Intro.jpg (447.14 KiB) Viewed 63522 times


Η προσπάθειά μου να αποκτήσω μια μεταχειρισμένη ΖΥΧ R100 δεν ευοδώθηκε και έτσι αποφάσισα (για αλλαγή) να κάνω στροφή 180 μοιρών και να δοκιμάσω μια καλή ΜΜ κεφαλή. Για να είμαι ειλικρινής ήμουν περίεργος να διαπιστώσω αν αληθεύουν τα όσα διθυραμβικά γράφονται για την Ortofon 2m Black. Από την άλλη πλευρά, θεωρώ ότι οι τιμές των νέων ΖΥΧ είναι μάλλον too much για το δικό μου set up. Επισκέφτηκα λοιπόν γνωστό κατάστημα του κέντρου, που την είχε σε προσφορά και την αγόρασα. Θα ήθελα να επισημάνω εδώ ότι η τιμή αυτή (€490) πρέπει να είναι η χαμηλότερη στον κόσμο.

Από την αρχή φάνηκε ότι το στήσιμό της δεν θα ήταν piece of cake. Δοκίμασα όσους προτράκτορες είχα και κατέληξα να την βάλω flat με την άκρη του headshell του Audiomods όπως δείχνει και το διαφημιστικό της φυλλάδιο (πάνω σε Rega RB 1000) αλλά και όπως πολλοί χρήστες προτείνουν. Σε αυτή τη θέση, με απειροελάχιστες ρυθμίσεις, κατάφερα να είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένη τόσο με τον προτράκτορα του Audiomods όσο και με αυτόν του δίσκου του Hi-Fi News (κατά βάση Baewald).

Έχοντας διαβάσει ότι οι shibata βελόνες είναι πολύ ευαίσθητες στη ρύθμιση της VTA, έκανα τα αδύνατα δυνατά ώστε με το συνιστώμενο βάρος ανάγνωσης (1.5gr) η VTA να είναι ακριβώς 20 μοίρες. Τέλος το antiskating ρυθμίστηκε με τον δίσκο του Hi-Fi News και μετά από πολύ προσπάθεια κατάφερε να περάσει το τρίτο κομμάτι. Το τέταρτο δεν το επιχείρησα καν. Θα πρέπει εδώ να πω ότι παρότι το antiskating ήταν ρυθμισμένο, όταν έβαλα να ακούσω το Prelude 2 (τελευταίο κομμάτι της πρώτης πλευράς του δίσκου Guitar Forms του Kenny Burrell) ακουγόταν σαν τρανσιστοράκι !!! Στο ίδιο κομμάτι είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα και παλαιότερα και η λύση και στις δύο περιπτώσεις ήταν η απόλυτη ευθυγράμμιση της κεφαλής. Μισό χιλιοστό εκτός και το κομμάτι δεν ακουγόταν. Για μένα αυτό είναι το απόλυτο torture track παρότι περιέχει μια μόνο ακουστική κιθάρα.

Όπως καταλαβαίνετε, μετά από την νέα ευθυγράμμιση όλα ξεκίνησαν από την αρχή [scratch]

Αφού λοιπόν πέρασε το διάστημα του break-in (50 ώρες) μπορώ να πω τις πρώτες μου εντυπώσεις. Αναπόφευκτα η σύγκριση θα γίνει με την Benz Micro Ace SL που έχω. Η σύγκρισή της με την Nagaoka MP-110 δεν θα ήταν δίκαιη αν και η 110 για τα χρήματά της νομίζω ότι είναι εξαιρετική.

Η Black λοιπόν είναι μια "ζωηρή" κεφαλή με πολύ καλή έκταση στο φάσμα που διαβάζει με μεγάλη λεπτομέρεια τα αυλάκια του δίσκου. Σε σχέση με την Ace φέρνει τη μουσική λίγο πιο κοντά και έχει περισσότερη ενέργεια. Είναι πιο "κεφάτη" και πιο δυναμική και καταλληλότερη για Rock ακούσματα. Από την άλλη πλευρά, η Ace αν και δεν υστερεί στα δυνατά ακούσματα, βρίσκεται περισσότερο στα νερά της με Jazz και πιο ήσυχες ηχογραφήσεις (γυναικείες φωνές κλπ.). Το μπάσο της Black είναι γεμάτο και δεμένο, υστερώντας ελάχιστα της Ace η οποία σε αυτές τις συχνότητες είναι ελαφρά πιο συμπαγής. Οι υψηλές συχνότητες είναι πιο προβολικές από της Ace και αυτός είναι ο λόγος που κάποιοι τη θεωρούν bright. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν ρυθμιστεί με απόλυτη ακρίβεια υπάρχει ο κίνδυνος τα πρίμα της να ξεφύγουν. H μεσαία της περιοχή είναι απολαυστική και μεστή, ισοβαθμώντας με την Ace η οποία παίρνει βραχεία κεφαλή στην απεικόνιση της μουσικής σκηνής.

Συνοψίζοντας, είμαι πολύ ευχαριστημένος με την Black και μάλλον θα ξεκουράσω την Ace για αρκετό καιρό. Η άποψή μου είναι ότι στην κατηγορία τιμής της αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή που μπορεί να συνεργαστεί και με πιο απλά Phono Stages ακόμα και με αυτά που βρίσκονται σε καλούς σύγχρονους ολοκληρωμένους ενισχυτές. Εγώ τη δοκίμασα και με το Phono Stage του προενισχυτή μου και έπαιξε πολύ ικανοποιητικά.

Το μειονέκτημά της είναι ότι είναι πολύ απαιτητική στο στήσιμό της σε βαθμό που μπορεί να απογοητεύσει κάποιον που δεν έχει την απαραίτητη εμπειρία και υπομονή. Επίσης, σε ένα εκ καταβολής λαμπρό σύστημα, μάλλον δεν αποτελεί την ιδανική επιλογή. Τέλος, λόγω της shibata βελόνας, οι ταλαιπωρημένοι δίσκοι μάλλον θα εμφανίζουν περισσότερο θόρυβο επιφανείας απ' ό,τι με άλλες κεφαλές που έχουν πιο συμβατικού τύπου βελόνες.

Αυτά [musicphones] [wavegreen]

P1030742.JPG
P1030742.JPG (563.58 KiB) Viewed 63598 times
User avatar
Jim
Posts: 430
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #2 by Jim » Tue Sep 18, 2018 8:18 pm

Ωραία πράγματα Σπύρο ..
καλοτάξιδη και αυτή !!
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #3 by spyhar66 » Tue Sep 18, 2018 8:30 pm

Jim wrote:Ωραία πράγματα Σπύρο ..
καλοτάξιδη και αυτή !!


Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, η πρόσκληση παραμένει ανοιχτή.
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #4 by AthanasiosL » Tue Sep 18, 2018 9:05 pm

Πολύ καλό review για μία hot κεφαλοβελόνα στην mm κατηγορία. Μπράβο Σπύρο. Επίσης με γειά.
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #5 by spyhar66 » Tue Sep 18, 2018 9:10 pm

AthanasiosL wrote:Πολύ καλό review για μία hot κεφαλοβελόνα στην mm κατηγορία. Μπράβο Σπύρο. Επίσης με γειά.


Ευχαριστώ πολύ Θανάση και με το καλό να ακούσουμε νέα για το 301 σου.
User avatar
amanida
Posts: 26
Joined: Wed May 03, 2017 7:11 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #6 by amanida » Tue Sep 18, 2018 9:32 pm

Τέλος, λόγω της shibata βελόνας, οι ταλαιπωρημένοι δίσκοι μάλλον θα εμφανίζουν περισσότερο θόρυβο επιφανείας απ' ό,τι με άλλες κεφαλές που έχουν πιο συμβατικού τύπου βελόνες.


Διαφωνώ με αυτό. Όταν οι κεφαλές στηθούν ακριβώς οι shibata βελόνες διεισδύουν πιο βαθιά στα αυλάκια του δίσκου. Και περισσότερες λεπτομέρειες ανασύρουν και δεν ακούγονται τόσο έντονα τα χρατς χρουτς των ταλαιπωρημένων δίσκων. Είναι εμφανέσταση η διαφορά σε πολλούς από αυτούς στο δικό μου σύστημα, σε σύγκριση με μια ελλειπτική βελόνα.

Bέβαια ο βραχίονας που έχεις outclasses την κεφαλή.

Πολύ καλή παρουσίαση κι ευχαριστούμε πολύ.
Last edited by amanida on Tue Sep 18, 2018 9:35 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue Sep 18, 2018 9:32 pm

Πολύ καλή δοκιμή, θα προσθέσουμε εξώφυλλο και λινκ φυσικά φυσικά.

Στο κυρίως θέμα, τις μουσικές παρατηρήσεις, με βρίσκουν σύμφωνο μέχρι κεραίας. Όντως υπάρχει θέμα με τις βελόνες Shibata, θέλουν εξαιρετική ακρίβεια κατά την τοποθέτηση καθώς το "κοφτερό" προφίλ τους δεν αφήνει κανένα περιθώριο για λάθη.

Η οικογένεια 2Μ έχει λίγο παραπάνω ενέργεια στις άνω οκταβες, κάτι που γίνετε αισθητό αλλά δεν το βρίσκουν όλοι απαραίτητα ενοχλητικό.

Η 2M Black ρεαλιστικά μπορεί να συγκριθεί μονο με την μεγάλη Nagaoka 500 και τις κορυφαίες Audio Technica, τίποτα λιγότερο σε κινητού μαγνήτη. Σαν ηχος θα ελεγα οτι η Black είναι πιο κοντά στις ΑΤ παρά στις Nagaoka οι οποίες χάνουν λίγο σε λεπτομέρεια αλλά κερδίζουν σε μεσαία. Θέμα γούστου η επιλογή.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #8 by Dr Pan K » Tue Sep 18, 2018 9:34 pm

amanida wrote:
Τέλος, λόγω της shibata βελόνας, οι ταλαιπωρημένοι δίσκοι μάλλον θα εμφανίζουν περισσότερο θόρυβο επιφανείας απ' ό,τι με άλλες κεφαλές που έχουν πιο συμβατικού τύπου βελόνες.


Διαφωνώ με αυτό. Όταν οι κεφαλές στηθούν ακριβώς οι shibata βελόνες διεισδύουν πιο βαθιά στα αυλάκια του δίσκου. Και περισσότερες λεπτομέρειες ανασύρουν και δεν ακούγονται τόσο έντονα τα χρατς χρουτς των ταλαιπωρημένων δίσκων. Είναι εμφανέσταση η διαφορά σε πολλούς από αυτούς στο δικό μου σύστημα, σε σύγκριση με μια ελλειπτική βελόνα.


Εγώ πάλι με Shibata τους καλούς δίσκους τους άκουγα φανταστικά αλλά τους κακούς δεν μπορούσα να τους αντέξω ούτε λεπτό. Νομίζω ότι δεν συγχωρούν αυτά τα προφίλ.
Παναγιώτης
User avatar
amanida
Posts: 26
Joined: Wed May 03, 2017 7:11 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #9 by amanida » Tue Sep 18, 2018 9:37 pm

Έχω μια ortofon cadenza black και μια Audio technica AT-33SA. Και οι δύο shibata. Θα συμφωνήσω ότι οι καλοί δίσκοι ακούγονται φανταστικά.

Να προσθέσω επίσης ότι όταν έστησα την AT-33SA με τον protractor του δίσκου hifi news δεν έμενα απόλυτα ευχαριστημένος.

Όταν χρησιμοποίησα αυτόν του Feickert (γεωμετρία Baerwald) το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #10 by Dr Pan K » Tue Sep 18, 2018 9:45 pm

amanida wrote:Έχω μια ortofon cadenza black και μια Audio technica AT-33SA. Και οι δύο shibata. Θα συμφωνήσω ότι οι καλοί δίσκοι ακούγονται φανταστικά.


Κάπου έχω την AT 20SLa, θρυλική κεφαλή με Shibata φυσικά. Θυμάμαι την πρώτη φορά που άκουσα την Missa Criolla του Ramirez, είχα πάθει σοκ από την λεπτομέρεια και την σκηνή που έστηνε η Audio Technica.

Από τεχνικής πλευράς οι βελόνες Shibata δεν πάνε πιο βαθειά, απλά έχουν μικρότερη επιφάνεια επαφής με το αυλάκι. Να το πω αλλιως, σε κάθε στιγμή ακουμπάνε λιγότερο αυλάκι από τις σφαιρικές και τις απλές ελλειπτικες βελόνες, καθώς οι άκρες τους είναι πολύ λεπτές, σαν κόψη σπαθιού. Με αυτό τον τρόπο η στιγμιαία δειγματοληψία γίνετε πιο σαφής.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register