Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Wifi streamer/dac

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Wifi streamer/dac

Unread post #1 by pankon » Sat Jun 10, 2023 10:58 am

Συγχωρήστε μου την α΄γνοια επί του θέματος κι αν το θέμα έχει ήδη συζητηθεί (πιθανώς και πολλές φορές), καθότι ασχολούμαι περισσότερο με βελόνες και βραχίονες. Για το σαλόνι όμως, θα ΄ήθελα μια συσκευή που θα μου επιτρέψει να στριμάρω μουσική. Δεν ξέρω τι ακριβώς να κοιτάξω και σε ποια κατηγορία τιμής, οπότε είμαι αναμένω κατευθύνσεις από τους επαϊοντες. Η λίστα των απαιτήσεών μου είναι η εξής:

    Να έχει ενσωματωμένο DAC, αλλά να μπορεί και να συνδεθεί με εξωτερικό DAC (αν θελήσω να αναβαθμίσω)
    Να δέχεται streaming από iphone (Airplay 2?)
    Να υποστηρίζει Qobuz
    Να συνδέεται με τηλεόραση (HDMI? Optical?)
    Να έχει έξοδο RCA
    Δεν με ενδιαφέρει να έχει οθόνη για να βλέπω τα τραγούδια
    Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις συμβουλές.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Wifi streamer/dac

Unread post #3 by DomieMic65 » Mon Jun 12, 2023 12:36 pm

pankon wrote:Συγχωρήστε μου την α΄γνοια επί του θέματος κι αν το θέμα έχει ήδη συζητηθεί (πιθανώς και πολλές φορές), καθότι ασχολούμαι περισσότερο με βελόνες και βραχίονες. Για το σαλόνι όμως, θα ΄ήθελα μια συσκευή που θα μου επιτρέψει να στριμάρω μουσική. Δεν ξέρω τι ακριβώς να κοιτάξω και σε ποια κατηγορία τιμής, οπότε είμαι αναμένω κατευθύνσεις από τους επαϊοντες. Η λίστα των απαιτήσεών μου είναι η εξής:

    Να έχει ενσωματωμένο DAC, αλλά να μπορεί και να συνδεθεί με εξωτερικό DAC (αν θελήσω να αναβαθμίσω)
    Να δέχεται streaming από iphone (Airplay 2?)
    Να υποστηρίζει Qobuz
    Να συνδέεται με τηλεόραση (HDMI? Optical?)
    Να έχει έξοδο RCA
    Δεν με ενδιαφέρει να έχει οθόνη για να βλέπω τα τραγούδια
    Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις συμβουλές.
Παναγιώτης

Υπάρχει βέβαια πάντα η λύση του RPi με ένα DAC HAT (σε μεγάλο εύρος τιμών) που είναι μια πολύ σοβαρή λύση παρά το χαμηλό της κόστος συγκριτικά με τα του εμπορίου! Με πολλές επιλογές σε s.ware (δωρεάν ή μη)!
Σιγά σιγά μειώνονται και οι τιμές των RPi!!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Wifi streamer/dac

Unread post #4 by Chris1967 » Tue Jun 13, 2023 1:40 pm

Zakman35 wrote:https://hxosplus.gr/hxos/eversolo/


Eversolo DMP-A6

Θα συμφωνήσω κι εγώ, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει τίποτε πιο ολοκληρωμένο και αξιοπρεπές από streamer dac.

Έχω αναφερθεί στο προϊόν αυτό στην ενότητα με τα νέα streamer.

Με ενδιαφέρει κι εμένα και θα ήθελα να περάσω κάποια στιγμή απο τον αντιπρόσωπο να το ακούσω.

Αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα από την AudioSoulUltra.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Wifi streamer/dac

Unread post #5 by pankon » Tue Jun 13, 2023 1:43 pm

DomieMic65 wrote:....
    Να έχει ενσωματωμένο DAC, αλλά να μπορεί και να συνδεθεί με εξωτερικό DAC (αν θελήσω να αναβαθμίσω)
    Να δέχεται streaming από iphone (Airplay 2?)
    Να υποστηρίζει Qobuz
    Να συνδέεται με τηλεόραση (HDMI? Optical?)
    Να έχει έξοδο RCA
    Δεν με ενδιαφέρει να έχει οθόνη για να βλέπω τα τραγούδια
    Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;
....

Υπάρχει βέβαια πάντα η λύση του RPi με ένα DAC HAT (σε μεγάλο εύρος τιμών) που είναι μια πολύ σοβαρή λύση παρά το χαμηλό της κόστος συγκριτικά με τα του εμπορίου! Με πολλές επιλογές σε s.ware (δωρεάν ή μη)!
Σιγά σιγά μειώνονται και οι τιμές των RPi!!


Ευχαριστώ για την απάντηση, Μιχάλη.
Ναι, το Airplay 2 είναι πολύ σημαντικό, γιατί είμαι του... μήλου.
Η σύνδεση με την τηλεόραση μπορεί να γίνει και με optical, αν δεν υπάρχει κάποιος μεγάλος συμβιβασμός στην ποιότητα του ήχου.
Η έξοδος RCA από το streamer χρειάζεται μόνο αν έχει (πολύ) καλό ενσωματωμένο DAC, ώστε να μη χρειάζεται προσθήκη άλλου, εξωτερικού DAC.

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχω 4-5 RPi στην αποθήκη μας (από άλλα projects), ώστε να κλέψω ένα, αν αποφασίσω να ακολουθήσω αυτόν το δ΄ρομο. Επειδή το συγκεκριμένο streamer θα το χρησιμοποιεί και το ΄έτρον ήμισυ, είναι παρα πολύ σημαντικό να είναι πανεύκολο και αξιόπιστο το streaming, ειδάλλως θα καταλήξω να κάνω trouble shooting (καταλαβαίνετε...)

Πάντως, προς το παρόν πήρα κι ένα Wiim Pro, που το περιμένω σήμερα-αύριο. Η επιλογή βασίστηκε στην ευκολία χρήσης και όχι στην ποιότητα του ενσωματωμένου DAC, που ομολογουμένως δεν είναι κάτι σοβαρό. Αλλά αν ως streamer δουλεύει καλά, μπορώ να κοτσάρω ένα πολύ καλό DAC (οπότε ακούω και γι' αυτό ιδέες).

Ελπίζω να συγχωρέσετε την άγνοιά μου στα ψηφιακά και να δείξετε υπομονή στις χαζές ερωτήσεις μου. Μας έχουν φάει οι τάβλες, τα πηγάδια, οι βραχίονες και τα διαμάντια... ;-)
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Wifi streamer/dac

Unread post #6 by pankon » Tue Jun 13, 2023 1:44 pm

Chris1967 wrote:
Zakman35 wrote:https://hxosplus.gr/hxos/eversolo/


Eversolo DMP-A6

Θα συμφωνήσω κι εγώ, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει τίποτε πιο ολοκληρωμένο και αξιοπρεπές από streamer dac.

Έχω αναφερθεί στο προϊόν αυτό στην ενότητα με τα νέα streamer.

Με ενδιαφέρει κι εμένα και θα ήθελα να περάσω κάποια στιγμή απο τον αντιπρόσωπο να το ακούσω.

Αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα από την AudioSoulUltra.


Να κανονίσουμε να πάμε μαζί, Chris. Θέλω κι εγώ να το ακούσω.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Wifi streamer/dac

Unread post #7 by angpsi » Tue Jun 13, 2023 10:42 pm

Χωρίς να τα έχω δοκιμάσει, σε πιο audiophile grade προϊόντα και με ωραίο design ίσως παίζουν και τα κορεάτικα Lumin, που είναι πιο περπατημένα;
https://www.luminmusic.com

Σχετικά με την TOSLINK από τηλεόραση, καλό είναι να μην έχεις απαιτήσεις. Προσωπικά έχω συνδέσει τη δική μου Sony στο Pontus και ο ήχος είναι τόσο-όσο και ακουστά θολός...
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Wifi streamer/dac

Unread post #8 by pankon » Wed Jun 14, 2023 3:41 pm

Το πήρα το Wiim Pro. Δεν μπορώ να πω "εντυπωσιάστηκα" από τον ήχο (το αντίθετο θα έλεγα). Μήπως πρέπει να κάνω υπομονή, μπας και στρώσει κάπως;
Από την άλλη, μήπως έχω κακομάθει με τα πικάπ και έχω λανθασμένες προσδοκίες;
Πάντως όταν παίζω ψηφιακά με καλώδιο USB από το Mac (Audirvana) στο DAC (Lab12 DAC1), θεωρώ ότι ο ήχος είναι καλύτερος από το Wiim μέσω ομοαξονικό καλώδιο στο Lab12 DAC1.
Πρέπει να κάνω κι άλλες ακροάσεις... [shrug]
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Wifi streamer/dac

Unread post #9 by pankon » Wed Jun 14, 2023 3:48 pm

Το έβαλα και στη μέση το Wiim, στην πρωτοκαθεδρία, παναθεμά το...

IMG_9394.jpeg
IMG_9394.jpeg (751 KiB) Viewed 976 times
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Wifi streamer/dac

Unread post #10 by angpsi » Wed Jun 14, 2023 11:06 pm

Πεθαίνω που ο Ξέρξης έχει πάρει θέση στον πάγκο του πόνου! Το Wiim λογικά θα ανοίξει λίγο με τη χρήση, αν και τα Burr-Brown θυμάμαι πως ακούγονται πάντα πιο 'γεμάτα';
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register