Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DAC έως 1000€

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #41 by BityaBit » Sat Oct 21, 2017 12:02 pm

Άστο να παίξει καμια βδομάδα non stop και μετά ξανα κάνε κριτικές ακροάσεις.

Άν και πάντα η καλή μέρα απο το πρωί φαίνεται, οι συσκευές αυτού του είδους θέλουν τουλάχιστον 150 ώρες (εώς και 500) για να φτάσουν στο 100% της απόδοσης τους και κάθς φοράπου τις ανάβουμε περιμένουμε κανα μισάωρο να έρθει το ρολόι σε ιδανική θερμοκρασία και να έρθει το ψηφιακό κομμάτι σε ιδανικές συνθήκες λειτουργίας.

Καλορίζικο και πάλι.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #42 by BityaBit » Sat Oct 21, 2017 12:07 pm

pankon wrote:Για να είμαι ειλικρινής, το πρώτο-πρώτο γρήγορο άκουσμα (με Tidal υψηλής ανάλυσης "Hi Fi") δεν μου έδωσε καλή εντύπωση. Ο ήχος μου φάνηκε αρκετά λεπτός, χωρίς σώμα. Βέβαια αυτή η εντύπωση άλλαξε πολύ γρήγορα,


Άν και αφου ακούς masters πιθανότατα ήδη το έχεις κάνει (γιατί αλλιώς δεν ανάβει το "μαγικό" φωτάκι). Σε περίπτωση που σου έχει διαφύγει, αν ακούς απο την εφαρμογή του TIDAL σιγουρέψου απο τις ρυθμίσεις/streaming έχεις επιλέξει ως έξοδο το YOUNG III και όχι τον υπολογιστή.

Η διαφορά και όχι μόνο στα masters είναι η μέρα με την νύχτα.

Καλές ακροάσεις!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1360
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #43 by pankon » Sat Oct 21, 2017 12:56 pm

BityaBit wrote:
pankon wrote:Για να είμαι ειλικρινής, το πρώτο-πρώτο γρήγορο άκουσμα (με Tidal υψηλής ανάλυσης "Hi Fi") δεν μου έδωσε καλή εντύπωση. Ο ήχος μου φάνηκε αρκετά λεπτός, χωρίς σώμα. Βέβαια αυτή η εντύπωση άλλαξε πολύ γρήγορα,


Άν και αφου ακούς masters πιθανότατα ήδη το έχεις κάνει (γιατί αλλιώς δεν ανάβει το "μαγικό" φωτάκι). Σε περίπτωση που σου έχει διαφύγει, αν ακούς απο την εφαρμογή του TIDAL σιγουρέψου απο τις ρυθμίσεις/streaming έχεις επιλέξει ως έξοδο το YOUNG III και όχι τον υπολογιστή.

Η διαφορά και όχι μόνο στα masters είναι η μέρα με την νύχτα.

Καλές ακροάσεις!


Και το "μαγικό" φωτάκι ποιο είναι και τι σημαίνει;

Όσον αφορά την έξοδο του υπολογιστή (Mac), επιλέγω η έξοδος να είναι το DAC. Ειδάλλως ακούγεται η μουσική από τα ηχεία του υπολογιστή... Μήπως κατάλαβα λάθος αυτό που ήθελες να πεις;
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #44 by BityaBit » Sat Oct 21, 2017 1:30 pm

Στο menu της εφαρμογής Τidal αριστερά κάτω κάτω έχει ένα γραναζάκι που δίπλα γράφει settings, το πατάς και σου ανοίγει ένα pop up menu στο οποιο επιλέγεις στην τρίτη καρτέλα που λέει streaming στο quality την επιλογή master και στο sound output το ντάκ σου που πρέπει να φαίνεται με το όνομα του και όχι το system default που είναι η προεπιλεγμένη επιλογή.

Έτσι θα εκούσεις πραγματικά την ποιότητα που streamάρει το TIDAL στο dac σου.

Όταν ένα ντάκ me hardware decoding όπως το δικό σου δεί σήμα MQA (ή αλλιώς TIDAL MASTERS) πέρα απο την αντίστοιχη δειγματοληψία που "ξεδιπλώνεται" ανάβει και η σχετική ένδειξη στην συσκευή με την μορφή μπλέ κουκίδας (πιστοποιημένο απο studio και καλλιτέχνη) ή πράσινης κουκίδας (πιστοποιημένο απο studio μόνο)
Αυτό είναι το "μαγικό" φωτάκι που υποδεικνύει οτι το hardware decoding λειτουργεί σύμφωνα με τις προδοαγραφές της MQA και οι ενδείξεις είναι στάνταρ για κάθε συμβατή με hardware decoding συσκευή.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1360
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #45 by pankon » Sat Oct 21, 2017 11:47 pm

BityaBit wrote:Στο menu της εφαρμογής Τidal αριστερά κάτω κάτω έχει ένα γραναζάκι που δίπλα γράφει settings, το πατάς και σου ανοίγει ένα pop up menu στο οποιο επιλέγεις στην τρίτη καρτέλα που λέει streaming στο quality την επιλογή master και στο sound output το ντάκ σου που πρέπει να φαίνεται με το όνομα του και όχι το system default που είναι η προεπιλεγμένη επιλογή.

Έτσι θα εκούσεις πραγματικά την ποιότητα που streamάρει το TIDAL στο dac σου.

Όταν ένα ντάκ me hardware decoding όπως το δικό σου δεί σήμα MQA (ή αλλιώς TIDAL MASTERS) πέρα απο την αντίστοιχη δειγματοληψία που "ξεδιπλώνεται" ανάβει και η σχετική ένδειξη στην συσκευή με την μορφή μπλέ κουκίδας (πιστοποιημένο απο studio και καλλιτέχνη) ή πράσινης κουκίδας (πιστοποιημένο απο studio μόνο)
Αυτό είναι το "μαγικό" φωτάκι που υποδεικνύει οτι το hardware decoding λειτουργεί σύμφωνα με τις προδοαγραφές της MQA και οι ενδείξεις είναι στάνταρ για κάθε συμβατή με hardware decoding συσκευή.


Πολλή συζήτηση έχει γίνει και γίνεται περί MQA... Κάποιοι (αρκετοί;) ισχυρίζονται ότι πρόκειται για marketing hype. Ο καιρός θα δείξει ποιος έχει δίκιο.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: DAC έως 1000€

Unread post #46 by Gojakla » Sat Oct 21, 2017 11:51 pm

Εσυ τι ακους Παναγιωτη; Εχει διαφορα; Σου αρεσει; Κρινεις πως βελτιωνει ή οχι;
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #47 by BityaBit » Sun Oct 22, 2017 3:16 am

pankon wrote:Πολλή συζήτηση έχει γίνει και γίνεται περί MQA... Κάποιοι (αρκετοί;) ισχυρίζονται ότι πρόκειται για marketing hype. Ο καιρός θα δείξει ποιος έχει δίκιο.



Προσωπικά πιστεύω οτι αν δεν ακούς διαφορά με τα Masters ψάξε να βρείς τι φταίει γιατι κάνει "μπάμ".

Εγώ απλά σου υπέδειξα τον τρόπο. Όλα τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα προσωπικής σου άποψης και γούστου τώρα ειδικά που έχεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό.


Και πάλι καλορίζικο το ντάκ και καλοάκουστο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1360
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #48 by pankon » Mon Oct 23, 2017 2:28 pm

BityaBit wrote:
pankon wrote:Πολλή συζήτηση έχει γίνει και γίνεται περί MQA... Κάποιοι (αρκετοί;) ισχυρίζονται ότι πρόκειται για marketing hype. Ο καιρός θα δείξει ποιος έχει δίκιο.



Προσωπικά πιστεύω οτι αν δεν ακούς διαφορά με τα Masters ψάξε να βρείς τι φταίει γιατι κάνει "μπάμ".

Εγώ απλά σου υπέδειξα τον τρόπο. Όλα τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα προσωπικής σου άποψης και γούστου τώρα ειδικά που έχεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό.


Και πάλι καλορίζικο το ντάκ και καλοάκουστο.


Ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές, αλλά θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι εγώ δεν είμαι ο ιδιοκτήτης του DAC. Άρα θα το ακούει και θα το χαίρεται άλλος. Θα δούμε τι γνώμη έχει να μας πει "ο άλλος". Αναμένω κι εγώ με ενδιαφέρον...

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register