Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The "Software Player" War!

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #41 by Dr Pan K » Sun Feb 12, 2017 10:36 pm

Zakman35 wrote:https://www.daphile.com/
Δωρεάν λειτουργικό βασισμένο στο Squeezebox Server, Squeezelite and Linux.
Διαθέτει remote για Android.

Το χρησιμοποιώ τα τελευταία δύο χρόνια και παρά τα κάποια σκαμπανεβάσματα που είχε σε κάποιες εκδόσεις, είναι πλέον σταθερό και με πολύ καλό ήχο.


https://www.clementine-player.org/about
Δωρεάν player για Windows, OSx και Linux.
Διαθέτει remote για Android.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μιας και στο OSx δεν υπάρχουν πολλές δωρεάν λύσεις, νομίζω αξίζει να αναφερθεί.


Εγω πρέπει να ειχα πεσει στα σκαμπανεβάσματα του Daphile και δεν το ξαναδοκιμασα έκτοτε. Ηταν αδικαιολογητα μεγάλες οι διαφορές απο έκδοση σε έκδοση.
Παναγιώτης
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #42 by Zakman35 » Mon Feb 13, 2017 7:42 pm

Παιδικές ασθένειες νομίζω. Τις είχε και το Jriver κάποια εποχή (vs 19 αν θυμάμαι καλά).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #43 by Dr Pan K » Mon Feb 13, 2017 7:50 pm

Once you go MPD there is no way back.. Απλα κορυφή, ολα τ άλλα ειναι οδοντόκρεμες.

Το καλό είναι οτι δεν χρειάζεται να μπλέξεις με Linux απαραίτητα, πολλά streamer πατάνε επάνω στον MPD (Auralic, Aurender). To Daphile πάλι νομίζω πως όχι (χωρις να ειμαι σίγουρος) αλλα τι νόημα εχει τελικά? Αν ειναι να πας σε Linux γιατι να μην εχεις το καλυτερο που ειναι και χωρις χρεωση και δεν εχει πατήσει κάπου που δεν του ανήκει (γιατι ο Daphile ειναι στο οριο του νομίμου απ οτι ξέρω)

Και στο θέμα του GUI για οσους νιώθουν την αναγκη να εχουν κατι πιο πολύχρωμο κτλ υπάρχει το mPad

mpad main.png
mpad main.png (627.51 KiB) Viewed 3366 times


mpad.png
mpad.png (481.03 KiB) Viewed 3366 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #44 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 9:03 pm

Πολυ καλά νεα για τους φίλους του Raspberry Pi, o Tuxx μολις κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το Archphile για Rpi3! Δεν το εχω δοκιμάσει αλλα ειμαι βέβαιος οτι σε σχέση με τον ανταγωνισμό θα ειναι ενα σκαλί πιο πάνω σε ηχο και διαχείριση βιβλιοθήκης.

https://sourceforge.net/projects/archph ... eta-rpi23/
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #45 by BityaBit » Tue Sep 05, 2017 9:54 pm

θα μπορούσε κάποιος ευγενικός κύριος να μου εξηγήσει και εμένα του αδαή τι σημαίνουν τα αρχικά (φαντάζομαι) MPD ;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #46 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 10:05 pm

Music Player Daemon https://www.musicpd.org/
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1055
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #47 by DomieMic65 » Wed Sep 06, 2017 9:44 am

από χθες το δοκιμαζω και τα σπάει
θέλει ακόμα λίγο σετάρισμα ωστε να ταιριάξει στις ανάγκες μου αλλά είναι πάρα πολύ καλό!!!!

Ευχαριστούμε Tuxx!!!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #48 by Dr Pan K » Wed Sep 06, 2017 10:34 am

DomieMic65 wrote:από χθες το δοκιμαζω και τα σπάει
θέλει ακόμα λίγο σετάρισμα ωστε να ταιριάξει στις ανάγκες μου αλλά είναι πάρα πολύ καλό!!!!

Ευχαριστούμε Tuxx!!!!


Άλλο φρούτο το Archphile. Ότι πιο "καθαρο" ηχητικά και με μοναδική διαχείριση μεγάλης βιβλιοθήκης.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #49 by BityaBit » Wed Sep 06, 2017 11:07 am

Αληθεύει οτι πρέπει κάποιος να γνωρίζει να γράφει κώδικα ωστε να μπορέσει να το σετάρει;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #50 by Dr Pan K » Wed Sep 06, 2017 12:14 pm

BityaBit wrote:Αληθεύει οτι πρέπει κάποιος να γνωρίζει να γράφει κώδικα ωστε να μπορέσει να το σετάρει;


Ανοίγουμε κονσόλα και βάζουμε ή τροποποιουμε κάποιες βασικές εντολές. Δεν ειναι τοσο δύσκολο, αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να ανεβάσω ένα μικρό οδηγό. Τα έχει και στο site του o Tuxx
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register