Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Απο Rega RP6 σε πoιο πλατό?

Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Απο Rega RP6 σε πoιο πλατό?

Unread post #1 by Perister » Fri May 27, 2016 8:29 pm

Αναβάθμιση λοιπόν!
Επί του παρόντος ακούω από ένα Rega RP6, όχι τελείως ‘στοκ’ με αναβαθμισμένο υποσασι (tangospiner) και αντίβαρο (technoweight). H κεφαλή είναι η Dynavector DV20x2L.
Και λίγη ιστορία,
Μέχρι πριν από λίγο καιρό για να είμαι ειλικρινής σπάνια άκουγα από το αναλογικό σεταπ, το ψηφιακό ήταν τόσο ανώτερο (στα αυτιά μου πάντα) που πραγματικά δεν μου έκανε κέφι να βάλω δίσκο με τίποτα!
Όλα αυτά μέχρι που ξανάκουσα το αναλογικό σύστημα το Παναγιώτη (Dr. PanK), ok καμιά σχέση με το δικό μου, αλλά το άκουσμα μου επιβεβαίωσε ότι για τα δικά μου γούστα, ένα καλό αναλογικό παίζει πολύ ανωτέρα από το ψηφιακό.
Τεσπα, το συζητήσαμε λίγο, και ο αδύναμος κρίκος φαινόταν να είναι το Phono (ένα Dynavector P75mk3, λογικα match in heaven με την κεφαλή, αλλά….).
Να μην τα πολυλογώ, το phono αντικαταστάθηκε με ένα Chord Symphonic (έψαξα καιρό για ASR Basis συνφωνα με την συσταση του Παναγιωτη αλλα και του Χρηστου, αλλά οι τιμές ήταν πολύ υψηλές).
Με το που έβαλα το καινούργιο phono στο σύστημα, απλά δεν το πίστευα πόση διαφορά έκανε, έχω σχεδόν ακούσει όλη μου την δισκοθήκη από την αρχή (οκ δεν είναι και τεράστια, γύρω στα 400 κομμάτια).
Και εδώ λοιπόν ερχόμαστε και στο προκείμενο, αξίζει η αναβάθμιση στο πλατό?
Η για να το πω αλλιώς, η κεφαλή αυτή (γιατί δεν έχω σκοπό για αγορά καινούργιας επί του παρόντος) θα αναδειχθεί σε ένα καλύτερο πλατό?
Εάν ναι, προτάσεις?
Το υπόλοιπο σύστημα είναι ένας Ayon Triton III ηχεία Harbeth HL5plus
Μουσικη κυριως Jazz, και λίγη κλασική
Σας ευχαριστώ, και sorry για το ‘σεντόνι’!
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Απο Rega RP6 σε πιο πλατω?

Unread post #2 by Perister » Fri May 27, 2016 10:22 pm

BTW, edit στον τιτλο πως κανουμε????
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Απο Rega RP6 σε πιο πλατω?

Unread post #3 by Dr Pan K » Fri May 27, 2016 11:07 pm

Τι θα ήθελες να λέει ο τίτλος; Από rega σε colnago?
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Απο Rega RP6 σε πoιο πλατό?

Unread post #4 by Dr Pan K » Sat May 28, 2016 1:50 am

Η καρδιά ενος καλου αναλογικού ειναι το phono stage. Μετά η κεφαλή, το πικαπ, ο βραχίονας, τα καλώδια.

Λοιπόν, το Chord Symphonic δείχνει αρκετά σοβαρό. Για οποίον θελει να δει χαρακτηριστικά εδώ: http://www.chordelectronics.co.uk/produ ... o.asp?id=8

H Dynavector 20X2 low (=0.3mV) ειναι καλη κεφαλή, τονικά ισορροπημένη, με μικρα μειονεκτήματα (οπως στα μεταβατικά). Επανω στον βραχίονα της Rega παίζει καλα, σίγουρα ματσαρει ικανοποιητικά και αποτελεί και λογικη επιλογή για το κόστος του πλατο.

Οποτε βλέπω 2 σενάρια. Το ενα ειναι να αναβαθμίσεις το υπάρχον πικαπ, το αλλο να πας σε κατι ακριβότερο (που σημαίνει και βραχίονα).

Για αναβάθμιση του πικαπ θα κοιταζα για εξωτερικό τροφοδοτικό. Θα κερδίσεις πολυ σε imaging, καθως θα πεσει αισθητά το wow. Κατι τετοιο πχ

http://www.ebay.co.uk/itm/Upgrade-Audio ... SwiLdV8Z1Q
ή
http://www.ebay.co.uk/itm/ISOkinetik-IS ... SwzOxUW4XF

Για αλλαγή πικαπ/βραχιονα θα πρέπει να ανέβει το budget αρκετά ώστε να εχει νόημα, ποσο σκέφτεσαι να επενδύσεις Νικο?
Παναγιώτης
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Απο Rega RP6 σε πιο πλατω?

Unread post #5 by Perister » Sat May 28, 2016 2:50 am

Dr Pan K wrote:Τι θα ήθελες να λέει ο τίτλος; Από rega σε colnago?


yes please, C60 Italia ;-)
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Απο Rega RP6 σε πoιο πλατό?

Unread post #6 by Perister » Sat May 28, 2016 2:51 am

απο οτι βλεπω το typo εχει διορθωθει ήδη!!!
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Απο Rega RP6 σε πoιο πλατό?

Unread post #7 by Perister » Sat May 28, 2016 3:00 am

Παναγιωτη, κατ αρχας πολυ χαιρομαι που θεωρεις το Chord σοβαρη λυση, ηταν gamble αλλα η τιμη ηταν στο 40% του καινουργιου, οποτε πηρα το ρισκο.
Το Rega εχει ηδη εξωτερικο τροφοδοτικο απο τη 'μανα' του. θεωρεις οτι αυτα που εχεις στα λινκ ειναι ανωτερα?
εστω λοιπον οτι το Rega ειναι μια ισοροπημενη λυση, και ας πουμε οτι παω σε πληρες σετ πλατω-βραχιωνας, απο τι κατηγορια και πανω πραγματικα αξιζει να παω, πρωτα για να υπαρχει οντως ακουστη διαφορα, και κατα δευτερον να ειναι μια αγορα που θα με καλυψει για 4-5 χρονια.
προτασεις (για κατηγορια τιμης & μαρκα, μοντελο κτλ.)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Απο Rega RP6 σε πoιο πλατό?

Unread post #8 by Dr Pan K » Sat May 28, 2016 11:15 am

To Isokinetik ναι αλλα αν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις ολόκληρο πλατό μενεις με οτι εχεις και κανεις την μετάβαση μια και καλή.

Υπεισέρχεται και το θέμα της αισθητικής, οι κατευθύνσεις μια αναβαθμίσεις μπορούν να ειναι 2. Μοντερνο πλατο και κλασσικο.

Απο κλασσικό μια λύση ειναι το Garrard 301-401 (o Αudiograil τα κανει καινούργια, μετα θες πλίνθο και βραχίονα), εναλλακτικά ενα Lenco του Jean Nantais. Για κατι πιο οικονομικο και οPeter κανει καλη δουλειά με τα ΡΤΡ. Σε αυτες τις περιπτώσεις για βραχίονα κοιτάς ειτε τον Jelco 750 ειτε Schick.

Σε μοντέρνο υπάρχουν πολλες λύσεις, Clearaudio / Transrotor / Acoustic Solid / Dr Feickert / DPS Bauer κτλ. Τα δυο τελευταία ισως να τα προτιμούσα. Ειναι σαφέστατες αναβαθμίσεις με κάλο ηχο.
Παναγιώτης
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Απο Rega RP6 σε πoιο πλατό?

Unread post #9 by Perister » Sat May 28, 2016 3:49 pm

OK, ας παμε λοιπον σε υποθεση εργασιας της vintage οδου.
το 401 για παραδειγμα, θελει απαραιτητα και εξτρα τροφοδοτικο?
για βραχιονα SME? αν ναι θα ηταν εμφανης διαφορα μεταξυ ενος καλου 3009 και ενος V?
απο μοντερνες λυσεις, μου αρεσουν τα SME (οπτικα) αλλα και το Mitchell Orbe (full).
Ενα 401 Audiograil μαζι με πλινθο και τροφοδοτικο παει περιπου 2.5Κ Λιρες.
Με περιπου 1.5Κ Λιρες βρισκω Orbe full οποτε με αλλες 1.2Κ περιπου παιρνω και εναν SME V.
Συγκρινω μηλα με προτοκαλια?
Ποια ειναι η γνωμη σου?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Απο Rega RP6 σε πoιο πλατό?

Unread post #10 by Dr Pan K » Sat May 28, 2016 4:29 pm

Perister wrote:OK, ας παμε λοιπον σε υποθεση εργασιας της vintage οδου.
το 401 για παραδειγμα, θελει απαραιτητα και εξτρα τροφοδοτικο?
για βραχιονα SME? αν ναι θα ηταν εμφανης διαφορα μεταξυ ενος καλου 3009 και ενος V?


Εναν 3009 S II imp det h/s εχω, για ιστορικούς πιο πολυ λογούς. Ειναι καλος βραχίονας, για την εποχη του απο τους καλύτερους αλλα καμια σχέση με τον V. Tα ραδιοφωνα εποχης επαιζαν με 401-3009

Good-Morning-Vietnam.jpg
Good-Morning-Vietnam.jpg (71.58 KiB) Viewed 3819 times


Perister wrote:απο μοντερνες λυσεις, μου αρεσουν τα SME (οπτικα) αλλα και το Mitchell Orbe (full).
Ενα 401 Audiograil μαζι με πλινθο και τροφοδοτικο παει περιπου 2.5Κ Λιρες.
Με περιπου 1.5Κ Λιρες βρισκω Orbe full οποτε με αλλες 1.2Κ περιπου παιρνω και εναν SME V.
Συγκρινω μηλα με προτοκαλια?
Ποια ειναι η γνωμη σου?


Kαλο το Michell, αλλα δεν ξερω αν θα το προτιμούσα. Στην ουσια εχεις παλι ενα βραχίονα Rega σε πιο τούμπανο πικαπ. Ηχητικά και μονο το 401 εχει μαγικο ηχο, κατι που τα specs και οι συγχρονες κατασκευές δεν πιανουν. Θες για το idler drive, θες για το χυτο πλατό ή για τον μεγαλο κινητήρα κανει κατι που δεν βρίσκεις ομοιο του, μεταφέρει συναίσθημα. Αν σου αρεσει αυτο που κανει το 401 περνεις ενα και κλεινεις για μια ζωη.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register