Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #21 by BityaBit » Sun Oct 15, 2017 5:34 pm

Gojakla wrote:Για πείτε μου πώς σας φάνηκε το "μικρό" m900 της Grace σας παρακαλώ.


Πραγματικά θα με ενδιέφερε πολύ και εμένα όποιος έχει αποψη γιατι λόγω περιορισμένου χρόνου δεν πρόλαβα να το ακούσω και πολύ το ήθελα..
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #22 by BityaBit » Sun Oct 15, 2017 5:35 pm

Dr Pan K wrote:Το φορητο S Logic της Ultrasone που εντυπωσιασε αρκετους με τον ηχο του.


Είμαι ένας απο αυτούς τρομερή λύση και σε τρομερή τιμή!!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #23 by Dr Pan K » Sun Oct 15, 2017 5:59 pm

Gojakla wrote:Για πείτε μου πώς σας φάνηκε το "μικρό" m900 της Grace σας παρακαλώ.


Ειναι το γνωστο 9XX που ειχε βγει πριν καποιο καιρο στο Massdrop και τωρα το προσφέρει και η Grace. Ειναι καλό, αρκετα καλο θα ελεγα. Η Grace εχει κατ εμε ενα απο τα καλυτερα σχεδια για ενισχυτή ακουστικων και ηταν παντα απο τα δυνατα σημεια της (βλεπε 902, 920), με το m900 το έκανε και πιο προσιτο. Δεν μπορείς να του προσαψεις κατι ιδιαίτερο στα αρνητικά, παίζει σωστά, οδηγει τα περισσότερα ακουστικά, ειναι πανεύκολο στην χρηση και πιανει ελάχιστο όγκο στο γραφειο. Το δοκιμασαμε και με 2 ακουστικά ταυτόχρονα, δεν έδειξε να ιδρώνει το αυτί του.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #24 by Chris1967 » Mon Oct 16, 2017 12:46 pm

Πέρασα κι εγώ το πρωί.

Πρώτα πρώτα θέλω να κάνω μια σημαντική παρατήρηση. Είναι από τις σπάνιες φορές που όλα τα συστήματα και συνδυασμοί μου άρεσαν. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με την ωριμότητα των προϊόντων τώρα πια λόγω μεγάλου ανταγωνισμού προφανώς.

Highlights:

Το Acoustic Resaerch AR-M2. Με μια λέξη "πλούσιο" τόσο από ήχο όσο και κατασκευή. Εξαιρετική λεπτομέρεια βάθος πλάτος και έκταση ειδικά στα χαμηλά. Σίγουρα ένα από τα καλύτερα και πιο ευχάριστα DAP που έχω ακούσει, ανεξαιρέτως τιμής. Κανένα προϊόν δεν είναι τέλειο και στο κάτω κάτω ένα DAP προορίζεται να μπορεί κανείς να απολαμβάνει την μουσική του on the go. Όλες οι άλλες παράμετροι για μένα είναι δευτερεύουσες. Τα ακουστικά της AR που τα συνόδευαν στο ντέμο, παρότι δεν μπορώ να τους προσάψω τίποτε αρνητικό ήταν πάρα πολύ λίγα για αυτό το εξαιρετικό DAP. Με τα αγαπημένα μου Audeze LCD-X έπαιξε θεϊκά.

Το Cayin i5 δεν είναι άγνωστο, τώρα πια έχει αρκετό καιρό στην αγορά και έχει μαζέψει καλά ριβιού. Το άκουσα για πρώτη φορά τώρα και μου άρεσε πολύ. Ο ήχος του μοιάζει αρκετά με το δικό μου FiioX5 gen3. Ακούς για ώρες χωρίς την παραμικρή κόπωση χωρίς να σου λείπει η έκταση ούτε ψηλά ούτε χαμηλά. Αυτό θα το χαρακτήριζα "μεστό" και "ζεστό".

Mytec Brooklyn Dac+ η άποψη μου είναι ότι πρόκειται για ένα τελείως διαφορετικό DAC από το προηγούμενο μοντέλο. Πλέον έχει ωριμάσει σαν προϊόν και μου άρεσε πολύ. Όχι ότι δεν μου άρεσε το προκάτοχος του, αλλά έχει φύγει τελείως ή αψάδα και έχει στρώσει γενικά παντού, χωρίς να γίνει μελό και υπέρμετρα μαλακό. Ότι πρέπει για πολύωρες ακροάσεις.

Τα μοντέλα της Ultrasone που άκουσα (DJ1 και Pro 750) είχαν τον γνώριμο χαρακτήρα της εταιρίας. με τον V και ολίγον υπερτονισμένα μπάσα. Στην χαμηλή/μεσαία κατηγορία τα θεωρώ καλούς παίκτες, ειδικά για ηλεκτρονική μουσική (και ροκ ίσως), και γενικά fun άκουσμα. Τα Signature Studio σίγουρα πιο ισορροπημένα αλλά και με αλμυρότερη τιμή.

Το νέο DAC της Μ2Tech το Young III, έπαιζε πολύ καλά, αλλά είναι αδύνατον να εντοπίσω διαφορές σε ένα σύστημα που δεν γνωρίζω. Μένει να το πάρουμε κάποια στιγμή για δοκιμή.

Το έχω πει και το ξαναλέω τα Audeze LCD-X μου αρέσουν. Απότι με ενημέρωσε ο Ανέστης κυκλοφορούν και σε πακέτο χωρίς το βαλιτσάκι σε χαμηλότερη τιμή. Δεν σας κρύβω ότι δελεάζομαι.

Και εις άλλα με υγεία παιδιά!! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #25 by BityaBit » Mon Oct 16, 2017 1:16 pm

Επειδή παρατήρησα οτι και εσύ Χρήστο αλλα και ο Παναγιώτης αναφέρεστε σε μια βελτίωση του Brooklyn Dac + σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο, συγκεκριμένα στην απώλεια σκληράδας και αιχμηρότητας, αναφέρεστε να φανταστώ στο 192 DSD Dac?

Aπλά ρωτάω γιατί σαν κάτοχος του απλού Βrooklyn συμφωνώ στις παρατηρήσεις που αναφέρετε (σε σχέση με το 192 που είχα για τρία χρόνια πρίν το Broklyn) αλλα πραγματικά σχεδόν δύο χρόνια τώρα δεν έχω ακούσει to Brooklyn ποτέ να σκληραίνει, το αντίθετο ο ήχος που ακούω είναι αυτός που περιγράφεις Χρήστο (αν και το + έχει λίγη έξτρα ζεστασιά και σώμα απο ακουστικά που είναι σαφής βελτίωση απο το εντελώς λείο, φλατ και ουδέτερο σε αυτόν τον τομέα "σκέτο" Brooklyn).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #26 by Dr Pan K » Mon Oct 16, 2017 2:32 pm

Στο οριο που επιτρεπουν τα (γνωριμα) ακουστικα θα ελεγα οτι εχει διαφορες (αρκετα σημαντικες) σε σχεση με το προηγουμενο πια Brooklyn. Κατι που θεωρώ αναμενόμενο καθως σύμφωνα με την Mytek εχουν αλλάξει λιγο πολυ τα πάντα (Redesigned and enhanced conversion, analog and power supply circuits, New Sabre 9028PRO DAC chipset, upgraded headphone amplifier, better L/R separation, larger capacity power supply, new analog attenuator circuit). Με αλλο τσιπ, αλλη τροφοδοσια, αλλο ενισχυτη ακουστικων, αλλο ποτ κτλ, ε δεν μπορει, κατι διαφορετικο θα εχει και στον ηχο.

Μου φάνηκε πιο smooth, λίγο λιγότερο προβολικό στις ψηλές. Βεβαια θα ηθελα να το δοκιμάσω στο σύστημά μου για να εχω πιο σαφή άποψη.
Παναγιώτης
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #27 by dapost » Mon Oct 16, 2017 4:36 pm

Πολύ καλό φαίνεται και το AR-M2 και το brooklyn+ και τα LCD και το M2Tech. Γαμ0τ0, δε μας αφήνουν στην ησυχία μας...
Δημήτρης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #28 by BityaBit » Mon Oct 16, 2017 4:40 pm

Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τις διευκρυνίσεις. Απο όσο βλέπω δεν διαφωνούμε σε τίποτα ουσταστικό εξάλου και εγώ αν αγόραζα τώρα ενοείται οτι στο Brooklyn + θα πήγαινα.

Πιό πολύ ρώτησα για τι μου έκανε εντύπωση η σκληράδα που αναφέρθηκες για το προηγούμενο brooklyn αν κατάλαβα καλά αλλα έτσι και αλλιώς η αντίληψη μεταξύ ακροατων διαφέρει και ανάλογα με την εμπειρία τα ακούσματα και τα γουστα.

΄Ίσως να φταίει που το δικό μου το τροφοδοτώ απο την αρχή σχεδόν με εξωτερική τροφοδοσία που του δίνει μεγάλη αναβάθμιση (αν και απο ότι θυμάμα πιό "ζεστο" κατα κάποιον τρόπο μου ακουγόταν με την δική του παρόλη την σχετική υποχώρηση σε κάποιους τομείς)

Τεσπα και εις άλλα με υγεία, νά είμαστε καλά να τα λέμε!..
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #29 by BityaBit » Mon Oct 16, 2017 4:54 pm

dapost wrote:Πολύ καλό φαίνεται και το AR-M2 και το brooklyn+ και τα LCD και το M2Tech. Γαμ0τ0, δε μας αφήνουν στην ησυχία μας...


Και εμας καθολου δεν τα θελεο ο κ.... μας ομως.... :lol:
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #30 by angpsi » Mon Oct 16, 2017 7:40 pm

Dr Pan K wrote:Στο οριο που επιτρεπουν τα (γνωριμα) ακουστικα θα ελεγα οτι εχει διαφορες (αρκετα σημαντικες) σε σχεση με το προηγουμενο πια Brooklyn. Κατι που θεωρώ αναμενόμενο καθως σύμφωνα με την Mytek εχουν αλλάξει λιγο πολυ τα πάντα (Redesigned and enhanced conversion, analog and power supply circuits, New Sabre 9028PRO DAC chipset, upgraded headphone amplifier, better L/R separation, larger capacity power supply, new analog attenuator circuit). Με αλλο τσιπ, αλλη τροφοδοσια, αλλο ενισχυτη ακουστικων, αλλο ποτ κτλ, ε δεν μπορει, κατι διαφορετικο θα εχει και στον ηχο.

Μου φάνηκε πιο smooth, λίγο λιγότερο προβολικό στις ψηλές. Βεβαια θα ηθελα να το δοκιμάσω στο σύστημά μου για να εχω πιο σαφή άποψη.

Συγκρίνεται άραγε με το Benchmark DAC3; Έχω διαβάσει ότι έχει 'μαλακώσει' κι αυτό αλλά δεν το έχω ακούσει. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία; Βέβαια σ' αυτή την κατηγορία χρημάτων παίζει και το Hugo 2, που επίσης φαντάζομαι ότι αποτελεί μια άγνωστη ποσότητα μια και δεν έχει πολύ καιρό που κυκλοφορεί...
Άγγελος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register