Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #41 by Sonorus » Mon Feb 26, 2018 10:35 am

Χρήστο για πες εντυπώσεις από focal clear και λοιπά καλά ακουστικά σε σχέση με τα αγαπημένα μας 800αρια.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #42 by angpsi » Mon Feb 26, 2018 12:39 pm

Sonorus wrote:Χρήστο για πες εντυπώσεις από focal clear και λοιπά καλά ακουστικά σε σχέση με τα αγαπημένα μας 800αρια.

Δεν τα θυμάται ο Χρήστος τα 800άρια του γιατί τα είχα εγώ εδώ και κανα μήνα! :lol: Επίσης ο Χρήστος είχε αλλού το ενδιαφέρον του (βλ. σχόλιο Παναγιώτη για κεραμικά ακουστικά), και έτσι ήμουν εγώ εκείνος που τα κουβαλούσα σε όλη την έκθεση για συγκρίσεις!

Bottom line, λίγα πράγματα δίνουν το πακέτο των modded 800, ούτε καν τα 800s που επίσης δοκίμασα δίπλα δίπλα (και που ειλικρινά ήθελα να μου αρέσουν περισσότερο). Ως ακουστικό καθ' αυτό, το μόνο που άκουσα κοντά και με ενδιαφέρον ήταν το καινούργιο Quad. Σε σχέση με τις διαθέσιμες πηγές και ενίσχυση, αυτό που γινόταν με το σετ των Lab12 Integre και Lab12 dac1SE ήταν ασυναγώνιστο, και ίσως―κατά την γνώμη μου―ο καλύτερος ήχος της έκθεσης. Επίσης αυτή ήταν και η πρώτη φορά που διαπίστωνα με ζωντανές ακουστές αποδείξεις ότι τα HD800 μπορούν να κάνουν scale up στην ηχητική τους υπογραφή. Με τα Lab12, τα HD800 του Χρήστου κατέβηκαν πολύ χαμηλά κρατώντας ένα σφιχτό και καλογραμμένο μπάσο μαζί με την άριστη περιγραφή και ανάλυση―κάτι που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Με όλους τους άλλους συνδυασμούς με ενισχυτές και πηγές, ή αντιπαραβολές με άλλα ακουστικά, απλά μου φάνηκε πως αν τα HD800 αρέσουν σε κάποιον από την αρχή τότε δεν υπάρχει λόγος να αναζητηθεί άλλη πρόταση παρά μόνο για να αλλάξει δραματικά το επίπεδο κόστους και απόδοσης.

Να διευκρινίσω τέλος ότι ως "πακέτο" εννοώ την σκηνή (#1 party trick των HD800), την ανάλυση, το τιθασευμένο λόγω mod τσίμπημα στα ψηλά, και ίσως ακόμα και την άνεση, σε συνδυασμό με την τιμή που ζητάνε. Ειδικά ο τελευταίος παράγοντας είναι κρίσιμος, καθώς υποθέτω πως ανάλογα με τα γούστα και κυρίως τα βαλάντια είναι δυνατόν να φτάσεις σε υψηλότερα επίπεδα ακροάσεων.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #43 by angpsi » Mon Feb 26, 2018 12:51 pm

DomieMic65 wrote: (...) Επίσης εξαιρετικό το αποτέλεσμα με τα πολύ γνωστά μου hd600 -κάτοχος γαρ- και τα συνοδά της lab12!

Να συμφωνήσω επίσης ότι το σετ της Lab12 έκανε τα μαγικούλια του και για τα HD600. Φυσικά το να βάλεις γύρω στα τέσσερα χιλιάρικα πίσω από ένα ακουστικό των €300 (€180-200 μτχ) δεν έχει λογική, ωστόσο η έξοδος ακουστικων είναι ένα πολύ ωραίο δώρο για κάποιον που έχει το σετ στο βασικό του στέρεο σύστημα.

Εδώ αναρωτιέμαι πώς θα παίζει με τα TOTL big$$$ ακουστικά της παρέας, διότι ίσως τότε να αξίζει να τα κοιτάξει κανείς σε πείσμα των διαφόρων Woo Audio, Cavalli, κ.λπ. (Trafomatic Primavera κανείς;).
Άγγελος
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #44 by dapost » Mon Feb 26, 2018 1:14 pm

Πολύ ωραίες παρουσιάσεις, ευχαριστούμε πολύ! Αισθάνομαι ότι πήγα στην έκθεση και άκουσα ότι ακούσατε ;-)
Δημήτρης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #45 by angpsi » Mon Feb 26, 2018 1:23 pm

Acoustic Research άκουσε κανείς; Btw από σπόντα διαπιστώνω ότι είναι μπλεγμένος με την εταιρεία και ο Henry Kloss της Tivoli Audio; :-D
Άγγελος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #46 by Sonorus » Mon Feb 26, 2018 1:40 pm

Άγγελε πολύ κατατοπιστικός!
Να υποθέσω ότι είσαι κοντά στο να γίνεις και εσύ κάτοχος;
Με την πρώτη ευκαιρία θα ακούσω τα quad.
Τέλος προς ενημέρωση των κατόχων των HD800 να σας πω ότι πλέον χρησιμοποιώ τα Dekoni hybrid pads , τα οποία είναι φανταστικά αυξάνουν την σκηνή , τιθασεύσουν τα 5 & 6 khz και κυρίως προσφέρουν λίγο πιο ομαλή μετάβαση στις υψηλές.
Μειονέκτημα ότι το αυτί ακουμπάει την "σίτα" που έχουν και ζεστένεται.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #47 by Gojakla » Mon Feb 26, 2018 1:43 pm

Ευχαριστούμε για την μεταφορά των εντυπώσεων. Ήταν απολαυστικό.

Και του χρόνου!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #48 by angpsi » Mon Feb 26, 2018 1:57 pm

Sonorus wrote:Άγγελε πολύ κατατοπιστικός!
Να υποθέσω ότι είσαι κοντά στο να γίνεις και εσύ κάτοχος; (...)

Όσο είμαι πάνω στο Mojo δεν αγχώνομαι να φύγω από τα HD600. Μαζί με το καλώδιο - εύρημα της Onso μου έχουν χαρίσει ένα εξαιρετικά γοητευτικό σύνολο το οποίο δεν βιάζομαι να ξεφορτωθώ. Πάντως ναι, όποτε μου κάτσει budget για ακουστικά νομίζω ότι ένα καλό σετ HD800 από δεύτερο χέρι θα είναι ο πρώτος στόχος. [+1]
Άγγελος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #49 by Sonorus » Mon Feb 26, 2018 2:04 pm

Από πού αγόρασες το καλώδιο;
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #50 by angpsi » Mon Feb 26, 2018 2:12 pm

Από Amazon.co.jp, στα €110 + €26 ο εκτελωνισμός, όλα αυτόματα από την DHL. Λάβε υπ' όψη σου ότι το Amazon jp έχει ρύθμιση για γλώσσα ώστε να το βλέπεις στα αγγλικά (όπως και το Amazon.de).
Άγγελος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register