Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #311 by Chris1967 » Tue Dec 26, 2023 11:16 am

Ευχαριστώ!! [beer]
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #312 by Dr Pan K » Fri Dec 29, 2023 2:23 pm

20231229_000148.jpg
20231229_000148.jpg (1.1 MiB) Viewed 516 times


Οπότε εχθές κατάφερα να ακούσω το νέο σύστημα του Χρήστου. Σχεδόν τπτ δεν έχει μείνει σε σχεση με το προηγούμενο καθώς οι ενισχυτές έχουν αντικατασταθεί από ένα ASR Emitter Exclusive, το Soekris και το Denafrips με Rockna Wavedream, το streamer είναι τουμπανο και τα BW μετά από χρόνια μας τελείωσαν, στην θέση τους μπήκαν τα Revel.

Από τα παραπάνω και συμπεριλαμβανομένων των καλωδίων μου είναι γνωστά σχεδόν όλα, πηγές και phono stage, κεφαλές, βραχίονες, ενισχυτές είτε έχουν περάσει από τα χέρια μου είτε τα γνωρίζω καλά οπότε στην ουσία εχθές άκουσα των συνδυασμό όλων αυτών με τα ηχεία και το αποτέλεσμα είναι όπως το είχα φανταστεί. Ο χαρακτήρας του ASR ταιριάζει απόλυτα με το ηχείο, το σύνολο είναι εξαιρετικό.

Μετά από λίγες ρυθμίσεις στην τοποθέτηση των ηχείων και στην λειτουργία των μπροστινων tweeter η σκηνή είναι εξαιρετική σε όλες τις κατευθύνσεις και η χωροθέτηση κατά πολύ καλύτερη των BW.

Μεταβατικα καμία σχέση, άλλη ταχύτητα σε όλο το φάσμα. Έκταση στις ψηλές συχνότητες και αέρας βελτιωμένα σε βαθμό αστείου.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #313 by pankon » Fri Dec 29, 2023 6:58 pm

Μπράβο κι από μένα στον Χρήστο. Έκανε προφανώς πολύ σωστές επιλογές. Ανυπομονώ να ακούσω κι εγώ το σύστημα. Ελπίζω σύντομα.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #314 by angpsi » Fri Dec 29, 2023 10:45 pm

Ιδού και η ομάδα υποστήριξης στο πόνημα! (ο Dr Pan έστηνε κι εμείς τρωγοπίναμε κι απολαμβάναμε) :lol:

IMG_3112.jpeg
IMG_3112.jpeg (1022.45 KiB) Viewed 472 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #315 by angpsi » Fri Dec 29, 2023 11:27 pm

Πάντως έχω να πω πως μετά και από το fine tuning του Πάνου το σύστημα έχει κάτσει οριστικά και σπέρνει.

Με το κατέβασμα κατά 0.5db στα μπροστινά tweeter η ενέργεια που με προβλημάτιζε στην πρώτη μου ακρόαση έφυγε, ενώ μόλις πήγαμε στα -1db το γλυκό έδεσε με τα mid και τα woofer σε ένα αδιάρρηκτο και ομοιογενές σύνολο. To έξυπνο toe-in που έκανε ο Πάνος έδωσε ένα λίγο μεγαλύτερο γέμισμα χαμηλά, αλλά κυρίως έφερε όλη την στερεοφωνική εικόνα δεμένη ακλόνητα πίσω και κέντρο, αντί για τη στουντιακού τύπου περιγραφή που είχαμε πριν―που έδινε όλα τα στοιχεία της ηχογράφησης με σαφήνεια μεν, αλλά λίγο επίπεδα: τοποθετημένα με σαφήνεια στον διαμήκη και τον κατακόρυφο άξονα, αλλά με μάλλον φτωχό βάθος και με θέσεις κανσόλας, παρά χώρου.

Επίσης, με την επίτευξη μιας αρμονικότερης τονικής ισορροπίας η μουσική άρχισε να βγαίνει προς τα έξω με εξέχουσα φυσικότητα, χωρίς περικοκλάδες και εξάρσεις εντυπωσιασμού. Ειδικά στα συμφωνικά έργα, αλλά και με μικρότερα σύνολα, η αίσθηση που έπαιρνα ταυτιζόταν κυριολεκτικά με όσες εμπειρίες έχω από την πραγματική θέση ακρόασης σε αίθουσα συναυλιών από την πλατεία. Πολύ εντυπωσιακό και άκρως εθιστικό! Επρόκειτο για μια ποιότητα αναπαραγωγής που ήταν πολύ λιγότερο φαντεζί, αλλά εξαιρετικά ώριμη ως άκουσμα με την σωστή χαιφιντελάδικη έννοια. Ομολογώ πως φεύγοντας στις 2 τα ξημερώματα, και παρά τη νύστα που με βασάνιζε, η πρώτη μου σκέψη ήταν πότε θα βρω ευκαιρία να επαναλάβουμε ξανά τις ακροάσεις!

Μ' αυτά κι εκείνα, ο Χρήστος έχει πλέον ένα κλασικό χαϊεντάδικο σύστημα όπως το ακούμε στις εκθέσεις και καλύτερο. Εύχομαι να έχει κι ο ίδιος όμορφες μουσικές διαδρομές, μιας και με τις κινήσεις που έκανε τον τελευταίο χρόνο και κάτι έχει ανοίξει την πόρτα σε έναν εντελώς καινούργιο ορίζοντα―μια 'αλλαγή παραδείγματος', όπως λέει εύστοχα κι ο Πάνος.

Και βέβαια, να μη ξεχνάμε πως ο Chris έχει επιπλέον και μια τέλεια ευκαιρία να τρολάρει τον Dr Pan, αν συμπληρώσει το σύστημά του με 1-2 subwoofer "για να το κάνει πραγματικά τέλειο"!
:lol:
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #316 by angpsi » Fri Dec 29, 2023 11:40 pm

Επίσης δεν ξέρω αν παρατηρήσατε την προσθήκη του 3ου rack σε σχέση με τις πρώτες φωτογραφίες. Ζωή να 'χει, το σύστημα έχει 12 σασί και τα δείχνει! (+2 τα ηχεία)

... και μάλιστα με πολύ καλαίσθητο τρόπο, θα συμπλήρωνα.
Άγγελος
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #317 by MILES » Sat Dec 30, 2023 9:28 am

Μπράβο και συγχαρητήρια στο Χρήστο για το υπέροχο σύστημα!!

Επί τη ευκαιρία, Χρόνια Πολλά σε όλους και ένα Ευτυχισμένο 2024 με Υγεία και πολύ απόλαυση από το μουσικό μας ταξίδι!
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #318 by DomieMic65 » Sat Dec 30, 2023 10:17 am

ομορφιές!!
πάντα τέτοια παιδιά...
Μεγάλο μπράβο στον Χρήστο για την καίρια κίνηση με τα ηχεία!!
ελπίζω σύντομα να τα πούμε και από κοντά ... χρόνια πολλά και υπέροχα μουσική χρονιά σε όλους!

όσο εσείς "τρωγοπινακούγατε" εγώ έριχνα ένα "La donna e mobile" (barytonale) :lol:
https://photos.app.goo.gl/DtA2jxPFLpeMqMe59
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #319 by pankon » Sat Dec 30, 2023 11:20 am

DomieMic65 wrote:ομορφιές!!
όσο εσείς "τρωγοπινακούγατε" εγώ έριχνα ένα "La donna e mobile" (barytonale) :lol:
https://photos.app.goo.gl/DtA2jxPFLpeMqMe59


Μπράβο, Μιχάλη! Εξαιρετική ερμηνεία!

Νομίζω ότι πρέπει να ακούσεις τον εαυτό σου μέσα από το σύστημα του Χρήστου, για να επιβεβαιώσεις την πιστότητα του ήχου. Σίγουρα θα έχεις κάποια καλή ηχογράφησή σου, σωστά;

Και Χρόνια Πολλά κι από μένα, με υγεία και καλές μουσικές όλων των ειδών!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #320 by pankon » Sat Dec 30, 2023 11:26 am

Εκείνο που δεν άκουσα να σχολιάζει κάποιος από την παρέα είναι η συνεισφορά του οπίσθιου tweeter. Βελτιώνει ή χειροτερεύει τον ήχο;

Επειδή τα Snell Type E-II (πρόγονος των AudioNote AN/E), που έχω στη Θεσσαλονίκη, έχουν κι αυτά ένα super-tweeter στην πίσω πλευρά, μπορώ να πω ότι το οπίσθιο tweeter βελτιώνει σημαντικό το βάθος της σκηνής και συνολικά ενισχύει σημαντικά την αίσθηση του ρεαλισμού.

Τι έχουν να πουν λοιπόν για το πίσω tweeter, όσοι άκουσαν το σύστημα του Χρήστου; Και ακόμα καλύτερα, τι έχει να πει και ο ίδιος ο Χρήστος, που το ακούει συνεχώς;

Και κάτι άλλο...

Έχω την αίσθηση ότι ο Emitter δίνει τη δυνατότητα κάποιων μικρορυθμίσεων του ήχου μέσω κάποιων dip switches πάνω στη μητρική. Κοιτάξτε τη σελίδα 14 του συνημμένου. Όσοι έχουν Emitter, τα έχουν υπόψη τους αυτά, ή έχω λάθος εντύπωση για τη λειτουργία των dip switches;

Αναμένω σχόλια...

Emitter-und-Basis-Katalog-2019-Englisch.pdf
(6.24 MiB) Downloaded 16 times
Last edited by pankon on Sat Dec 30, 2023 11:30 am, edited 1 time in total.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register